1 ЮНИ - ПРОТЕСТ за детските и майчинството в ПЛОВДИВ

  • 14 321
  • 285
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 1 202
DrJend не си дал правилния линк!
Етоснимки DrJend! Peace

# 271
  • Мнения: 1 202
Майки искат увеличение на парите

Пловдив
Нина Руменова

Протестно шествие в подкрепа на исканията на настоящите и бъдещите български майки за увеличение на детските надбавки без ограничение на дохода на семейството тръгна вчера от пл. “Съединение” до площад “Централен”. С него близо 100 пловдивчанки с бебешки колички изразиха солидарност към подписката и отвореното писмо с исканията, които по същото време бяха връчени на заместник-председателя на Народното събрание Любен Корнезов.

Единствено областният управител Тодор Петков присъства на протеста и се обяви в подкрепа на инициативата.
Звън от дрънчащи жълти стотинки в бебешки шишета огласиха Главната. Майките настояват обезщетението за отглеждане на дете за първата година на майчинството да бъде минимум 250 лева, а за втората – най-малко 180 лв. Сред исканията на майките са увеличаване на броя на детските градини и яслите, на детските площадки, градини и паркове. Под отвореното писмо са се подписали повече от 11 000 души в електронния й вид и близо 2500 по време на мирния протест вчера.

Това е от в. 'Марица' на 1 и 2 стр.

********************************************************

"24 часа" Пловдив

Искат деца, а пари няма
(хубава снимка на цялото шествие на стр. 1 от пловдивската притурка, текста под нея гласи:
Млади пловдивчанки протестираха вчера с колички и празни бебешки шишета срещу мизерното заплащане)

на стр. 3, също с хубава снимка от шествието

Майки протестираха с празни бебешки шишета
Разбирам ви, гледал съм и аз деца, каза им областният управител

Как да родя второ дете при това мизерно майчинство, попита Даниела Тинкова. Тя бе една от 100-ината майки, които протестираха вчера с колички и празни бебешки шишета срещу мизерното заплащане.
Както "24 часа" писа, младите пловдивчанки се събраха пред паметника на Съединението. Лично при тях отиде областният управител Тодор Петков.
"Напълно ви разбирам. Аз също съм гледал деца, но тогава беше по-лесно", каза той на майките.
Шествието мина по Главната, а жените размахаха дрънкулки от празни бебешки шишета с жълти стотинки. Носеха и плакати с надписи "С жълти стотинки деца не се хранят". "Не ни забравяйте, ние сме вашето утре".
Дано ни чуят, ако не - догодина на първи юни пак ще протестираме, зарекоха се младите жени.
Аз съм студент, а жена ми кара на едно майчинство, каза Антон Вардев, който беше начело на шествието. "Добре, че кърмя. Кутия адаптирано мляко струва 7 лева и свършва за 3 дни", каза Велина Папазова.
Младите жени искат минимум 250 лева майчинство през първата година и 180 лева през втората.

********************************************

Трябва да има материали и в 'Позвънете' и други местни ежедневници, ако някой ги е купил - да препише, да видим Simple Smile
Снимките в '24 часа' са много хубави.
Браво майчета само така!Трябва да се разбере,че деца без парички не се гледат!    bouquet

# 272
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 842
В. "Позвънете"

на заглавната страница:

Над 100 майки в Пловдив
протестираха в Деня на детето

(голяма хубава снимка на половин страница от началото на шествието с трикольора най-напред)
под нев: Майки участваха в шествие по Главната улица на Пловдив. По този начин те изразиха протеста си срещу ниския размер на обезщетението за отглеждане на деца.

Вътре:

Над 100 майки в Пловдив
протестираха в Деня на детето

Дъждът не уплащи жените да отстояват искането си за по-висок размер на обезщетенията

Сашка Пушкова

Над сто пловдивски майки с бебешки колички и бременни жени шестваха по главната улица в подкрепа на столичния протест срещу социалната политика на държавата по отношение на майчинствата за отглеждане на дете до 2г. и детските надбавки. Протестиращите поискаха нова политика и механизъм за изчисление на размера на обезщетението за осигурените майки. Те настояват през първата година то да бъде 260 лв. Жените искат детските надбавки да станат 50 лв. и да се отпускат на всички деца.
"Аз имам син на девет години, а вторият е на осем месеца. Чакахме толкова, защото се надявахме да се променят нещата, но това не стана", огорчено сподели 31-годишната Благовеста. Таня Русева-Кръстева, която все още кърми двегодишното си дете, подчерта, че исканото увеличение е за осигурените, които са работили преди раждането, защото сега при излизане в майчинство техните доходи драстично падат. За пример жените посочиха Чехия, където месечното обезщетение е 200 евро и се изплаща три години. У нас и в Германия платеното майчинство за осигурените е две години.
Майките се жалваха и от липсата на места в яслите и от трудностите при записването на бебетата в млечните кухни.
Децата не са само на родителите си, те са и бъдещето на България, а държавата не прави нищо за тях, коментираха майките. Протестът им беше уважен от Тодор Петков. Той определи исканията на майките като справедливи и сподели, че трябва да се помисли за построяване на нови детски градини и ясли. Областният управител отказа да коментира възможно ли е майчинството да стане 260 лв. Той е препратил писмото на жените до МТСП и е уговорил среща със социалния министър Емилия Масларова.


----------------------------------------------------------
Между другото, с журналистката Сашка Пушкова сме се срещали и преди, има дъщеричка и е много приятна жена, която добре отразява подобни събития Grinning

# 273
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 842
Събрах на едно трите линка с пловдивски снимки:
http://www.bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=2273&AlbumId=54301
http://www.bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=12140&AlbumId=54392
http://www.bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=12439&AlbumId=54383

# 274
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Тъй като времето за уикенда се очертава лошо,  в понеделник ще бъда на градинката на Енергото между 10 и 11 ч. Вече ме познавате повечето от вас,  ще събирам парите за Инето. Очаквам ви.



Тогава взимам кухня на малкия, невъзможно ми е преди обед  Rolling Eyes

# 275
  • Мнения: 1 671
Момичета и момчета, ако в събота и неделя е хубаво времето, може пак да съм в градинката на Енергото. Ще пиша допълнително.
 Laughing

# 276
  • Мнения: 1 671
Добро утро, майнички,

очертава се слънчев ден. Ще бъда в градинката на Енергото към 10.30 ч. , ще събирам парички за банера и плакатите. Който може, да дойде, хем кафе ще пийнем, пък и клюкини ще разчепкаме Laughing

# 277
  • Мнения: 1 645
Добро утро, майнички,

очертава се слънчев ден. Ще бъда в градинката на Енергото към 10.30 ч. , ще събирам парички за банера и плакатите. Който може, да дойде, хем кафе ще пийнем, пък и клюкини ще разчепкаме Laughing

Ако бях видяла по рано щях със сигурност да дойда ooooh!
Ако утре ще ходиш пак на там, пиши,щото този път ще дойда, а във най лошият случай ще пратя по мъжо парите Peace

# 278
  • Пловдив
  • Мнения: 701
Ехооооо,как сте милички? wavey
Айде дайте някви записи там от шествието плийссссс,че не можах да гледам!Иначе във вестника се видях де Laughing
Всички казаха,че сме били страхотни newsm10
Кременче не знам аз с екипа,ама ти с тая бозаааа.....гледаш ли на снимките ко стаа smile3503

# 279
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Ехооооо,как сте милички? wavey
Айде дайте някви записи там от шествието плийссссс,че не можах да гледам!Иначе във вестника се видях де Laughing
Всички казаха,че сме били страхотни newsm10
Кременче не знам аз с екипа,ама ти с тая бозаааа.....гледаш ли на снимките ко стаа smile3503




Не гледа ли новините по Евроком Пловдив ? Там ни отразиха подобаващо, цялото шествие+изявлението в подкрепа ни от областния управител  Peace

# 280
  • Мнения: 1 671
Здравейте, милички,

вчера следобед и днес цял ден домакинствах, че удома беше станало... Добре, че мъжо ме разбира и търпи, гък не каза завалията... 

Утре е понеделник и както увеломих уважаемата аудитория, от 10  до 11 ще съм в градинката на Енергото. Целта я знаете - кафенце, клюкини и парички за банера и плакатите. Който може да дойде, който не може - да следи тук, пак ще пиша.

До утре Laughing

# 281
  • Пловдив
  • Мнения: 14 093
Аз сутрин излизам само по спешност, че обикновено спим до 8-9, после оправяме в къщи и Приси заспива отново към 11-12 часа. Едва ли ще можем да дойдем, обикновено излизаме по обяд и след обяд. Коала, дискетата ти е в мен, ще ти я дам като се видим  Peace

# 282
Коала, и аз не излизам сутрин... Взимам кухнята, храня хлапетата и чак тогава тръгвам по разходки. А в събота бях в градинката на Енергото, но пак беше след 13 часа и те нямаше, вероятно вече си била тръгнала... Не може ли да дойдеш там следобяд?

# 283
  • Мнения: 1 671
Момичета, кажете кога ще ви е удобно на вас, защото и днес сутринта никой не дойде.

Следобед също става, кажете в колко часа, само да не е между 12.30 и 17 ч. защото тогава малчо обядва и после спи, и после взимам баткото от градината. След 17 също мога.

Ако не ви е удобно, тъй като сме в различни режими, нека някоя от вас се заеме със събирането на парите, моля ви Praynig

# 284
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 842
Коала, аз рядко мога, но ще помоля някой да даде и за мен, после ще намеря начин да върна.

Общи условия

Активация на акаунт