Градинарство – моето хоби 20

  • 78 774
  • 766
  •   1
Отговори
# 375
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 544
Фри  jasminum officinale му е латинското име. Ароматен е, денем не го усещам, но нощем ароматизира половиния двор.
Дъщеря ми живее в северна Италия, там жасмина бил по-различен, цветчето било с форма на звездичка и ухаел различно. Но тя не се интересува от цветя, нищо особено не можа да ми каже. Simple Smile  Климата е почти като в Пловдив, ще я помоля да го снима.

bflmp, много ти е хубаво дворчето! Аз ограда не виждам от растенията Simple Smile Липата трябва да я садиш в средата на двора, след години надига около себе си.
  В момента цъфтят, такова удоволствие е да се разхождам по липовите алеи! А в апартамента 10 дни беше упойващо ароматно, особено нощем.
 Дърветата са ми голяма слабост, но имам малко място за тях. Само около 20-30 вида са, ако броя и иглолистните Joy За размера на двора идват прекалено, и си представям след 10-20г как ще останат само те и трева, долу ще е сянка. Simple Smile
 Изборът е много голям. За втория етаж ли ти трябва сянката? Или просто за двора?
 От големите дървета имам върба, пауловния и гинко билоба, но гинкото расте много бавно, аз едва ли ще го видя истински голямо. Но ми е подарък от много близък човек и си го гледам Simple Smile
Върбата и пауловнията растат бързо, но имат повърхностни корени и не е добре да са на по-малко от десетина метра от къщата.
Почти със същата скорост ми пораснаха и брезите, но получават много вода, лятото ежедневно.
 Други средни дървета в двора са ми кайсията, която през година хвърля плода заради сланите и ми е по-скоро декоративно дърво. До сондата е и е напипала някаква жила, защото расте като бясна.
Ясеноволистния клен също расте сравнително бързо, но го дават ниско дърво - 8-10м. Моят вече ги стигна и няма намерение да спира.  Клен Негундо (Acer Negundo Flamingo Но и той обича много вода.
 Днес бях в един градински център и видях толкова дървета, които изобщо не познавах....
Вече беше пускан линк към една тема за дърветата, хубаво е да се прегледа цялата. https://hobbykafe.com/forum/viewtopic.php?f=15&t=2992
За оградата също може да е какво ли не - цъфтящи храсти, вечнозелен жив плет, или жив плет от лигуструм (най-евтин и бързо растящ) Розите искат много слънце, ако са катерещи - здрава опора. Глицинията също. Дивата лоза става и на мрежа, но ще иде у съседа и може да стане скандал Simple Smile

# 376
  • гр. София
  • Мнения: 4 805
Лайла, кафявия кристалон е за цъфтеж. Той е с повече калий. Ако ти е слабо растението има нужда от азот за зелена маса и малко фосфор за корените. Поорежи го за да се подсили.
....................
Фри, не е ли късно сега да я режа? Ще взема и азот и фосфор.

# 377
  • Мнения: X
Никога не е късно. Колкото повече ги режеш толкова повече ще се разклонява и съответно ще има повече цвят.

# 378
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 544
Забравих да напиша, че сега може да се сади само това, което е в саксия. От земята - късно есента или рано пролетта.

Leila, не режи розата, тя е катереща. Напръскай пак, изрежи цветовете,които са прецъфтели, натори я. Слабичка е, защото е малка на възраст. Ще видиш какво чудовище става Simple Smile
Айсберга е податлив много на черни петна, аз не съм много редовна с пръскането, особено при катерачите, защото розите ми са много , а за катерачите някога ми е невъзможно да напръскам всичко, и Айсберга ми е оставала с много малко листа Sad

Последна редакция: нд, 03 юни 2018, 11:47 от Ljuboznatelna

# 379
  • Мнения: 751
Ljuboznatelna, благодаря за съветите. Аз си представям, че полянката отпред ще остане в трева, още не ми е много ясно как и кога трябва да насея някаква малко по-хубава. Косенето ще умори ли плевелите?

Само че откъм улицата (на снимката не се вижда) ни е голо, понеже сега ще правим оградата и затова там не садихме нищо. Може би ще посадим лигуструм. Чемширите бавно ли растат? Много ли са по-скъпи?

Ще ми се по двора да не е такъв пек лятото и се чудя какво може да се насади, така че да хвърля някаква сянка, но да е по-близо до оградата, да не е в средата на двора?

По другата ограда пък се вижда зеленина от малините на съседите, от нашата страна има само коприва. Simple Smile По протежението на тази ограда и по тухлената стена подходящо ли е за пълзящи растения?

# 380
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 544
Чемширите растат много бавно като за ограда. Стават за бордюр .
Сянката на дървото се върти, за да ти покрие голяма част от поляната, или трябва да е едно много голямо, или няколко по-малки. Моите са насадени така, че да остане и слънце тук-там, за да може и това отдолу да цъфти и вирее.
Върбата например е запад на една пергола, под която седим. Така от обед нататък е сянка , защото ние сядаме там следобед.
Имах на едната полянка албиция, тя се разлиства късно и дава възможност на цветята да вземат достатъчно слънце пролетта и да цъфнат хубаво, а след това хвърляше шарена сянка, защото е рехава. Но изсъхна Sad Идеята беше и да пази от слънцето сутрин, защото е от изток на прозорците.
Пред къщи имам бреза, но понеже е садена доста преди къщата, а ММ мери с крачки, сега е само на 3м. Пази сянка на втория етаж донякъде, но клоните вече са до стрехата и ще трябва да помислим какво да правим.
Околовръст до оградата имам цъфтящи храсти и няколко дървета, което ми осигурява още сянка.
Пред прозорците на хола, които гледат на юг, имам асма, която пази лятото от слънце, а зимата не пречи на лъчите да влизат в стаята и така е по-топло.

# 381
  • Мнения: 70
Здравейте,

Имам заседени 24 броя Лейландски кипариси, хванаха се , цъфтят добре, но искам да ви попитам дали някой е ползвал добавки за по-бърз растеж? Дори да не е било за кипарис, а някакъв друг храст - какъв ви е опита и мнението? Попаднах на няколко сайта, предлагащи такива добавки и се чудя дали да поръчам. Благодаря предварително Simple Smile

# 382
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 544
Кипариса не цъфти, нещо се бъркаш. Но каквото и да е растението, можеш да го ториш. Аз ползвам NPK тор (N - азот,P-фосфор,K-калий) Увиверсалното им съотношение е 18:18:18, може и друга комбинация, според целта и месеца.

# 383
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 815


Ето какво създават от цветове.
И пак в това селище, пълно с цветя, ето малко снимки


# 384
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 815






# 385
  • Мнения: 19 355
Утро, благодаря за изчерпателното инфо!
Тази пролет не можех да ходя на вилата и изпуснах момента за поръчване на рози. 32 номер на Флоров си го бях заплюла още миналата година, като го показва.

Данилу, прекрасно е!

# 386
  • Бургас
  • Мнения: 1 469
Здравейте, радвам ви се на красотите. От скоро и аз реших да ставам градинарка. Купихме си парцел да си строим къща. Започнахме да почистваме двора от трева, тръни и т.н. Искам да споделите да събирам ли тревата на една място или така да я оставя да изсъхне. Ама после какво се прави, не ми се струва удачно да я горим. Четох и за някакви машини за клони, но не ми станаха много ясни. Има ли смисъл да купуваме.

# 387
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 544
Много ти е рано за дробилка за клони Simple Smile А ако нямаш много бързорастящи храсти и дървета - и за после не ти трябва.
Тревата в какъв смисъл да я оставяш на място - косите ли я ? Аз ви препоръчвам , ако имате троскот, и не предстои да се насипва нова , различна пръст, да си напръскате тревата с хербицид, за да унищожите троскота. Даже два пъти, като изчакате едната да изсъхне и да порасне друга. Троскота много разваля поляната и е невъзможно да се отървеш, а ако влезе и в леха с цветя, е грозна гледка и упорита борба. 
Почти всички започват градината след като са построили къщата, най-вече заради машините, които влизат, и изкопни и насипни работи.
Въпреки това дърветата, които ще са по-далеч от къщата, могат да се насадят отсега, защото им трябва време да пораснат, а от закупуването на парцел до влизане в къща обикновено минават поне две години.
Ние направихме първо градината, но нашата къща е дървена и багерчето се оправи идеално с основите, копа на 20см от насадени растения. С всичко останало също бяхме много внимателни. Така , като влязохме в къщата, имахме градина на 7г (толкова се проточиха нещата по разни причини)

# 388
  • В градината...
  • Мнения: 15 932
Аз да си покажа върбата - сега я орязахме доста, но беше много по-пищна, режем я, за да върви нагоре. А преди 2 г. беше тънка пръчка.

Скрит текст:

Пред къщата, на ъгъла югоизток сложихме каталпата, за да прави сянка лятото, а на източната страна е къдравата върба  за рехава сянка. За 2 г. стана 4 метра

Скрит текст:

# 389
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 544
Много хубава градинка! Simple Smile Обаче две върби......Scream

Моята върба, 2012
Скрит текст:

2014
Скрит текст:


2018, като преди две години една буря я разполови. Даже не мога да застана достатъчно далеч, без нещо да ми пречи да снимам, за да я хвана цялата
Скрит текст:



Общи условия

Активация на акаунт