Майчинството счетоводно-76

  • 65 013
  • 759
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 21
Благодаря Simple Smile

# 706
  • Мнения: 13
Здравейте, в момента съм по майчинство за отглеждане на дете 2-ра година и имам предложение за тримесечен стаж при друг работодател, но политиката на фирмата е сключване на трудов договорОт страна на собственика на фирмата от която съм по майчинство няма проблем, но счетоводителката твърди, че няма законова възможност, а трябва да си прекратя трудовите взаимоотнощения с тях. Но това не ми е рентабилно, защото след 3 месеца аз пак ще бъда без работа. Има ли начин да си запазя майчиството и да използвам и стажа?

# 707
  • Мнения: 4 087
Няма проблем да си на 2ри трудов договор при друг работодател и да не си прекратяваш ОТПУСКАТА по майчинство при първият. Дори не е било необходимо да ги уведомяваш.....Аз така си изкарах половин година от 2та година отпуск.

# 708
  • Мнения: 13
Няма проблем да си на 2ри трудов договор при друг работодател и да не си прекратяваш ОТПУСКАТА по майчинство при първият. Дори не е било необходимо да ги уведомяваш.....Аз така си изкарах половин година от 2та година отпуск.
Благодаря, а имаш ли на представа по кой член от кт е регламентирно това?

# 709
  • Мнения: 4 087
В чл.111 от Кодекса на труда е уредена възможността да се полага допълнителен труд при друг работодател (т.нар. външно съвместителство). Когато едно лице има вече сключен основен трудов договор, то може да сключи един или няколко трудови договори /няма ограничение в броя/ за работа при друг работодател. 

В случая може дори да си го сключиш за 8 часа, тъй като при първият работодател се водиш в отпуск.

А относно 1вият работодател, просто няма да си прекъсваш отпуската за отглеждане на дете до 2 години и ще ти продължи изплащането на обезщетението от НОИ. Ето и информацията от тях:

В случаите, когато майката ползва отпуск за отглеждане на дете по чл. 164, ал. 1 от Кодекса на труда и без да прекъсне неговото ползване, започне работа при друг работодател или възложител, обезщетението по чл. 53, ал. 1 от КСО – за отглеждане на малко дете следва да се изплаща в пълен размер до прекратяването или изтичането на отпуска за отглеждане на детето чрез работодателя, който го е разрешил.

http://www.nssi.bg/forusers/faq/243-faqbgbenefits/4509-vypros20

# 710
  • Мнения: 13
В чл.111 от Кодекса на труда е уредена възможността да се полага допълнителен труд при друг работодател (т.нар. външно съвместителство). Когато едно лице има вече сключен основен трудов договор, то може да сключи един или няколко трудови договори /няма ограничение в броя/ за работа при друг работодател. 

В случая може дори да си го сключиш за 8 часа, тъй като при първият работодател се водиш в отпуск.

А относно 1вият работодател, просто няма да си прекъсваш отпуската за отглеждане на дете до 2 години и ще ти продължи изплащането на обезщетението от НОИ. Ето и информацията от тях:

В случаите, когато майката ползва отпуск за отглеждане на дете по чл. 164, ал. 1 от Кодекса на труда и без да прекъсне неговото ползване, започне работа при друг работодател или възложител, обезщетението по чл. 53, ал. 1 от КСО – за отглеждане на малко дете следва да се изплаща в пълен размер до прекратяването или изтичането на отпуска за отглеждане на детето чрез работодателя, който го е разрешил.

http://www.nssi.bg/forusers/faq/243-faqbgbenefits/4509-vypros20
Благодаря много

# 711
  • Мнения: 467
Но детето не трябва да е на детска ясла.

# 712
  • Мнения: 4 087
Може на частна, не трябва да е на държавна издръжка,

# 713
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 429
Може на частна, не трябва да е на държавна издръжка,

Това не е вярно. Не трябва да посещава детско заведение, т.е. това важи за всяка яска и ДГ.

# 714
  • Мнения: 467
Точно така, нито частна, нито държавна.

# 715
  • Мнения: 4 087
Повечето частни ясли, са регистрирани като увеселителни клубове. Ние бяхме сформирали кооператив, беше си регистрирано не като детско заведение....та няма на какво основание да го спрат в такъв вариант. Реално парите от майчинството ми , отиваха да покрия тези разходи за кооператива.

# 716
  • Мнения: 13
Здравейте! Планираме да имаме детенце, но честно казано съм тотално объркана от всичката тази бюрократщина, така че ще помоля за малко помощ на простичък български. Simple Smile
В момента съм на временен трудов договор (по заместване). Титулярката роди преди няколко дни. Предполагам, че 2 години няма да се връща на работа. Ако забременея и родя преди тя да се е върнала, но известно време след това тя реши да се върне на работа, какво се случва с обезщетението, което получавам? Защото реално трудовия ми договор ще бъде прекъснат и наистина не знам какво ще получавам като парички.
Бихте ли могли да ми разясните, защото изчетох материалите в темата, но пак нещо не разбирам?
Благодаря предварително!

# 717
  • София-Младост
  • Мнения: 23 374
При прекратяване на ТД имаш право на обезщетението до 410 ден. За втората година-не.

# 718
  • Мнения: 13
При прекратяване на ТД имаш право на обезщетението до 410 ден. За втората година-не.

Т.е. дори и да ми прекратят договора след раждането до 410 ден ще получавам обезщетение в размер на 90% от среднодневното брутно трудово възнаграждение? В този случай може би по-добрия вариант за мен ще е да изчакаме 2-3 месеца, да започна работа като учителка (тъй като в момента са вдигнали заплатите на учителите на 920лв бруто) и ще получаваме една идея по-голяма сума? При учителите почти на 99% новия учител се назначава на срочен договор до края на учебната година. Трябва да намеря най-добрия вариант как да процедирам, защото в момента по договор съм на 560лв бруто по заместване, а имам възможността да започна на 15.09 като учител по английски за 920лв бруто, но на срочен договор. И в двата варианта няколко месеца след раждането ще ми се прекрати договора, а не можем да си позволим да ни паднат доходите. Sad

# 719
  • Мнения: 547
Здравейте. Имам издаден болничен лист ,за 45 дневен отпуск преди раждане на 04.06.2018г.До колкото четох трябва да се предаде в НОИ другия месец,до 10то число и обезщетението се изплаща до 10 работни дни след подаването.Днес обаче проверих в сайта им и пише,че е БЛ е предаден на 12.06.2018г.Въпроса ми е това означава ли,че срока за изплащането е до първите 10 раб.дни на  другия месец, че то нали все пак трябва да свърши юни...малко се омотах и ще съм благодарна ако ме ориентирате кога горе - долу ще се изплати болничния. Благодаря Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт