Пазарът на недвижими имоти - какво се случва реално?-25

  • 98 004
  • 749
  •   1
Отговори
# 630
  • София
  • Мнения: 4 578
Всъщност, може явно и на печалба. Сега виждам колко наистина са се повишили цените. Преди 3 години купих на майка ми панел, за тотален ремонт. 60 кв за 23000 е. Избихме всичко, Ел, ВиК, дограма, тераси. Едната усвоихме. Кухнята преместихме в хола. Стана с 2 спални. Сега ми предлагат 55е. Ремонтът беше 15е.

# 631
  • Мнения: 5 398
Здравейте може ли малко мнения от ваша страна. От Пловдив сме и от 2г търсим апартамент с 2 спални ново строителство. На няколко пъти аха да купим и я се оказва че трябва да даваме пари на ръка докато е още на зелено я други неща и все още нищо не можем да купим а времето си минава цените скочиха. Ние сме по наем а имаме парите за апартамент и е мега глупава ситуация но не намирам това което искам. Онзи ден си навих на пръстта да купим компромисно жилище на прилична цена конкретно мисля за Орхидея 2. Определено не е мечтаното жилище но скоро ще имат акт16 за цена 58к евро има две спални по 12кв и хол 24кв и два санитарни помещения. В момента в Пловдив ще се строят много интересни неща но ще мине време докато ги завършат и искам да се преместим някъде и тогава да търсим и чакаме  да се построи това което  ще ме удовлетвори  като жилище. ММ не е навит защото не си падаме по такива кутийки а аз се чудя да настоявам ли. Ако има някой от Пловдив с мнение ще се радвам да се включи.
Сега разгледах чертежите. Изобщо не ми харесва разпределението.
Сподели впечатления от други сгради. Аз много харесах разпределението на един апартамент в Роял Гардън, но €900 и то на дупка още, ми се струват мнооого.

# 632
  • Мнения: 2 453
И на мен не ми харесва затова го наричам компромисно временно жилище но апартамент с хубаво разпределение,  хубава квадратура  в хубав квартал и на разумна цена няма.В Роял Гардън най-евтиния тристаен апартамент е над 100к и пак не блести с кой знае какви квадратури, да има и големи жилища но цените конкурират Софийските. Да не говорим че като питахме там ни предлагаха само първи етажи така и не разбрах другото продадено ли е. По принцип другото което гледаме е Каре билдинг горе долу се доближава до това което търся но пак разпределението не е много хубаво(двете спални са долепени което ме ми харесва но масово е такова разпределението), сега до него ще строят Панорама парк който ми харесва че ще има по-големи квадратури но не е почнат. В общи линии търсим апартамент с над 30 кв хол и поне два санитарни възела за предпочитане да са и двата с бани ново строителство.

Последна редакция: пт, 06 апр 2018, 07:53 от Niss

# 633
  • Мнения: 9 956
Всъщност, може явно и на печалба. Сега виждам колко наистина са се повишили цените. Преди 3 години купих на майка ми панел, за тотален ремонт. 60 кв за 23000 е. Избихме всичко, Ел, ВиК, дограма, тераси. Едната усвоихме. Кухнята преместихме в хола. Стана с 2 спални. Сега ми предлагат 55е. Ремонтът беше 15е.

аз продадох един апартамент, купен по същото време като твоят, с двойно по-висока цена. Ремонтът обаче беше по-малко, защото и квадратите бяха по-малко, и необзаеден го дадохме. Ако не го бяхме ремонтирали, щяхме да го продадем с поне 80% повече от покупната цена. Защото цените 2013-2014 са били в своето "дъно", сега гонят "пик".

Но, сега стоя и си мисля ... като отминат 3-4 години, дали и сегашните високи цени няма да ми се струват, че са били мега ниски?
Щото, ако бъда честна, този, който продадохме сега - когато го купувахме не го исках, на цената на която го даваха. ММ обаче настоя, и през главата ми подписа. Та се съгласих тогава. От сегашна гледна точка, съм била много недалновидна тогава, но от тогавашната ми гледна точка ...

# 634
  • Мнения: 1 889
Rumka, мисля, че 99% от хората тук това се чудят Simple Smile.
Де да имах една кристална топка сега Money

# 635
  • Секс, спорт, политика, религия - не коментирам...
  • Мнения: 151
Цените на недвижимите имоти се качват с 15-20% на година.
И тази тенденция ще се запази през следващите 5 години.
Ако искате да купувате - сега е времето. До 2-3 г. лихвите по кредитите ще се повишат.
И цените също.
Откъде знам - не казвам  newsm41

# 636
  • Мнения: 25 921
Цените на недвижимите имоти се качват с 15-20% на година.
И тази тенденция ще се запази през следващите 5 години.
Ако искате да купувате - сега е времето. До 2-3 г. лихвите по кредитите ще се повишат.
И цените също.
Откъде знам - не казвам  newsm41
Ами ако сбъркаш? Стане криза нещо се скофти на международно ниво, Русия САЩ, ала бала... Laughing

# 637
  • София
  • Мнения: 16 232
За Русия не знам.Но САЩ вдигат лихвите втори път за 6 месеца. Европа ги следва, та и ние - барабар Българан с мъжете. Банките имат ограничение за растеж на таксите, а им трябат. Остава да се стъкми малко по-висока лихва, после втори, трети път. Но пък има и ограничение  колко време преди решението да го обявят на видно място по клоновете и в нета. Сигурно от есента ще започнат вдигането. Следват кредити и депозити...

# 638
  • София
  • Мнения: 9 978
Ъъ, кредитите каква връзка имат с имотите?
Не е задължително да купиш имот с кредит.

# 639
  • Мнения: X
Нашият кредит е с фиксирана лихва, като гледам нашата лихва и тази,  която същата банка предлага сега, изводът ми е, че лихвата е паднала с цял процент, т.е. ние сме прецакани, но всички, които сега взимат кредит точно обратното...

# 640
  • Мнения: 2 453
Вдигането на лихвите се очаква да понижи цените на апартаментите и всички участници на пазара го очакват да се случи края на тази година, естествено едва ли ще има драматичен спад вероятно ще останат същите и ще има намаление тук там. Цените няма как да растат с 15-20% на година през следващите 5 години. При сегашните нива вече се охлажда ентусиазмът на купувачите така че със сигурност няма как да се дигат цените с такива темпове. Цените на имотите не могат да скачат ако не се дигат доходите на хората или те могат да си скачат ама кой ще купува?

# 641
  • Мнения: 9 801
Добре де, ако лихвите навсякъде по света се вдигат, защо тук у нас само падат (съдя по моята)? Или тук и в това отношение сме 1-2 години назад Grinning

# 642
  • In transit
  • Мнения: 12 071
Niss, не е съвсем така...има доста хора с добри доходи и спестявания, които предпочитат да ги вкарат в имоти, вместо да държат в банките. Това важи за големите градове. Лично за Варна не съм забелязала отдръпване, напротив, при все, че има ръст в строителството все още има недостиг на нови жилища явно. Самия факт, че цели сгради се изкупуват на зелено или в строеж говори за това. А дори да остане нещо по-калпаво като изложние, етаж и прочие, след акт 16 и то заминава.

# 643
  • Мнения: 888
Имайте предвид, че продължават да се строят хиляди нови кв. метри жилища. Бетонира се всичко. Огромни нови сгради, приличащи на големите епк от някога се вдигат или плануват в момента. При рязко намаляващо и застаряващо население идва време, когато предлагането ще изпревари търсенето.
В нормалния свят влагат в акции, симулиращи производство и икономика, ние "инвестираме" в депозити или имоти.

Двигателят на пазара на имоти стана краха на  КТБ, падането на лихвите по депозити и кредити и несигурността на спестяванията.
Не се говори много за лошите кредити. Между 300 000 и 1 милион са трайно необслужвани кредити. Над 800 милиона лв. възлизали само потребителските несъбираеми кредити.
Според ЕК дела на лоши кредити у нас е 13%, при средно 4% в Европа, като над 10% е фатално за системата.
Най-голямата френска банка също се изтегля, официално им била малка печалбата, та новата 2008 не е далеч според мен.
Тия които бълнуват 15, 20% ръст на годишна база бъркат София с Париж или Рим.

Много от тези, които се лъжат, че имотите ще скочат и бързат да купят на "сметка" сега, в пика на цените ще реват после.
Познат си остави квартирата, двустаен в южен квартал за 350 лв., за да вземе 70К евро ипотека за двустаен 56 кв. на поляните до Студентски град, където едва ли разумен човек би се забил.
Дори не му стигнали парите, а утре евентуално увеличение на лихвата и вноската ще трябва да понесе.
А при срив на пазара имота ще загуби половината от сегашната си стойност, само кредита ще си остане, а имота и на половин цена няма да има кой да го купи.

# 644
  • Мнения: 25 921
Ъъ, кредитите каква връзка имат с имотите?
Не е задължително да купиш имот с кредит.
Има, има...доста хора се решават на ипотечен кредит откакто лихвата му не е 7%, а е около 3. Предимно млади хора които са били под наем, средно 5 години и са събрали за самоучастие. Това доведе до повишаване на цените на имотите (търсене-предлагане) и то със сериозен %. Ако лихвите се вдигнат до предишните си нива, не знае колко време ще отнеме до спад в цените на имотите, но определено имат връзка.
Цените на недвижимите имоти се качват с 15-20% на година.
И тази тенденция ще се запази през следващите 5 години.
Ако искате да купувате - сега е времето. До 2-3 г. лихвите по кредитите ще се повишат.
И цените също.
Откъде знам - не казвам  newsm41
Значи след 5 години, да очакваме цените да са двойни.
Ако е така, ще продам всичко и отивам в Доминиканската република. Laughing

Общи условия

Активация на акаунт