Страсти – градините в София, кампания 2018/2019 - тема 2

  • 52 312
  • 729
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 6 171
Наредба за прием на деца в общинските детски градини и в подготвителните групи в общинските училища на територията на Столична община

Информационна система за обслужване на детските заведения

Въпроси и отговори

Работна група
В Столична община е образувана Работна група от представители на партньори в сферата на образованието от: Столична община, родителски и други неправителствени организации, директори на детски градини, професионални съюзи и разработчиците на системата. Работната група заседава на адреса на дирекция "Образование" към Столична община, ул. "Оборище" № 44. Към работната група може да се обърнете официално, депозирайки лично, по куриер или чрез Български пощи Вашето предложение, молба или жалба в деловодството на Столична община, ул. "Московска" № 33.

За връзка и въпроси към РГ: ЛС до мама САННЯ и Bueno
При информация за неправомерен прием на дете: ЛС до мама САННЯ с име на детето, детска градина, група


Календар 2018 г.
19.03.2018 г.   Oбявяване на свободните места за набори 2015, 2016 и 2017 за учебната 2018/2019 година
10.05.2018 г.    Край на актуализацията на профилите (заключване на системата) - 18:00 часа
11.05.2018 г.   Първо класиране по критерии за учебната 2018/2019 година (под граждански контрол)
12.05.2018 г.   Публикуване на резултатите от първото класиране за учебната 2018/2019 година, срок за записване до 25.05.2018 г.
21.05.2018 г.    Обявяване на свободните места за второто класиране за учебната 2018/2019 година
25.05.2018 г.    Kрай на записване в детските заведения - 17:00 часа. Елиминиране на незаписаните от първото класиране. Край на актуализацията на профилите (заключване на системата) - 18:00 часа
26.05.2018 г.    Публикуване на резултатите от второто класиране за учебната 2018/2019 година, срок за записване до 08.06.2018 г.
01.06.2018 г.    Обявяване на свободните места за третото класиране за учебната 2018/2019 година
08.06.2018 г.   Kрай на записване в детските заведения - 17:00 часа. Елиминиране на незаписаните от второто класиране. Край на актуализацията на профилите (заключване на системата) - 18:00 часа
09.06.2018 г.   Публикуване на резултатите от третото класиране за учебната 2018/2019 година, срок за записване до 22.06.2018 г.
18.06.2018 г.    Обявяване на свободните места за четвъртото класиране за учебната 2018/2019 година
22.06.2018 г.   Kрай на записване в детските заведения - 17:00 часа. Елиминиране на незаписаните от третото класиране. Край на актуализацията на профилите (заключване на системата) - 18:00 часа
23.06.2018 г.   Публикуване на резултатите от четвъртото класиране за учебната 2018/2019 година, срок за записване до 06.07.2018 г.
20.08.2018 г.   Обявяване на свободните места за първото текущо класиране за учебната 2018/2019 г.


Страсти – градините в София, кампания 2018/2019 - тема 1

Последна редакция: ср, 28 мар 2018, 01:41 от Mrs Jan

# 1
  • Мнения: 139
Зваете ли кое е тъпото в цялата работа? Докато ние се "избиваме" за тези места и помежду си, качеството в детските заведения запада. Защото ние имаме нужда от тях повече, отколкото те от нас.

# 2
  • Мнения: 1 932
Така е. Не ги интересува за децата, защото знаят, че има много чакащи деца и няма да останат без работа. За това не се и грижат за тях.
А вчера за това, което тук се случи, съм сигурна, че има провокатори, които целят да ни скарат и отдалечат от основния проблем.

# 3
  • Мнения: 1 731
Служебната бележка от работодател преди или след датата на класирането трябва да е ?

# 4
  • Мнения: 378
В крайна сметка някой писа ли до "Работната група"? Виждам, че може и да се изпрати по куриер, че придвижването до "Московска" 33 ми е трудно. До "Работната група", до медиите?  В ИСОДЗ вече никой не отговаря на нищо. Какво е станало вчера, не мисля, че сме се избивали, то е ясно, че всеки ще тегли към своя си проблем. Единствения проблем е, че никой не иска да действаме като едно цяло, щото един имал баба, друг леля, трети щял да си пътува без проблем до съседния град.... Начинът за решаване на проблема с детските градини, който обществото трябва да изиска,  е експедитивно откриване на нови детски градини и нови групи. Но откриване с онзи плам и замах, с който ги закриха преди 30 години! А иначе чий проблем  е по-по-най е безсмислица. За мен моят проблем е голям и ще си пиша до разни институции, пък да видим....Няма справедлив принцип на прием, при положение, че  90 % от децата практически са лишени от достъп до градина. Това е....
П.С. Между другото, навремето градините се закриха точно защото в един момент в групите останаха 15-ина деца. Не било икономически ефективно да се плащат заплати на учителки за по 10-15 деца.... Обаче какво стана като децата станаха 30 +??? Как се реши проблема? Казано на кратко: забраниха приема...

Последна редакция: ср, 28 мар 2018, 11:26 от Klitemnestra

# 5
  • Мнения: 1
Здравейте и от мен! Ако правилно съм разбрала, след първо класиране се запазват само квотите за деца със СОП и ХЗ. Тези по СК отиват в общата опашка. Знаете ли дали там се запазват 3-те точки от СК или се кандидатства без тях? Четох 100 пъти раздел "Въпроси и отговори" в ИСОДЗ, но или аз не схващам, или наистина не е обяснено...Joy

# 6
  • София
  • Мнения: 8 932
Служебната бележка от работодател преди или след датата на класирането трябва да е ?
След.

Здравейте и от мен! Ако правилно съм разбрала, след първо класиране се запазват само квотите за деца със СОП и ХЗ. Тези по СК отиват в общата опашка. Знаете ли дали там се запазват 3-те точки от СК или се кандидатства без тях? Четох 100 пъти раздел "Въпроси и отговори" в ИСОДЗ, но или аз не схващам, или наистина не е обяснено...Joy

Запазват се точките от соц. критерии за второ и всяко следващо класиране.

# 7
  • Мнения: 378
Точките се запазват или по-скоро възстановяват на социалните, като се редят в общите критерии при следващи класирания и при предстоящите в следващата една година ежеседмични текущи класирания , само че места вече няма да има и ще си чакате с точките до май 2019. Simple Smile

# 8
  • Мнения: 1 932
В крайна сметка някой писа ли до "Работната група"? Виждам, че може и да се изпрати по куриер, че придвижването до "Московска" 33 ми е трудно. До "Работната група", до медиите?  В ИСОДЗ вече никой не отговаря на нищо. Какво е станало вчера, не мисля, че сме се избивали, то е ясно, че всеки ще тегли към своя си проблем. Единствения проблем е, че никой не иска да действаме като едно цяло, щото един имал баба, друг леля, трети щял да си пътува без проблем до съседния град.... Начинът за решаване на проблема с детските градини, който обществото трябва да изиска,  е експедитивно откриване на нови детски градини и нови групи. Но откриване с онзи плам и замах, с който ги закриха преди 30 години! А иначе чий проблем  е по-по-най е безсмислица. За мен моят проблем е голям и ще си пиша до разни институции, пък да видим....Няма справедлив принцип на прием, при положение, че  90 % от децата практически са лишени от достъп до градина. Това е....
П.С. Между другото, навремето градините се закриха точно защото в един момент в групите останаха 15-ина деца. Не било икономически ефективно да се плащат заплати на учителки за по 10-15 деца.... Обаче какво стана като децата станаха 30 +??? Как се реши проблема? Казано на кратко: забраниха приема...

Във ФБ има група. Те подготвят писмо и ще протестират. Който иска нека се включи, за да променим нещата.
Тук и да си говорим с нищо няма да ни помогне.

# 9
  • София
  • Мнения: 5 883
Ако наистина останалите места от ХЗ се прехвърлят към общата опашка, места ще има. На текущи класирания също изниква някое друго място. Но тези с допълнителните точки не са за ожалване, за тях някакъв шанс има, докато хората със стандартни точки нямат никакъв.

Но пак да отбележим, че говорим за желаните детски градини, реално места има, просто са неравномерно разпределени и не са съобразени с последните тенденции всички новодомци и пришълци да се ориентират към Младост и Южните райони на София.

# 10
  • София
  • Мнения: 133


Но пак да отбележим, че говорим за желаните детски градини, реално места има, просто са неравномерно разпределени и не са съобразени с последните тенденции всички новодомци и пришълци да се ориентират към Младост и Южните райони на София.

Т.е. освен в Младост и Южните райони навсякъде местата за стотици пъти повече от желаещите? Smiley
Не мисля Wink

# 11
  • Мнения: 475
Pepich, може ли да изпратиш линк на групата във фейсбук? Може и на лично съобщение, ако публичното споделяне е против правилата. Благодаря!

# 12
  • София
  • Мнения: 8 932
Ако наистина останалите места от ХЗ се прехвърлят към общата опашка, места ще има. На текущи класирания също изниква някое друго място. Но тези с допълнителните точки не са за ожалване, за тях някакъв шанс има, докато хората със стандартни точки нямат никакъв.

Но пак да отбележим, че говорим за желаните детски градини, реално места има, просто са неравномерно разпределени и не са съобразени с последните тенденции всички новодомци и пришълци да се ориентират към Младост и Южните райони на София.
Местата по ХЗ ще се прехвърлят към общите опашки чак септември, октомври. Ако са останали свободни дотогава.

# 13
  • Мнения: 378
Извинявайте, а къде видяхте толкова много места по ХЗ, които са с шанс да останат незаети, за да се прехвърлят към общите? Защото, поне в кварталите, които мен ме интересуват тези места са или 0 или 5, които вече са заети от чакащи кандидати, даже има и такива, дето няма да влязат.... Навсякъде, с изключение може би (не съм проверявала) на крайните квартали, квотите по ХЗ, ако ги има, са запълнени с кандидати, квотите по социални са запълнени с кандидати, и между другото, никъде нито едно дете с 10 точки (с едната точка от брат/сестра) не влиза по социална квота. А за общите бройки - за 10-13 има по 40-50 кандидати. Важно е да отбележа, че всички тези списъци в трите квоти са запълнени до момента от чакащи кандидати, които чакат по първо желание....На първо класиране ХЗ, където ги има, се запълват, чакащи по ХЗ, за които не е останало място по ХЗ, отиват в социални, ако имат такова право или в общи, бройките на социалните - твърдо 5 бр. навсякъде, се запълват от деца с 13-15-16 точки, и децата с брат сестра  плюс навлезлите с  ХЗ, се вливат в общата опашка. А общата опашка, както вече казахме навсякъде се запълва с жребий още на първо класиране и от нея остава по 30-40 деца навън. Т.е. за следващи класирания по общ критерий (и вече с възстановена една точка за брат/сестра) в общия списък ще се влеят още деца - с ХЗ и социални - с братя и сестри, а места няма да има. Казано по друг начин за следващо класиране по общи критерии ще  се влеят още деца от другите квоти и николко места от другите квоти.... Та, казано с две думи, всички сме ощетени. Миналата година имаше места в "Надежда", ако не се лъжа, които си останах незаети... и в Нови Искър... Сега като гледам, и там ще се заемат.... Възхищавам се на оптимизма ви, но не наистина не разбирам от къде го черпите ... Simple Smile

Последна редакция: ср, 28 мар 2018, 12:43 от Klitemnestra

# 14
  • Мнения: 475
Аз съм на Вашето мнение. Дете с 9 точки в общата опашка няма шанс за прием в градинска група, за яслена на жребий да. Братята и сестрите на деца в градините са най-прецакани. Дайте да се обединим и внесем наистина добри и работещи предложения!

Общи условия

Активация на акаунт