Трудова борса и обезщетения - 2

  • 73 900
  • 768
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 1 472
В КСО никъде не пише трудов договор. Нает на работа, полагащ труд, без значение дали е граждански или трудов договор. Ще имате възнаграждение, и в зависимост размера обезщетението ще е или 50%,или ви го спират.

# 751
  • Мнения: 10 598
Нает на работа се разбира, според мен, трудов договор, наемат те, демек, плащат ти осигуровките, имаш работодател (т.е., не си ти, в случая, както при гражданските договори, където работодател се явяваш ти, щом си плащаш ти осигуровките в НАП). В НАП като попълваш всеки месец Образец 1 се водиш работодател сам на себе си.

# 752
  • Мнения: 1 472
При граждански договор, платецът на дохода удържа дължимите осигуровки и данъци, с някои изключения. Но от примера на питащата, тя не попада в тези изключения.
Нает на работа може да бъде и не само на основание КТ. Например-ДУК не са по КТ, но пак е нает на работа.

# 753
  • Мнения: 10 598
При граждански договор, платецът на дохода удържа дължимите осигуровки и данъци, с някои изключения.


Как така удържа дължимите осигуровки и данъци??

# 754
  • Мнения: 54 404
В КСО никъде не пише трудов договор. Нает на работа, полагащ труд, без значение дали е граждански или трудов договор. Ще имате възнаграждение, и в зависимост размера обезщетението ще е или 50%,или ви го спират.

Къде го пише това за 50%?

# 755
  • Мнения: 9 050
https://
При граждански договор, платецът на дохода удържа дължимите осигуровки и данъци, с някои изключения.


Как така удържа дължимите осигуровки и данъци??
Ами така. Както при трудов договор. Процедурата е същата. Само основанието е различно.

# 756
  • Мнения: 10 598
Чакай сега... Платецът на доходите е лицето, с което си сключила ГД или лицето, което си внася осигуровките, т.е., ти? Grinning В НАП се тълкува по втория начин, май.

# 757
  • Мнения: 9 050
Чакай сега... Платецът на доходите е лицето, с което си сключила ГД или лицето, което си внася осигуровките, т.е., ти? Grinning В НАП се тълкува по втория начин, май.
Платецът на доходите е този, който плаща доходите. Ти работиш, някой ти плаща. Този, който ти плаща, ти внася и осигуровките.

# 758
  • Мнения: 1 472
😆😆😆
Има един кодекс за социално осигуряване, както и един закон за здравно осигуряване, закон за доходи на физически лица и там ги пише. Както и няколко още наредби.
Работодател е този, който дава работата. 

# 759
  • София
  • Мнения: 3 676
И на какво основание не се получава пълно обезщетение при ГД от 500 лв месечно?
Нали не се плащат осигуровки значи не е нарушено основанието за получаване на обезщетение за безработица?

# 760
  • Мнения: 10 598
Чакай сега... Платецът на доходите е лицето, с което си сключила ГД или лицето, което си внася осигуровките, т.е., ти? Grinning В НАП се тълкува по втория начин, май.
Платецът на доходите е този, който плаща доходите. Ти работиш, някой ти плаща. Този, който ти плаща, ти внася и осигуровките.

А, на мен същия този защо не ми плаща осигуровките? Grinning

# 761
  • Мнения: 54 404
И на какво основание не се получава пълно обезщетение при ГД от 500 лв месечно?
Нали не се плащат осигуровки значи не е нарушено основанието за получаване на обезщетение за безработица?


Ако може Нищо лично да отговори.

# 762
  • Мнения: 9 050
И на какво основание не се получава пълно обезщетение при ГД от 500 лв месечно?
Нали не се плащат осигуровки значи не е нарушено основанието за получаване на обезщетение за безработица?


Ако може Нищо лично да отговори.

Не мога Simple Smile . Според мен трябва да се получи пълно обезщетение. Само дамата, която каза, че е половин, може да обясни.

А, на мен същия този защо не ми плаща осигуровките? Grinning

Не можем да отгатнем, но е възможно да е поради някое от следните:
1. Осигурена си на максимален осигурителен доход на друго основание;
2. Не си осигурена на никакво друго основание;
3. Доходът, след приспадане на НПР е под МРЗ;
4. Самоосигуряващо се лице си.

# 763
  • София
  • Мнения: 714
Здравейте,
имам следния казус:
Работя в настоящата работа на трудов договор от 2 години и половина. Преди това ми бяха дали обезщетение от НОИ за 9 месеца, но поради факта, че започнах на настоящата работа бях ползвала само три, не знам има ли значение.
Но много нерви, проблеми, бавене на заплати и пр., поради което искам да напусна.
Въпроса ми е има ли член по който да напусна, за да получавам отново обезщетение за пълния период, а не само за 4 месеца?

# 764
  • Мнения: 3 730
Здравейте,
имам следния казус:
Работя в настоящата работа на трудов договор от 2 години и половина. Преди това ми бяха дали обезщетение от НОИ за 9 месеца, но поради факта, че започнах на настоящата работа бях ползвала само три, не знам има ли значение.
Но много нерви, проблеми, бавене на заплати и пр., поради което искам да напусна.
Въпроса ми е има ли член по който да напусна, за да получавам отново обезщетение за пълния период, а не само за 4 месеца?
Ако по време на получаване на паричното обезщетение лицето започне да упражнява трудова дейност – основание за задължително осигуряване по чл. 4 или трудова дейност по законодателството на друга държава, която бъде преустановена след по-малко от 12 месеца, изплащането на паричното обезщетение се възстановява за оставащия към датата на прекратяване период.

Във вашия случай сте работили над 2 години,тоест имате право да получите само минимално обезщетение за 4 месеца,защото не са изминали 3 години от предишното изплащане на обезщетение.

Общи условия

Активация на акаунт