Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 51

  • 63 068
  • 743
  •   1
Отговори
# 405
  • София
  • Мнения: 808
Хормоните с ЩЖ влияят ли се от месещния цикъл?
Да - в началото на цикъла TSH физиологично е по-нисък, а преди цикъл се покачва естествено. При неоптимална функция на ЩЖ девиациите в стойностите са по-големи. Същото важи и за девиациите в дневните ритми. Тсх и фт3 се движат заедно, като най-високи са нощем и рано сутрин, а през деня се смъкват. Най-ниски са следобед, след което започват отново да се покачват с напредването на деня и вечерта..

Ето повече за дневния ритъм тук:
https://www.naturalmedicinejournal.com/journal/2012-12/thyroid-s … uctuates-time-day

https://academic.oup.com/jcem/article/93/6/2300/2598837

И за месечните коленания около цикъла, Африканчо преди време я беше поствала (на френски е, аз ползвам гугъл преводач):
http://thyroide-fibromyalgie.blogspot.bg/2008/04/les-hormones-th … ilule-et.html?m=1

Теди, тсх е относително много. Но и само 3 тсх е способно да се усети доста неприятно. Не се плаши от цифрите, важни са фт4 и фт3. Ако те са ниски, вече хипофункцията се е задълбочила. Фт4 в какви референтни граници е 11.85? Предполагам, че ще ти предпишат хормон и лека полека ще си дойдат на място нивата. Успех! Simple Smile

Natt, фт4 е било доста ниско. Време е да направиш контрола, за да се види как се е отразила дозата и евентуално да се коригира. Изследвай TSH, FT4 и FT3.

Emma, писах ти. Simple Smile

Последна редакция: нд, 29 апр 2018, 09:25 от veseto5775

# 406
  • Мнения: 20
Здравейте,
от миналата година съм с Хошимото.
Пия лекарства с цел да отслабна, но за сега без успех.
Четох в интернет за този чай Сена или още майчин лист?
Много са доволни от него.
Някой тук пробвал ли го е?
Има ли резултати?
Благодаря

# 407
  • Мнения: 3
Докато търсите ендо,занимаваш се с родилки..те ще се наместят хормоните трайно...ще се кротнат.При контрола ще се види как е ТСХ,високо или ниско и ще се напрви доза...ако пък е добре,ще минете без хормон,може би само селен.Всички знаем,че след раждане това се случва често.Аз мисля,че всеки добър ендокринолог би трябвало да се справи.


Апсалютно бях по същия начин,те хормоните трябва да се наместят.Когато плацентата падне хормоните се разбъркват .

Благодаря. Надявам се да се кротнат хормоните, да се появи цикъл, ще пусна и изследване с новата доза.

# 408
  • Мнения: 1 355
Здравейте,
от миналата година съм с Хошимото.
Пия лекарства с цел да отслабна, но за сега без успех.
Четох в интернет за този чай Сена или още майчин лист?
Много са доволни от него.
Някой тук пробвал ли го е?
Има ли резултати?
Благодаря
Аз съм го пила за разхлабване...и за нищо друго не става!

# 409
  • София
  • Мнения: 11 128
Здравейте,
от миналата година съм с Хошимото.
Пия лекарства с цел да отслабна, но за сега без успех.
Четох в интернет за този чай Сена или още майчин лист?
Много са доволни от него.
Някой тук пробвал ли го е?
Има ли резултати?
Благодаря
Аз съм го пила за разхлабване...и за нищо друго не става!

И аз!

# 410
  • Мнения: 6 347
Пеши, правилно са писали по-горе за сената, а имай предвид също, че води до привикване, така че е вредно да се използва продължително време. Но за отслабване трябва и правилна доза на хормона (така че да поддържаш оптимални нива), и режим на хранене според нуждите, а вероятно и двигателен режим. С лекарства няма да стане (е, лекарствата може да имат място, например ако имаш ИР, може да ти предпишат метформин, който евентуално да улесни нещата). Но по принцип няма "лекарства за отслабване".

# 411
  • Мнения: 2 927
Благодаря Веси, лекарката ми каза да отида към края на май на преглед.

# 412
  • София
  • Мнения: 808
Благодаря Веси, лекарката ми каза да отида към края на май на преглед.
Ако вече три месеца пиеш хормон (и то за пръв път), отдавна е трябвало да направиш контрола. Не чакай края на май според мен. Не знам защо ендокринолозите често са толкова лежерни.. Rolling Eyes

# 413
  • Мнения: 1 042
На мен ми казаха да изчакам да станат точно две опаковки от хапчето, за да направя контрола. И аз пия за първи път хормон. Това адекватен съвет ли е от ендокринолога или трябва по-рано да е контролата?

# 414
  • Мнения: 111
Тук в UK, първата контрола се прави след 6 седмици след започване приемането на хормона

# 415
  • Мнения: 11 769
Първата контрола е долу горе на 40-45 дни, но зависи от много неща. По-често е в този период, но да кажем, че някои хора са с по-лека хипофункция на жлезата, случайно разбират за заболяването, нямат симптоми, или са един, два, с гранично ТСХ, с нормалн Т4 и Т3, със спокойна жлеза, без възпаления и на първоначална ниска доза хормон. Може и на 3 месеца да направят контрола, а след това и на 6. Зависи, докторът преценява. Но първоначално според мен е редно да се проследи на по-кратък период и после вече като се установи една оптимална доза, може и 2 пъти годишно, ако няма проблеми с хормоните и са ок с дозата.

# 416
  • Мнения: 55
Момичета,
Някоя от вас имала ли е страничен ефект от Л-Тироксина тежки крампи , силно кръвотечение и продължителен цикъл? Възможно ли е да е и от прием на Б12?

# 417
  • Мнения: 11 769
Възможно е от предозиране на тироксина (ако са се размърдали хормоните в друга крайност).
За В12 не знам.

# 418
  • Мнения: 6 347
Доколкото знам, и обилното кръвотечение, и продължителният цикъл, и крампите са признак за задълбочаване на хипофункцията, а не на предозиране (което би довело до хиперфункция).

# 419
  • Мнения: 11 769
На база началните ѝ стойности отпреди месец и началната доза тироксин, си помислих, че може дозата да идва висока.
Само предположения.
Нарушенията в менструалния цикъл и крампите са типични и за хиперфункция и за хипофункция, но при хипофункция без лекарства често се наблюдава липсващ цикъл, закъсняващ и след това обилен и малко по-дълго продължаващ понякога. Разбира се и нормален такъв. При хипер без лекарства ги има тези филми с крампи и удължено кървене, извънциклично кървене. По ранен цикъл, продължителни зацапвания, луф синдром. Мислиш че е свършил цикълът, ден пауза... и пак идва подобно на цикъл. Свързано и с ниския прогестерон, който съпътства хиперфункцията.
Една от страничните реакции на предозиране с тироксина е именно менструални нарушения и крампи.
Само предполагам. Може всичко друго да е. И еднократен случай да е.

Общи условия

Активация на акаунт