Здравословно хранене

  • 21 242
  • 214
  •   1
Отговори
# 195
  • Canada
  • Мнения: 3 358
Именно, 2 години са малко време за да се правят генерални изводи - освен ако не излязат наяве междувременно някакви сериозни проблеми, за които не си знаел. Едно е да спреш месото, съвсем друго е да спреш всичко животинско и да живееш на голяма салата за цял ден. Твои избори са си, но не изглеждат особено здравословни, независимо как се чувстваш в момента. По принцип за никоя диета не мисля че това е някакъв довод - ама аз се чувствам по-добре в момента, защото това често не значи че ще бъде така и след 5-6 години, ако се продължава по същия начин. А и наистина авторката явно не смята да става веган, нито дори вегетарианец, така че всякакви съвети по въпроса са напълно неуместни.

Никой не я й кара да става веган/вегетарианец. Мисля, че това го изяснихме! Хайде с малко толерантност да подхождаме една към друга и да я оставим да прецени какво може да включи като здравословно към менюто си. Предполагам и ти би включила една хубава веге салата към пържолата си. Или нещо друго от натурални съставки. Веганите са много изобретателни откъм комбиниране на продукти, не си мисли, че ядат само боб и зелена салата.

# 196
  • MI
  • Мнения: 11 803
Щях да бъда по-толерантна,ако не бе написано че стои с една салата цял ден и се чувства прекрасно. При това обяснявайки какво има в салатата, не съм си измислила аз бобовите и растенията. Няма нищо лошо в тази салата, даже супер - всъщност тази вечер и ние сме на супа от бакла. Въпросът е че не е особено нормално да даваш съвет за здравословно хранене да ядеш само по една салата на ден. Иначе ясно че ще се чувстваш супер, той гладът по някое време има такъв ефект. Rolling Eyes Виж, ако беше дала рецептата за салатата без да се обяснява как стига за пълноценно хранене, щях да благодаря дори.

# 197
  • Canada
  • Мнения: 3 358
Щях да бъда по-толерантна,ако не бе написано че стои с една салата цял ден и се чувства прекрасно. При това обяснявайки какво има в салатата, не съм си измислила аз бобовите и растенията. Няма нищо лошо в тази салата, даже супер - всъщност тази вечер и ние сме на супа от бакла. Въпросът е че не е особено нормално да даваш съвет за здравословно хранене да ядеш само по една салата на ден. Иначе ясно че ще се чувстваш супер, той гладът по някое време има такъв ефект. Rolling Eyes Виж, ако беше дала рецептата за салатата без да се обяснява как стига за пълноценно хранене, щях да благодаря дори.

Една купа салата. Не една порция. Според мен има разлика. И не виждам какво лошо има в това, след като не е гладна и се чуства добре. Какво е нормално за нея си знае тя самата. За мен не е нормално да не виждаш по-далеч от собствения си нос и да трябва постоянно да се обяснява докато вденеш. По принцип, не специално за теб.

# 198
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Авторката предполагам ще вземе предвид всички мнения и ще извлече необходимата й информация.
Щом се помнят мненията ми (теми за веганството не съм пускала)- именно резервите ми към растителното хранене, е видно как с повече информираност, в последствие и личен опит, гледната точка се променя. Авторката сама ще прецени какво да усвои от прочетените мнения и споделения опит. А аз споделям, защото има какво- последните 1-2 год. се отървах от мигрена и женски (хормонални) проблеми (миома, кисти и полип на матката).
Не карам само на салати, храня се много разнообразно. Дадох пример с въпросната салата, защото пишех от заведението, в което често ходим с децата. Те предпочитат да си поръчват топла храна, аз обаче не мога да устоя на това изкушение с crispy nuts. И ми стига за целия ден... иначе салатите ги ям като гарнитура към основното.

# 199
  • MI
  • Мнения: 11 803
О, да, една голяма купа ще да е и то от боб само. Защото ако е от салата, сурови тиквички и подобни няма голяма разлика дали е купа или купичка. Всъщност реакцията ми щеше да е същата ако някой раздава съвети как трябва да живееш а 100 гр. пилешки гърди с малка зелена салата по цял ден в продължение на години, голяма разлика не виждам. Яжте си купата със салата или си пийте смутитата от треви, но не мисля че е нужно да се дава това като пример за здравословно хранене - просто защото не е такова. Темата не е "моят хранителен режим", а "здравословно хранене".

А, ето, Сараниа, оказа се че всъщност и ти не можеш да стоиш на една салата по цял ден. Нужно беше това уточнение. Защото това е мааалко по-различно от
Цитат
Едно ядене купа салата с разнообразни зеленчуци, бобови и ядки и филия пълнозърнест хляб ми стига за цял ден.

Скрит текст:
И да, всъщност темата беше пусната от едно момиче, което беше решило да ни просветлява, но се уплете та му помагаше, но по-добре да не навлизаме по-надълбоко в тази тема.

# 200
  • Canada
  • Мнения: 3 358
Авторката предполагам ще вземе предвид всички мнения и ще извлече необходимата й информация.
Щом се помнят мненията ми (теми за веганството не съм пускала)- именно резервите ми към растителното хранене, е видно как с повече информираност, в последствие и личен опит, гледната точка се променя. Авторката сама ще прецени какво да усвои от прочетените мнения и споделения опит. А аз споделям, защото има какво- последните 1-2 год. се отървах от мигрена и женски (хормонални) проблеми (миома, кисти и полип на матката).
Не карам само на салати, храня се много разнообразно. Дадох пример с въпросната салата, защото пишех от заведението, в което често ходим с децата. Те предпочитат да си поръчват топла храна, аз обаче не мога да устоя на това изкушение с crispy nuts. И ми стига за целия ден... иначе салатите ги ям като гарнитура към основното.

И мен наскоро ме диагностицираха с това плюс проблеми с щитовидната жлеза. След години ядене на месо и животински продукти по 5 пъти на ден, да подчертая. А ако има някой неразбрал и плодове и зеленчуци съм включвала, да. Къде балансирано къде високопротеиново или мазнинно. За някои може би се съм се хранила много здравословно. Всичките ми изследвания бяха суупер!  Joy

# 201
  • Canada
  • Мнения: 3 358
О, да, една голяма купа ще да е и то от боб само. Защото ако е от салата, сурови тиквички и подобни няма голяма разлика дали е купа или купичка. Всъщност реакцията ми щеше да е същата ако някой раздава съвети как трябва да живееш а 100 гр. пилешки гърди с малка зелена салата по цял ден в продължение на години, голяма разлика не виждам. Яжте си купата със салата или си пийте смутитата от треви, но не мисля че е нужно да се дава това като пример за здравословно хранене - просто защото не е такова. Темата не е "моят хранителен режим", а "здравословно хранене".

А, ето, Сараниа, оказа се че всъщност и ти не можеш да стоиш на една салата по цял ден. Нужно беше това уточнение. Защото това е мааалко по-различно от
Цитат
Едно ядене купа салата с разнообразни зеленчуци, бобови и ядки и филия пълнозърнест хляб ми стига за цял ден.

Скрит текст:
И да, всъщност темата беше пусната от едно момиче, което беше решило да ни просветлява, но се уплете та му помагаше, но по-добре да не навлизаме по-надълбоко в тази тема.

Явно всеки чете каквото му е угодно. Аз чета разнообразни зеленчуци, ядки и т.н... Никъде не видях да се споменават само тиквички. Вече почваш да си ги нагаждаш, само за да наложиш мнението си. Което е жалко и незряло.

# 202
  • София
  • Мнения: 5 726
Авторката предполагам ще вземе предвид всички мнения и ще извлече необходимата й информация.
Щом се помнят мненията ми (теми за веганството не съм пускала)- именно резервите ми към растителното хранене, е видно как с повече информираност, в последствие и личен опит, гледната точка се променя. Авторката сама ще прецени какво да усвои от прочетените мнения и споделения опит. А аз споделям, защото има какво- последните 1-2 год. се отървах от мигрена и женски (хормонални) проблеми (миома, кисти и полип на матката).
Не карам само на салати, храня се много разнообразно. Дадох пример с въпросната салата, защото пишех от заведението, в което често ходим с децата. Те предпочитат да си поръчват топла храна, аз обаче не мога да устоя на това изкушение с crispy nuts. И ми стига за целия ден... иначе салатите ги ям като гарнитура към основното.

По мое мнение, по-скоро млечните продукти са имали принос за тези болести, а не месото. Но това си е твой избор.

# 203
  • MI
  • Мнения: 11 803
Явно всеки чете каквото му е угодно. Аз чета разнообразни зеленчуци, ядки и т.н... Никъде не видях да се споменават само тиквички. Вече почваш да си ги нагаждаш, само за да наложиш мнението си. Което е жалко и незряло.
Дадох пример с тиквичките, можеш спокойно да ги замениш с произволен зеленчук извън картофи и подобни, няма особена разлика. И го казвам при условие, че консумирам доста повече зеленчуци (включително видове) от доста вегетарианци, които познавам. То и аз не претендирам ВИНАГИ да се храня здравословно, но не давам за пример за здравословно хранене сладоледа например. И няма претенции да съм супер зряла или знаеща, затова пък имам желязна логика по принцип, която прилагам и в случая - от здраве кой разбира най-много? Лекарите. Кого мога да взема за пример за здравословно хранене? Нациите които традиционно имат най-много столетници и традиционно ниска заболеваемост от определени болести. А те не са нито пълни вегетарианци никога, нито наблягат на пържолите.

Вашите два случая с разрешени проблеми с кисти, полип и т.н. са също толкова представителни от статистическа гледна точка, колкото и случая на Амур с разрешените проблеми с кръвното налягане и запека благодарение на повечето месо. Съвсем спокойно можете да сте част от незначителната статистическа грешка. Няма как да реша благодарение на бг-мама, че от фибрите по принцип се хваща запек, нито че пълното изключване на каквито и да е животински продукти лекува рак или дори кисти. Всъщност познавам вегетарианка с поликистозни яйчници - значи ли това че липсата на месо й е докарало такъв проблем?

И да, прекаляването с млечни може да докара някои описани проблеми. Както и дългогодишното прекаляване с месото. Което не значи, че пълното им изключване от менюто няма да доведе до други проблеми след още няколко години. Голям смисъл от преоткриването на колелото и топлата вода не виждам, но всеки знае за себе си.

# 204
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Казах, че голяма купа салата ме засища за цял ден, но не карам само на салати.
И също, че млечните са виновни за споменатите проблеми (хормоните на растежа, които съдържа), не месото.
Аз също не претендирам да се храня супер здравословно, а имам и вредни навици.
Айде пишете здравословни кулинарни техники вече.

# 205
  • Canada
  • Мнения: 3 358
Именно, всеки знае за себе си! Така че дай своите примери за здравословно хранене и не се заяждай със салатите на хората.

# 206
  • MI
  • Мнения: 11 803
Не се заяждам, просто не искам някоя девойка да ни прочете глупостите и чела-недочела да реши да следва примери. Simple Smile

Моето разбиране за здравословно хранене мисля че стана ясно какво е - да не се прекалява с нищо, ама наистина с нищо и да се стремим да включваме от всичко по малко в ежедневното ни хранене. На мен това ми е най-лесно като всяка седмица следя да има всеки ден зеленчуци, поне 2 пъти риба, поне веднъж бобови (тази седмица вече са 2 Simple Smile) и да не прекалявам с мазно, сладко и т.н. Задължително има и напълно постен ден или поне задължително без месо. Друг важен принцип който следвам от доста време е сладкото и плодовете да ги ядем на закуска, много рядко правя/купувам класически десерт - само за празници. Иначе сутрин някакви бисквити, кекс, плодов десерт и т.н. си ги позволяваме. Казано на кратко - правя седмично меню, което се стремя да е балансирано, макар че не го пиша на хартия.

# 207
  • София
  • Мнения: 5 726
Мога ли да обобщя с един виц тайната на дълголетието?

"Попитали един столетник:
- Каква е тайната на Вашето дълголетие?
- Аз никога не съм....
- Никога не сте пушили?
- Не, бе. Никога не съм...
- Никога не сте пили?
- Не, бе. Никога не съм...
- Никога не сте яли вредни храни?
- Не, бе. Никога не съм работил." Laughing

BTW, прочетох помече информация за остров Икария, една от сините зони на дълголетието. Хората там нямат часовници.

# 208
  • София
  • Мнения: 2 995
Защо се счита за здравословно захарта и плодовете да се приемат за закуска?

# 209
  • София
  • Мнения: 5 726
Защо се счита за здравословно захарта и плодовете да се приемат за закуска?

Това е една от теориите за здравословно хранене, която твърди, че въглехидратите се усвояват най-лесно сутрин. Теории много, истина една, ще стане ясно след 20-на години може би.

Общи условия

Активация на акаунт