Минималистичен начин на живот

  • 438 897
  • 10 041
  •   2
Отговори
# 1 485
  • Мнения: 18 504
Точно за София пиша и аз.

# 1 486
  • MI
  • Мнения: 11 803
Не е нужно да пазаруваш всеки ден за да не изхвърляш храна. При добро планиране може да се пазсрува 2-3 седмично, да са пресни продуктите и нищо да не се хвърля. Да не говорим, че не си представям какво бих купувала ежедневно от месарницата например.

# 1 487
  • Мнения: 13 768
И ние така пазаруваме - продукти се купуват планирано и в неголеми количества през ден, напр.. Мразя претъпкан хладилник - почват се едни капризи, щения за различни манджи, мусене на сготвеното, бързане да се изяде всичко навреме, за да не се развали, което не е добре за линията (най-вече моята Wink) или забравяне на нещо и после хвърляне на храна, което много мразя (аз Wink). (май съм домашен тиранин) Отразява се зле на портмонето, природата и обществото, а нали трябва да сме отговорни хора Wink
На млади години човек иска да има всичко. С времето осъзнава, че това нито е възможно, нито е нужно! Както и че и с една, и с десет рокли, си си все същата магарица Sunglasses

# 1 488
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 704
Ние сме като алкохолици вкъщи - само вино, уиски и ядки има на запаси, хладилника материал колкото за някой друг сандвич/салата. Пазаруваме всеки ден по малко и така си ни е добре и знаем че за вечеря ще си правим Х - хем прясно, хем няма претенции. Сина ми е още малък и яденето му е ограничено до определени неща, но предполагам, че до някоя друга година ще започнат прищявките и тогава статуса на хладилника ще бъде друг.
Плодове купуваме по много, ядем малко ... Накрая стават на сокове Sad
Free Agent... Ах, тези чанти Simple Smile!

# 1 489
  • Мнения: 2 586
Като бях в майчинство се развличах с ходене в хипермаркети, което беше вредно най-вече за джоба ми. Но сега безкрайно намразих пазаруването. Имам чувството,че виждам едни и същи неща, никакво разнообразие. Не се презапасявам с нищо, дори и да е на изгодна промоция. През седмицата се ограничавам до хляб, мляко, сок, салфетки и подобни. През почивните дни пазарувам основно.

# 1 490
  • Norge
  • Мнения: 2 311
Не е нужно да пазаруваш всеки ден за да не изхвърляш храна. При добро планиране може да се пазсрува 2-3 седмично, да са пресни продуктите и нищо да не се хвърля........

Нелче, съгласна съм.
Дори ще ида дотам, да кажа, че не два пъти седмично, а веднъж на две седмици. Без това да е причина за изхвърляне на продукти.
Складирам в два хладилника, имам и един трети, резервен, ако се наложи.
И всичко бива употребено без загуби.
Месото ни също не е замразено.

# 1 491
  • Мнения: 28 488
Ние пък не можехме да се спрем в хипермаркетите, изложени сто неща и се почва едно купуванеее, аз не, защото не обичам разни деликатеси и пакетирани храни, но ММ да! Аз обичам домашна всекидневно сготвена храна, но моите домашни почват вносни сосове /супер гадни/ с нетрадиционни подправки, сто вида пасти, хамони, гаудата, ементали, морски дарове, филаделфии за мазане, кенове с безалкохолни, пушени риби...и да не изброявам! И после се почва нареждането и купищата в хладилника, да извадиш задното всичко напред се пренарежда, ужаааас! Аз спокойно мога да живея с масло, сирене, кашкавал, яйца, свежо месо и всякаквите видове зеленчуци за манджи! Газирано не пия, алкохол също, рядко вечер чаша вино....постепенно и ММ се отучи от свръхпрезпасяването, сега само ако го изпусна в магазина! Сега храната е домашно приготвени ястия, с хубави свежи продукти, без радни пакетирани боклуци!
На месарницата естествено не се ходи всеки ден, а през ден...вчера купих вратни пържоли и агнешко! Вратните се изядоха снощи със салати, ягнешкото днес намазано с подправките скочи в слоукукъра, на бавно за вечерта е готово.... ще се приготви и на мултикукъра ориз със зелен лук и джоджен и вечерята е чудесна! Flutter Днес ще ударим и по едно узо със зелена салата....

# 1 492
  • MI
  • Мнения: 11 803
Явно зависи кой какво яде, ние месо два пъти седмично купуваме, ооще толкова риба. Месото два дни съхранено добре нищо му няма, да не говорим пък ако и мариноваш. Зеленчуците, яйцата и сиренето не виждам смисъл да купувам ежедневно, то и на пазара и в магазина не са от днес. Simple Smile Хлябът определено не можем за ден да го изядем, нито за два, дори да не го правя аз. За паста, ориз, бобови и т.н. няма дори смисъл да коментирам...

# 1 493
  • Мнения: 28 488
Явно зависи кой какво яде, ние месо два пъти седмично купуваме, ооще толкова риба. Месото два дни съхранено добре нищо му няма, да не говорим пък ако и мариноваш. Зеленчуците, яйцата и сиренето не виждам смисъл да купувам ежедневно, то и на пазара и в магазина не са от днес. Simple Smile Хлябът определено не можем за ден да го изядем, нито за два, дори да не го правя аз. За паста, ориз, бобови и т.н. няма дори смисъл да коментирам...
ЕЕЕЕ то е ясно, че пазаруването не е всеки ден, през ден през два, сиренето и кашкавала не свършват толкова бързо, пък и аз ги избягвам....хлябът който купуваме е едно малко хлебче, което за два дни отива, защото се храним у дома само вечер!Имаме чудесно рибно магазинче, често се вечеря риба, или миди...калмари не купувам защото не ги приготвям добре!Варива и олио почти, да не кажа хич не ядем от България...тях ги пазарувам честичко от Турция...но аз съм на 100 км от там!

# 1 494
  • MI
  • Мнения: 11 803
Лошо няма да яде кой каквото му е вкусно, просто казвам че същото - пресни продукти и никакво разхищение на храна, може да се постигне и с много по-рядко пазруване. Всякакви магазини има на пешеходно разстояние, пазар също,просто не обичам да ходя  по-често защото ме изнервя. Ако няа някой му харесва, какв о по-хубаво от това? Но ето и Нелка каза че на две седмици дори пазаруват понякога, а тя със сигурност е с малко по-професионален поглед от нас. Simple Smile

# 1 495
  • Мнения: 7 271
Ние храна не хвърляме. Планирам си нещата, доизяждаме си каквото има. Пазаруваме един път седмично. Купувам по списък, за около 20 минути сме готови.

# 1 496
  • Мнения: 2 328
И аз съм Нели и също повечето пъти пазарувам за 2 седмици.Ако ми хареса някоя рецепта с някаква по-засукана съставка,която нямам-тогава естествено отивам до магазина.Иначе влизам само за хляб,ако не съм направила.

# 1 497
  • Мнения: 553
palmi4kata
Минимум е да живееш с малко. В повечето случаи, защото не можеш да си позволиш повече. На минимум живееш с идеята да пестиш.
Минимализъм е, когато съзнателно решаваш да не ползваш неща, които не са ти необходими. Можеш да си ги позволиш, но не се изкушаваш. Целта не е финансова, а практична, която е ясно, че дава и финансово отражение (не е задължително обаче да е в посока пестене на пари, а на място, усилия, време, поддръжка и т.н., защото можеш да си купиш, например, 10 слънчеви очила по 20 лв. и им отделяш специален шкаф или само 1 за 200 лв. - даваш същите пари, но имаш 1 чифт, който се предполага, че е по-качествен и не се чудиш къде да го прибереш).
Темата не е за пестенето, а за минимализма като начин на живот. За пестенето на усилията ни да подреждаме, чистим, пререждаме, търсим място за нужни и ненужни неща. И далеч не включва пестенето на емоции, знания, социален живот, почивки и др.
Идеята е да не трупаме точно консумативите, защото не живеем извън цивилизацията и тспокойно можем да си купим нещо, когато старото е вече за подмяна. Примерно, паста за зъби и прах за пране не са жизненоважни, за да имаме шкаф със запаси, когато можем да имаме повече "въздух" в помещението и този шкаф изобщо да го няма, а нова паста за зъби да си купим, когато свърши старата.

Темата не е за пестенето, а за неемоционалното харчене, т.е. способността ни за спестовност- пари, място...и каквото там те удовлетворява.
Вярвам, че с изброеното от мен съм разбрала правилно минимализма в живота си...но благодаря за обяснението. То беше провокирано от други постове. А коментара ти за пестенето на емоции дори няма да го коментирам. Всеки сам избира дали да пълни заведенията всяка седмица или отвреме навреме да кани гости. За качествените почивки то е ясно, че трябват пари. Ако някой ги получаава наготово...чудесно! Но останалите трябва да ПЕСТИМ! А, извинявай! Темата не е за пестене, то е само бонус!
А когато ти свърши толетната хартия посред нощ, спомни си, че аз не искам да имам тооолкова много въздух в помещението! Дано има денонощни магазини около теб!

# 1 498
  • Мнения: 28 488
Е, като свърши тоалетната хартия посред нощ винаги имаме пакетчета салфетки за нос, кухненска хартия, салфетки за маса....все нещо ще свърши работа до сутринта! Joy Joy
Шегувам се, нека всеки да живее, пазарува и разбира минимализма както иска, аз не мога да се откажа от много дрехи, обувки, чанти...всичко друго мога да сведа до минимум!

# 1 499
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 704
На никого не са му достатъчни парите - на едни за хляб не стигат, на други за яхта, не е това въпроса!
За мен, виждането ми за заобикалящия ме свят е да бъде максимално изчистен от излишното, и същевременно с това с минимални средства да си осигурявам качествен ( по личното ми разбиране за такъв) живот.
С дадена сума пари един ще си купи три неща, друг едно, трети ще я спести. Това не означава че няма минималистично настроени хора сред тримата, а че всеки предпочита да си задоволи материалните потребности различно.
Имам колежка вещоманка, буквално! Купува всичко, колекционира кукли, плочи и книги, не изхвърля нищо, на работа има бюро отрупано с дреболии, декоративни неща и фигурки от яйца. С нея съм си говорила на тема вещи и тогава точно осъзнах, че нейният и моят проблем с предметите са напълно еднакви. Замислих се дали изглеждам толкова налудничаво в чуждите очи, после си казах, че не ми пука и изхвърлих още няколко работни чернови, които няма да ползвам Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт