Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 51

  • 63 022
  • 743
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 10 212
На хормон съм от 20 дни.
За диетата имах предвид да съм завишила TSH с 90 дневна диета.
Аз още не мога да си обясня защо казват, че ми е високо, след като е в референтни стойности. Като признаци имах единствено болки в мускули и стави. С магнезия се оправиха нещата.
Гледаха ме на видеозон. Казаха, че била типична жлвза за хашимото.
Значи можеш да го спреш и веднага. Но ако го спреш, храната ти става единствено лекарство и трябва да се подходи много сериозно. Не съм се запознавала с тази 90 д.диета, за да ти кажа как мисля, че би могла да ти е повлияла.

Референтните стойности покриват всички възрастови групи. Жена в детеродна възраст трябва да е с ТСХ под 2, за да се приеме, че жлезата работи добре, а ако планира бременност - трябва дори още по-ниска стойност, около 1. И това е поредният показател, за който лабораториите дават подвеждащи референтни стойности, а и лекарите подкрепят това. Хората в по-напреднала възраст втора категория човеци ли са, че при тях ТСХ да е приемливо да е 4 и да са с маса оплаквания или да текат скрити увреждания... Rolling Eyes

# 361
  • Мнения: 1 615
На видеозона докторката каза, че се виждат много празни депа, които трябва да запълним. Не разбрах с какво.
Четох, че може да си направим глутенова сензитивност. Съпругът ми е с базедова бокест. Аз успявам да сведа глутена до минимум, но той не. Заради него бебе ни е забранено да правим поне следващите 6 месеца.
За какво следите като се храните, за да се ориентирвате коя храна как ви влияе.
При 90дд се редуват групите храни - протеини, бобови, въглехидрати (бял хляб и сладко) и изцяло плодов ден (може и зеленчуци). Като цяло е високо въглехидратна диета.
Пиете ли пробиотици за чревната флора и фауна? Аз на своя глава пия едни био натурални безглутенови фибри. Дали помагат с нещо, не знам.
Оф, искам докторка, която да ми изтърпи и отговори на всички глипави въпроси Simple Smile

# 362
  • Мнения: 11 756
skandity, Л-карнитин се препоръчва при хиперактивна жлеза. Мисля че при Хашимото и хипофункция не беше препоръчително. Не помня защо.

Относно млечните, при Хашимото добре се понасят продукти от биволско мляко. gala_ilieva, според мен тази високо-въглехидратна диета при забавен метаболизъм (Хашимото с хипофункция), изобщо не е подходяща.
Може би по-удачно би било да се консумира месо от пасищни животни, пъдпъдъчи яйца, биволско мляко, сирене, кашкавал, пресни плодове и зеленчуци (дори и кореноплодни, които са по-високо-въглехидратни). Може да включиш и по-високо-въглехидратни зърнени като елда и киноа, тъй като при Хашимото не е много удачно да се намаляват много въглехидратите, но и твърде високият им прием не води до нищо положително - напротив.
Малко пресни плодове, повече пресни зеленчуци. Като цяло, повече прясна храна.

.... е изкарах и шарка междувременно. Та не знам на какво може да се дължи това? Моля за съвет.
Първо проверяваш пак хормона в друга лаборатория, за да си сигурна в резултата.
Второ, въпросната шарка е много голям фактор и си мисля, че именно тя е причината. Тя е дала отражение върху състоянието на жлезата, респективно то е дало този резултат. При такива боледувания се разбутват нещата.
Отказаха ми ваксина именно поради тази причина, че ще се активира заболяването наново. При хора с автоимунно-заболявания, една такава шарка може много да обърка нещата.
Консултираш се с доктор, може да увеличи дозата, но като мине период след шарката-  два, три месеца, мисля че хормоните би следвало да тръгнат в добра посока. Но сигурно ще има нужда да минеш на този етап на по-висока доза хормон, ако второто изследване потвърди високия резултат.
Не е причина ниската доза хормон, преминалата шарка е причина за състоянието.

Веси Purple Heart

Последна редакция: чт, 26 апр 2018, 07:31 от Merelenda

# 363
  • София
  • Мнения: 11 121
gala_ilieva, аз съм правила 90ДД през 2015 г. и свалих достатъчно килограми и се чувствах добре с нея. От няколко дни отново я подкарах. Един месец бях на нисковъглехидратна диета, но освен че не отслабнах, както се вижда и ТСХ много е скочило, така че за мен диетата и влиянието и върху хормоните е силно преувеличено. Според мен човек трябва да се храни както се чувства добре без постоянно да изпитва глад, което също е стрес. За себе си съм решила, че няма да живея, като болен човек и няма да подчиня цялото си битие и житие на болестта. Успех!

# 364
  • Мнения: 1 615
И аз съм на същото мнение, че човек трябва да се храни, според организма си.
2015 и аз смъкнах доста кг с 90дд и на мен ми харесва храненего, но 3ти ден наблягам на макаронени изделия, а не на бял хляб (подувах се много от него и се получаваше обратен ефект от диетата). Чудя се дали тогава не съм развила непоносимост към глутен и ми се иска да изследвам дали я имам наисгина.
Винаги съм предпочитала пресни плодове и зеленчуци, но консумирам и доста млечни. Не мога да преценя дали те са проблем или са ок. Във всеки източник е различно инфото за тях.

# 365
  • Мнения: 11 756
И аз да изкажа мнение. Няма здравословна диета, която да препоръчва 3 дни да се консумира високо-въглехидратна храна и един ден високо-протеинова. Като го сметне човек от понеделник, това си е седмично 5-6  дни високо-въглехидратно хранене. Да, с нея се понижава тегло, /защото не се смесват групи храни/ както с което и да е друго хранене, в което има някакви ограничения и рестрикции, но това едно че не е полезно при Хашимото, второ че едва ли някой ще го спазва до живот. 90% се връщат към някакъв смесен режим, връщат си килцата и се подлагат всяка година на 3 месечен стрес, като отново спазват 90ДД, за да влязат пак във форма.
Това ми е мнението за 90ДД.
По-добре автоимунен протокол с последващо включване на храни, отколкото високо-въглехидратно хранене 6 дни седмично. Добри резултати относно заболяването споделят хора, спазвали АИП. Другите режими ги ползват повечето главно с цел понижаване на тегло, което често се оказва временно, докато се спазва режимът и колкото и уж да се стараят после да запазят тази тенденция на хранене, след като минат 3-те месеца, почти не съм срещала някой да е успял. Преобладаващо връщат килцата и се подготвят за нова фаза 90ДД.
Относно ниско-въглехидратната диета, но и високо-мазнинна, при много хора е дала положителни резултати, но и пак зависи, доколко тия хора се задържат на режима на хранене. Той предполага да е доживотен. В него присъстват и протеини, и мазнини, и въглехидрати всекидневно. Повечето нямат търпение и искат всичко да се случи много бързо, а често с нашите заболявания нещата се случват по-бавно. Аз първия месец нямах резултати. Мисля че в края на месеца отчете - 2 кг. които вероятно са били вода. Нещата се случиха с постоянство, много бавно. При хора без АИЗ и ИР се случват доста по-бързо, но и зависи от какви килограми тръгват. Едно е 90 кг начален старт, друго е от 55 да станеш 50 кг. Тъй като съм явно с ИР (както немалко хора с Хашимото), режимът започнах от първия ден на поставяне на диагнозата + хапчета, първите 2 месеца показателите ми бяха дори завишени. Въпреки режимът и хапчетата. Докторът каза, че е нормално. От третия месец нататък бях с перфектни стойности. И лекарства спрях веднъж за 2, веднъж за 5 месеца, без да се промени захарният ми профил. Без да се разтрои и щитовидната ми функция. Но както споделих, всичко е до постоянство, желание, воля и не омаловажавам и индивидуалната поносимост и съпътстващи заболявания. Наистина не всеки понася добре такъв режим на хранене (самата аз имах проблеми, но ги имам и на всякакво друго хранене), но може да го адаптира спрямо индивидуалните нужди, да поувеличи въглехидрати и т.н, да се храни с храни, които му понасят добре и да изключва такива, които не му понасят. Да следи тялото си и да нагажда режима.
Като цяло в този режим се изключва глутенът, което също води до подобряване на състоянието с АИЗ. Не че при 90ДД не може да се спазва диетата без глутен, може. Но ако Хашимото е съпътствано с ИР или някакви нарушения в захарния профил, то определено не е подходяща диета за заболяването. Оттук главно отхвърлям режима. Заради многото въглехидрати, малкото протеин.
И при Хашимото и при ИР, мисля нееднократно е отбелязвано, че месото /протеинът/ е важен за правилното функциониране на жлезата и за добрия гликемичен контрол / месото не повишава кръвната захар в 99% от случаите/. Никой не говори за прекалена консумация на протеин. 1-1,2 г на килограм тегло е достатъчно. Всекидневна консумация на пресни зеленчуци също. Яйца, млечни - също. Пак според индивидуална поносимост, може да се заменят, да се пропускат. Мазнините са важни и за захарта, и за жлезата... за всичко. Но думата мазнини все още плаши хората.
Евентуално високо-въглехидратно хранене е нужно, ако приемате хапчета за кръвна захар, които при поемане на това количество високо-въглехидратни храни, да може да повлияят. Ако не поемате такива, то и хапчето става излишно. Това показаха при мен резултатите с този вид хранене. Ям въглехидрати - пия хапче. Не ям въглехидрати - хапчето става излишно. Това не става с магическа пръчка, разбира се. Време трябва.
И не, не се изключват напълно въглехидратни храни. При хора с Хашимото, едни 100 г дневно са добре дошли. А от какви източници да са въглехидратите, всеки преценява според своята поносимост. Дали да са без глутен или с глутен - също. Дали да хапва елда, киноа, леща, боб, или да заложи само на пресни зеленчуци - листни, кореноплодни - също. В тоя режим лично аз намирам баланс някакъв. Хем всекидневно протеин за добро функциониране на жлезата и контрол на захарта, хем нужните полезни мазнини, които също са важни за жлезата и при контрол на захарта, и прилична част въглехидрати, които няма да повишат захарта, ще са достатъчни за добра функция на жлезата и няма да пречат на понижаването на тегло. А ако са без глутен, още един бонус при възстановяване функцията на жлезата.

# 366
  • София
  • Мнения: 11 121
Именно, че няма категорични данни за вредата на млечните аз лично не се съобразявам с тази анатема.  Wink А и ги обичам и не мисля да се лишавам от тях. За хляба, аз почти не ям, но когато го ям гледам да е пълнозърнест!

П.П.

Относно ниско-въглехидратната диета, но и високо-мазнинна, при много хора е дала положителни резултати, но и пак зависи, доколко тия хора се задържат на режима на хранене. Той предполага да е доживотен.


Ето това е проблем, аз лично не бих могла да съм на този режим доживотно.
90ДД би могла да е доста балансирана, но зависи конкретния човек какво ще реши да яде. Не ми се влиза в спорове.  Hug

Последна редакция: чт, 26 апр 2018, 09:19 от жгмъц

# 367
  • Мнения: 10 212
След прочетеното тук за 90 д.диета, подкрепям мненията, че това е една доста лоша идея.

За хора с проблемна чревна лигавица, като мен, млечните са истинско проклятие. Аз и да ги обичам, те не ме обичат. Smiley Това го виждам всеки път, когато се опитам да ги върна в менюто ми в количеството, в което би ми харесвало на вкус. Антителата също ми се завишват от тях, респективно и ТСХ.

Храненето трябва да е част от ежедневния начин на живот, не някакви ударни изпълнения от по месец-два-три. А и няма как да е по друг начин, защото храната, която приемаме, се използва за обновяване на тялото и изграждане на нови клетки. Затова е важно да се направи някакъв постоянен балансиран режим, включващ всички нужни за човек макро- и микронутриенти, а увреждащите храни да бъдат сведени до абсолютен минимум, ако не напълно изключени. Има една методика, по която се лекуват познати в клиники в чужбина - според нея, ако 80% от дневния прием е сурова храна, няма значение какви ще бъдат останалите 20%, напълно без ограничения. Но не съм пробвала лично аз това и не знам дали и как би проработило.

# 368
  • Мнения: 1 615
90дд е суперска диета, базирана на разделното хранене. Идеята и е да научи организма да се храни разделно, което е доста щадящо за стомаха и червата. За хора с Хашимото и аз смятам, че е противопоказна.
Аз лично не съм фен на въглехидратите, хляб ям пълнозърнест и то рядко. Бяха ми трудни дните на "тесто" в 90дд. Но съм фенка на плодово-зеленчуков ден. Обичам суровоядството Simple Smile
И накрая май стигам до извода за едно балансирано (но безглутеново) хранене, без да изключвам определени групи храни.
За мен храната е основна част от здравето и ми е важно да си изясня начина на хранене, който ще ми ок.

# 369
  • Мнения: 3
Здравейте. Обикновено съм четяща, но днес имам нужда от помощ и опита ви, защото не мога съвсем да се ориентирам в морето от информация. Ситуацията ми е следната: родих август месец, ноември се почувствах ужасно и контролни изследвания установиха тсх - 0.005, Т4 35, Т3 5, ТАТ И МАТ около 420. Запазих час при проф.Лозанов, който ме диагностицира с хашитоксикоза, назначи лечение, несъвместимо с кърменето. Съответно посетих второ мнение, на което изключихме Базедова болест, диагноза поспартален тириодит и по живо по здраво в къщи. Края на декември без лечение ТСХ -0,16, Т4 9, Т3 2,6, ТАТ 587, МАТ 547. Кърменето продължи и ме обхвана оптимизъм, но Февруари ТСХ- 43, Т4 3,62, Т3 2,13, ТАТ 487, МАТ над 600. И така преминах  на Еутирокс 0.75. Края на март тсх 2.82, Т4 10,33, Т3 2.33, ТАТ 395, МАТ 600. Кърмя си кротко, живея си в летаргия, но ми хрумна да говоря с някого. В момента съм на еутирокс 0.5 и още нямам контролни изследвания. Въпросът ми е можете ли да ми препоръчате ендокринолог, който се занимава с родилки (все пак смятам, че има значение)? А ако имате и съвети би било супер. Относно симптомите за тези месеци ги имах всичките от едната в другата крайност, така че няма смисъл да ви се жалвам. Благодаря ви.

# 370
  • Мнения: 1 275
Докато търсите ендо,занимаваш се с родилки..те ще се наместят хормоните трайно...ще се кротнат.При контрола ще се види как е ТСХ,високо или ниско и ще се напрви доза...ако пък е добре,ще минете без хормон,може би само селен.Всички знаем,че след раждане това се случва често.Аз мисля,че всеки добър ендокринолог би трябвало да се справи.

# 371
  • Мнения: 3
Благодаря за отговора. Честно казано аз изобщо не вярвам, че имам Хашимото, но... изследванията явно до момента сочат друго. Идеята за ендокринолог по-скоро ми беше от гледна точка на такъв, който има опит с такива посненормални хормоналки, защото силно ме съмнява да съм някакво велико изключение, а статистиката е важен показател в медицината. Информацията за д-р Начев, още ли е актуална, или някой друг, от когото сте доволни?

# 372
  • Мнения: 8 135
... Честно казано аз изобщо не вярвам, че имам Хашимото, но...
Показателите от поредните изследвания на ТАТ и МАТ категорично показват Хашимото (автоимунното заболяване), което обаче е било с хиперфункция (очевидно за кратко) и се е обърнало към хипофункция (по-често срещаната).

# 373
  • някъде
  • Мнения: 4 956
Майка ми е с висока захар /или на горна граница, или над нея/, фамилно обременена е/и дядо ми, и баба ми имаха диабет/ и е оперирана от гуша преди много години. Миналата година захарта и беше над 7, при което личния изписа лечение /мисля метфогама и не знам още какво/. Тя реши да не пие хапчета, а да спре всичко сладко. Захарта падна и сега е около 6-6,2. От много време я карам да отиде на ендо и да си направи обременяване с глюкоза+3кратен инсулин, но тя засега отказва, защото я е страх от това обременяване да не влоши нещата. Отишла вчера да иска направление на личния и след половин часово разпитване за какво и трябва, какво и е, защо иска да ходи на ендо и подобни тиквеника казал, че няма да даде, но поне и е дал да направи профил.
Бясна съм.....ще кажеш, че му виси всеки ден пред кабинета, та толкова не може едно направление да даде. Защо трябва да си плаща за преглед, след като е работила цял живот и внасяла осигуровки?  И защо при преддиабетно състояние трябва джипито /30годишен , изкласил и практикуващ благодарение на мама и тате/ да я лекува???

# 374
  • Мнения: 10 212
D S , права си да си бясна за направлението, настоявайте си и даже може и да смените ЛЛ. Знам как при ЛЛ познат на пациента (или задължен), дава по 3-4 направления в един месец, а за такива като мен и майка ти и 2 направления годишно стават проблем. Значи проблемът не е, че не позволява системата и няма направления. Жалби ли трябва да се пускат, не знам вече.

Майка ти може и да е права да не иска обременяването с глюкоза. Добър лекар ми е казвал, че такова изследване никога не би направил на себе си или на свой близък, има други достатъчно показателни изследвания, че да се прави това, статистиката не била в полза на последствията, ако човек има предразположеност.  

Освен сладкото, всички високовъглехидратни храни също завишават кръвната захар. При диабетик съм забелязала, че 2 филии хляб и то типов завишават кръвната захар много повече, отколкото 2 хапки храна с нерафинирана захар. Иначе подходът на майка ти с изчистване на храните работи, имам близки и колеги, обърнали трайно преддиабетно състояние в нормална кръвна захар.

Общи условия

Активация на акаунт