Етажна собственост - между филм на ужасите и латино сериал - 5 тема

  • 50 178
  • 736
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 68 892
Е, вече се чудите какво да си изсмучите от пръстите Simple Smile
Сега, аз ако се движа с калцуни из стълбището, и не цапам, да искам ли да бъда освободена от тази такса?

Тази такса НЕ е само за ползването на асансьор. С парите от нея се купуват да речем крушки за стълбището, плаща се на чистачка, възнаграждението на касиер и домоуправител също се взема от там и т.н. и т.н.

# 541
  • Мнения: 1 681
Роднините им живеят с тях.Това имам в предвид.Не че някой ги посещава ежедневно.Просто беше предложено и питам.

# 542
  • Русе
  • Мнения: 5 351
st. Dobri Благодаря за цитата. Мен ме интересуваше основанието в Закона.
За Фонд Ремонт това е според чл. 50: "Фонд "Ремонт и обновяване"
Чл. 50. (1) Общото събрание на собствениците или на сдружението създава и поддържа фонд "Ремонт и обновяване".
(2) Средствата във фонда се набират от:
 1. (изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) ежемесечни вноски от собствениците в размер, определен с решение на общото събрание съобразно идеалните части на отделните собственици в общите части на етажната собственост, но не по-малко от един процент от минималната работна заплата за страната.
.... (3) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Средствата във фонда се набират в сметка със специално предназначение, която се открива на името на председателя на управителния съвет (управителя) или на сдружението. "

За това възникна въпроса доколко такава сметка е нужна/задължителна?!

# 543
  • Мнения: X
Devil_Rose не ви ли е страх да държите толкова много пари в брой при някой във входа? В един момент може парите да бъдат "откраднати"... В банкова сметка е по-сигурно и може непрекъснато да се контролира наличността.
При нас преди десетина години една касиерка ни завлече с 1000+ лева. Синът ѝ бил имал кредити, подгонили го и т.н....

# 544
  • Русе
  • Мнения: 5 351
Към момента не се събира такъв фонд. Ако ще се започва вероятно ще е с сметка. Не е обсъждано още. Промените в това отношение ще се обсъждат - предстоят.
Идеята е нещата да са съобразно закона.

# 545
  • Мнения: 68 892
С тия такси в банката...не е хич изгодно Wink

Ние сме все свестни хора...спокойна съм в това отношение.

Сметката по закон е на името на управителя...той като иска да ви завлече...кое ще го спре Rolling Eyes

# 546
  • Мнения: X
Не мисля, че по закон сметката трябва да е на името на управителя. Ако входа не е регистриран никоя банка не приема сметка "на вход".
Управителят, касиерът и контрольорът може и трябва да контролират наличността всеки месец, така измами са малко възможни.
Таксата на банката е 2-3 лв. За един вход 24 апартамента месечно такса ремонт е 150+ лв, не е малка сумата и аз лично не бих държала толкова много чужди пари в къщи. Ако някой не го е страх от обир и съседите са съгласни, да си ги държи под дюшека...

# 547
  • Мнения: 68 892
Сметка на ФЛ е....не е сметка "вход"..
Не е сдружение все пак...пише си в ЗУЕС, че се открива на името на управителя.

Таксите са 2-3 лв месечно за обслужване на сметката. Има и данък. Ние както сме 15 ап...киро на кирия ще ни излезе.

А и ставаше дума за присвояване на пари...то който е решил, и от сметката ще дръпне, и цялата може да я занули. Не виждам кое и кой ще го спре. Сметката си е на негово име..друг и справка не може да прави в банката, та...?
От друга страна ако е стабилен човек, на когото може да се има доверие...не виждам проблем и у тях да ги държи.

Когато аз бях касиер, също вкъщи ги държах.

# 548
  • Мнения: X
Всеки с парола може да проверява и без сертификат сметката в банката.

# 549
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 729
Имаме един съсед , който не си е плащал от една година таксата! Как можем да го принудим да плати?

# 550
  • Мнения: 1
Здравейте, за пръв път пиша във форум и се надявам да бъдете благосклонни, питането ми е следното: С моят приятел живеем в апартамента на баба му, собственик е все още тя, но живее на друг адрес, в книгата на собствениците/ домовата книга, домоуправителката държи да се впишем, като иска да си сменим настоящите адреси в общината с този на коперацията, доколкото четох, гледах, вкл. и ЗУЕС,  единственото което пише е че следва или да сме обитатели- чрез договор за наем или да се впишем като членове на домакинството, като се изисква само да си запишем трите имена, следва ли да се сменя настоящият адрес и необходимо ли е вписването?

# 551
  • Мнения: 11 691
Здравейте, за пръв път пиша във форум и се надявам да бъдете благосклонни, питането ми е следното: С моят приятел живеем в апартамента на баба му, собственик е все още тя, но живее на друг адрес, в книгата на собствениците/ домовата книга, домоуправителката държи да се впишем, като иска да си сменим настоящите адреси в общината с този на коперацията, доколкото четох, гледах, вкл. и ЗУЕС,  единственото което пише е че следва или да сме обитатели- чрез договор за наем или да се впишем като членове на домакинството, като се изисква само да си запишем трите имена, следва ли да се сменя настоящият адрес и необходимо ли е вписването?
Настоящите адреси можете да си смените в съответната община САМО с лично декларирано съгласие на собственика на жилището и копие от нотариалния акт. Ако собственикът не може д аотиде лично в общината, вероятно ще ви трябва нотариално заверен докумет за съгласието му.

# 552
  • Мнения: 68 892
Така е принципно. Обаче пък ако не искате.....малко се е престарала домоуправителката.
Колко хора живеят на адреси, които не са декларирали като настоящи...

# 553
  • Мнения: X
 и чак пък копие от НА? това не го знаех, новост ли е?

# 554
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 104
за смяната на постоянен/временен адрес  е вярно - иска се НА в общината.
за регистриране в домовата книга не е нужна смяна на адреси и в никакъв случай не се изисква НА.
 мисля, че даже в книгата си пише, че не се събират никакви такива данни.

Общи условия

Активация на акаунт