давате ли избор на 1.5-3.5 годишните

  • 1 693
  • 37
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 537
Винаги питам, но избора е между неща, които съм избрала предварително...
bowuu

# 16
  • Мнения: 14 654
давам право на избор , винаги когато е възможно . примерно - ако има няколко неща за хапване-избира сам . дрехите за разходка си избира сам . избира си при коя баба да отиде на гости . избира си къде да спи ... естествено има неща ,които преценявам само аз и той трябва да приеме.някой даде много хубав пример : ясла или да си стои вкъщи

# 17
  • Мнения: 934
Давам! Контролиран избор между налични алтернативи.

# 18
  • Мнения: 605
Давам й право на избор основно за това какво да облече, да яде, къде да се разхождаме /то в тази възраст май няма за какво друго да се дава това право  Simple Smile. Мисля, че така децата се научават да взимат решения и да си носят последствията от тях. Например миналото лято, когато голямата беше на 1г. 7-8 м., в най-голямата жега реши да излезе с потник, къси панталонки и чорапи до коляното с маратонки. Колкото и да я убеждавах, че ще й е топло на крачетата не успях да изляза на глава с нея. Взех сандали и излязохме. Точно след 5 крачки вече беше разбрала колко е горещо и вече беше съгласна да си обуе сандалите.

# 19
  • София
  • Мнения: 39 766
Винаги давам право и съм давала право на собствен избор... само лекинко съвтвам и наклюнявам везните към това или онова.

# 20
И аз давах да си избират какво да обличат,но например между 2 дрехи.Казвам : коя избираш синята или жълтата и беше добре. Мисля,че е хубаво да им даваме известна свобода. Все пак и те са хора ,макар и малки.

# 21
  • Мнения: 3 367
мерси на всички!да,говорих за избор м-у 2 неща предварително подбрани и за разумни ситуации,не къщи или ясла;
в моито четиво пише че до 3.5 години избират м=у 2 неща,после може да се качи и на 3 и надълго обясняват как това помага за възпитаване в решителност,самоинициатива и ред други; има си ясна схема как се прави и кога не се прави и изобщо не подлежеше на критика..затова много се стреснах като чух че не било редно, много свобода съм и давала и съм и ходела по акъла..
мерси пак,
Анна

# 22
  • Мнения: 2 353
  Давам й избор, не само защото смятам, че така трябва, но и защото така съм свикнала. Разбира се в някакви здравословни граници. Не бих я питала иска ли цигарка с биричка вместо попара, обаче не ми пука, че е решила да излезе с две различни маратонки. За мен еднаквите маратонки са безсмислена битка. За свекърва ми например това е проблем от световен мащаб, но тя е от друго поколение и не ходи на работа, тъй че има излишна енергия. Изобщо, струва ми се, че бабите са тези, които имат нерви да не дават избор.

# 23
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Давам! Контролиран избор между налични алтернативи.
Анджък!

# 24
  • там от където съм
  • Мнения: 1 073
Давам! Контролиран избор между налични алтернативи.




 Peace

# 25
  • Мнения: 1 383
Изборът е не само право, но и отговорност. Давала съм право на избор на сина си, със съзнанието че възпитавам у него чувство на отговорност и самостоятелност.
И, моля, стига с обобщенията за Бг. Ако свекърва ти е искала да каже тя как си е гледала децата - добре, но не бива да лепи етикети наляво и надясно.

# 26
  • София
  • Мнения: 6 999
И аз давам, но когато има възможност за избор и се сетя. Тъй като съм чела тук таме винаги казвам второ това, което искам да избере... Обикновено - казва "не"  Joy.

За това пък като е гладна си отваря хладилника и показва какво иска да яде. Така преди няколко дни яде филия с пастет и отгоре кетчуп /тя искаше само кетчупа/ Joy

# 27
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Абе моя син май още е малък, но винаги го питам какво иска и понеже той не може да ми отговори, следя реакцията му, той ми показва какво иска обикновено сам, като си отвори хладилника или като ми донесе определеното шише било то за вода или сок и т.н. Понякога му подавам двете шишета едно до друго и го питам какво си избира, така също става. Или с яденето обикновено приготвям различни неща докато разбера какво иска да закусва, но ми е много трудно така, понеже е много злояд и всеки ден се чудя какво да му направя за да не ми го откаже.  Sad Но той си е човека с мнение и е естествено да му дам избор, нали е мъж.

# 28
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Давам на Мони да избира, като й ограничавам избора до 2-3 неща. Напоследък обаче става точно каквото си науми... голям инат е станала...

# 29
  • usa
  • Мнения: 2 113
давам. обаче резултатите са различни - от три обекта на проучване(деца) само при един - средния, методът работи сполучливо. от голямата си дъщеря на задачата "избери си" от край време получавам отговор "каквото ти ми избереш", а от малкият безобразник - "нито едно от предложеното"...

Общи условия

Активация на акаунт