Теч от съседи-съвети

  • 14 971
  • 55
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 723
Здравейте,обръщам се към вас за съвет,какво можем да направим.На кратко,от  някъде над нас тече вода по щранговете в банята.Водата се просмуква в някоя фуга и освен в банята ни тече и в стаята до нея.Мазилката от тавана падна и водата си тече.Сложили сме две кофи.Така сме вече месец.От апартаментите над нас никой не отговаря,не можем да се свържем.Домуоправителите рядко вдигат телефон,но казаха да пуснем жалба,но нямало смисъл,защото трябвало да се осигури достъп до жилището,от което тече.
Теча не е постоянен,тече ни веднъж в седмицата средно.

# 1
  • Мнения: 12 110
А можете ли в момента на теча, когато явно има хора в апартамента да говорите с тях или се крият?
Имате ли застраховка? Домоуправителят, това му е работата, трябва да има телефоните им, дори и да дават апартамента под наем - как им събират месечните такси, как минават инкасаторите, на събрания не се ли вясват?

# 2
  • Мнения: X
При нас така течеше  няколко етажа нагоре. Тоалетната била с меки връзки.

# 3
  • Мнения: 2 039
Отидете в кметството и пуснете жалба.Домоуправителят е длъжен да ви предостави имена и телефони на собствениците на апартамента от който предполагате ,че тече.Но имайте предвид,че ако повредата е във вертикалните щрангове,те са обща собственост,независимо,че минават през определен апартамент.

# 4
  • Мнения: 1 723
Ситуацията е сложна,но нямам време да опиша всичко.Ще пуснем жалба другята сдмица,пък каквото стане.Домуоправителя се свърза по телефон със съседите два етажа над нас,казали че при тях няма проблем.Ние като им звъним не отваря никой,никога.Апартамента над нас...под наем е.На собственика не му пука,от години не плаща нищо,съден е и апартамента уж бил под запор.Наемателите се издирват от полицията до колкото знам,затова никога не отварят.За тях съм писала в друга тема,викала съм полиция че мъжът прибива жената.
Като цяло не им пука,няма да ни пуснат никога,ама и ние не можем да си живеем с кофи в стаята.Дали жалба би имала ефект при това положение? Съмнявам се,но какво остава?

# 5
  • София
  • Мнения: 4 192

Теча не е постоянен,тече ни веднъж в седмицата средно.
Ако течът е точно в неделя търсете някоя баба дето се къпе над вас.  Peace
Страната на шега, щом не тече постоянно е от душ или тоалетна на съседи, които протичат само при ползване. Не е от вертикалния шранг  Wink

# 6
  • Мнения: 1 723
Не е само в Неделя.Веднъж протече лятото,после веднъж Ноември и сега от около месец е често,не знам колко пъти станаха.Да търсим,ама като се крият?

Домуоправителя веднъж спомена,че при теч,ако си тече вода в стаята и съседите не отварят,имали сме право да викнем водопроводчик,ключар и полиция.В присъствието на полиция,ключаря отваря и майстора вижда къде е проблема и ремонтира,без съгласието на собствениците.Но подобно нещо никъде не откривам в нета и не знам дали е вярно.Нереалистично ми звучи.А то има и куче,голяма порода,ако се съди по постоянният лай,та в такъв случай трябва и представител на някое дружество,занимаващо се с животни.Абе зле е положението.

# 7
  • Мнения: X
Жалба срещу кого? Течовете са най-големият ми кошмар, защото почти никога не може да се установи със сигурност откъде са. Преди около две години така ми тече известно време по стената на коридора, която граничи с банята ми. Петното почваше откъм тавана, но над мен видим нямаше проблем, на етажа над горния апартамент също. Всеки вдига рамене и казва-не е при мен, а и като няма видим проблем, не може да се докаже нищо  Sad От една фирма ми предложеха да тръгнели с  някаква камера, която открива течове по етажите над мен(  а те са десет!!!), та да търсят къде е проблема. Цената беше стотина лева на етаж май...Как пък не! Ако открият източника на теча под хубавите плочки на банята на някой съсед, представям си как ще ги разбие, за да го отстрани. Течът спря от само себе си, Слава Богу Praynig
Щранговете ви стари ли са, от поцинкованите?

# 8
  • Мнения: 9
Най-добре в доброжелателен, но и силно обезпокоителен тон, за да ви влезат в положение говорете един по един с всички комшии над вас и да ви дадат достъп до един кратък, но обстоен преглед, ако е необходимо и с вещо лице по темата. В повечето случай с невъоръжено око може да се проследи откъде е теча. Касае се предимно за под без настилка, съответно прагове, които трябва да спират пролука в стените. Възможно е също така теч от корозиал сифон или тоалетна чиния в основата й, където водата да се стича по пукнатини или поради влизане на вода директно в шахтата, където са водомерите и тръбите от недобре уплътнени капаци, и от там по фугите и тавана ви. Обърнете внимание и на съхраняването или складиране на разни предмети, които задържат влага в определен ъгъл в баните на горните апартаменти. Мъка е, разбирам ви. Домоуправителят ви явно просто се води на хартия някъде такъв, но поради липсата на интерес, на който и да е да бъде на такъв пост, сте избрали някой, който да си мине по реда без много шум да се вдига. Така не се решават никакви проблеми по отношение на етажната собственост. Избира се лице, което ще може да поддържа реда и да подобри живота във входа. Течът вероятно може да се оправи до 100 лв с подръчни материали и да се закърпи временно, но преди да го оправите, не предприемайте вкъщи каквито и да е реставрации и освежаване - просто няма смисъл.

# 9
  • Мнения: 1 723
Бихме говорили със съседите,ако бяха откриваеми.Уви,крият се.Домуоправителя(фирма) ще напуска,но по закон,първо трябва да открие заместник.Отказват се от нашият блок,именно заради невъзможността да се разберат с част от собствениците,не могат да си съберат задължения за хиляди лв.,нищо че същите са осъдени да платят.
Сетих се сега,за приятел адвокад,та ми обясни на кратко каква е процедурата.Проблема ми може да се реши само през съд,но мнооого бавно.Посъветва ме,като избирам адвокат,да гледам да е на стедна възраст,че ако е много възрастен,може за не доживее краят на делото.
Почвам да обмислям продажба на апартамента ни вече.
Благодаря за отделеното време,пък темата може да е полезна на някой със сходен проблем.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 742
Слагате кран на тръбата и спирате водата .Съседите сами ще ви потърсят.

# 11
  • Мнения: 1 723
И това мислехме,на шега.Няма как,има още доста етажи над тях,има малки деца...ако бяха последни,нищо чудно да им бяхме скроили този номер.

# 12
  • София
  • Мнения: 1 742
Като ревнат всички ще се реши проблема.

# 13
  • Мнения: 416
В нашият вход имаше подобен случай-  от съседи, които са дълго време в чужбина протича на съседите под тях.
Не съм присъствала лично / станало е през деня, когато съм на работа/, но точно с полиция и ключар се е решил проблема. Но доколкото знам просто са спрели водата в апартамента. После вратата беше запечатана.
Така че поинтересувайте се, явно има начин.

# 14
  • Мнения: 2 668
За да Ви се спре течът се иска на първо място да не се карате със съседите "отгоре". Второ да се констатира от човек разбиращ от В и К - къде е проблемът. В много случай може течът да е от изгнила тръба в плочата или зад плочките. Направете си "устата" за съфинансиране на на разходите по отстраняване на теча със съсседите "отгоре". И още от първата стъпка си пригответе солидна сума пари за цялостно финансирване на отстраняването на теча. Относно да сезирате кметството --- има си ЗУЕС и то освен да ви издаде един протокол от "налични петна от теч" друго не може да направи. Жилищата са ЧАСТНА СОБСТВЕНОСТ и спорните въпроси се решават съгласно българското законодателство. Но ако правите общи събрания / съгласно ЗУЕС/  си правете протоколи от тях - какво сте приели като решение. Връчването на такъв протокол на съсед за изпълнение става в присъствието на съседи / свидетели/ . Но тръгнете ли по този път ... съседът с проблемният водопровод няма да си мръдне пръста . Влизане в чуждо жилище - става само с решение на районният съд . Но за това има дълга процедура ... дела , заседания и т.н.  Ако сте ме разбра ли о кей.

# 15
  • Мнения: 1 723
Разбрала съм'писах вече,че при нас единственият вариант е именно съд.Не сме се карали със съседа от горе,поради простата причина че се крие и никога не съм го виждала,дори незнам как изглежда.От три години сме в този блок.Като се чука на вратата му не отваря,въпреки че е в къщи.На телефон не отговаря.Същото важи и за собственика на въпросното жилище.Осъдени са от домуоправителя за неплатени сметки,но живота си продължава както до сега.Общи събрания се правят рядко,събират се по 10-тина човека(от 13етажен вход)
За да докажем от къде е теча,трябва да минем през съдия,бавно и скъпо.
Иначе,ако можеше да се разберем със съседа,сме склонни дори ние да платим ремонта,само да спре теча.Но уви...

# 16
  • Мнения: 12 110
Ако съседът е наемател трябва да се разберете със собственика. Той е длъжният да плащаза ремонт и поддръжка на общите части, както и да отстранява своевременно възникнали проблеми в жилището. И над нас апартаментът се дава под наем. Аз също купих жилище, което се е давало под наем. И когато малко след нанасянето ни се появи теч в банята намерих номера на собственика на апартамента над нас, говорих с него и той се погрижи. Дори не го видях лично, млад човек бил. Отбивал се през деня, когато съм на работа, но пък майка ми е вкъщи.
Но пък в стария блок имахме и доста неразбрани собственици.

# 17
  • София
  • Мнения: 1 742
Направете си застраховка на имота.

# 18
  • Мнения: 2 668
Много е трудна тази тема / говоря за потърпевшите/ . В предният си пост , написах " по добре да се изръси човек 300 лв примерно, но да си спести хиля я я ди ядове и простотии/ . Знам че , това няма да се хареса на болшинството тук които го четат , ама за съжаление в живота е точно така. В много малки случай , съседите "отгоре" взимат присърце проблема на съседите "отдолу".  Но поне да осигурят достъп до банята , да дойдат майстори и да отстранят проблема. Иначе са ядове , ядове и куп нерви от простотии ........................................

# 19
  • Мнения: 1 723
Собственика може и да е длъжен,но аз не мога да го накарам да ремонтира.Единствено съдия изпълнител ще има тази власт,след безкрайни дела.С добро не става,както обясних вече.Застраховка имаме,изплатиха ни щетата,но какво значение има,щом ще продължава да тече?

# 20
  • Мнения: 2 668
Застраховката не оправя нещата , теча пак си продължава , само губене на време до застрахователи , идване на огледи , и в тоя дух ... о кей . Ще вземеш някой лев примерно 300-400-500 и т.н. лева . Ама ПРОБЛЕМА пак си остава и ТВОЯТ апартамент и имущество се похабява . Майната им 500 лв а НЕРВИТЕ и онази злоба и негативна енергия между хората.... Пиша Ви всичко това защото минах по - този път. Бяхме наводнени от съседката над нас. Пенсионерка "отгоре", не даде пари жената , НО поне даде достъп до банята да се отремонтира теча , сложихме и нови плочки .. после и нашата баня . Никой така и не разбра ..нито кметството , нито ОМБУСМАНА , нито арменският поп и т.н. Законите са перфектни , но са направени ХОРА до ги изпълняват или съобразяват с тях . А дали е ТАКА ......в живота ??????
https://www.youtube.com/watch?v=qKrakjoeu4w

# 21
  • Мнения: 5 112
А ако им залепите бележка на вратата. Обяснявате защо ги търсите и че сте готови да поемете ремонта? Като не отварят... друго не се сещам.
Нашето жилище е частично под покрив, имаме течове и от покривни тераси на съседи над нас и от покрив (обща част). И нашият домоуправител е колкото да го има, много е зле положението. За течовете ни всеки вдига рамене, ужасно е, всичко сами си плащаме, ремонтираме и пак тече, просто трябва да се направи целия покрив. И покриваме всички разходи сами, защото ни е ясно ако тръгнем да си търсим правата по съдебен ред колко време, нерви и пари ще глътне.
Скрит текст:
Като ремонтирахме едната тераса над нас, съседите едва ли не искаха да им платим че са осигурили достъп и помогнали с изнасянето на боклука на майсторите, а им оправихме цялата огромна покривна тераса - нова изолация, нови плочки, всичко до плоча се махна и се положи ново. Последният път като ремонтирахме на другите съседи отгоре терасата (добре че е съвсем малка), уж първо щяха да се включат частично с разходите, един куп претенции как точно майсторите да направят терасата и какви материали да се използват и накрая се покриха като мишки. Казаха по телефона на мъжа ми, че нямали възможност. Имаше останала една кофа с изолация и ни я оставиха пред вратата, без дори да звъннат.
Вече съм отчаяна и аз и съм обмисляла продажба и преместване. И застраховка имаме, но е толкова смешна работата, че не е истина. Дадоха ни по-малко пари от годишната вноска за ремонт на щетите вътре, но за ремонт на покрива - нищо. И предупредиха, че ако пак протече нищо няма да изплатят дори за вътре... не че сега ни бяха от полза...
Опитвайте в писмен вид да се свържете с тях. Освен това може да подадете жалба в РПУ (не съм сигурна как е точно формулировката) за щети или нарушаване на недвижимо имущество. Мои познати имаха подобен казус със съседи над тях и ги атакуваха едноврменно с жалби в общината и в РПУ. От полицията в крайна сметка нищо не излезе, но собствениците се стреснаха доста като почнаха да ги търсят за разпит. Реално нещата станаха през общината, но с ужасно много нерви и гонене на служителите, проверки на всяко становище и обжалване ако формулировката не отговаря на реалното положение.

# 22
  • Мнения: 2 668
Бъркате тотално инстанциите към които да се отнасят хората при наличие на теч !! ТОВА са ЧАСТНИ жилища и там важат "закона за собствеността" и ЗУЕС . Всички спорни въпроси се отнасят и решават съгласно българското законодателство - разбирай районният съд / прокуратура/ . Районната администрация не е ВЕЩО лице да КОНСТАТИРВА откъде иде теча ?? МВР -то казва  "Няма бити хора , какво ни занимавате" търсете си водопроводчици и се оправяйте" По всички входове има налепени телефони и визитки на дърводелци , ремонт на ел. уреди , ключари и каквото се сетите. Ама като има проблем и трябва да се свърши се искат едни знаци / измислени от финикийците/ и тогава всеки гледа да се отърве и казва "Мен това не ме засяга - ОПРАВЯЙТЕ СЕ" . И ако има малко повече емоционалност от страна на потърпевшите / разбирай собствениците "оттдолу" - отиде коня в реката . Ако имаш 2000 лв за дела да водиш със съседите и 2-3 години търпение - О КЕЙ. Ние сме царе българите на това "как да не се явиме на заседание по дадено дело" . Спирам да пиша повече , защото е много болезнена тема. Никой не защитавам . А всичко го отнасят потърпевшите .

# 23
  • Мнения: 5 112
Както казах, не съм сигурна как бяха формулирали жалбите, но съм 100% сигурна че едната беше в РПУ, другата в общината. Пострадалите бяха изключително настойчиви. Е, действието се развива в дълбоката провинция - Бургас, тук кмета е достъпен по e-mail и facebook и всяко писмо до съответната служба се пращаше с копие до кмета. Освен това хората работят целодневно и жената действаше основно през интернет и по телефон, беше зверски настоятелна. Нямаше ден, в който да не тормози служителите по няколко пъти. Идваха в жилището няколко пъти комисии на оглед. Мисля че от общината прехвърлиха към РДНСК, но не съм сигурна. В техния случай имаше и разрушаване на плочата и отказ на съседите да направят адекватен ремонт. Та битката не беше просто да ремонтират, а да възстановят здравината на плочата и да ремонтират щетите в долното помещение. В крайна сметка успяха. Когато със свое действие или бездействие някой причинява материални щети на чуждо имущество няма ли според теб основание да се подаде жалба (или сигнал, не знам как се води) в РПУ? Защото те това направиха, писаха обяснения. Полицаите викаха на разпит провинилите се съседи. В крайна сметка до производство не се стигна, но съгрешилия съсед се стресна от това че го търсят и най-малкото стана откриваем.
Общо взето в такива ситуации човек трябва да е ужасно постоянен и дори досаден в опитите си да постигне резултат и да гони до дупка. Знам че е много трудно, самия факт че ние си плащаме ремонтите само да се оправим по-бързо е достатъчно показателен. Обаче в случая авторката дори това не може да направи, защото съседите се крият. Няколко пъти са и дали съвет да действа през полицията, най-малкото могат да отидат да попитат могат ли да подадат жалба и какво може да се направи със съдействие на полицията. Както и да проучат коя служба към тяхната община се занимава с такива неща.

# 24
  • Мнения: 9 052
...Теча не е постоянен,тече ни веднъж в седмицата средно.
Възможно да е отточна ... ако е пералня и пускат 1х седмично ?
По трудно се намира, защото не тече постоянно и не знаете кога ...





# 25
  • Мнения: 8 082
...Теча не е постоянен,тече ни веднъж в седмицата средно.
Възможно да е отточна ... ако е пералня и пускат 1х седмично ?
По трудно се намира, защото не тече постоянно и не знаете кога ...
Или вана, която не се пълни редовно, а се ползва душ над нея, като се напълни ваната оттока е с по-голямо налягане и може само тогава да тече...

# 26
  • Мнения: 1 723
Както казах,консултирах се с приятел адвокад,обясни ми,че няма как да пусна жалба,без да е доказано че теча идва именно от съседа от горе.Не мога да докажа,ако отказва доброволно достъп,на вещо лице(ВиК майстор),съответно изхода е само чрез иск за доказване на щета

# 27
  • Мнения: 2 039
Направете си застраховка на имота.
Застраховката не покрива вече съществуващи щети.При всеки застраховател има такива въпроси при попълване предложение-въпросник.

# 28
  • Мнения: 31 780
Собственика може и да е длъжен,но аз не мога да го накарам да ремонтира.Единствено съдия изпълнител ще има тази власт,след безкрайни дела.С добро не става,както обясних вече.Застраховка имаме,изплатиха ни щетата,но какво значение има,щом ще продължава да тече?

Ами тогава отново подаваш жалба за щета към застрахователите.
Накрая ще им писне на тях и те ще осъдят съседите ти.
Имам една позната, така стана при нея, разказа ми. Има си застраховка, има теч, изплатиха веднъж, изплатиха пак и накрая директно заведоха дело срещу комшийката. Чак тогава уважаемата реши да не се прави на интересна.

# 29
  • Мнения: 2 668
Хубаво е да ги пишете тия неща , обаче дали теча е от комшийката "Отгоре" . Да не се окаже , че течът е и при комшийката и тогава - ТЯ да ви спретне едно анти - дело та да се чудите откъде Ви е дошло. Относно застрахователите , изплащат един път , изплащат втори и ако откажат договор със вас , че не им се занимава с такива работи. Нали може да има и такъв сценарии. не си мислете , че в ръкава си държите 7-ца спатия.

# 30
  • Мнения: 31 780
Хубаво е да ги пишете тия неща , обаче дали теча е от комшийката "Отгоре" . Да не се окаже , че течът е и при комшийката и тогава - ТЯ да ви спретне едно анти - дело та да се чудите откъде Ви е дошло. Относно застрахователите , изплащат един път , изплащат втори и ако откажат договор със вас , че не им се занимава с такива работи. Нали може да има и такъв сценарии. не си мислете , че в ръкава си държите 7-ца спатия.


Как точно комшийката, която е над мен ще има теч от мен?  Crazy
Замисли се малко и ти. Ако комшийката отгоре има теч, значи е от този над нея.
Може ли да ми докажеш цитирайки някой застрахователен договор, че застраховател може да откаже подновяване на договор заради изплащане на щети. Смешно е това.

# 31
  • Варна
  • Мнения: 36 622
Не ОТ теб. Да има теч И при тях, демек да е от по-горните.

Застрахователят може и да не може да откаже договор. Ама може да ти направи вноската такава, че сам да се откажеш. Ако изплати няколко пъти една и съща щета и няма изгледи за промяна точно това ще направят. Не са балами.

# 32
  • Мнения: 31 780
На мен 3 пъти са ми изплащали щети. От земетресения и течове. Не са ми вдигали вноска,нито са отказвали подновяване.
Човекът, който дойде да описва щетите преди години си каза, че ако течовете продължат, те ще се оправят със съседите. Точно както и се е случило с моята позната.
Та това го споменах на съседката  Laughing
Тя си отричаше да има проблем при нея, нито имаше желание да провери къде е.
Просто и казах, че застрахователя ми е изплатил и казал, че ако се продължи те ще си заведат дело срещу този причиняващ щетите. Опули се леко. Фръцнах се и си влязох вкъщи. Теч там вече не съм имала.

# 33
  • Мнения: 10 067
 Елора , ако желаеш да споменеш, кой е твоят застраховател и теч ли беше само или наводнение?
Моята полица предвижда изплащане на щети от наводнение от съседи, а също и наводнение причинено
от мен.

# 34
  • Мнения: 31 780
Теч си беше. Стената беше мокра.
Към Дженерали съм от години.

# 35
  • Мнения: 10 067
Теч си беше. Стената беше мокра.
Към Дженерали съм от години.
Благодаря!
Ще ги имам предвид. Peace

# 36
  • Мнения: 2 668
Нали правите разлика от ВЕРТИКАЛНИ щрангове / канализационната е Ф 110 мм , а водопроводната е от 1 " /:цол/ до 1/2" или 3/4" цола на 8 - мият етаж . Та тези вертикални щрангове се явяват ИДЕАЛНИ ОБЩИ ЧАСТИ и тяхното поддържане / поправка на аварии / е задължение на всички собственици. Виж кой чл. ....от ЗУЕС - визирам поддържане на общите части. ХОРИЗОНТАЛНИТЕ В и К / водопроводни и канализационни / щрангове тяхното поддържане и отремонтирване в случай на авария е задължение на СОБСТВЕНИКА на жилището. Ако примерно не дай си боже тези над 50 годишни поцинковани тръби , протекат и те се окажат ВЕРТИКАЛЕН щранг на инсталацията - как ще осъдиш СЪСЕДА ???? Нали и ти си съсобственик на този щранг - нищо , че аварията е в зоната на неговото жилище примерно . Ето защо , аз съм за откриване на аварията от професионалист / защото в много случай е зад плочките или в зоната на преминаване през плочата/ събиране на пари / НАЙ - трудният момент от това начинание / и отстраняване на теча . И после всеки леко по леко си възстанови щетите в банята . Инстанциите - държавни , общински , застрахователи ... съдебни и т.н. до тях да не се стига. Така мисля ... всеки има право на мнение.

# 37
  • Мнения: 31 780
А знаеш ли в случая на авторката къде е проблема?
Твърде много ако.
Авторката вече и с адвокат се е посъветвала. Дело е решението, но ще стане бавно.
Ако продава апартамента, с такъв теч, ще е кофти.
Ако са вертикални щрангове, трябва всички да заплатят ремонта, нали?

Авторката каза, че има застраховка, но щетите продължават. Да продължава да вика застрахователите тогава.

Тук има малко инфо

https://pravatami.bg/4096

Но колко ще и помогне не знам.
Знам, че има и фирми, които откриват течове.

# 38
  • Мнения: 1 723
В нашият случай,застрахователя изплаща дадена щета веднъж.Ако пак се случи същото,на същото място-не изплаща.Възможно е да е от щранговете,стари са.Предвиден е ремонт,домуоправителя събира пари,но доста от съседите отказват,а има и доста стари задължения от преди.Вече има пет осъдени по този повод,но нищо не се случва.
Вмомента не тече при нас.Още не сме направили нищо конкретно по въпроса,освен консултацията с адвокад,просто информативно.Ще видим как ще се развият нещата.

# 39
  • Мнения: 31 780
Извинявай, ама кой ти е застрахователя?  newsm78

Ох, хич не си случила на съседи.

# 40
  • Мнения: 1 723
Ама хич!От целият 13-етажен блок има само 5-6 семейства нормални.Останалите са мнооого зле.Ама това нямаше как да го знаем като купувахме апартамента.А и беше зима тогава,имаше сняг като идвахме на огледи,не видяхме купищата боклук-половината съседи си хвърлят през прозореца!Абе от към съседи положението е трагично,ама жилището си ни харесва,добро разположение,удобна локация,хич не ни се сменя.А и е по-сложно,че е с ипотечен кредит.Застрахователя и от кредита,тези задължителните,забравих името.Но и за други застрахователи съм чувала,че изплащат по веднъж конкретна щета.Тоест ако има теч в хола,плащат.Ако е пак в хола-не,но ако има теч в друго помещение,пак плащат.Ама това ми е последната грижа,заявихме за щетата,защото мислехме че може застрахователя да си търси отговорност от виновният.Уви..

# 41
  • Мнения: 31 780
И нашето жилище е с кредит. Но пък ми позволиха да си избера аз застрахователя. Важното им беше да се покриват определени клаузи.

# 42
  • Мнения: 12 806
Струва ми се, че тук има полезни  съвети:
https://www.lex.bg/forum/viewtopic.php?t=51064
Наистина е най-добре да се привлече адвокат, защото тази възможност с полиция да се влезе някъде очевидно съществува (чл. 194 от ЗУТ), а и има възможност за драматични намеси при неотложни ремонти, но въпросът е, че точно тези обстоятелства, които са във Вашия казус, не са точно същите, както е в член 194 на ЗУТ и както е за неотложните ремонти в Закона за етажната сосбтвеност. Според мен, би могло да се търси как да се докаже, че това е неотложен случай (определението е в Закона за етажната собственост), който уврежда здравето на деца, или алергични собственици, и астматици - но един печен адвокат би могъл да се сети за повече възможности.

# 43
  • Мнения: 5 059
Проблемът с некоректните комшии го има в 90% от блоковете.
При нас беше нещо пак в духа на течовете.
Ние сме последен етаж(от 5),общинско жилище,което дори не е наше,под наем сме.
Покривът потича,но на етаж номер 1,2,3 и 4 не им тече.Казваме им,само 1 се съгласява да плати,другите казват с огромно презрение-на нас не ни тече!
А сумата не е никак малка...
Протича втора стена,след това и в другата стая.Теч номер едно вече е стигнал до долния етаж и го е преполовил.Разправиите с комшии продължават.На 4 етаж вече са готови да платят(защо ли).
Но остават другите...
След още една година стига до етаж номер 3,на вратата ни чукат комшиите,които до преди 2 години сме помолили най-учтиво да платят за покрива,но ни отказаха.Вдигат ни луд скандал,НА НАС,че точно били ремонтирали и как можело такова безобразие.Тогава,с дружни усилия,вече като мнозинство,навиваме и последния апартамент да си плати.
Е,в този момент заслужаваха да кажем -ами,ние няма да платим,свикнахме да имаме водопад зад гардероба...
Но понеже сме хора ,си платихме чинно.А от всички ние точно сме единствените,които сме под наем и не сме собственици на жилището си....
Така че сме си патили от некоректни комшии.
В сегашният ни апартамент,с мъжа,отново е същото положението със съседите.

Последна редакция: пн, 26 мар 2018, 12:16 от Vervam

# 44
  • Мнения: 31 780
Vervam, и при теб е имало много кофти ситуация. Но след като ремонта на покрива е общо задължение, би трябвало всички да платят, а не този и онзи да правят фасони.
И се питам, няма ли някакъв начин с който да бъдат накарани такива хитреци да си понесат отговорността? newsm78
Да, сигурно ще кажете дело, но само това ли е единствения вариант. И като знаем как се точат делата, то човек може или да се наводни и да се удави или блока да падне.

# 45
  • Мнения: 2 668
Да ви кажа честно по закон има разни членове с които могат да накарат някой да си изпълнява задълженията , НО де факто да ОСЪДИШ или ПРИНУДИШ някой да си изпълни задълженията ... все едно да се бориш с вятъра. То няма ли си го отвътре като човек и съпричастност  към даден проблем ... няма смисъл. Примери мога да ви зарина . По цял ден само с това се занимавам да слушам как инати и проклети хора правят един вид напук на останалите със бездействие просто.

# 46
  • Мнения: 31 780
Да ви кажа честно по закон има разни членове с които могат да накарат някой да си изпълнява задълженията , НО де факто да ОСЪДИШ или ПРИНУДИШ някой да си изпълни задълженията ... все едно да се бориш с вятъра. То няма ли си го отвътре като човек и съпричастност  към даден проблем ... няма смисъл. Примери мога да ви зарина . По цял ден само с това се занимавам да слушам как инати и проклети хора правят един вид напук на останалите със бездействие просто.

Проблемът е, че държавата не функционира както трябва.
Трябва твърда ръка. Тоест е нужно, когато някой има проблем с такива съседи, просто да отида примерно някъде в общината, да има възможност да подаде жалба и отттам да се задействат максимално бързо и да има твърди санкции за нарушители.
И ако бъде така, колко биха си позволили да си правят каквото искат? Никой, защото ще знаят какво ги чака. Но като знаят, че има голяма вероятност да се измъкнат си правят каквото искат.
А в случая хората с течове си седят, стените им се мокрят, мухлясват, трябва да водят дела едва ли не с години.

# 47
  • Мнения: 12 110
Проблемът според мен, е че много хора не познават закона за етажната собственост или са твърде твърдоглави и затова се получават класическите ситуации:
- покривът тече, но съседите от долу казват, че не е тяхна грижа, защото не са последен етаж. И пропускат момента, че е обща част, т.е те също трябва да плащат.
- аналогичен е и случаят с поддръжката на асансьора. Тогава пък първи и втори етаж, които принципно не ползват, отказват да плащат, защото те не ползват.
- собственик, който не живее в жилището и е неоткриваем за такива разходи и общи събрания.

В случая на Вервам:
А) собственикът трябва да поеме неговата част от ремонта на покрива и на жилището, което отдава под наем или да го приспадне от наема.
Б) общото събрание взема решение да се направи ремонт на общи части - покрив, вход, асансьор... и тогава всички са длъжни да платят. Ако някой откаже останалите собственици заплащат за ремонта и подават жалба, към която прилагат протокол от общото събрание с взетото решение. Преди това писмено и пред свидетели канят проблемния собственик доброволно да внесе своя дял в касата.
Не съм адвокат, но доколкото съм запозната това е пътят при отказващи да платят за общите части собственици. Като заплатят дължимото+разноските по делото, следващия път казват, че само питали "колко?" и веднага плащали.

# 48
  • Мнения: 5 059
Има един много лесен начин-чип система за достъп.
На некоректните платци им се спира чипа и не могат да си влязат в блока,нито да ползват асансьор.
Тогава бързо бързо се сещат,че нещо не са платили(особено тези на горните етажи).
Системата действа безотказно,автоматично изключва чипа,ако някой не си е платил за текущия месец.А повторното му пускане е и 5 лв....
Но си иска и инвестиция Simple Smile

# 49
  • Мнения: 2 465
Има един много лесен начин-чип система за достъп.
На некоректните платци им се спира чипа и не могат да си влязат в блока,нито да ползват асансьор.
Тогава бързо бързо се сещат,че нещо не са платили(особено тези на горните етажи).
Системата действа безотказно,автоматично изключва чипа,ако някой не си е платил за текущия месец.А повторното му пускане е и 5 лв....
Но си иска и инвестиция Simple Smile

И аз си мисля, че само въвеждането на чип за асансьора "ще отрезви" неплащащите. Оказа се, че не е чак такава инвестиция. Към 130 лева + чиповете.

# 50
  • Варна
  • Мнения: 36 622
И като се засечеш на първия етаж заедно с некоректния съсед, ти отваряш вратата и той влиза с теб вътре в асансьора, тогава какво? Ще го изблъскаш навън ли? Те тия, неплащащите, са нагли и нахални, с тях оправия трудно се постига. Дело и санкции е начинът, но е бавно и трудно.

По повод това да не могат да си влязат в блока, няма как да стане. Вратата има и ключ все пак. не може само на чип да остане, защото като спре тока всички няма да си влизат в домовете.

# 51
  • Мнения: 5 059
Да,няма да останат навън во веки,но ще им създаде много трудности и е достатъчна причина да почнат да си плащат.Да не говорим,че след това трябва да дават и пари за активиране на чипа.

# 52
  • Мнения: 969
И това мислехме,на шега.Няма как,има още доста етажи над тях,има малки деца...ако бяха последни,нищо чудно да им бяхме скроили този номер.
Ако все пак някой над вас е откриваем, едно поскане по пакета със щранговете на камера може да свърши работа. Викнете си водопроводчик (но не от тия, дето висят по форуми Simple Smile ) и с един евтин телефон с камера и фенерче, вързан с въженце го пуснете отгоре надолу до вашия етаж, като би трябвало да се установи откъде започва да тече.

# 53
  • София
  • Мнения: 9 562
И като се засечеш на първия етаж заедно с некоректния съсед, ти отваряш вратата и той влиза с теб вътре в асансьора, тогава какво? Ще го изблъскаш навън ли? Те тия, неплащащите, са нагли и нахални, с тях оправия трудно се постига. Дело и санкции е начинът, но е бавно и трудно.

По повод това да не могат да си влязат в блока, няма как да стане. Вратата има и ключ все пак. не може само на чип да остане, защото като спре тока всички няма да си влизат в домовете.

+1 Обаче при нас вратата е само на чип. Като спре тока вратата остава отключена. Много тъпо, но факт.

Иначе много ми допада идеята със спирането на чипа, но този тип хора винаги се оправят. Намират си начини. И това с чипа няма да ги спре.

# 54
  • Мнения: X
О, моля ви, насистина ли вярвате, че слагането на чип на входната врата и на асансьора променя нещо?
Имаме такива от година, абсолютно никаква сигурност, нито ефективност по отношение на плащанията.
Нито неплащащите са спрели да ползват асансьора( винаги намират с кого да се качат), нито на някого му се е налагало да звъни по домофона, винаги ми звънят направо на вратата на апартамента. Входът ни е едни, шестнайсет етажа, постоянно някой влиза и изриза или висят по пейките. И винаги радушно отключват на всеки.

# 55
  • Мнения: 12 110
За плащането на асансьора има нещо просто, което обаче през 90-те демонтираха. В старите асансьори имаше предпазна решетка и касичка. Асансьорът тръгваше, ако решетката е затворена добре и са пуснати парички - една или две стотинки беше, не помня вече. Така всеки, който се вози си плаща, независимо на кой етаж живее и дали е от живущите или гост. В днешно време може например да е с карта, всеки има безконтактна дебитна или кредитна карта или монета. (Хлапетата, а и възрастни хора често се отнасят пренебрежително към жълтите стотинки. Така ще се научат, че и те имат стойност.)

Общи условия

Активация на акаунт