Странно нещо в акт за раждане

  • 6 648
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 16 036
Въпросът е на на каква база се вписва? Само си казваш името, или искат документ? То ако е без документ, всякакво име може да се запише.


По спомен в Майчин дом София искаха документ при постъпване, данните от него вписваха в картона.
По мое време бяха зелените паспорти.
Трябваше да се представи и картон от женската консултация. В него също бяха вписани данните от паспорта.

# 16
  • Мнения: 54 435
Да, Аиша, така беше. При мен бащата подписа декларация в родилното, че припознава детето, тъй като нямахме брак. И помня, че питаха с каква фамилия искаме да се води, дали на дядото, или неговата фамилия.

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 14 411
"Тогава" е както 1976, така и 1986, така и 1996 г. Що, някаква разлика ли има?

Общината има всички данни за имената на родителите и промените в тях. Актовете за раждане ги съставя тя - общината. Съответно е без значение какво е пишело в паспорта на майката, ако от общината са решили да напишат не брачното, а моминското и име - определено има откъде да го научат.

# 18
  • Мнения: X
Не вписваха с дни, че не одобряваха името, което майката е избрала по комунистическо.

Последна редакция: нд, 18 мар 2018, 19:16 от Анонимен

# 19
  • Мнения: 54 435
"Тогава" е както 1976, така и 1986, така и 1996 г. Що, някаква разлика ли има?

Общината има всички данни за имената на родителите и промените в тях. Актовете за раждане ги съставя тя - общината. Съответно е без значение какво е пишело в паспорта на майката, ако от общината са решили да напишат не брачното, а моминското и име - определено има откъде да го научат.

Сигурно има.
Не разбирам с каква цел ще се пише с друго име на майката, а не както е в офизиалния документ за самоличност?
Племенникът ми е роден 1996, сестра ми е вписана с фамилията на мъжа си, не с моминската. Ей сега я питах.

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 3 358
При мен майка ми е вписана с брачната фамилия - 1980 година

# 21
  • Мнения: 54 435
И при мен и сестра ми е така.
Ама нали спори Магдена, че едно време било друго, пък сега друго.

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 3 358
Явно го е имало на места, но не смятам, че е било норма и то при сключен брак.

# 23
  • София
  • Мнения: 16 036
Може родителите по-късно да са сключили брак.
Няма да са първите, нито последните.

# 24
  • Мнения: 39 315
Хммм, родена съм 77 година и майка ми е със съпружеската си фамилия.

# 25
  • Мнения: X
И моята е със съпружеската.

# 26
  • Мнения: 11 747
Пък и моминското име дава повече информация за произхода на майката.

От както има ЕГН, имената са само за красота.

# 27
  • Мнения: 25 615
Практиката да се вписват в акта за раждане моминските имена на майката съществува много преди въвеждането на ЕГН-то. Някои от тук присъстващите дори сме родени без ЕГН. Laughing
И в моя, и акта за раждане на майка ми майките са с моминските си фамилии. В този на сина ми съм с фамилията след брака.

# 28
  • Мнения: 2 024
Пък и моминското име дава повече информация за произхода на майката.

От както има ЕГН, имената са само за красота.

Би трябвало, ама не... Ако знаеш само колко несъответстващи случаи на имена и ЕГН-та има(ше).... и   аз не вярвах, че е възможно, докато не се убедих лично. Всекидневно разкарвахме хора за оправяне на такива проблеми, когато течеше раздаването на боновите книжки от масовата приватизация... В паспортите на хората един номер, а в нашите слубежни справки - друг.

Последна редакция: пн, 19 мар 2018, 11:12 от agitak

# 29
  • Мнения: 11 747
Како Сийке, май  аз съм родена без ЕГН. Мисля, че същата година съм го получила, но нямам в Акта за раждане, а ми е на отделно картонче. И не ми е от града, в който съм родена, защото не са достигали. Всъщност, с връзки, едновременно сме получили ЕГН-та всички четирима души от семейството, като на всички ЕГН-тата са от Ст. Загора, а реално и 4-мата сме родени на 4 различни места, като нито едно от тях не е Ст. Загора.

agitak, всякакви грешки стават, да.

Общи условия

Активация на акаунт