Скрит тестес или асансьорен

  • 1 019
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7
Здравейте мили мъжки мами Simple Smile Вчера бяхме на коремен ехограф рутинен преглед всичко е наред. Но д-р не успя да напипа единия тестес на малчо и каза да го следим, че може да е от така наречения ''асансьорен тестес'' ще обсъдя и с неговата лл, която на последната консултация също не успя с първия път да го намери, но после го видя и пипна, та въпроса ми е имали и други момченца, които са били така и дали към годинката или втората нещата са се нормализирали от само себе си, без да се е налагала интервенция с инжекции, операция и т.н. Доста изчетох и разбрах, че с времето тестесите трайно се установяват в скротума. Извинете ме за дългият пост! Хубав ден от нас! Simple Smile

# 1
  • Мнения: 3 789
ТестИс*

# 2
  • София
  • Мнения: 3 189
Здравейте,
по темата е писана много. Сега по света се счита, че до 6 месец тестисите трябва да са слезли в торбичката, но ако не - трябва да се оперират. До скоро у нас се изчакваше до 2 година. Аз също още не се пробвам на 6 месечна възраст, но вече ги оперирам на 1 - 1,2 години.
Относно терминологията:  под "скрит тестис" се разбира такъв, който не е в торбичката, а високо в ингвиналната област, даже и в корема. Под "асаньорен тестис" са включени няколко състояния, но общото между тях е, че тестисът може ръчно да се смъкне в торбичките, но пак се връща нагоре. Най-лекото от тези състояние е тогава, когато в спокойно състояние тестисът е  долу, но има трайна тенденция да се връща нагоре. Всичко зависи от анатомичните промени, които на нас стават ясни по време на операцията.
Тактиката  при този вид асансьорни тестиси е следната - детето се проследява в периоди от  3 - 6 месеца и към 4 - 5 година се взема решение за операция. При другите форми, ако тестисът е трайно над торбичката, въпреки че с ръка се смъква надолу, операцията се прави по-рано.
Ако тестисът е установен високо в ингвиналния канал, подлежи на незабавна операция.
Много колеги уролози назначават хормонално лечение, но по литературни данни то не действа над 6 месечна възраст, а може допълнително да увреди тестиса. Затова с съвременните лечебни протоколи хормоналното лечение не присъства.

Общи условия

Активация на акаунт