Майчинството счетоводно-76

  • 64 954
  • 759
  •   1
Отговори
# 735
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
Здравейте,можете ли да ми кажете какви са изискванията за получаване на еднократната помощ при бременност?

Няма изисквания. Отивате в Дирекция Социално подпомагане с акта за раждане и подавате документ.
Е не е като да няма изисквания...бременост, а не раждане. За втората няма изискване.
Бременните жени, чийто доход на член от семейството е по-нисък от 450 лв., имат право на еднократна помощ при бременност, когато нямат право на обезщетение за бременност и раждане по реда на Кодекса за социално осигуряване и живеят постоянно в страната.

Когато бременната жена е осигурена за общо заболяване и майчинство, но не получава обезщетение за бременност и раждане, поради това че няма необходимия осигурителен стаж, еднократната помощ се изплаща в размер, определен пропорционално на броя на дните от началото на отпуска за бременност и раждане до придобиването на необходимия осигурителен стаж по чл. 48а от Кодекса за социално осигуряване, но за не повече от 45 дни.

Помоща се изплаща за периода от 45 дни преди определения термин за раждане.

# 736
  • Мнения: 295
Благодаря Simple Smile

# 737
  • Мнения: 423
Здравейте,можете ли да ми кажете какви са изискванията за получаване на еднократната помощ при бременност?

Няма изисквания. Отивате в Дирекция Социално подпомагане с акта за раждане и подавате документ.
Е не е като да няма изисквания...бременост, а не раждане. За втората няма изискване.

Правилно, моя грешка. Не съм прочела внимателно.

# 738
  • Мнения: 548
Момичета, попринцип живея в държава член на ЕС, работя там (предизвестието ми за напускане изтича на 25ти този месец).  Бременна съм в 24г.с.  и в момента съм в България.  Тук имам стаж повече от 12 месеца. Сега обаче взе доста да ми харесва и взех да се замислям дали да не си остана да раждам тук и съответно се чудя дали имам право да взимам някакво майчинство,  при положение, че в последните години не съм осигурявана тук?

# 739
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Момичета, попринцип живея в държава член на ЕС, работя там (предизвестието ми за напускане изтича на 25ти този месец).  Бременна съм в 24г.с.  и в момента съм в България.  Тук имам стаж повече от 12 месеца. Сега обаче взе доста да ми харесва и взех да се замислям дали да не си остана да раждам тук и съответно се чудя дали имам право да взимам някакво майчинство,  при положение, че в последните години не съм осигурявана тук?

Ще имаш право на 2 години майчинство,ако в момента на издаване на 45 дневния болничен преди термин работиш.Намери си фирма,която да те назначи

# 740
  • Мнения: 5 381
Съжалявам, ако въпросът ми не е за тук.
Мога ли да се регистрирам и осигурявам като свободна професия и в същото време да продължа да работя по ТД (пълно работно време - 8 часа) при сегашния си работодател?

# 741
  • Варна
  • Мнения: 1 885
Съжалявам, ако въпросът ми не е за тук.
Мога ли да се регистрирам и осигурявам като свободна професия и в същото време да продължа да работя по ТД (пълно работно време - 8 часа) при сегашния си работодател?



Да. Можеш да се осигуряваш като самоосигуряващо се лице и на ТД едновременно.

# 742
  • Мнения: 5 381
Благодаря за бързия отговор Simple Smile
А по-скоро към юрист или към специалист по ТРЗ трябва да се обърна, за една по-обстойна консултация?

ПС: Във фирмата, в коята работя, предстоят сериозни съкращения, а на мен в личен план ми предстоят опити за бебе. Искам да се застраховам и в случай, че остана без работа по ТД,  да продължат да ми вървят осигуровки за общо заболяване и майчинство.

# 743
  • Варна
  • Мнения: 1 885
Искам да се застраховам и в случай, че остана без работа по ТД,  да продължат да ми вървят осигуровки за общо заболяване и майчинство.

Когато се самоосигурявате и подавате декларация като СОЛ, гледайте да включите и този фонд /имате право на избор за какво точно се самоосигурявате/.

# 744
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Благодаря за бързия отговор Simple Smile
А по-скоро към юрист или към специалист по ТРЗ трябва да се обърна, за една по-обстойна консултация?

ПС: Във фирмата, в коята работя, предстоят сериозни съкращения, а на мен в личен план ми предстоят опити за бебе. Искам да се застраховам и в случай, че остана без работа по ТД,  да продължат да ми вървят осигуровки за общо заболяване и майчинство.
Обърнете се към добър счетоводител/ТРЗ.

# 745
  • Мнения: 4 087
Момичета имам нужда от съдействие и съвет. Сестра ми работи на 2 трудови договора , при двама работодатели. Първият е основен и в момента е в предизвестие/изтича и и напуска/, по вторият започна преди месец на 4 часа, в изпитателен срок е и ще го продължи до краят на юли. Предизвестието и изтича, но мисли да напуска и от второто място.Посъветвах я да изчака и да го прекрати след основният трудов договор, за да си получава обезщетението в пълен размер и високоплатено. 
 Въпросът ми е , ако бъде съкратена от вторият работодател, по чл. 71, ще има ли право на високоплатено обезщетение от НОИ. Никога не е била на борсата и не знам какво да я посъветвам, тъй като ме смущава това, че е на 4ри часа, не на пълно работно време.

# 746
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 404
Момичета имам нужда от съдействие и съвет. Сестра ми работи на 2 трудови договора , при двама работодатели. Първият е основен и в момента е в предизвестие/изтича и и напуска/, по вторият започна преди месец на 4 часа, в изпитателен срок е и ще го продължи до краят на юли. Предизвестието и изтича, но мисли да напуска и от второто място.Посъветвах я да изчака и да го прекрати след основният трудов договор, за да си получава обезщетението в пълен размер и високоплатено. 
 Въпросът ми е , ако бъде съкратена от вторият работодател, по чл. 71, ще има ли право на високоплатено обезщетение от НОИ. Никога не е била на борсата и не знам какво да я посъветвам, тъй като ме смущава това, че е на 4ри часа, не на пълно работно време.

Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд „Безработица“ най-малко 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването и които:

   - са регистрирани като безработни в Агенцията по заетостта;
    - не са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст в Република България или пенсия за старост в друга държава или не получават пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер по чл. 68а или професионална пенсия по чл. 168;
   - не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване по КСО или законодателството на друга държава, с изключение на лицата по чл. 114а, ал. 1 от Кодекса на труда.

Няма проблем, че е на намалено работно време.

http://www.noi.bg/en/benefits/benefits/101-unemployment/625-pokso

# 747
  • Мнения: 4 087
т.е като си прекрати договорът по вторият трудов договор, с него отива да се регистрира в БТ и след това в НОИ и изчислението ще е на база 60 процента от брутото, през последните 2 години?
Другите условия са спазени, има повече от 10 години трудов и осигурителен стаж непрекъснат и не е ползвала обезщетение.

# 748
  • Мнения: 8
Здравейте, жена ми има 30 дневен болничен, но по време на болничния подписахме и си смени фамилията, от нои върнаха болничния тъй като вече не и отговаря фамилията и казаха, че болничния трябва да се коригира. Въпроса ми е тъй като още  не е готова новата и лична карта ще може ли с удостоверение за идентичност на имената да и издадат нов болничен или да коригират стария?

# 749
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 404
т.е като си прекрати договорът по вторият трудов договор, с него отива да се регистрира в БТ и след това в НОИ и изчислението ще е на база 60 процента от брутото, през последните 2 години?
Другите условия са спазени, има повече от 10 години трудов и осигурителен стаж непрекъснат и не е ползвала обезщетение.

Да. Hands V

Общи условия

Активация на акаунт