Ти разкажи, Черно море - тема 1

  • 73 812
  • 432
  •   1
Отговори
# 45
  • Русе
  • Мнения: 8 801
Дани, както винаги много хубаво казваш всичко.  Hug

Мен лееекинко в повече ми дойдоха религиозните моменти-честото намесване на религозни елементи, както и забулената адвокатка, въпреки положителната й роля, ме дразни, защото е забулена.

Надявам се Мустафа да се сети за записа с признанието на Ведат и да го използва по някакъв начин-да речем заплаха към него, с цел да си откупи дълга.  Thinking

# 46
  • Мнения: 9 388
Привет отново!  Hug

Джулс, миличка  Hug

Да си попиша отново. Значи това, че Мустафа е дал Йиит на Ведат първия път, вероятно ще освободи Тахир от обещанието да стои далеко от Нефес, защото не може да има доверие на брат си Мустафа вече. Ако веднъж е направил нещо такова, защо да не го направи отново. Тъкмо - все пак вече въпросът не е само да се защити живота на Нефес, а и да се даде шанс на тяхната любов с Тахир. Време е нещо да ги накара да се замислят в тази посока. Какво като е жена с дете? Даже насилието на Ведат мога да разбера, травма от детството, маниак човека, случва се, но едно цяло общество и общност да направи живота на една жена черен само защото има дете и неблагоприятна житейска ситуация и да не може да се омъжи за любимия човек - ето това не мога да го разбера.

Освен това, каквито и обещания да дава Мустафа, все си мисля, че винаги най-напред ще стои грижата за собственото семейство, за което отново би пожертвал Нефес и Йиит. Но да не бързам да обвинявам човека, че много му се събра. И Асие му е много сърдита. Явно и тя му няма вяра.  Grinning

И едно желание имам - сценаристите да не отлагат разговора на Нефес и Назар. За Нефес трябва да е жизнено важно да отиде и да покаже видеото, което Ведат й прати, заедно със заплахите. Дано не измислят хиляди препятствия, защото човек винаги намира начин да каже нещо на някого, ако наистина го е грижа. Нефес трябва сън да не спи и да предупреди Назар.

Много ми харесват образите на двете "янгазларчета", двамата братя луди глави. Изключително комичен елемент внасят в цялата история.

# 47
  • Мнения: 1 641
Назар е много тесногръда и ограничена, едва ли ще я изслуша.Освен това и страда от синдрома"аз съм най умна и винаги права". Как можа да повярва на онзи психопат, усмихна и се два пъти и тя хоп.Ако толкова е бил хубав живота на Нефес с него, защо ще бяга, ама къде ти толкова акъл в наша Назар.На мен ми направи впечатление каква е коза, когато изпрати смс на Асие за Мустафа, видите ли видяла го с жена.Изобщо цялото семейство ме дразни. Изказването на майката ,че какво ли била направила Нефес, та този хубав човек да я удари ме хвърли в тъч даун.
Мерджан пък даже не ми се коментира, ако сестра и е коза, тя си е чиста овца, само дето даже не може да блее.На тях трите им трябва един Ведат, да ги видя тогава как ще я карат 8 години.Да ги видя с хрисимост дали става, макар че Назарче и хрисимост не притежава.Не знам дали ще има полза Нефес да я предупреждава, ината и глупостта и са в повече и решаващи.

# 48
  • Мнения: 9 388
Катрина, много си права. Цялото семейство на Мерджан са типичните представители на закостенялата култура в този регион. Назар е толкова самоуверена в своята правота, вярва, че не може да бъде излъгана никога, че ще стане жертва точно на собствената си самоувереност. И аз мисля, че няма да повярва на Нефес, че Ведат я използва. Но е интересно, че ако избере да вярва на Ведат, това означава, че в нея има афинитет към черното, мрачното.

На мен Мерджан засега ми е хубав образ. Особено в последната серия, когато говориха с Тахир, и тя му казва Ами такава съм! и Тахир: "Остани си такава!" беше много мил момент. Тя не е лошо момиче, просто е възприела без грам недоверие всичко, което онова общество приема, че една жена трябва да бъде - кротка, послушна, без мозък и мнение.

И си мисля, че точно това, което казваш, че им трябва, това ще получат - Ведат. Ще станат оръжие в ръцете му, но той не жали хората, които му вършат работа. Видяхме как беше вързал Неджип (май беше) цяла нощ в хотелската стая.

# 49
  • Мнения: 1 641
В цялата история всички са жертви, едни на заболяването си/Ведат, Айшан/, други на простотията си/ семейство Деврен/, трети на добротата си/Тахир, Асие/, други на  семейната загриженост
/Мустафа/, съселяните на закостенялост, а Нефес на нещастието да се сблъска с психопат и насилник. Най невинната жертва е детенцето

# 50
  • Мнения: 9 388
В цялата история всички са жертви, едни на заболяването си/Ведат, Айшан/, други на простотията си/ семейство Деврен/, трети на добротата си/Тахир, Асие/, други на  семейната загриженост
/Мустафа/, съселяните на закостенялост, а Нефес на нещастието да се сблъска с психопат и насилник. Най невинната жертва е детенцето
Интересна гледна точка. Май съм съгласна с нея.  Grinning

# 51
  • Мнения: 5 432
А защо не заминат двамата. Турция е голяма. А видяхме, че  и извън Турция става. Защо стоят в тоя Трабзон?

# 52
  • Мнения: 3 414
Аааа, katrina, не съм съгласна с тезата, че всички са жертви.  Simple Smile
Тя води до размиване на основния проблем в сериала, а той според мен е: Жените - жертва на предразсъдъци. Типични представители са Нефес и Мерджан. И с двете бащите им се разполагат с правото им на избор и с живота им като цяло, което в контекста на 21-ви век си е направо анахронизъм. Разликата между двете е, че едната, въпреки всичко преживяно, се бори, другата се е предала. При всички останали герои правото на избор е налице, т.е. те са свободни в решенията си. Е да, вярно е, че свободата и спокойствието не битуват на един и същи остров. Свободата да избереш да се противопоставиш на ширещите се предразсъдъци създава проблеми на човек - външни, срещу мнозинството, или вътрешни - със съвестта ( случаят с Мустафа) Wink
На мен ми е много интересна Асие, която е възпитана в строго религиозен дух и все пак има силата и духа да се противопоставя. Това явно се дължи на интерпретацията на религиозните постулати.
Дани, благодарности, че ме заинтригува с този сериал. Peace Hug

# 53
  • Мнения: 9 388
Катя, добре дошла!  Hug

Ха, ха, и с теб съм съгласна. Всички можем да бъдем жертви на нещо и вероятно сме, но личният избор на човек го слага в категорията на добрите или на лошите. В повечето случаи добрите са добри, въпреки че са жертви на нещо. Например Асие има свекърва, която желае да смачка нейната независимост, силен дух и лично мнение, но Асие няма да се даде. Няма да престъпи границите на позволеното, но няма да робува на правилата за семейна йерархия, които несъмнено царуват в оня край.

Аз мога да приема например една Мерджан, но независимата, упорита Назар, колкото и да харесвам тези качества в една жена, ме отблъсква с това, че в името на криворазбрана женска свобода и независимост, потъпква човещината в себе си.

При Мерджан виждам слаб женски образ, който засега вреди само на себе си, не на другите. Да видим дали тихите води са най-дълбоки и дали влачат. Ще ми се да бъде показана в положителна светлина Мерджан, без да я променят тотално. Искам да слуша баща си, но да умее да разграничава доброто от злото и да внимава с подчинението да не я вкара в групата на хората, които вредят на другите дори с добрината си.

# 54
  • Мнения: 1 641
Кати ти потвърждаваш думите ми, вярно е че пропуснах предразсъдъците, но ти сама казваш жертва на предразсъдъци, отново жертва.

Дани , не съм съгласна с теб,че Мерджан на никого не вреди.Режейки вените си, тя предизвика война.Сестра и тръгна да стреля, баща и тръгна да мъсти по най грозния и престъпен начин, а той досега е бил честен човек.За мен тя навреди на всички с овчедушието си, Тахир и каза, бори се, не сваляй халката, но мекотелото му с мекотело, реши да се прави на жертва.Знам,че съм много сурова с нея, но най много мразя самоубийците, убивайки себе си, оставят живите , ни живи, ни умрели

# 55
  • Мнения: 9 388
Катрина, да, права си, слабостта на Мерджан кара други хора да носят слабостите й, с което тя ги подчинява на своите слабости. Вместо да си живеят живота, те съобразяват всяко свое действие с нея. Сега и Тахир ще ходи лекар да й търси, вместо да си кара човекът работата.

Но като цяло се радвам, че има един такъв краен образ на простодушие и покорност, за да видим наистина какви трудности на околните създава дори това да бъдеш такъв.

# 56
  • Мнения: 1 641
Мерджан  знае какво иска/в случая Тахир/, но няма характер да се бори за да го получи.Защо Тахир се влюбва в Нефес?
Защото е силна, борбена, никога не се предава, има сила да устои на физически и психически тормоз/ това с топчетата е по лошо и от бой/, има сила да се усмихва на детето си, дори когато изпитва нетърпима болка/ пръстите /,
 смела е/ застана пред Тахир, когато Назар насочи пистолет/ и т.н.
Е, кажете ми кое от всичките тези качества има Мерджан и как тя аджеба смята да получи любовта на Тахир. Да, получи неговия пръстен, но само и единствено заради баща си.Както видяхме,пак заради баща си и го загуби.Да, получи съжалението на Тахир, получи това той да изпитва вина към нея, но не и любов. И няма как да я получи, защото дели Тахир се възхищава на други качества, които Мерджан ги няма.И не само ,че ги няма, но и няма мозък да прозре всичко това.Заслужава съдбата си. Накрая тати съвсем спокойно може да я омъжи за Ведат/ или някой като него/ и тя да попадне на мястото на Нефес.И понеже не притежава и грам от нейната борбеност, ще си я кара така до края на живота си посинена. Е, тогава може би ще има оснавание да пререже вените си.Тогава баща и и Назар ще имат основание да вадят оръжие и да отмъщават. А сега за какво отмъщават, за това ,че малодушната им щерка иска нещо/Тахир/ и не го получава, т.е. не получава сърцето му.

# 57
  • Мнения: 9 388
Цитат
А сега за какво отмъщават, за това ,че малодушната им щерка иска нещо/Тахир/ и не го получава, т.е. не получава сърцето му.
Още един от ужасите на уредените бракове. Не че бракове не могат да се уреждат, но това трябва да става деликатно, с усет, защото наистина двама души може да са един за друг, да могат да се обикнат, но да няма начин да се кръстосат пътищата им. Добре, Мерджан обича Тахир. Намекнете на майката, вижте ще стане ли работата, ама като видите, че не става, не насилвайте бе. Ама Мерджан обичала Тахир. Ами затова има майка, да й отвори очите, че насила хубост не става. Да й помогне да не мечтае напразно. А майката какво, сърди се, че някой не искал дъщеря й.

Ами Санието, майката на Тахир. Тя не вижда ли, че иска да погребе сина си с нелюбима жена. Насила хубост не става.

# 58
  • Мнения: 1 641
Дани, те в оня вилает не ги интересува, кой кого обича, решават си съдбите на децата, без да ги интересува какво мислят и чувстват.
Санието искала покорна снаха, ужасяват ме с това мислене, та те жените се мачкат една друга, какво да очаква човек от мъжете им.

# 59
  • Мнения: 9 388
Дани, те в оня вилает не ги интересува, кой кого обича, решават си съдбите на децата, без да ги интересува какво мислят и чувстват.
Санието искала покорна снаха, ужасяват ме с това мислене, та те жените се мачкат една друга, какво да очаква човек от мъжете им.
Peace

Ха, това беше хубаво, че жените се мачкат една друга. Санието как ще хване Нефес за косите в новия епизод, въпреки че Нефес се хвърли пред куршума заради Тахир. Ама никаква жертвоготовност няма сред тесногръдите, консервативните, традиционалистите в лошия смисъл на тези иначе не винаги лоши думи.

Ами Назар, как няма никаква милост към Нефес, че чак е готова да повярва на Ведат. И защо, само защото Нефес е пречка за вманиачената любов на сестра й.

Ой, Асие, ой, къде си, че да им покажеш как стават нещата! Grinning

Общи условия

Активация на акаунт