Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 51

  • 63 022
  • 743
  •   2
Отговори
# 375
  • някъде
  • Мнения: 4 956
Хапва си пълнозърнест хляб, картофи, ориз, но някак не може да проумее как всекидневното  ядене на яйца, месо, масло, сметана е толкова здравословно.
Хрумна ми и друго- да иска направление за гинеколог, който да я изпрати на ендокринолог /аз така направих миналата година/.

# 376
  • Мнения: 10 212
Да, може така - от един специалист направление за друг. Само че на ЛЛ по-добре да каже, че поради проблем иска да посети гинеколог, да не вземе да й откаже, ако е за профилактика.

# 377
  • София
  • Мнения: 808
Мереленда, сърдечно благодаря за чудесния коментар относно НВ-ВМХ! Ако бъде индивидуално нагоден, този режим на хранене би могъл да се спазва с лекота в дългосрочен план, убедена съм. По същество доста наподобява целта и на АИП режима. Има добри варианти, само желание е нужно. Blush

Много адекватна забележка и за случая на bub370. Прекараната шарка със сигурност е оказала влияние върху хормоните. Предполагам следващата контрола ще е по-обективна за преценяване на дозата. Simple Smile

Morisina, Хашимотото си е налице. Пусни скорошна контрола, виж как са нивата и ще се прецени има ли, няма ли нужда от хормон, ще се увеличава ли или намалява дозата, и така. Simple Smile Начев предполагам ще свърши работа, но и всеки друг ендогринолог би могъл да направи корекции в дозата. Аз вече не се предоверявам на никой лекар, особено за дозиране. Съветвам те да имаш едно наум. Хубаво е, че пускаш освен тсх и щитовидните. Дозирането е по-адекватно, когато се вижда цялата картина. Успех!

DS, захарта може да се контролира с диета, но инсулинът едва ли.. Добре е да се види, може би инсулин и захар без обременяване, знам ли.

Ps: кардиолог също би трябвало да може да даде направление за ендо..

# 378
  • Мнения: 111
Момичета а не е ли по- лесно да се направи тест за хранителна непоносимост ,вместо човек да гадае  относно глутена ,млечните и т.н.  ?  Не всеки умее добре да се следи , а и си е труден този АИП

# 379
  • Мнения: 1 615
Момичета а не е ли по- лесно да се направи тест за хранителна непоносимост ,вместо човек да гадае  относно глутена ,млечните и т.н.  ?  Не всеки умее добре да се следи , а и си е труден този АИП


Същото си мислех и аз.

# 380
  • София
  • Мнения: 285
Кръвен ли е този тест? Някой правил ли е такъв?

# 381
  • Мнения: 725
Да, кръвен е. Аз си направих такъв.
Нямам непоносимост към глутен, но пак го избягвам.
Имам обаче голяма непоносимост към мая, яйца и краве мляко. /Само, че не е ясно за кое краве мляко, най- вероятно прясно. Защото на почти всички хора, които са правили такъв тест млякото излиза като непоносимост. Все пак  при кисело мляко, извара и сирене, изначалния продукт е претърпял ферментация./
Останалите храни като непоносимост са ми в по-малка степен като бобови, ябълка, чушки,  морски дарове и разни брашна.

Ами, това е общо взето. Разбира се по-скъпите тестове, ще са по-подробни и разбити.

# 382
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Момичета а не е ли по- лесно да се направи тест за хранителна непоносимост ,вместо човек да гадае  относно глутена ,млечните и т.н.  ?  Не всеки умее добре да се следи , а и си е труден този АИП


защото тези тестове не дават еднозначен отговор на въпроса.
има хора, при които тестът излиза негативен, но въпреки всички изследваните храни им правят пакости.

# 383
  • Мнения: 48 023
Рамус имат промоция до края на април, 70 лева вместо 110.
Чудих се дали да си пусна. Едно време ме тестваха и изкараха непоносимост към яйца, боб, фъстъци. Не са ми любими, вярно е. А и организма се мени...чудих се, но не съм се тествала пак. Не яденето на глутен ми се отрази добре. Напоследък хапвах, и веднага проблеми със стомаха. От млечните се изприщвам. Какво да тествам....то е ясно и така.

# 384
  • Мнения: 10 212
защото тези тестове не дават еднозначен отговор на въпроса.
има хора, при които тестът излиза негативен, но въпреки всички изследваните храни им правят пакости.
Точно така.

Кръвен е тестът, правих си такъв преди 5 години в Германия, много подробен. Първо, тестът за непоносимости отразява само моментното състояние, т.е. към ден днешен резултатите може да са доста различни. Аз тогава живеех предимно на млечни продукти и естествено, излезе бурна реакция към тях. Препоръка за терапия - 6 месеца пълно въздържание, за да се изчисти организмът. Това не е алергия, така че храната, към която се прояви реакция, не е забранена за цял живот.

Второ и по-важно, непоносимост към глутен тестът не отчете, реакцията беше в най-ниска степен на скалата. Обаче глутенът е много труден за усвояване, особено в количествата, в които се влага в днешно време (добавен сух глутен) и аз виждам колко много се облекчава работата на ЩЗ само като спра глутена и кафето, без нищо друго да правя.

Така че тези тестове са информативни, но има и нещо повече, което не успяват да хванат.

# 385
  • София
  • Мнения: 285
Да, кръвен е. Аз си направих такъв.
Нямам непоносимост към глутен, но пак го избягвам.
Имам обаче голяма непоносимост към мая, яйца и краве мляко. /Само, че не е ясно за кое краве мляко, най- вероятно прясно. Защото на почти всички хора, които са правили такъв тест млякото излиза като непоносимост. Все пак  при кисело мляко, извара и сирене, изначалния продукт е претърпял ферментация./
Останалите храни като непоносимост са ми в по-малка степен като бобови, ябълка, чушки,  морски дарове и разни брашна.

Ами, това е общо взето. Разбира се по-скъпите тестове, ще са по-подробни и разбити.

За колко храни го прави и къде?

Обмислям и аз да си направя такъв, в Бодимед примерно, че повече им вярвам.

# 386
  • Мнения: 725
Тест за 48 храни в Лаборатория Лина.
В Бодимед тестът е по-подробен, ама ми е скъп на мен.
Аз едва събрах 180лв. А и Лина досега не ме е подвеждала. Пускала съм  изследвания за проверка в рамките на няколко дни в Лина и Бодимед, нямаше съществена разлика.

# 387
  • някъде
  • Мнения: 4 956
DS, захарта може да се контролира с диета, но инсулинът едва ли.. Добре е да се види, може би инсулин и захар без обременяване, знам ли.

Ps: кардиолог също би трябвало да може да даде направление за ендо..
Тоест да пусне еднократно глюкоза и инсулин на гладно ли?
Ще я попитам кога трябва да ходи при кардиоложката, благодаря за съвета!

# 388
  • София
  • Мнения: 808
DS, захарта може да се контролира с диета, но инсулинът едва ли.. Добре е да се види, може би инсулин и захар без обременяване, знам ли.

Ps: кардиолог също би трябвало да може да даде направление за ендо..
Тоест да пусне еднократно глюкоза и инсулин на гладно ли?
Аз така направих, за да си спестя обременяването. Но в нейния случай може и да е необходимо такова, не знам, не съм специалист..

# 389
  • Мнения: 8 135
DS, захарта може да се контролира с диета, но инсулинът едва ли.. Добре е да се види, може би инсулин и захар без обременяване, знам ли.

Ps: кардиолог също би трябвало да може да даде направление за ендо..
Тоест да пусне еднократно глюкоза и инсулин на гладно ли?
Ще я попитам кога трябва да ходи при кардиоложката, благодаря за съвета!
При тези стойности (с години) за които пишеш и при тази фамилна обремененост никой лекар ли не се сети до сега да й пусне един инсулин?!?! Head Band То вярно - храненето помага, ама... Виж в темите за инсулинова резистентност и за диабет, за да си изясниш какви изследвания да пуснете и с тях при личния лекар (пак) да не се прави на ущипан и да пусне направление за ендокринолог!
ПП: може да се пусне и гликиран хемоглобин.

Последна редакция: чт, 26 апр 2018, 17:00 от peneva_a

Общи условия

Активация на акаунт