Американски колеж - единадесета тема

  • 89 395
  • 763
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 8 143
Здравейте, майка съм на бъдещ осмокласник приет в колежа. След матурите най-вероятно ще бъде приет по първо желание и в държавна гимнмазия. Чудениките ми са няколко:
1. Какво е нивото на втория език в колежа и кога се избира. Има ли опция за руски език?
2. (Останалите ми въпроси са базирани на слухове, така че извинявам) Вярно ли е, че най-вероятно след първата година финансовата помощ, която си получил, ще намалее, т.е. "зарибяват" осми клас?
3. Разбрах за някакво профилиране в 9 клас, което не зависи от ученика, а от оценките, които е изкарал, т.е. може да е хуманитарен профил, каквото и да значи това, без да го е искал.
4. Казвам го в прав текст, че ме притеснява "парадирането" с финансови възможности.  В този аспект има ли какво да ме притеснява?

Извинявам се, че въпросите ми може би звучат директно и вероятно малко грубо, но предпочитам да ги задам.
Благодаря на включилите се.
1. Достатъчно високо, ако детето наистина учи и втория език с желание.Избира се в края на осми клас. При моя син (завършил току що) имаше опит да се събере клас/група за руски, оказаха се само 4 желаещи...
2. Категорично не е вярно!
3. Профилирането се избира от ученика.
4. Сина ми е споменавал за отделни случаи на "парадиране", но... погледни снимките от закуската с президента - колко от учениците са със скъпарски маркови дрехи и обувки?!?

# 736
  • София
  • Мнения: 16 212
1. По испански - восоко. Руски няма.
2. Не знам, ние не сме искали.
3. Не е вярно, изцяло избираемо е.
4. Моят син не се движи с групата, която съм кръстила "феймъсите", така че не мога да го потвърдя на база негови наблюдения. Той самият със сигурност не парадира.

# 737
  • софия
  • Мнения: 4 992
Здравейте, майка съм на бъдещ осмокласник приет в колежа. След матурите най-вероятно ще бъде приет по първо желание и в държавна гимнмазия. Чудениките ми са няколко:
1. Какво е нивото на втория език в колежа и кога се избира. Има ли опция за руски език?
2. (Останалите ми въпроси са базирани на слухове, така че извинявам) Вярно ли е, че най-вероятно след първата година финансовата помощ, която си получил, ще намалее, т.е. "зарибяват" осми клас?
3. Разбрах за някакво профилиране в 9 клас, което не зависи от ученика, а от оценките, които е изкарал, т.е. може да е хуманитарен профил, каквото и да значи това, без да го е искал.
4. Казвам го в прав текст, че ме притеснява "парадирането" с финансови възможности.  В този аспект има ли какво да ме притеснява?

Извинявам се, че въпросите ми може би звучат директно и вероятно малко грубо, но предпочитам да ги задам.
Благодаря на включилите се.

1. нямам отговор.
 2. пак не зная
 3. не ми е известно такова нещо! Профила си посочваме ние. (тъкмо го заявихме преди две седмици, за вбъдеще, като можем да го сменим като дойде момента, ако междувременно сме решили друго.
 4. моето дете не е усетило такова нещо. Не се чуства "пресирано" на такава основа. (всъщност на никаква не се чуства пресирано). Всъщност, даже (изненадващо) досега не съм усетила никакво финансово категоризиране на деца от деца

Завършва 8 клас детето.Опита ни е малък. Но изключително щастлив.

# 738
  • Мнения: 5 425
1. По опит на големия ми син с немски. Започват се от нулата. Завършва се с В2 (с много труд, но без външни уроци).
2. Тотално невярно. Помощта може да нарасне или да намалее, според движението​ на доходите в семейството.
Принципът е като при приемането - да може да си го позволите. При еднакви условия обикновено остава същата.
3. Профилите се избират от ученика. За сегашния 8 клас между:
- математика, физика и астрономия
- химия и биология
- допълнителни чужди езици
- допълнителен български и история
- информатика и програмиране
- предприемачество и програмиране
4. От гледна точка на материално състояние на родителите, средата в АК не се различава от тези в НЕГ, ГПЧИЕ или СМГ. Натруфени надувки има навсякъде. Но в АК обикновено се гледа с лек присмех или безразличие на тази (засега немногобройна) група.

# 739
  • София
  • Мнения: 4 281
1. Руски няма. Ако няма промяна в преподавателския състав, немски и испански език се учат на ниво.
2. Не е вярно (личен опит)  - 5 години сходно финансиране.
3. Няма такова нещо.
4. Имало е отделни деца, които е видно, че имат много висок стандарт на живот. Дали са парадирали не знам, моето дете е резистентно към подобни прояви. Межудругото такива деца има и в ДГ.

# 740
  • Мнения: 2 298
Кортезов още ли преподава и води математическата школа в колежа? 

# 741
  • Мнения: 7 162
По четвърта точка:
Цветно е и в колежа, като навсякъде.
Това ми беше едно от притесненията, дали има голяма показност. Има я разбира се, но в минимални количества. Надявам се да се запази това положение и колежът да не се превърне в място само за платежоспособни. Тя нашата е изпята, да му мислят следващите набори.
И на дъщеря ми са й подмятали: Нямаш маркови дрехи като моите, не можеш да говориш с мен. Тя тез ги отсвирва много бързо и изобщо, ама изобщо няма какво да си говори точно с тях.
Но наистина има деца, чиито родители са с големи финансови възможности и разполагат с много.

# 742
  • Мнения: 1 280
То и в държавните училища е така. Имаше деца в класа на синът ми , които във втори клас имаха по-модерен и скъп от моя телефон, което за мен не е нормално, но.....е факт. Важно е да научим децата си да отсяват плявата , до колкото могат , разбира се .

# 743
  • Мнения: 5 425
Има и съвсем прилични деца от богати семейства и отвратителни надувки от средна ръка такива. Като цяло не е проблем в колежа.
Също така, като цяло, колежаните са леко арогантни спрямо учениците от другите училища. При това, често без да се усещат.

# 744
  • Мнения: 1 280
Явно , в един момент самочувствието им нарства.

# 745
  • Мнения: 8 143
....Но наистина има деца, чиито родители са с големи финансови възможности и разполагат с много.
Като навсякъде, но и не всички които разполагат с големи финансови възможности парадират с това! (както и сред родителите)
Аз май съм с усещането, че повече си коментират кой ще успее  да влезе в President's list (с "ура, успя този срок!"), а не кой идва на училище с личен шофьор или с каква точно собствена кола (при големите де)!
Моя категорично ми отказа нови маратонки и анцуг за 12ти клас - "К'во като не са за по 600лв, пука ми! Нали са здрави и чисти!", а уж е станал супер капризен за външния си вид Wink

...Също така, като цяло, колежаните са леко арогантни спрямо учениците от другите училища. При това, често без да се усещат.
Виж това не съм го забелязала... Моя е в една компания колежани с добавки деца от Златарски, от 1АЕГ... Като знам с каква радост ми съобщаваше новини за прием в университет на деца от обкръжението (не АК), арогантността грам не я видях Hands V Виж, самочувствието на 18 годишните, че света е създаден специално и лично за тяхна радост и удоволствие, го има във висооооки дози! Smiling Imp
Един път след състезание си позволи едно обобщаващо арогантно изказване за деца от училище Х, след като го скастрих се конкретизира за конкретни двама човека от училището Х с натрапващо се ххх поведение на последните 5 състезания, та затова го бил казал с "тия".

Последна редакция: пт, 22 юни 2018, 15:49 от peneva_a

# 746
  • Мнения: 1 280
Просто, дете с ценностна система . Браво на него.

# 747
  • София
  • Мнения: 4 281
Носи им се славата на колежаните за надути. То за всяко училище можеш да чуеш какво ли не.
Голямата ми дъщеря в началото подкачаше на тази тема колежанката, после се запозна с приятелките й и беше очарована. Wink
Това, което отличава колежа от добрите ДГ е, че ръководството няма по-специално отношение към такива родители и децата им.

# 748
  • Мнения: 5 425
@пенева Нямах предвид, че ги мразят, смятат се за нещо повече като хора или се съревновават с тях, а че по много въпроси ги считат по дефиниция за по-зле подготвени. Да цитирам млад колега, завършил АК навремето "Не всички сте имали късмета да учите в АК..." Simple Smile

# 749
  • Мнения: 8 143
И аз не съм разбрала от поста ти "мразят" а точно "арогантни са", т.е. имат се за недостижимо велики Hands V
Но то пък всички завършващи гимназия се имат за такива Wink И аз като завършвах бях "по-по-най-", а бях на 16, не като него сега на 18 Relaxed Та сегашното му кротко "дуене" го приемам с разбиране.
Тази реплика от колегата ти е със сигурност от випуск поне 2005 и назад  Hands V

Общи условия

Активация на акаунт