Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 2

  • 83 989
  • 803
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 152
Под висока ИР имам предвид, че индекса НОМА след обременяване с глюкоза на гладно е 10,27. На първият час 192,51 ,а на вторият час 34,7. За референтна стойност над 5 единици се води висока.

# 31
  • Мнения: 17 934
И в предишната тема писах, че според мен при ИР е редно да се сведат въглехидратите до минимум - без бавни въглехидрати и без плодове. Поне до влизането на инсулина в норма, което може да отнеме и година или повече.
А като се върнат няма ли пак са скочи инсулина? Плодовете много ни липсват

# 32
  • София
  • Мнения: 11 942
Когато инсулинът влезе в норми, трябва сериозно самонаблюдение и анализ на реакциите на тялото при връщането на някои храни.
И пак не бива да се минава на въглехидратно хранене. Би трябвало да се въвеждат храните като при бебетата - въвеждаш нещо и следиш за реакция. В следващите дни не въвеждаш нищо друго, за да разбереш кое как ти влияе.

# 33
  • Мнения: 4 042
Когато инсулинът влезе в норми, трябва сериозно самонаблюдение и анализ на реакциите на тялото при връщането на някои храни.
И пак не бива да се минава на въглехидратно хранене. Би трябвало да се въвеждат храните като при бебетата - въвеждаш нещо и следиш за реакция. В следващите дни не въвеждаш нищо друго, за да разбереш кое как ти влияе.
Аз точно това се надявам да направя след време, като разчитам и на увеличената чувствителност на клетките към инсулина. Но това смятам да постигна със спорт и привеждане на теглото в норма. Дотогава - никакви отклонения.

Днес явно съм в "онези дни" от месеца и за пръв път от двайсетина дни ми се прияде сладко. Споделяла съм, че си позволявам понякога 50 гр плод за закуска, но някакъв кисел, несладък. Няма да ви лъжа, отчупих си едно мъничко квадратче черен шоколад, 85%, около 5-6 грама. Завършвам деня обаче с общо 24 гр. въглехидрати, така че няма да го броя за нарушение Laughing Освен това след всяко такова изкушение, което до момента се свеждаше до плодчетата, правя по една наказателна обиколка с бързо темпо по 2-3 км. Общо взето поддържам си средно по 30 гр. въглехидрати на ден плюс/минус 10 гр, и усещам, че свалям, така че мисля, че всичко е наред.

# 34
  • Мнения: 40
Благодаря за отговорите, бъдете снисходителни съвсем се обърках и оплетох, лекаря ми забрани месото, позволи ограничено млечни, рядко яйца и самоо салати. От салатите едва се движех и на два пъти да припадна, апетит нямам но трябва и да се храня, моля някой с търпение да ми напише какво да ям ...без да има въглехидрати.За различните ми болести се препоръчва различен режим, ами не знам кой път да поема  ( диабет2, ИР, тежка сърдечна недостатъчност  + подагра)Cold Sweat

# 35
  • Мнения: 4 042
Благодаря за отговорите, бъдете снисходителни съвсем се обърках и оплетох, лекаря ми забрани месото, позволи ограничено млечни, рядко яйца и самоо салати. От салатите едва се движех и на два пъти да припадна, апетит нямам но трябва и да се храня, моля някой с търпение да ми напише какво да ям ...без да има въглехидрати.За различните ми болести се препоръчва различен режим, ами не знам кой път да поема  ( диабет2, ИР, тежка сърдечна недостатъчност  + подагра)Cold Sweat
Не е редно да ти даваме съвети, противоречащи на препоръките на лекаря. Той най-добре си знае какво е състоянието ти, показателите и т.н. Моят съвет е да опиташ с повече движение на този етап, щом усещаш застой. В предната тема ЕваНиколова даде линк към един сайт с много хубави упражнения, има и съвсем леки. Не се напрягай много, щом си със сърдечна недостатъчност, но бъди постоянна Peace Знаем от училище, че всяко тяло се стреми към покой  Laughing, но в нашето състояние не можем да си го позволим. Мен много ме мързи, но се заставям всеки ден - ходене и упражнения - минимум по половин час от двете. Залогът е много голям, няма какво да се лъжем, да отлагаме и да си търсим оправдание.

И аз съм била 100 кг след бременност, така че знам какво ти е, мога да си го представя. Не е лесно, но можеш да го постигнеш с постоянство и търпение.

Последна редакция: вт, 20 фев 2018, 00:02 от Тъмнозелена

# 36
  • Мнения: 31 374
Благодаря за отговорите, бъдете снисходителни съвсем се обърках и оплетох, лекаря ми забрани месото, позволи ограничено млечни, рядко яйца и самоо салати. От салатите едва се движех и на два пъти да припадна, апетит нямам но трябва и да се храня, моля някой с търпение да ми напише какво да ям ...без да има въглехидрати.За различните ми болести се препоръчва различен режим, ами не знам кой път да поема  ( диабет2, ИР, тежка сърдечна недостатъчност  + подагра)Cold Sweat

Странни съвети ти е дал лекаря. Може би трябва да потърсиш и мнение от друг лекар.
Обаче до живот как може човек да кара на салати?
Всъщност какво ти разреши да ядеш? И пита ли го какъв спорт е подходящ за теб. Ако не беше сърцето, всякакъв би ти свършил работа.
Писала съм, и аз не съм фен на месото, но го ям чат пат. Организма има нужда от протеини. Особено пък хора с ИР. То ако ти забрани протеините, какво ти остава?
Ами аз примерно ям 2 яйца със салата. Ако имам кашкавал хапвам и парче от него.
За работа си правя омлет във фурна с яйца, извара, печена чушка. Салата не нося, но парче краставица взимам.
Ако ям месо, гледам да е чисто /без салами/ и го ям със салата.
А суровите ядки как ти се отразяват? И тях ли ти забрани.
Писала съм каква ми е закуската. Може да пробваш, като изключиш овесените ядки.
Нямам време пак да обяснявам пак закуската си, тръгвам за работа. Ако имаш интерес пиши и ще обясня довечера. Може и на ЛС.
Всъщност ти как се хранеше преди? С какво съгрешаваше? Имам предвид да се докараш до това състояние.

# 37
  • Мнения: 4 042
Елора, жената обясни в предната тема, че през доста лекари е минала и засега е доволна само от този. Колко още лекари да обиколи? Човекът се е захванал с лечението, има някакъв план. Преценил е ситуацията при нея, не можем ние да даваме съвети на базата на нашия личен опит, защото всеки организъм и всяко състояние е различно.

Освен това, доколкото помня, той ѝ беше казал 1 месец да кара на зеленчуци, не до живот. Предполагам, че постепенно ще ѝ разрешава по малко да въвежда и други храни. Не я обърквай. Нещата са сложни при нея и не е добре да се захваща със самолечение. И това със спорта според мен само може да я уплаши. Какъв спорт при това тегло и с тази сърдечна недостатъчност? Според мен е най-правилно да започне с ходене и някаква гимнастика вкъщи. Постепенно като започне да се подобрява физическата ѝ форма и да сваля килограми, тогава може да мисли за по-сериозно натоварване.

# 38
  • Мнения: 3 157
Месото предполагам,че е забранено заради подаграта.Според мен също спорт при проблеми със сърцето може само след лекарска консултация.

# 39
  • Мнения: 2 477
Не е добре много промени да се правят наведнъж,човек много се стресира.
Лекарят е ограничил месото ,но млечни,без прясно мляко,яйца и риба ,може да яде.Сигурна съм,че и мазнини е ограничил,но мазнини нормално може да се ядат.
Предвид многото кг. и сърдечната недостатъчност,движение трябва да има в рамките на възможностите й.Например ходене или упражнения в къщи без много задъхване.И ,въобще,промените които въвежда да не я стресират,а да има възможност за постепенно въвеждане,според това как тя се чувства.Новият режим на хранене също постепенно да го осмисли,а не да се чувства присната и като не успее,да вдигне белия байрак.

# 40
  • Мнения: 4 042
И още нещо, Коколина. Предполагам, че се обезкуражаваш като четеш как някой свалил повечко килограми за определен период от време, а при теб не се получава точно така. Не се впрягай, всеки организъм е различен и при всеки метаболизмът може да е нарушен в по-голяма или в по-малка степен. И два килограма за месец е добре - представи си само, за година това са цели 24 килограма! Затова няколко пъти казвам, иска постоянство. Привиква се и с времето става по-лесно. Peace

# 41
  • Мнения: X
Благодаря за отговорите, бъдете снисходителни съвсем се обърках и оплетох, лекаря ми забрани месото, позволи ограничено млечни, рядко яйца и самоо салати. От салатите едва се движех и на два пъти да припадна, апетит нямам но трябва и да се храня, моля някой с търпение да ми напише какво да ям ...без да има въглехидрати.За различните ми болести се препоръчва различен режим, ами не знам кой път да поема  ( диабет2, ИР, тежка сърдечна недостатъчност  + подагра)Cold Sweat
Проблемите със сърцето от кога са?
Пак уточнявам, че нито съм лекар, нито съм някакъв специалист по хранене, спорт или подобни.
Скрит текст:
С тези диагнози -диабет, ИР, подагра, аз бих бягала като дявол от тамян от всякакви въглехидрати, освен тези в зеленчуците.Всичко останало-бобови, зърнени, плодове, овес, безалкохолни (най-вече), картофи, тесто, захар, забравям.Може би не завинаги, но поне докато кг почнат да падат, показателите влязат в норма, и КЗ, и инсулин, и пикочна киселина.Противно на общоприетото, подагра се получава от много захар.
Пишеш, че обичаш газирани напитки, сигурно и доста пиеш като количество, а само в 250 мл кока кола (например), има доколкото помня захар=16 лъжички.
Скрит текст:
Познат на мъжа ми не близваше алкохол, но изпиваше по 2-3 литра безалкохолно на ден, отиде си от цироза на черния дроб.
Изобщо, от газираните боклуци няма никаква полза.Ако забравиш за тях, ще си направиш огромно добро.
Ако не беше сърдечния ти проблем, спокойно бих ти казала да ядеш САМО риба, месо, яйца, масла и зеленчуци.
И въпреки, че и ССБ се причиняват от захар, а НЕ от мазнини и месо, не знам как стоят нещата при вече съществуващо заболяване.
Т.е., един здрав човек може да яде без проблем и без ограничения гореизброените-месо, риба, яйца и масла, ако държи въглехидратите НИСКИ.Защото именно комбинацията много месо, масло+много въглехидрати прави поразиите в тялото.
Предполагам, че лекарят действа по стандартните протоколи и препоръки:при ССБ препоръката е да се стои настрани от месо и мазнини.Дори той да мисли другояче, не би посмял да действа против общоприетото, защото ако ти се случи нещо, той ще го отнесе.
Съвет?:
да четеш, много, да се информираш, да тестваш върху себе си кое как ти действа.
Аз започнах ВМ НВХ с високо кръвно, с ИР, за две години с ядене основно на месо, риба, яйца, масла, нормализирах и кръвното (спрях хапчетата), и ИР.И разкарах 30 кг.
Относно движението:
Човек не е пригоден за големи физически натоварвания.Той е "програмиран" да се движи, всеки ден, но не да тича 30 км или да вдига 50-60 кг.Не, той е програмиран да ходи, да подтичва, да се катери, да кляка, да се навежда.....т.е., движения, съпътстващи един обикновен ден.Не е пригоден да седи по 8-10 часа седнал на стол, не е пригоден ходенето му да се ограничава само от дома до колата, до офиса, и обратно през колата до дома.
Не знам колко добре/зле е положението със сърцето ти, но мисля, спокойно можеш да ходиш поне по 3-4-5 км на ден, или да караш колело бавно, или да плуваш, йогата, без усилие, също е добра.
Дълго стана, скривам го.

# 42
  • Мнения: 40
Хубаво е да има с кой да поговориш, стресираха ме тези резки промени , газираното ми е любимо но от месец не съм пипвала а и не смятам да пия вече, всичко забранено съм спряла, ще съм по търпелива,сърцето ми е много зле дори ми предлагаха трансплантация но отказах.Всеки ден се разхождам по малко, видях си грешките в храненето ще ги коригирам, благодаря ви още веднъж.

# 43
  • Мнения: 1 309
Хляб от царевично брашно може ли? Царевичното брашно не съдържа глутен.

# 44
  • Мнения: 4 042
Хляб от царевично брашно може ли? Царевичното брашно не съдържа глутен.
Никакъв хляб не може, нито царевичен, нито ръжен, нито пълнозърнест, нито "за диабетици", нито никакъв. Въпросът не е в глутена, а в гликемичния индекс и въглехидратите. В краен случай, ако толкова вече не издържа човек без хляб, има рецепти в нета за подобни на хляба изделия, основно от яйца и с по няколко лъжици кокосово или бадемово брашно, може да са и с добавка на ленено брашно или хуск, различни рецепти има. Те поне са брашна от ядки или семена, не зърнени. Но пак трябва много да се внимава. По-добре просто да се откаже човек от хляба, свиква се. В старата тема в началото имаше един клип с от предаване при Гала, където толкова хубаво обясняваха каква отврат е хлябът Simple Smile че съвсем ми се отщя.

Общи условия

Активация на акаунт