Презаписване на дете ,върнало се от Англия

  • 4 330
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 480
И това имах предвид - в България тестването/изпитването не е само веднъж в срока.
В Англия нали не искат да ги стресират ... newsm78

# 16
  • Мнения: 1 937
Също така искам да попитам ,някой който е минал през това дали в МОН признават по принцип английската образователна система,тук няма оценки,и въобще всичко е различно,и тук в края на годината дават само репорти и незнам това как се приема в Бг.

Няма оценки?

# 17
  • Мнения: 24
Ами не няма,оценят ги с друга система ,с точки .Затова съм объркана

# 18
  • Мнения: 21 455
Кой е последният завършен клас в България на дъщеря ви?

Отговорът на всичките ви въпроси дава Наредба № 2 от 14.04.2003 г. за признаване на завършени етапи на училищно обучение или степени на образование и професионална квалификация по документи, издадени от училища на чужди държави.
Условията за продължаване на образованието в българско училище са в раздел III.

Която е отменена от има-няма от година и половина.
Четете ЗПУО, Наредба 10 за организация на дейностите и Наредба 11 за оценяването.
А най-добре е да си изберете училище и да се обърнете направо към директора.

# 19
  • Мнения: 2 285
Ами не няма,оценят ги с друга система ,с точки .Затова съм объркана

Как така нямат оценки? Дъщеря ми е завършила английско училище. Винаги са имали оценки - проценти, които се приравняват към буква - А, В, С и т.н. В МОН имат разработена скала за приравняване на двете системи за оценяване. Английското образование се признава, но при завършен 8 клас във Великобритания, ще й признаят завършен 7 клас и у нас ще трябва да повтори 8-ми.

# 20
  • Мнения: 1 937
Milkona, съжалявам, ако съм ви подвела, Дидева - както винаги, е абсолютно актуална и полезна!

В ал. 3 на чл. 113 пише, че "Лицата, на които е признат завършен период или клас за класовете от VІІI до ХII включително по документи, издадени от училище на чужда държава, полагат приравнителни изпити по български език и литература, история и цивилизация и по география и икономика на България, ако тези предмети се изучават в съответните класове, с изключение на лицата, обучавани в училище в системата на Европейските училища, които не полагат приравнителен изпит по български език. Приравнителни изпити се полагат и по учебните предмети от общообразователната, профилираната, професионалната и/или специализираната подготовка, които не са изучавани в чуждестранното училище или в училището от системата на Европейските училища или липсва оценка по тях."

Ако обаче ѝ признаят "завършен период от обучението в VII клас или за VІІ клас по документи, издадени от училище на чужда държава" ще държи приравнителен изпит само по български език и литература.

Иначе за оценките на Острова съм наясно.
Успех на дъщеря ви!

# 21
  • Мнения: 24
Благодаря на всички за съветите,надявам се да мине всичко безболезнено,което ме съмнява,но някой ако има опит винаги може да го сподели тук.

# 22
  • Мнения: 3 480
Синът ми е в 8-и клас на острова и нямат оценки. Имат 1,2 и 3, които са "working towards national standard" (1); "national average" (2) - което е нивото, на което са, "above average" (3). Терминологията ми не е съвсем точна, но преди 9 клас при нас нямат a,b,c, d - това е GCSE.

# 23
  • Мнения: 24
Здрсвейте отново,само да споделя с вас и вие да ми кажете вашето си мнение.Казаха ми че регионалния инспекторат трябвало да реши детето в кое училище ще бъде записано,което направо ме шокира.Някой чувал ли е такова нещо.

# 24
  • Мнения: 3 480
Не съм наясно с процедурите и регионалните инспекторати, не Ви пречи все пак да се свържете с няколко училища директно и да попитате.
Става въпрос за детето Ви, да получи най-доброто, аз бих прескочила другите институции, за да получа възможно повече инфо. Хората не обичат любопитните, но с любопитство и нахалство ще си постигнете своето.

# 25
  • Мнения: 1 081
Казусът на всеки е различен. Важно е и за кое РУО става дума, въпреки еднаквостта на законовата база.
Моят опит е с РУО София - лятото на 2017г., признаване на 11 клас.

1. Предварителни разговори с директора на училището, че има свободни места.
2. Легализирахме документите с преводаческа фирма за 3 работни дни във Външно министерство.
3. Подаване на заявление в РУО. Изрично писахме в молбата към РУО, че искаме да продължи в СМГ (като бивш ученик на училището). По закон комисията се събира веднъж месечно и са длъжни да ви отговорят в едномесечен срок.
Резолюцията на РИО върху молбата ни беше с дата - два дни след подаването.
Т.е. - по програма максимум -  седмица след начало на процедурата може да имате резолюция от РУО.
В нея ще е записано към кое училище сте насочени, кой клас се признава и по кои предмети ще държи детето приравнителни изпити. Също и срок за полагане на изпитите.
На приравнителни изпити може да се явява през септемврийската и през януарската сесия, които траят по една седмица и ако изпитите са много е тежко. Следва записване в училището и насрочване на дати за явяване. Ако директорът е стабилен, административните дейности се случват лесно.
Е, моят син взе 7 приравнителни, за да продължи с випуска си.  Не е лесно, но и не е драма.
Успех.
Дописвам се - независимо коя легализираща фирма ще ползвате, обърнете сериозно внимание на използваната от тях терминология. Това може да ви коства допълнителен изпит - като при нас. Вярно е, че е беше физическо възпитание, но е ангажимент.

Последна редакция: ср, 14 мар 2018, 18:56 от mst

# 26
  • София
  • Мнения: 982
От първи март има промяна в ПРАВИЛНИК за легализациите, заверките и преводите на документи и други книжа (Загл. изм. - ДВ, бр. 96 от 1982 г.), и повечето документи след превод не минават през външно, а само при нотариус, което улеснява много процедурата.

Общи условия

Активация на акаунт