Минималистичен начин на живот

  • 438 738
  • 10 041
  •   2
Отговори
# 1 305
  • Мнения: 2 461
Интересното е, че досега не съм забелязвала как купуваме машинално. Забравяме кое къде сме мушнали и купуваме нови неща. Най-вероятно рекламите и обкръжението много влияят, особено когато и ти не си сигурен какво точно искаш.
Например,  поувлякох се в темата за здравословно хранене. Купувах книги, в които пише едни и същи неща (не съжалявам, че съм ги прочела, но в един момент трябваше да се спра), сега ми заемат място. Купувах храни, които са здравословни, а се оказва, че не ми допадат. Купувам, изтича срока - хвърлям, купувам,изтича срока - хвърлям и докато се усетя, че не е нужно да се насилвам повече. Не обичам да хвърлям храни, но чакам да свърши срока на едни сушени домати, елда, балсамов оцет...
Сега, тъй като искам да си изчистя основно дома ще ме очаква доста работа да отмествам вещи, да преразпределям, но ще ни отпадне голям товар. Сигурна съм.
И като мина по този път надали ще искам да купувам ненужни неща, за да се задръстваме отново. Така си мисля, ще видим.
Ние проблем и с изхвърлянето имаме - но ще поработим над това. Започвам първо с моите неща, после ще натискам и ММ.

# 1 306
  • София
  • Мнения: 1 872
Да споделя какво ми тежи - и се надявам да ми помогнете. Моята майка живееше при нас, имаше си своя стая в апартамента ни. За голяма наша мъка обаче си отиде без време. Светла й памет! Това са случи през 2012-та. Оттогава до днес аз нямам сили да изхвърля нито една нейна вещ или дреха. Знам, че трябва. Никой няма да облече нейните неща, макар че са скъпи и качествени, защото тя беше доста едра жена. Но как да го направя? Моля за съвет!   

# 1 307
  • Мнения: 2 560
Съжалявам за загубата. Бихте могли да подарите или дарите вещите на някой нуждаещ се, който ще им се радва, и да запазите някои особено скъпи от сантиментална гледна точка вещи.

# 1 308
  • Мнения: 1 782
Не обичам да хвърлям храни, но чакам да свърши срока на едни сушени домати, елда, балсамов оцет...
Зизу, идея от мен - сушени домати (обожавам ги) редовно слагам на зелена салата с краставица и авокадо. За балсамовия е ясно, че пак на зелената слагам.

Mari_qana, проверете в домове за възрастни хора. Със сигурност имат нужда и от дрехи по-голям размер.

# 1 309
  • Мнения: 2 560
Аз правя плънка за руладини със сушени домати, спанак и крема сирене🐷😎

# 1 310
  • Мнения: 18 498
Вчера сложих един буркан със сушени домати, сирене на кубчета, риган и зехтин. Предишния ден правих едни малки хлебчета със сушени домати и маслини.
То човек трябва само да се сети, че има това и онова, иначе наистина се забравя и трябва да се хвърлят.

# 1 311
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 289
Да споделя какво ми тежи - и се надявам да ми помогнете. Моята майка живееше при нас, имаше си своя стая в апартамента ни. За голяма наша мъка обаче си отиде без време. Светла й памет! Това са случи през 2012-та. Оттогава до днес аз нямам сили да изхвърля нито една нейна вещ или дреха. Знам, че трябва. Никой няма да облече нейните неща, макар че са скъпи и качествени, защото тя беше доста едра жена. Но как да го направя? Моля за съвет!   

Достатъчно дълго време е минало, за да се уталожи малко болката и да пристъпиш към разчистване. Неприятно е и тежко, но ще започнеш да дишаш по- добре, гарантирано! Това е още един начин да приемем, че някой ни е напуснал, след всичките фази на мъката идва и приемането.

# 1 312
  • САЩ
  • Мнения: 471
За мотивацията: на мен много ми помага гледането на шоуто на Мари Кондо. Тук има кратки епизоди https://www.youtube.com/watch?v=TXzcmr2WcDA Не знам в Б-я как може да се гледа, някой ако знае да пише. Тя не е точно минималист, а помага за организиране и подреждане на вещите. А когато имаме по-малко вещи е по-лесно да се подредят и ползват.
Препарати за почистване и аз вече избявам да купувам. Направих си спрей от етерично масло от лимон и вода, почиства хубаво и мирише свежо. Омекотители от доста врене не ползвам, кърпичките за сушилня замених със специални топки от вълна за премахване на наелектризирването на дрехите. Липсва ми хубав аромат на препарат, а и приятелят ми се оплаква понякога, но здравето е по-важно. Ароматните свещи и спрейове замених с дифюзер с етерични масла. Особено ако имате хормонални или други здравословни проблеми е добре да се избягват всякакви препарати съдържащи токсични химикали.
Аз като се преместих с САЩ само с един куфар багаж развих нещо като страх че пак ще се наложи да се преместя някъде и няма да мога да си взема нещата. Това ми помогна да не купувам много. И пак имам доста неща за разчистване. Сега съм решила така да разчистя все едно ще се местим (вероятно е да се случи настина) и да оставя само наистина нужни неща. 
За неща с които ви е трудно да се разделите по сантиментални причини може просто да снимате и запазите снимките на файл в компютъра. Също мисълта че биха били полезни на човек в нужда много помага.

# 1 313
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 289
Ох, и аз емигрирах с едни куфар багаж на член от семейството, но... постепенно примъкнах, каквото ми беше останало от Бг насам. И купувам, къщата е пълна.

# 1 314
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 278
Свекърва ми не желаеше да изхвърли дрехите на свекър ми,който почина преди 4години.Тази година се съгласи да ги подарим.
Раздадохме дрехи и обувки на съседи и роднини.
Някои изхвърлихме без тя да разбере.

# 1 315
  • Мнения: 2 461
Привет, благодаря за идеите, но просто не ми допадат на вкус тези храни. Идеята ми беше да не се принуждаваме да купуваме неща, които не искаме само заради ползите. Трябва и да ни харесва това, което купуваме.
Вчера доста се раздадох в гардероба - хареса ми този метод на Мари Кондо за подреждането.
После се впуснах в клипчета в youtube. Явно тази тема "Минимализъм" отдавна е завладяла блогърите, но ето че чак сега ми попада инфото. И някак всички описват все едно моите чувства, много сме предсказуеми и фирмите добре си печелят от нас.
Днес продължих с преподреждането като се прехвърлях от стая в стая, от гардеробче към шкафче. Като краен резултат поизчистих доста място като изхвърлих кашони, които пазим? за най-различна техника. Да ни пита човек защо Laughing Всяко кътче в нас ще бъде прегледано, за поизчистване на боклуците, преподредено и с пълна осъзнатост ще внимаваме какво купуваме за напред. А, дано Relaxed

# 1 316
  • София
  • Мнения: 38 476
Една година след като почина свекърва ми, натоварих всичко в пликове и майка ми го даде в църквата. Запазих 2-3 торби, които още ми се мотат по тавана. Книгите запазих, въпреки че са само любовни романчета с картинка на корицата.
Така че смело - намирате къде са контейнерите на БЧК и ги слагате там.

Както казах назад - ние сме 4 човека в 50 кв. Трябва да съм минималист!Оня ден изхвърлих една торба стари папки, лекции, сборници.

# 1 317
  • Мнения: 8 802
В чужбина съм, тук общината слага големи контейнери 2 пъти в годината. Сега преди Великден, вече е публикуван графика, кога на коя улица идва контейнера. И започва едно изхвърляне на мебели... Отделно има специално място във всеки квартал, където всеки може да изхвърли веднъж в годината големи отпадъци. Записват те.  Пък преди време живеех в една сграда, която си имаше специално място за изхвърляне на мебели, хладилници и т н. по всяко време на годината, съответно живущите си плащат в таксата за сградата.

# 1 318
  • София
  • Мнения: 38 476
Аз като бях в Испания, си имаше контейнер за дрехи до другите контейнери.

Ох, уж минимализъм и пак преглеждам чаршафи и одеяла и виждам, че имам за още една къща!

# 1 319
  • Мнения: 2 042
Аз като бях в Испания, си имаше контейнер за дрехи до другите контейнери.

Ох, уж минимализъм и пак преглеждам чаршафи и одеяла и виждам, че имам за още една къща!
За гости имам два единична комплекта. За спалнята 4 комплекта чаршафи. Едните са ми от 13 години...и не са мръднали. Как да ги изхвърля...Сменям всяка седмица, лятото през ден. Пера на 60 градуса и пак са като нови. Какъв е този памук Simple Smile  А хавлии...едната част на гардероба е само хавлии и чаршафи.
Ходих на гости на моя колежка, новодомка. Маломерен двустаен, като имат общо един голям трикрилен гардероб. Отвори го - има един комплект чаршафи и един на леглото. Хавлии имаше 2 малки и 2 големи, освен тези в кухнята и банята. Всичките й дрехи бяха побрани в едното крило, включително яке тънко и дебело.
Направо не знам как да се справя с купищата вещи в къщи. Сутринта станах в 6 с идеята да хвърлям. Събрах 4 чанти дрехи плюс две сака, кожено яке, палто, пухено яке. ММ отиде да ги носи в контейнерите на БЧК до нас. И като гледам, все едно нищо не съм пипнала Sad
Направо се чудя как ще си намаля вещите!!!

Общи условия

Активация на акаунт