Прием на ученици в първи клас в общинските училища - София - 5

  • 79 503
  • 742
  •   1
Отговори
# 705
  • София
  • Мнения: 3 297
В това 55то позволен ли е друг прием освен с уседналост? Мислите ли, че няма да се стигне до група 8.3?

# 706
  • Мнения: 30 043
128 СОУ за елитно ли се смята?

# 707
  • Мнения: 2 433
дори да НЕ  са възхвалявани като елитни, визирам 128мо, 39то и т.н.  Wink

# 708
  • София
  • Мнения: 4 035
128 СОУ за елитно ли се смята?
Напротив, не се смята, затова я посъветвах да подаде и в тези училища. В 55то не знам какъв прием е позволен, наистина не знам какво ще се случи със сдруженията сега, ако действително се наложи да се придържат към тази наредба.

# 709
  • Мнения: 30 043
Доколкото съм чувала от други родители, в 128 и 39 няма проблеми с приема, дори и за деца от съседни квартали.

55 и 81 не се сещам кои са - до Окръжна болница ли?  newsm78

# 710
  • София
  • Мнения: 18 791
81 е в Млаадост 3 до 144- то.

# 711
  • Мнения: 30 043
А, да, вярно, колко съм завеяна..... ooooh! Ще подавам и аз в него, ама се обърках нещо....

# 712
  • София
  • Мнения: 4 035
Доколкото съм чувала от други родители, в 128 и 39 няма проблеми с приема, дори и за деца от съседни квартали.
Точно защото нямат проблем с приема и ще приемат и от 8.4., а са относително в един район с 81во я насочих към тях. Всъщност на училищата нищо им няма, но са по-неизвестни. 39то е едно изключително спокойно училище, само в една смяна, доста подредено от впечатленията ми до момента. Със 128мо не съм много запозната.

# 713
  • Мнения: 713
По принцип се бях насочила към 55-то и 8-мо в Дървеница, но с новите критерии  вече не знам. Според новите правила 8-мо вече  не в района на блока в който живеем в момента по настоящ адрес. Единствено и само 55 е. То определено се води за елитно. Там обаче са обявени само 7 паралелки от който 1 с  „Луис Карол“ и 2 „Шилер“. Останалите 4 са по уседналост и включват поне 3 квартала, така че шанса ни там клони към 0. Дори и да говоря с директорката не мисля, че ще постигна успех, но мисля да съчетая подаването на документи с приемното време. Надявам се да няма обратен ефект само.
81-во  СОУ "Виктор Юго" е до 144 в близост до Патиланци.  За него нямам много информация, но се надявам на второ класиране там. Изобщо нямам идея в кое от двете ще има прием по т. 8.2  и 8.3. За 128-мо и 39-то изобщо нямам информация. Смятам да подам документи в 105-то и 11-то в Дианабад и каквото стане.
Благодаря Ви момичета за информацията!

Последна редакция: вт, 10 апр 2018, 10:54 от moonlight_80

# 714
  • Мнения: 54
"За всички тези семейства новите критерии ги поставят на ръба на абсурда - вече пътуват достатъчно дълго заради едното дете, сега ще се наложи да пътуват по половин час заради другото  дете в коренно различна посока!

Конкретен пример е квартал Витоша и засегнатите само тук са над 20 000 семейства. Най-фрапиращото е, че квартала е разпределен извън административния район даже! Част от него е в Симеоново което значи минимум 1час път нагоре и обратно за всеки родител! "

Абсурда е пълен. Давам следния пример - представи си че си си купила преди 10-15 години нов апартамент в Витоша, Свобода, Обеля и го изплащаш, но работиш в Младост. Има много такива хора. В един момент хоп - деца. Дотук добре, по околовръстното до Младост е 15-20 минути, имаш училище до местоработата. Изплатил си наполовина апартамента и..., хоп, общината променя правилата - не можеш вече уизобщо да използваш училищата в Младост, отпада критерия за месторабота, но спокойно на хартия има достатъчно места, ако не ти харесва училището в Свобода или Люлин, шофирай два часа до Симеоново всяка сутрин, или до някое село...,  Имам колеги от Дружба и Люлин които са ми казвали че по скоро ще се махнат от София отколкото да отидат в техните училища защото "там децата им просто няма да оцелеяят"..., и какво ти остава в този случай? Продваш апартамента и се местиш. Или както все по често чувам - отиваш си в часно училище......

# 715
  • Мнения: 30 043
Само че частните училища не са по джоба на всеки.  Sad

# 716
  • Мнения: 54
За часното училище - стандартните такси са 8 000 лв. + 1500 транспорт и храна, а има и дейности които си се плащат, така че грубо 10 000 лв годишно на дете. Да ама запишеш ли дете в часно училище не става после да го преместиш в държавно, значи още като го записваш трябва да си наясно че за 8 години трябва да си приготвиш - 80 000 лв. Ако са две деца има отстъпка 20% да кажем 18 000 лв на година - 100 000 лв поне за 8 години. Не става едното да е в часно а другото в държавно. Ами ако са 4 - 200 000лв? Четири деца е много в България, в Франция например хората имат и по 5. Средното ако наште тикви искат прораст е 3 деца. Е айде сега някой да ми каже откъде с наште заплати и доходи някой ще успее по 25000 - 30 000 лв да намери годишно само за училищни такси? Отделно изплащаш апартаменти, плащаш си данъците  като поп. Нека някой да сподели как е в Германия, Австрия, Франция - как така там хората без особени проблеми пращатна училище по  3-4 деца?

# 717
  • София
  • Мнения: 4 035
Изплатил си наполовина апартамента и..., хоп, общината променя правилата - не можеш вече уизобщо да използваш училищата в Младост, отпада критерия за месторабота, но спокойно на хартия има достатъчно места, ако не ти харесва училището в Свобода или Люлин, шофирай два часа до Симеоново всяка сутрин, или до някое село...,  Имам колеги от Дружба и Люлин които са ми казвали че по скоро ще се махнат от София отколкото да отидат в техните училища защото "там децата им просто няма да оцелеяят"..., и какво ти остава в този случай? Продваш апартамента и се местиш. Или както все по често чувам - отиваш си в часно училище......
Осъзнавам как отново масово ще се скочи, ама да питам - а децата от Младост къде да идат, ако тези от Люлин и Свобода, учат в училищата в Младост? Освен това напълно приемам факта, че в тези райони има по 1 училище, в което има опасност за физическата цялост на децата, такова училище има и в Младост, но нека не преекспонираме, твърдейки, че във всички училища в Люлин децата се избиват.

# 718
  • София
  • Мнения: 6 066
Ами всеки смята, така е , няма общо правило. Аз съм казвала,  че моята щерка я дадох на частна занималня, поради куп причини, .........ами таксата като сметна и като добавя храна, като добавя английски, и като добавя спорт ( дори 1 спорт)  и те стават 500 лева на месец, и е едно водене и вземане и пак английския е 2пъти по 1 час вечер. Sweat Smile  Ами замислям се да ви призная , дали малката да не я запиша направо в частно у-ще,..... имаме наблизо едно ( прилично е по общи отзиви), в което таксата е 700 лева месечно, може месец за месец да се плати. Thinking
И са 16 деца в клас, и имат 2 часа английски на ден, и чанти у дома не носят, и персонална работа с дете, и спорт имат там на място и няма да я водя напред назад всеки ден.... пък даже може и 1000 лева за цяла година да платя за бусче,  което да я взема поне сутрин от дома....
Особено сега , като гледам критерии и правилници и като помня какво преживях с приема на каката, то нерви, то несигурност, то ядове... и накрая държавно у-ще си е все пак, уж елитно, дали е елитно не знам.....  Thinking доволни сме не мога да отрека, но сметката не ни е толкова по - ниска, а разправията далеч по -голяма, ако човек държи детето да учи добре....

# 719
  • Мнения: 30 043
Принципно харесвам частните училища. Отношението към децата е различно. Не говоря от лични наблюдения, само от споделени такива. Обаче си е цифра. Годишните такси са от рода на 8 хил. лв. само обучението, отделно храна, уроци, превоз, екскурзии и т.н. Ако имам такива доходи, с които да не ми натежат тези суми, да. Но колко обикновени хора могат да си го позволят... Confused

Общи условия

Активация на акаунт