Жалба срещу поп?Къде

  • 17 404
  • 188
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 1 110
Само да уточня, за да стане ясно. Да говорим на един език.
Църквата сме всички православни. "Поповете" и те, но и миряните, светиите, Светата Троица, Апостолите. Всички.
Защо с такива думи и такъв груб език? Тая жлъч теб трови, не мен Sad .

# 136
  • MI
  • Мнения: 11 868
Да, разбира се че знам за центъра за наркозависими, както и за още 2-3 добри примери, всъщност и по ТВ бях чула точно за този център. Проблемът е че това не е мсово, че го няма на повечето места.

Лиляна, на теб какъв ти е проблемът? Искаш да определяш ти на останалите какво да мислят и в какво да вярватли? И в качеството си на каква, на безгрешна, на знаеща всичко?

# 137
  • Мнения: 9 196
Църквата не само че не прави достатъчно, а служителите ѝ се държат като всякакви други простаци, но не и като хора, олицетворяващи добродетелите, които трябва да проповядват. Затова и се радвам, че наближава денят тази пасмина да бъде изтрита, колкото по-малко хора им се доверяват, толкова по-бързо ще ги изритаме. Това са паразити. Само смучат, а явно и вредят.

Тцтцтцтц, какъв пророк имало тук във форума ... и като дойде този ден, ще останат само Лиляни, защото са бели и добри, начело с тебе - най-голямата не-простачка и с най-истинските добродетели.

# 138
  • Мнения: 1 110
Нели, не е масово, защото работата е за доброволци. Не сме богата държава, всеки има нужда да работи за прехраната си, та за благотворителност не остава много. А и по статистически данни сме на последно място от православните църкви по брой на монаси. Манастирите са празни, някои се рушат. От къде да дойдат хора, та да се работи силно и активно навсякъде?

# 139
  • MI
  • Мнения: 11 868
Църквата не е чаккато толкова бедна Simple Smile Да не говорим, че навсякъде доброволците работят друго и това е в свободното време, просто липсва спойващата роля на свещениците, те би трябвало да организират и търсят средства. Както навсякъде по света.

# 140
  • София
  • Мнения: 17 596
Кати, нещо грешно си разбрала.Изразявам мнение на базата на наблюденията си.Не говоря за себе си, а защо се  е стигнало до ситуацията на автора според мен и защо хората са отчуждени от официалната вяра, пак според мен.


Повечето хора не намират себе си в организираната религия - не непременно официалната, в която и да е. Причината... е в това, че сме пораснали, най-вече. не индивидите - човечеството като цяло. Имаме повече познания от времето, в което религиите са се формирали. И нужда от обяснение, от реална, понятна причина за рестрикциите, забраните или задълженията. "Защото така е писано" вече просто не ни е достатъчно. "Не яж чифтокопитни" просто не минава. "Не яж непроверено месо, понеже можеш да се сдобиеш с трихинелоза" бива. "Не яж душата заедно с месото" не звучи особено убедително за съвременния човек, но "не пий сурова кръв, понеже бъка от всевъзможни бактерии и изобщо не е сигурно, че ще се справиш с тях - и поради същата причина не консумирай месо, което не е било надлежно преработено" ни звучи смислено и логично.
И да, хората все пак имат и въпроси, на които няма отговори... или отговорите, до които съвременната наука може да достигне, са неизчерпателни, от една страна, и не ни се харесват - от друга. И така хората, които търсят къде "да и прекарат добре", имат нужда от приятели или социална изява и са в момент на емоционална нестабилност... са склонни да се обърнат към всевъзможни псевдо или ерзац-религии. "Ще си хапна, ще си пийна, ще попеем, току-виж съм си намерил/а гадже, а накрая ще получа обещание и за вечен живот" звучи като добра пакетна сделка.
Но отговорът на този проблем не е традиционните религии да почнат да предлагат по-добри условия и да се конкурират за клиенти на свободния пазар, снижавайки цената на единично благопожелание, а просто да възпитаваме по-внимателно малките хора. Така щото в моментите на несигурност да се обърнат към психолог, приятели или поне истинско духовно лице (от произволно избрана "традиционна" религия), ако нямат сили да се справят сами. Да разпознават измамните предложения, предлагащи стока със съмнително качество и трайност. Да търсят качеството - във всичко - не изобилието. Уви, много малко хора намират времето да научат малките си хора да разпознават ръчно гравирания оловен кристал от евтините стъклени (или дори еднократни) чаши. Да различават маслени картини, рисувани от някой, който е искал да каже нещо от ниско качествено фотокопие, което би запълнило мястото на стената. И т.н., и т.н. Ако не могат да различават качеството на храната - физическата - която поглъщат, на напитките, които вкусват, на вещите, които пипат или виждат, чуват, вдишват... как биха могли да различат качеството на много по-трудно уловимите или дори дефинируеми "изплъзващи се" духовни въпроси? Дори не говоря тук за отговори. Защо биха употребили много време и усилия за разсъждаване вместо да си купят готов евтин продукт, при това предлаган в лъскава опаковка?
Проблемът не е в присъствието - или отсъствието - на традиционните религии в социалните медии.
А в родителите, които правят църковни бракове, кръщенета, опела просто понеже "ами то така се прави".
Няма лошо човек да е атеист, агностик, религиозен... какъвто и да е - стига това точно да отговаря на неговата същност.
Има, обаче, много лошо в това да е фасонно (или, ако предпочитате, фасадно) религиозен.
Това означава, че той просто няма изобщо своя собствена "вътрешна същност" - или, че никога не е отделил времето и усилията да я потърси.

# 141
  • София
  • Мнения: 17 596
Църквата не само че не прави достатъчно, а служителите ѝ се държат като всякакви други простаци, но не и като хора, олицетворяващи добродетелите, които трябва да проповядват. Затова и се радвам, че наближава денят тази пасмина да бъде изтрита, колкото по-малко хора им се доверяват, толкова по-бързо ще ги изритаме. Това са паразити. Само смучат, а явно и вредят.


Не подхожда на български учител да употребява такъв език. Ама никак.

# 142
  • Мнения: 1 110
Църквата не е чаккато толкова бедна Simple Smile
Аз и не твърдя това. Казвам, че ние сме бедни и не ни остава време за доброволческа работа, защото работим твърде много за хляба си.
А за другото си права, да. Пак опираме до хората, обаче.

# 143
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
То и отец Иван от Нови Хан е направил приют и се грижи за бедните и получава помощ от различни хора, но е един.
Преди време като малка много често сама или с приятели ходихме в църквата. Само в една малка църквичка веднъж попаднахме на един поп, на когото помогнахме с приготовленията на върбата за Великден, а той в замяна ни разказа за 40те мъченици. После се разговорихе за сектите, религията и т.н. Това е единственото ми добро впечетление от представител на църквата.
В другите храмове просто влизахме, поповете ни подминаваха все едно не сме там.
Не съм ходила на църква отдавна, влизам в храмовете само по разни екскурзии от любопитство, даже в някои не искам да влизам.
Уважавам религията, чета Библията, Коранът не можах да го прочета, не знам дали съм християнка. Знам, че човек има нужда от вяра в по-голяма или в по-малк степен, но църквата в България не ми харесва. Много малко са нейните представители, които наистина действат според Божието слово. А големите ни манастири са се превърнали в свърталище на печелбари в расо.
Дали има място в България където ще кръстят човек без такса или с дарение, което кръстения определя?

# 144
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
...
Не подхожда на български учител да употребява такъв език. Ама никак.
И ти ли ме бъркаш с пророк?

# 145
  • София
  • Мнения: 17 596

Е, не, с пророк - не, с учител...

# 146
  • Мнения: 2 695
Ако човек се интересува и сам ще намери това, което търси и то на най-достъпното съвременно място Yum youtube
Ето свещеници, от които има какво да се научи
https://www.youtube.com/watch?v=Esr5BNiFwhk

https://www.youtube.com/watch?v=myf4WJ3cvjc

https://www.youtube.com/watch?v=P7WaTOoUptQ

https://www.youtube.com/watch?v=1JaRgBXnUsM

# 147
  • Бургас
  • Мнения: 6 527
Не става въпрос църквата да стане медийна звезда и да ползва евтините американски трикове, но могат по-рационално и интелигентно да се използват медийните средства за да покажат,че съществуват, да покажат това, което вършат.Може да не е присъщо на православието, но се налага.Няма как да знаеш, да търсиш и намираш нещо, за което не си чул, нито видял или да харесваш нещо, което те отблъсква не само по себе си, защото не го познаваш в дълбочина, а с това колко архаично и недостъпно изглежда отстрани.Надявам се, че ще съумеят някой ден, когато се смени поколението да се променят нещата към по-добро.

Кати, а как мислиш, че може да се възпита това за което говориш?Така от само себе си ли? И не е само родителите ти да те заведат.Като пораснеш и имаш избор и другите концепции ти допаднат повече, поради това че са по-разбираеми и достъпни?
Хората са любопитни по принцип.

# 148
  • София
  • Мнения: 17 596

Разбираеми!?
По-достъпни - да.
И какво от това?
Не знам как точно да ти го обясня... на по-достъпен език.
Обучението в Стратфорд, MIT или МГУ (Москва) е хем по-скъпо, хем по-трудно от, примерно, обучението в ПУТКА (Перник).
Поради някакви необясними причини, обаче, не забелязваме първите 3 да се стараят да снижат критериите или цените си, за да се конкурират на свободния пазар за студенти с ПУТКА.

# 149
  • Мнения: 9 152
Скрит текст:
Не става въпрос църквата да стане медийна звезда и да ползва евтините американски трикове, но могат по-рационално и интелигентно да се използват медийните средства за да покажат,че съществуват, да покажат това, което вършат.Може да не е присъщо на православието, но се налага.Няма как да знаеш, да търсиш и намираш нещо, за което не си чул, нито видял или да харесваш нещо, което те отблъсква не само по себе си, защото не го познаваш в дълбочина, а с това колко архаично и недостъпно изглежда отстрани.Надявам се, че ще съумеят някой ден, когато се смени поколението да се променят нещата към по-добро.

Кати, а как мислиш, че може да се възпита това за което говориш?Така от само себе си ли? И не е само родителите ти да те заведат.Като пораснеш и имаш избор и другите концепции ти допаднат повече, поради това че са по-разбираеми и достъпни?
Хората са любопитни по принцип.

Ще напиша това, до което съм стигнала като мое разбиране. Понеже въпросът е конкретно към katiABV, се извинявам, че се намесвам.

Няма как да стане от само себе си. Неведоми са пътищата Божии. Бог по различен начин призовава хората към Себе Си. Понякога и по- често чрез изкушения, страдания и проблеми, казано на светски език.  Има хора, които с години ходят на църква,  но много малко са разбрали, осъзнали....понякога повтарят като 'папагали' , без да са наясно дори с основните таинства и значението им. Без да са разбрали как да се молят правилно.
Трябва много личен труд, себеотричане, а освен това, Бог, прозирайки с всевиждащо око сегашното и бъдещото невнимание към Него от страна на човеците, е казал: мнозина са звани, а малцина - избрани (Лук. 14:24).


Общи условия

Активация на акаунт