Минималистичен начин на живот

  • 439 848
  • 10 041
  •   1
Отговори
# 1 140
  • MI
  • Мнения: 11 828

Понеже съм чела и това как трябва да изхвърля на един път или да спра да пазарувам и тн за мен лично са невъзможни почти неща, искам да попитам как с малки стъпки и крачки можем да постигаме резултати.
Не изхвърляй всичко наведнъж, а малко по малко. Започваш откъдето решиш  - гардероб, кухненски шкафове, килер. И правиш инвентаризация на точно определено нещо, например бельо или тигани. И изхвърляш/подаряваш ненужното или просто си записваш какво не трябва да купуваш докато не стигнеш до еди-какъв си брой. Така малко по малко ще успееш, дори няма да усетиш как е станало. Simple Smile

Аз пътувам като минималист уж, но никога само с раница. Т.е. не държа хотелът да е лукс или да има СПА, но има минимум за хигиена (особено важно) и условия за настаняване. Също така не обичам организирани екскурзии, забавения типично за туристи, ходя страшно много и влизам във възможно повече музеи и галерии. Разбира се че е важно да се опита и местната храна, но обичайно тя не е в най-скъпите ресторанти. Просто трябва доста проучване преди това, което е и част от удоволствието от пътуването. Та минимализъм не значи мизерия, а липса на излишества.

# 1 141
  • София
  • Мнения: 13 294
Точно търсенето на удобства в хотела спестяват излишния багаж. В добрите хотели често имаш почти всички необходими за хигиената неща - хавлия, кърпи, чехли, шампоани, сапуни, понякога четки и пасти за зъби, балсами, сешоар. Това от раз спестява носенето на поне една чанта. Ако има плаж - тогава са включени шезлонги, плажни постелки, чадъри. Ето още една чанта с багаж. Ние обичаме да спортуваме, но няма как да носим спортни неща за 6 човека, затова избираме хотели, където може да се ползват велосипеди, тенис корт и други съоръжения. Храната не е задължително да е в най-скъпите ресторанти, но да не се налага да носим и да готвим. И накрая наистина остава да си носим само дрехи и разни дребни неща.
Това конкретно, когато става дума за почивка. За екскурзия е още по-лесно.

# 1 142
  • Мнения: X
Когато пътувам, държа да се побера в ръчен багаж, затова по няколко пъти прецезирам това, което ще взема и планирам кога какво ще нося и дали нещо реално ми трябва или просто искам да го взема. Като Киндъла примерно, няколко пъти го помъквах без да го включа въобще и оттогава не го нося. Ако случайно нещо ми потрябва, магазини все ще се намерят.
Иначе не съм минималист по отношение на книги, купувам хартиени и нямам спиране. Поне се опитвам да не купувам, докато не прочета всичко, което имам у нас.

# 1 143
  • Мнения: 28 628
Точно търсенето на удобства в хотела спестяват излишния багаж. В добрите хотели често имаш почти всички необходими за хигиената неща - хавлия, кърпи, чехли, шампоани, сапуни, понякога четки и пасти за зъби, балсами, сешоар.
Не, неее не ми спстява нищо...ние винаги отсядаме в хотели поне 4 и повече звезди, винаги има всичко, но аз пак мъкна, сешоарът ми е слаб, шампоанът не ми прави косата хубава, балсамът не става..... и ей такива тъпотии, които осъзнавам, че са незначителни но не мога да ги превъзмогна!

# 1 144
  • София
  • Мнения: 12 374
..шампоани, сапуни, понякога четки и пасти за зъби, балсами

Не става - аз ползвам точно определени сапуни и шампоани, детето също. Единствено ММ няма претенции с какво се мие. Четки от години ползваме само Curaprox, няма шанс да си измия зъбите с нещо друго. Винаги нося козметиката на детето, моята, четки, пасти..не ползвам всякакви марки и шансът да ми уцелят точно моя сапун граничи с нулата.

# 1 145
  • Мнения: 28 628
..шампоани, сапуни, понякога четки и пасти за зъби, балсами

Не става - аз ползвам точно определени сапуни и шампоани, детето също. Единствено ММ няма претенции с какво се мие. Четки от години ползваме само Curaprox, няма шанс да си измия зъбите с нещо друго. Винаги нося козметиката на детето, моята, четки, пасти..не ползвам всякакви марки и шансът да ми уцелят точно моя сапун граничи с нулата.
ха ха, успокоих се....не съм само аз! От години ползвам аптечна козметика за коса, тяло.... не ги сменям с някакви си там в хотела за нищо на света! Повечето хотелски са нискокачествени, с малки изключения! Мъжът ми се мие с каквото му попадне, дори понякога гледам е помъкнал някое шишенце от хотела в куфара...  ShockedShocked Защото примерно не го е изхабил до края! Rolling Eyes

# 1 146
  • MI
  • Мнения: 11 828
Нали затова са измислени малките бутилчици за пътуване - за да не се мъкне разфасовка, която стига за месец-два. Някои марки продават директно комплект за пътуване, аз съм си купила комплект празни шишенца в несесер. Практично, тежи по-малко, заема по-малко място и на всичко отгоре може и в ръчен багаж да се вземе ако се налага. Всичко е въпрос на организация.

# 1 147
  • София
  • Мнения: 13 294
Шампоан си нося в травъл размер, както и друга козметика, която държа да ползвам. Държа си на кремовете, но те не заемат много място в багажа. За четките и пастите за 5-10 дни нямам претенции. За сапуна, с който да си изпера гащите, също. Simple Smile
А и в добрите (спа) хотели козметиката често е хубава и рекламна на разни марки и нямам против да я изпробвам. Много често, когато ми хареса, после си купувам от магазина на хотела и за вкъщи.
Съпругът ми е по-капризен в това отношение, защото има лек кожен проблем, заради който ползва специализирана козметика, но също в травъл размери.

# 1 148
  • Мнения: X
Хора, покрай моето чудене си реших въпроса генерално.
Ще се разделя с цял стар гардероб. Общо взето мисля освен гардероба да махна и съдържание на гардеробите вкъщи, което може да се вмести в този гардероб. Какво ще кажете?
Искам да взема 2 морски свинчета и за целта ми трябва по-голямо място за клетка.

# 1 149
  • Мнения: 367
Човек винаги има избор. За 4-5 дни ще мина и с еднократен шампоан, какъвто и да е той. Крем и паста за зъби също. На планински преходи  си личи без какво мога. Така или иначе всичко на гръб се носи. Така, че няма да свърши светът, ако не съм си измила зъбите с мойта си паста. Всичко е въпрос на гледна точка. Виж батерия допълнителна за телефон, зарядно и т.н , без това не бих тръгнала. И малко лекраства за всеки случай.

# 1 150
  • Мнения: 1 782
Човек винаги има избор. За 4-5 дни ще мина и с еднократен шампоан, какъвто и да е той.
Понякога нямаш избор. Ако имаш някакъв проблем (напоследък това е доста често срещано) и ползваш медицинска козметика например.

# 1 151
  • Мнения: 18 580
Когато сме сами, пътуваме само с ръчен багаж, но от чист мързел - за да не чакаме куфарите на лентата. Мога да стъкна багажа за ок. 5 минути.
Но с детето нещо не се получава това с минимализма и малкото багаж.

# 1 152
  • Мнения: 28 628
Човек винаги има избор. За 4-5 дни ще мина и с еднократен шампоан, какъвто и да е той.
Понякога нямаш избор. Ако имаш някакъв проблем (напоследък това е доста често срещано) и ползваш медицинска козметика например.
Аз  уж нямам кожен проблем, но от доста хотелски козметики кожата ми се премива, опъва, чувствам дискомфорт....иначе травъл опаковките са ясни....но сешоара! Joy  Дори повечето аптечни марки, които ползвам имат цял набор козметика в травъл опаковка !

# 1 153
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 946
Да, но някои минималисти пътуват също като минималисти. Т.е. не се интересуват от хотела, една раничка на гърба и това е. Не си добавят 10 екскурзии, 5 спа масажа и всичко възможно за правене, не опитват добрите ресторанти в града където са. Стига им да са на път. Аз не мога така- особено на хотела много държа- иначе не ми е почивка...

Е, тук пак опираме до въпроса “Що е минимализъм?”. Нещо, което няколко пъти обсъждахме, защото рално под минимализъм могат да се разбират различни неща. Общото межу различните концепции е “не-натрупването на излишни вещи”.  Хора, които харчат пари за луксозни почивки или скъпи неща, но не зариват с вещи у дома също могат да говорят за минимализъм.

Аз колкото по-одъртявам, все по-удобни и луксозни почивки търся. Все по-придирчива съм към дрехи, обувки, обзавеждане и т.н. Обаче като чета темата и рабирам кой какво трупа у дома или от какво иска да се отърве, мисля че съвсем спокойно мога да мина за сравнително минималистична. Simple Smile Аз нямам нито много дрехи, нито много обувки, имам малко козметика, малко бижута, ползвам един единствен парфюм (от който задължително обаче трябва да имам 2 шишета), мазето ми не е затрупано с вещи, харесвам минималисичния интериорен дизайн без излишни джунунджурии и прахосъбирачи наоколо, не трупам чинии, чаши, сервизи и подобни. Единствено книги има в излишък. Но смятам да ги разкарам повечето. Обаче.... едното ми дете не изглежда да го влече минимализмът хич, уви.

# 1 154
  • Мнения: 13 777
Не ви ли е гнус да прибирате неща в мазетата. Да се разхождат по тях разни 4краки и по-многокраки твари Wink Все пак говорим за нашенски мазета, не за американските, дето си живеят в тях. Ние освен буркани и стари вещи, тип детско колело, шейна, авт. гуми или инструмнти друго май не държим. Дрехи никога не бих свалила там, както и книги. И пак го разбиват.

Общи условия

Активация на акаунт