Какво е концентрирано мляко? Флан Наполитано

  • 3 079
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11 747
Опитвам се да правя Флан Наполитано. Зверски много го харесвам, но съм го яла само в чужбина по заведения. Рових рецепти из нета, има много, почти еднакви са, най- вече на испански, среща се и на английски. Една от съставките винаги е лече евапорадо или евапорейтед милк, което аз не зная какво е. Превеждам с гугъл преводач, дава ми го кондензирано мляко, но не е, защото кондензираното мляко е друга от съставките, която винаги присъства. То си е лече кондензадо и отделно евапорадо. Потърсих рецепта на руски и намерих само една. Там беше написано жирнъй сливок, което гугъл ми го преведе мазна сметана. Но по безбройните клипове аз виждам, че не слагат сметана, а някакво си мляко от консервена кутия. Сметана си е друга дума. Та..., някой знае ли?

# 1
  • У дома
  • Мнения: 4 203
Пина, да не е свареното кондензирано мляко-сгушенка ли да се водеше в руските магазини, по-вносното му име май е Дулсе де лече😂..... То е по-гъсто и с наситен карамелен вкус. Ако не го намериш, купуваш си подсладено кондензирано и го вариш в тенджера поне 2,5-3 часа. Аз така правя, варя си по 4-5 кутии.

# 2
  • Мнения: 17
Според тази статия leche evaporada е кондензирано мляко, което е кондензирано чрез изпаряване и то не е сладко. А leche condensada също е кондензирано мляко, но то е сгъстено чрез добавяне на много захар и е сладко.

# 3
  • Мнения: 4 009
Евапорейтед милк е същото като кондензираното мляко, само че не е подсладено. Не знам дали ще намериш в България такова...

Последна редакция: ср, 07 мар 2018, 10:11 от Нервен_Хамстер

# 4
  • Мнения: 11 747
Благодаря!
Genni, не е сгущенка, знам я нея. Те иззливат бяла течност, на обикновено мляко си прилича.

asenr, мисля, че вече разбрах. Вярно, че масовото е със захар, а без захар явно и не става толкова гъсто. Не съм гледала никога дали се намира неподсладено кондензирано мляко - не знам. За съжаление аз вече пека първия опит и като не разбрах, сложих обикновено прясно мляко. Сега сигурно няма да ми се получи Sad

Нервен_Хамстер, да, и аз изпитвам съмнение.

# 5
  • Мнения: 7 325
Ако правиш по испанските рецепти можеш да сложиш две кутии лече конденсада вместо една конденсада и една вапорисада и да не добавяш захар.

# 6
  • Мнения: 11 747
То захар не се добавя изобщо. Чудих се и аз, ако сложа две кондензирани, сигурно ще бъде адски сладко. Освен да сложа едно и половина кондензирани и половин прясно мляко. Или не знам. Да сложа животинска, готварска сметана. Яд ме е, че избързах и не си изясних какво е това мляко. Е, сега поне ще видя резултата с прясното мляко какъв ще е. Ще взема по- натам да пробвам с две кондензирани, пък... От 12 години се опитвам да го направя това нещо.

# 7
  • Мнения: 7 325
според това, което четох аз
Скрит текст:
1 lata de leche evaporada.
1 lata de leche condensada.
5 piezas de huevo enteros.
1 cucharadita de extracto de vainilla.
6 cucharadas de azúcar.
1 pizca de canela en polvo opcional.
1 lata de media crema (opcional)
1 pieza de queso crema 190 g (opcional)
sе слагат 6 лъжици  #Crazy захар. за мен е прекалено а обичам сладко. с обикновено мляко мисля, че ще стане рядко.

# 8
  • Мнения: 11 747
Тази захар е за да се карамелизира на дъното. Вътре, в сместа не се слага.

# 9
  • Мнения: 7 325
а да, сега видях. купувала съм подобно, но нямаше карамел. някакъв френски продукт мисля беше. можеш да пробваш с една кутия конденсадо и малко обикновено мляко. мисля, че съм виждала лече вапорисадa в лидъл
Скрит текст:

# 10
  • Мнения: 11 747
Благодаря за идеята за Лидъл, ще проверя!

# 11
  • Мнения: 14 082
Скоро коментирахме в друга тема за млякото, което се използва при приготвянето на флан. Ето рецепта на съфорумката. То е с обикновено прясно и с кондензирано мляко (това със захарта, не карамеленото).

http://recepti.gotvach.bg/r-90943-Испански_флан_с_кафе_и_кондензирано_мляко

# 12
  • Мнения: 11 747
Тъкмо си викам - брех, къде сте го коментирали този флан, нищичко не ми излезе на български, но той бил с кафе. Аз без кафе искам. Но очевидно и с прясно мляко става. Макар, че доста шуплест този на снимките. Моя май ще е леко зърнист, че сложих крема сирене. Може би за да е гладък трябва само с кондензираното мляко. Нямам търпение да видя какво се е получило, но трябва да е утре.

# 13
  • Мнения: 11 747
Е, не издържах!

Скрит текст:
Скрит текст:

Не знам защо се е цепнало в средата. За съжаление има шупли, макар и не много. Много е вкусно. Доволна съм. Усеща се крема сиренето, не е много сладко, както бях чела коментари. Но не е точно това, което съм яла и, в което се влюбих. Явно то е без крема сирене, този вкус отсъстваше. Само с кондензирано мляко трябва да го направя. Но със сиренето е много хубаво. Като някакъв много приятен, различен чийзкейк, но само креместата част.
За прясното мляко извода е, че не пречи. Въпреки него си стана твърдичко и стегнато. Ще правя и следващи опити.

# 14
  • Мнения: 7 325
Супер изглежда.

Общи условия

Активация на акаунт