Преместване в София, жилище под наем, дом. любимец и още много неизвестни.

  • 4 498
  • 104
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 595
Здравейте! Предстои ни преместване в София  съвсем скоро. Приятелят ми си намери работа там, на която се очертава да започне след точно след 2 месеца, ако всичко върви по план. Смятам, че скоро трябва да започваме да търсим квартира. Знаем в кой квартал ще е офисът му, но работата ще е от вкъщи горе долу 3 дни от седмицата, т.е. ще се пътува до офиса само 2 дни. Така че смятам, че можем да си позволим да вземем апартамент и в друг квартал, не точно до офиса му и той ще пътува. Аз съм студентка и още не знам къде и какво ще работя, така че аз не съм все още фактор при избора. Като отидем ще започвам да си търся работа. Разни познати само ни плашат, че нямало да си намерим квартира и да започваме да търсим още от сега, 2 месеца по-рано. Ние сме само двамата, може гарсониера или двустаен, но имаме и котка, което затруднява работата. Котката няма как да я оставим, ще идва с нас.  Гледах необзаведени апартаменти, но са доста малко. Какво мислите за този вариант? Ние и до сега живеехме в чуждо жилище на роднини и имаме няколко наши неща- хубав климатик, телевизор, бойлер, пералня, хладилник, печка, микровълнова....то беше отчасти обзаведено като дойдохме и ние си накупихме останалите неща. И сега въпросът е уредите да ги оставя при нашите да гният, или да си търсим необзаведена квартира и да си използваме нашите уреди. И там евентуално вече ще си купим диван, маса, гардероб и подобни. Какво мислите? Аз съм доста притеснена, не знам за какво да следя при търсенето на квартира, не познаваме София...просто тук в нашия град вече не се търпи без работа и да се натискаш някъде, да си позволяват да се подиграват, защото знаят, че няма къде да отидеш. Освен това да договора за наем - има ли нещо, за което трябва да се следи? Ако е безсрочен с едно предизвестие могат много лесно да ни изгонят за месец, нали? А за какви срокове се сключват договорите за наем? Само наем и депозит ок ли е, защото знам, че на много места вече искат по 2 наема + депозит при нанасянето. На какво да се съгласяваме и на какво не? Освен това имаме и кола, трябва да има и нея къде да паркираме, макар и под наем...това е за сега, ако се сетя още неща ще пиша. Просто съм много несигурна и притеснена и не знам за какво да следим, за да не се прецакаме по някакъв начин...Ами това май е за сега, благодаря.

# 1
  • Мнения: 253
Квартира с домашен любимец трудно се намира, необзаведените също са малък процент. Едва ли наемодател би се съгласил да пробивате дупки в жилището му, за да си монтирате ваш климатик и бойлер.
Ако споделите с какъв бюджет разполагате и към коя част на София сте се насочили, вероятно ще получите по-адекватни съвети.

# 2
  • София
  • Мнения: 2 669
Препоръчвам ви да следите групата във фейсбук - имот без брокер в София. Там има доста обяви от собственици. Много често искат депозит и два наема, но отделно има и комисионна ако сте през агенция. Наистона се оглеждайте, защото не се намира лесно жилище под наем
Гледайте да има удобен транспорт.

# 3
  • Мнения: 1 595
Не знаем в коя част на София ще търсим, работното място е в Младост, ама за два дни седмично не знам проблем ли ще е да се пътува, макар и по-дълго, както казах, 3 дни ще е home office. Бюджетът е може би до 600, евентуално 700лв, макар че ми се струват много, но ако се наложи ще ги плащаме. За климатика, ако не дава-ок. Ще го оставим. Просто при необзаведена няма да се притесняват за мебелите си, макар че котката ми е много възпитана, но на честни приказки никой не вярва и ще си мислят, че ще го съсипе. Освен това често слушам за фалшиви обяви и наистина в имот.бг има избор, но доста от обявите дали изобщо са реални? Не знам дали да не потърсим услугите на брокер той да ни търси жилище? Ама аз и това не знам как става, нито как вървят комисионните, нито нищо ..

# 4
  • Мнения: X
Според мен е напълно ок вече да търсите, но без жив оглед ще е трудно. Помислете как да организирате идване до София за огледи. Не се съгласявайте без да сте видели жилището с очите си.

Сложете в сметките и комисионната на брокер. Вече рядко се намира жилище без посредничество. На много места искат наем и два депозита.

Можете да наемете паркомясто, ако сте в по-модерна сграда и се намира свободно такова. В по-старите просто е невъзможно, паркирането е ужас.

Поздравления за отношението към котката, напълно Ви разбирам, че няма как да я оставите. По-трудно е с домашен любимец, масово хората да много скептични, все едно котките и кучетата са вълци и мечки… (аз съм кучкарка, обожавам животни)!

Помислете къде е офисът и как ще стига той до там. Кола не винаги е опция, защото няма къде да се паркира и има задръстване. Гледайте удобен градски транспорт.

Едит: сега виждам, че офисът е в Младост, за този бюджет не знам какво ще намерите. Там наемите са доста високи. Огледайте за друг квартал.

Много обяви са фалшиви, за да клъвне човек да се обади и да започнат да му предлагат други непривлекателни имоти. Реално човек казва търся двустаен 600 лв в Х квартал, а то се почва… чакай сега, имам един за 750, на другия край на града…

# 5
  • Мнения: 1 409
Здравей! Като начало не се шашкай - квартира ще се намери, 2 месеца са предостатъчно време, но трябва да започнете да се оглеждате. Най-разумният вариант във вашия случай ми се струва да се свържете с брокер, който да ви организира много на брой огледи за 1 ден, за да не ви се налага да пътувате често до София преди финалното преместване. Котката ми се струва основният ви проблем честно казано. Както вие имате притеснения като наематели, така и наемодателите имат своите и животинките за жалост са в топ 3 по мои наблюдения. Просто трябва да започнете с това, че имате котка, а и сте гъвкави от гледна точка на обзавеждане. За колата имате три варианта - квартира с гараж или паркомясто, платен паркинг на близо или квартал извън платена зона. Относно договорите, докато живяхме на квартира, наемодателката ни поиска един наем и един депозит, договорът беше подписан една година и го преподписахме още 2 пъти за по толкова.
В кой квартал ще работи приятелят ти?

# 6
  • София
  • Мнения: 2 669
Проблемът с животните не е никак малък. Първо, защото могат да съсипят обзавеждането и второ, че имат специфична миризма, която няма как да се избегне. Като ходим на гости при наши приятели още с влизането се усеща, че имат любимец. Пък и хората, които си държат на имота няма да рискуват, като не знаят какво може да направи домашния любимец.

# 7
  • Мнения: X
Нека не влизаме в този спор. Сега всички хора с домашен любимец значи, че не си държат на имота и са смрадливци.

Бтв, апартаментът до нас се дава под наем от години. Ремонтирано жилище, приятно е, добре направено. Винаги наемателите са с кучета, самата собственичка е гледала куче преди, докато е живяла.

Нито хората миришат, нито кучетата са изяли апартамента, моля ви се!

Наскоро се нанесоха нови наематели, иначе щях да свържа потребителката със собственичката…

# 8
  • Мнения: 1 595
Май в Бизнес парка е офиса, в Младост 4 май, не знам дали бъркам, но мисля, че там беше. Трябва да питам приятеля ми. Аз не държа да ми е ново и лукс, ок съм на по-грозничък апартамент със старо обзавеждане, но в обявите не виждам такива. Учудва ме, че не искат животни, защото имаме 3 приятелски двойки от София, които гледат кучета и котки в квартирите. Мислех си и да си премълча за котката, но няма как, сутрин като огладнее и почва да ми мяука, после сяда на прозореца да гледа, всички ще я видят. Иначе знам, че ще се ходи до София, събота и неделя ще сме по огледи евентуално, ако трябва и през седмицата ще се взима отпуск, ако си уредим някой оглед. Знам, че това е неизбежно. Нашите приятели ни звъняха за разни хубави апартаменти, които техни познати освобождаваха, където котката нямало да е проблем, но тогава още не се бяхме оправили тук, не можеше така изведнъж да заминем, дължим предизвестия, работа не си бяхме уредили...много безотговорно ми се струваше да тръгнем ей така. За сега викат, че се ослушвали, ако нещо сме им казали да звънят.

# 9
  • София
  • Мнения: 2 669
Sherilyn, при нас пък се случи обратното. В единия от апартаментите, който давахме под наем, доведоха куче без наше знание, което съсипа всичко. На всичкото отгоре наемателите не поеха отговорност и напуснаха от днес за утре. Та е много относително... Все пак допускаш непознат човек в имота си и не знаеш какво може да стане.
Относно местоположението може да гледате в Младост, Драгалевци, Витоша - тези са близо. Иначе може навсякъде, където има метро. Бюджетът ви не е голям, вече цените са много различни от преди.

# 10
  • Мнения: 1 595
Явно за 1-2 стаички трябва да си приготвим 1000лв 😓 За животните, нали плащаме депозит, а и преди да напуснем собственика няма ли да мине да си огледа имота, да види как оставяме, нали ако всичко е точно трябва да ни върне депозита? Нали той е за евентуални щети? Пък и как напускаш от днес за утре, като си сключил договор с предизвестие. Или ако е срочен, как става, май не можеш и за месец да напуснеш? Трябва да си изкараш целия договор, за колкото е подписан.  Плюс, че нямам проблем сама да подменя някакви мебели, ако се установи, че са повредени или издрани. Бих подписала и документ, стига да не се злоупотреби от страна на наемодателя и да иска от моя джоб да му подменя на баба му мебелите, без да е виновна котката.

# 11
  • София
  • Мнения: 353
Като местоположение може да гледате и Дружба - 2. Има удобно метро до Бизнес парка, също и до центъра. С кола също е близо.  С паркирането е малко трудно, ако нямаш гараж, но навсякъде е сложно. Има платени паркинги на няколко места, отделно в новите сгради има и паркоместа под наем. Има доста нови сгради, както и по-стари блоки, където се отдава под наем. Кварталът си има всичко и може би наемите са една идея по-прилични от Младост. Успех и не се отказвайте, колкото и да е трудно. Може би намирането на квартира ще е най-трудната стъпка, свързана с преместването ви.
За депозита, преди време като живеехме на квартира, така и не ни го върнаха. Обзавеждането беше супер старо, пералнята беше от 90-та година, банята с хартиени тапети. Като се изнасяхме, всичко си беше ок, но въпреки това задържаха депозита. Така че си зависи от собственика. Имам много познати, които сменяйки квартирата, също им задържаха депозита под предлог, че било заради сметки, които тепърва ще излязат и да си ги покрие собственика. Тоест, мисълта ми е депозитът да го забравите. Един път платен, малко вероятно е да ви го върнат. Според мен най-важното е да ви е удобно, да може да покривате сметките и да не е трудно пътуването.

Последна редакция: пт, 24 юни 2022, 16:30 от kuche_98

# 12
  • София
  • Мнения: 2 669
За съжаление има много случаи, в които наемателите се махат от днес за утре, дори и такива, в които дори не казват, че се махат и си тръгват с обзавеждането на апартамента. Депозитите почти нищо не покриват, особено като ти оставят неплатени битови сметки. Всякакви хора. Пък той като си замине, иди го намери къде е. Тези договори за наен, които не са преминали през нотариус са фиктивни и нямат реална правна стойност.

# 13
  • Мнения: 1 297
Моя колежка си намери необзаведен апартамент в Люлин на много прилична цена (за съжаление не помня колко беше). Близо е до метростанция Люлин и освен, че има много бърз и удобен транспорт до Младост 4 и други точки на града, наблизо има много магазини и пазар. Може да помислите и за този вариант. Нашата квартира пък беше в Западен парк, до метростанция Вардар, също много хубаво място. За около 30 минути стигах до Бизнес парка в Младост.

# 14
  • Мнения: 1 595
Аз съм чела, че е хубаво да се завери при нотариус, за да не стане така, че наемодателя да реши да ни изгони от днес за утре, защото му трябва имота или си го продава. Или респективно ние също да не може да избягаме и да го завлечем него. За това аз бих искала заверка при нотариус, ама ако той не ще, какво правим? Може ли малко информация за тези неща как се случват? Или ако не иска, просто да продължим с търсенето?

Общи условия

Активация на акаунт