Жалба срещу поп?Къде

  • 17 367
  • 188
  •   1
Отговори
# 120
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Вижте какво правят другите- видеоканали, млади емисари, пастори и т.н, достъпен език, музики, песни,събирания за сплотяване.Не се учудвам, че на хората им харесва.

аз стечение на обстоятелствата посещавам с детето подобни организирани от църквата неща.
въпреки всичко тази църква, без условности и сложен канон и прочие, не успява лично да ме достигне, така както православието. в техните църкви не усещам Бог.
много ми е тривиална и десакрализирана.
иначе проектите ми харесват. Peace не са ме върнали, защото съм православна (казвам, ако ме питат), но и не ме карат да им ходя на службите.

между другото там също "хокат" и "порицават". наричат го проповед  hahaha
някои свещенници са доста интелигентни и доста умело "хокат", ама мисля, че малко от слушащите възприемат и смисъла... Whistling

# 121
  • Бургас
  • Мнения: 6 428
Според мен хората ходят за да си изкарат приятно,да се чувстват приобщени някъде, едва ли всички са толкова вярващи, но е пълно с хора, нали?

# 122
  • MI
  • Мнения: 11 868
Политиката за приобщаване за мен няма нищо общо с модерността, дори по-скоро би било връщане към корените. За възрастта на свещениците пък съвсем няма връзка с модерността, по-скоро зависи от държавата - виж Латинска Америка например. За езика донякъде мога да се съглася, но това върви и с възрастта на проповядващия. И както каза Ася, те протестантските свещеници не те хокат по-малко, даже някои от тях са по- сурови от нашите. Simple Smile Аз познавам доста млади хора католици, които участват сравнително активно в църковния живот (със сигурност повече от в България като процент), събират се, ходят като пелегрини и т.н., а повярвай ми за канона се следи повече от при нас, макар че е много по-малка вероятността да те навикат като говедо като в случая на автора. Значи не е точно от модерното и пак се връщаме на неща като приобщаване, образование, дейности извън отслужването на литургиите. А това са неща, които лесно могат да се направят и при нас без  да модернизираме, при наличие на желание очевидно.

# 123
  • Бургас
  • Мнения: 6 428
Нели,може и да има начини без модерността, но чрез съвременните средства е много по-достъпно и лесно,особено до младите хора и не виждам причина да не се използват.За Латинска Америка имам представа само от разни сериали, че са доста религиозни, което сигурно се вменява още от деца, може и да е от училище още.Дори и за пилигримите-нямаше да знам ако не беше интернет.

# 124
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Според мен хората ходят за да си изкарат приятно,да се чувстват приобщени някъде, едва ли всички са толкова вярващи, но е пълно с хора, нали?

за мен това е консуматерство и няма общо с вярата. Peace
за мен няма смисъл една църква да се реформира и да стане медиен проект.

днес нагледно в Бг се вижда, че църквата да се превърне в ООД не носи и нищо добро.  Peace
когато няма вяра, няма значение по кой канал достигат църквата до теб. като няма семе, няма какво да никне.

# 125
  • MI
  • Мнения: 11 868
Скрит текст:
Нели,може и да има начини без модерността, но чрез съвременните средства е много по-достъпно и лесно,особено до младите хора и не виждам причина да не се използват.За Латинска Америка имам представа само от разни сериали, че са доста религиозни, което сигурно се вменява още от деца, може и да е от училище още.Дори и за пилигримите-нямаше да знам ако не беше интернет.
Ако е за интернет, има няколко доста активни български православни сайта, но както виждаме това не помага особено. Simple Smile Да, през образованието и семейството минава. Достатъчно е да видиш колко човка, които се самоопределят като атеисти се изреждат да дават съвети във всяка тема, свързана по какъвто и да е начин с религия във форума, за да ти стане ясно къде е един от основните проблеми у нас - в обществото. А за протестантството, явно модерността му не помага особено, защото именно страните, в които то е преобладаваща религия са с най-големия процент самоопределили се като атеисти, с малки изключения (САЩ например, но и там най-бързо намаляват точно протестантите като процент):
https://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_atheism#Europe
https://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_the_United_States#Statistics

# 126
  • София
  • Мнения: 17 592
katiABV, извинявай, ама с това отношение този поп няма да ме върне в църквата. Защо на погребението попа имаше друго отношение? Беше от църква в друг квартал даже. Такива попове, като първия, ако ще и да спиш в църквата отношение няма да получиш, може би ако бяхме дали още пари щеше да е друго. Laughing



Виж сега, адски ми е трудно да защитавам фалшивите "духовници" в тази ситуация - понеже последния, с който се сблъсках, до дне-днеше не си обяснявам как се въздържах да удуша лично - но...
Фактът е, че никой човек не би следвало да очаква отношение на духовно лице към лица, които са пристигнали просто поради мода.

# 127
  • София
  • Мнения: 17 592

Около мен няма хора, които да съм чула ,че са заинтересовани и спазващи православния канон, въпреки, че са правослани християни.Иначе палят свещи, правят ритуалите-сватби, кръщенета и погребения.Но пък виждам и такива, които принадлежат другаде и са много доволни.Затова си правя такива изводи.



Ами виж сега, това говори много за ширината на кръга от хора, в които се движиш - не за религиозните хора по принцип.
По... стечение на обстоятелствата, може би, имам много близки приятели, които са арелигиозни - такава съм и аз - както и такива, които са истински религиозни, забележи, дори принадлежащи към различни религии.
Дълбоко уважавам всички тях - всички, които са, да кажем, това, което са. Които не се срамуват от своята същност, показват се пред другите такива, каквито сами се виждат. Да, бих ги защитила. Да, за тях бих легнала на линията.

От друга страна от онези, дето 'спазват ритуалите, правят кръщенета, сватби, палят свещи" като цяло ми се гади. Те са същите, които преди 40на години са преследвали религиозните ми приятели - понеже модата тогава е била такава. те са хора, които просто нямат собствена идентичност и се люшкат накъдето ги повее вятъра... Нямат и понятие от една религия - знаят за нея по-малко и от мен, дето никога не съм била част от нея (забележете, аз мога да изброя седемте тайнства) - но спазват, чисто механично, външния израз на... което им се струва представително!?
Отвратително.Погнусяващо. Отблъскващо. Нечисто.


За мен модернизиране означава -достъпен език, по-малко условности, сравнително млади свещеници,достъпни за хората, съществуване в медиите и интернет пространството, не политика  на хокане и порицаване, а политика на приобщаване. Ей такива неща, нищо особено и невиждано.

Вижте какво правят другите- видеоканали, млади емисари, пастори и т.н, достъпен език, музики, песни,събирания за сплотяване.Не се учудвам, че на хората им харесва.


И към какво би било приобщаването, по-конкретно, такова, каквото го описваш?
Към социалните медии?
Към достъпните младежи?
"Организации", приобщаващи към такива неща, с лопата да ги ринеш. Избери си .


Според мен хората ходят за да си изкарат приятно,да се чувстват приобщени някъде, едва ли всички са толкова вярващи, но е пълно с хора, нали?


Виж сега, религията не ти е клуб по интереси. Насочена към хора без изявени такива.
Ако искаш да те приобщят социално - запиши се в сайт за запознанства. Или отиди на нощен клуб.
Това са места, на които "да си изкараш приятно".
Идеята на организираните религии е да не си изкараш приятно - напротив, да си изкараш трудно, много трудно, много тежко, да пожертваш нещо - не нещо, което ти е излишно, а нещо, което ти е ценно. Толкова а пожертваш, че в един момент да осъзнаеш, че си вложила в това повече, отколкото би могла да си позволиш да изгубиш, без да изгубиш самата себе си. Така че ако някой ден представител на вярата ти те призове да се пожертваш - буквално - да нямаш избор, освен да го последваш. И дали жертвата ще е за да предпазиш Светия Кивот, ценна икона, осветен гробищен парцел или ближния си - няма значение. Важното е, че ще те призове в името на това, което си дала, не на онова, което си получила. Каро се замисля, доста близко е до казармата в някои отношения...
И при всяко положение няма нищо, ама нищо общо с "да си прекараш приятно".
Отиди на пикник, за Бога!
Много е обидно това, което говориш!
Обидно е за всичко, които са наистина религиозни.
Както и за всички, които са имали досег с такива.
Обидно е заради думите на покойната ми баба (за митрополитът на Пловдив) "като го видях как прескача оградата, с развято расо, разбрах, че ще живеем" (на училището, където евреите са били приготвени за депортиране), казваше тя... Но със същия успех можеше просто и той да замине с тях - и го е осъзнавал.
И идваш ти и го сравняваш с "приятно изкарване на леко питие с достъпни приятели".
Гадост!!!

Последна редакция: пт, 23 фев 2018, 16:19 от katiABV

# 128
  • Мнения: 9 152
Според мен хората ходят за да си изкарат приятно,да се чувстват приобщени някъде, едва ли всички са толкова вярващи, но е пълно с хора, нали?

за мен това е консуматерство и няма общо с вярата. Peace
за мен няма смисъл една църква да се реформира и да стане медиен проект.

днес нагледно в Бг се вижда, че църквата да се превърне в ООД не носи и нищо добро.  Peace
когато няма вяра, няма значение по кой канал достигат църквата до теб. като няма семе, няма какво да никне.


Семе има, но зависи то какво е. И почвата каква е. Има притча за това.
Много е хубава
Според мен да се говори за  модернизиране на Църквата е понятие, несъвместимо  с вярата и познаването на Бог. "Едно е да вярваш в Бога, друго -да познаваш Бога."
 " В необятното море на църковния живот, истинското и чисто предание на Духа е като малък ручей и който иска да пие от водите му, трябва да отсече "собственото " си мнение, там неизбежно изчезва чистотата, защото човешката мъдрост и правда е противоположна на Божията правда и премъдрост " (Цитати от книгата за св. Силуан)  

 Има свето Предание, което по един неописуем начин действа и нагледно, практически ни приобщава към Църквата. Има старци, отци и светии на нашето съвремие, завещали безценни трудове. Не Свещеното Писание е изворът на Църквата, а Свещеното Предание.
katiABV, допускам, че хората, които си описала са или търсещи Бога, или фарисеи.....

# 129
  • София
  • Мнения: 17 592

Не бих казала. Търсят приобщаване към обществото с цената на всичко - и следване на модата, каквато и да е тя, с цената на всичко. Изобщо казано са възможната диаметрална противоположност както на изгубените, търсещи някакъв път и със сигурност на философите, търсещи истината.

# 130
  • Бургас
  • Мнения: 6 428
Кати, нещо грешно си разбрала.Изразявам мнение на базата на наблюденията си.Не говоря за себе си, а защо се  е стигнало до ситуацията на автора според мен и защо хората са отчуждени от официалната вяра, пак според мен.


# 131
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
БПЦ първо да обърне внимание на основната си роля, да започне да взема отношение не само към гей парадите, да започне да се грижи за хората в нужда, а после да се модернизира.

# 132
  • Мнения: 1 110
Много пъти съм се чудила защо хората, които са свидетели на социалната роля на църквата не говорят за нея. Тези, които благотворят нямат право, защото им е забранено. Но свидетелите - нямам обяснение защо мълчат.
БПЦ има пряко участие в много социални дейности. Почти всяка неделя в нашият малък храм се събират волни пожертвования в пари, дрехи, храна и се изпращат на нуждаещи се. Има неделно училище, в което напълно доброволно участват преподавателите, а родителите на децата не заплащат нищо. Това не е малко за храм, в който се черкуват не повече от 60-на души. Много от болните на които сме оказали помощ идват редовно на литургия. Малка общност сме (и малко градче).Вярвам, че някои от вас са чували поне за центъра за лечение на наркозависими във Варна - тежък, денонощен труд, който отделя доброволците от семействата им, за да са със зависимите по пътя на оздравяване.
И не е само това. Много се работи, хора, но не се говори много. Нищо нетипично за православието Simple Smile.

# 133
  • Мнения: 9 196
Защото няма смисъл да се оборват всякакви чули по телевизията нещо и го повтарят, като папагали. Който се интересува - знае. Не правила достатъчно църквата, сякаш те самите правят повече ... както и да е.

# 134
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Църквата не само че не прави достатъчно, а служителите ѝ се държат като всякакви други простаци, но не и като хора, олицетворяващи добродетелите, които трябва да проповядват. Затова и се радвам, че наближава денят тази пасмина да бъде изтрита, колкото по-малко хора им се доверяват, толкова по-бързо ще ги изритаме. Това са паразити. Само смучат, а явно и вредят.

Общи условия

Активация на акаунт