През 2019: Въвеждат ваксина за варицела

  • 44 250
  • 429
  •   1
Отговори
  • Мнения: 10 583
Отварям специална тема за новостите около дългоочакваната ваксина против варицела в България. Моля по-информираните мамчета, да ъпдейтват, когато им падне нова инфо.

Също, моля споделяйте впечатленията си, ако вече имате поставена ваксина против варицела.

Темата не е "против ваксината", но ако имате ЛИЧНИ (не на комшията) негативни впечатления от вече поставена ваксина против Варицела, нека също ги анализираме, без нападки.

Цитат

През 2019: Въвеждат ваксина за варицела
Здраве | 17 октомври 2017, вторник / 10:23


През 2019 година вероятно ще бъдат въведени две промени в имунизационния календар за децата, съобщи националният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев в интервю за БНТ.

Първата е включването на ваксина срещу варицела - един от видовете шарка, от които у нас боледуват около 30 000 деца годишно. Ваксината се ползва в редица държави от ЕС и от известно време се обмисля включването й в задължителния имунизационен календар и у нас.

Втората промяна е намаляването на броя на приемите на ваксината срещу туберкулоза от пет на два. Причината е, че заболелите от белодробната болест са намалели двойно през последните 10 години. Тази ваксина вече е отпаднала в много държави.

Според д-р Кунчев вероятно промяната ще бъде приета през 2018, а на практика новата схема ще бъде използвана от 2019-а.

http://m.novinite.bg/articles/151378/Prez-2019-Vavejdat-vaksina-za-varicela

# 1
  • Мнения: X
Да, явно се стараят да са в крачка с новостите и по отношение на ваксините. Доколко навреме е спорен въпрос. В Германия от поне 10 години ваксината срещу варицела е част от многовалентна ваксина срещу шарки, препоръчителна и масово слагана. Не съм забелязала негативни реакции или усложнения при моите деца. А ваксината против туберкулоза пак от поне 10 години не се слага и отказват да я слагат дори и по желание на пациента, защото била "изключително токсична и на практика излишна" - цитирам дословно педиатъра.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 36 586
Аз лично приветствам решението. Дъщеря ми има всички ваксини досега и не сме имали проблем. Шарка не е карала, въпреки че почти всички деца в групата я минаха преди година.

# 3
  • Мнения: 8 937
Имам приятелка, която е омъжена за грък. Първите години след раждането на детето живееха в Гърция. Там тази ваксина е задължителна.
Детето си кара детската градина в Бг и не се  зарази, докато в групата почти всички я изкараха.
Очевидно ваксината предпазва!

# 4
  • Мнения: 1 325
И моите големите са родени в Гърция и им е поставяна ваксина. Досега не са се заразили, въпреки че в детската имаше няколко пъти цяла епидемия. Малкият е роден в Австрия, където не е практика да се слага и лятото изкара толкова тежко тая шарка, че чак не ми се иска да си спомням ( висока температура и неразположение почти 2 седмици, обриви навсякъде - направо обезобразен, сърбежи, неспане, ужас!) . Ако знаех, щях да намеря начин да ваксинирам и него.

Последна редакция: пт, 12 яну 2018, 11:19 от Leonie

# 5
  • Мнения: 10 993
Големият син изкара много леко варицелата и според мен тази ваксина не е необходима, но поне се радвам, че отпада за туберкулозата. Според мен на децата се слагат прекалено много ваксини и ако искат да въвеждат нови, поне да се откажат от някои от досегашните.

# 6
  • Мнения: 46 492
Против съм да я правят задължителна. Това е решение на родителите, не на друг.

Иначе аз лично исках да я сложа на моето дете, но тогава я нямаше в България. Не толкова Варицелата исках да избегнем, колкото да намаля риска от Херпес Зостер, от който за застрашени всички, карали някога Варицела. Консултирах се с педиатър от друга държава, в която я прилагаха отдавна, и той ми обясни, че ефективността ѝ е ниска, но евентуално щяло да протече по-леко, което лично за мен обезсмисли слагането.

Четох и мнението на Проф. Камен Плочев, което е малко странно с тези реваксинации, доколкото съм чела листовката на VARIVAX, например, 2 са само:
Скрит текст:
-Може ли една ваксина да ни предпази на 100% от варицелата?
 
Няма по-хубаво нещо от естественото преболедуване. Моят опит показва, че когато един човек преболедува по естествен път от една болест, до края на живота не се разболява от нея. А при ваксината на всеки 5 години трябва да се прави имунизация. Специално тази варицела не предотвратява преболедуване, а прави заболяването да протича по-леко. Иначе използването на ваксини е политика на Световната здравна организация и аз като лекар й съдействам и по никакъв начин не мога да се обявя против ваксините, но трябва да уточня, че те не са панацея. Така или иначе микроорганизмите намират начини, за да преодоляват така наречения ваксинален имунитет. Има разлика от имунитет от преболедуване и ваксинален имунитет. Първият е стабилен след преболедуване и за цял живот, а при ваксинация е временен и не предотвратява заболяване, особено при варицелата. Просто при до 70% от хората протича доста по-леко и необезпокояващо за близките.
 
Друг е проблемът, че ваксината е нож с две остриета. Ние имунизираме детето, то не боледува, но като възрастен трудно бива накаран да сложи ваксина и като се разболее варицелата протича много по-тежко.


Източник: http://www.puls.bg/health/hot-news/news_26327.html

# 7
  • Мнения: 2 429
До каква възраст може да се слага тази ваксина срещу варицела, някой знае ли?

# 8
  • Немция
  • Мнения: 6 860
В Нет-а четох, че първата ваксина се слага м/у 11 и 14 месеца, няколко седмици по-късно втората.

На моите деца е слагана такава ваксина- и двамата я понесоха без проблеми при положение, че малкият не понесе добре ваксината с/у дребна шарка(морбили) и се нашари до неузнаваемост. ooooh!
В ДГ не съм чувала за случаи на варицела, почти всички деца са ваксинирани.

За туберколузната- не съм се интересувала какво представлява, но чувам от близки как в БГ има нарастване на случаи от туберкулоза, дори единични случаи сред познати, без да са от социално слаби среди и не се чувствам сигурна. Замисляла съм се дали не е разумно да се ваксинираме, засега само с мисленето съм си останала.

# 9
  • Мнения: 10 993
[Честно казано съм доволна, че моите деца са ваксинирани по стария ред против туберкулоза и без ваксина за варицела. Аз за тежки случаи на варицела само съм чела, около мен няма такива, докато децата са злояди и слаби и туберкулозата ми се струва много по опасна болест с много повече жертви.

# 10
  • Немция
  • Мнения: 6 860
Права си, Кристина! За двете жени( за които узнах, че са се разболели се от туберкулоза) знам, че дълго време са правели диети, което следователно е отслабило организма им.
Малко разводнихме темата с туберкулозната ваксина...

# 11
  • Мнения: 46 492
Ваксината против туберкулоза не отпада.
Но се правят оптималния брой приеми.
Чела съм изследвания от Русия, бяха установили, че по-големия брой дози не само не помага, а обратното, протича по-тежко при заразяване. Затова и никога не сме позволявали за нашето дете Манту и реимунизация.

# 12
  • Мнения: 10 583
Цитат
Ние имунизираме детето, то не боледува, но като възрастен трудно бива накаран да сложи ваксина и като се разболее варицелата протича много по-тежко.

Нещо не виждам логика в това изказване.

За туберкулозата - странно ми е, че някои от вас не са запознати с най-страшната болест на 19 век. Благодарение на нея е открит пеницилинът - най-разпространеният широкоспектърен антибиотик в света, който (под формата на деривати) и до днес се предписва при инфекции на дихателните пътища. Филма за австрийската принцеса Сиси не сте ли го гледали? Simple Smile

Ами... Аз ваксинирах преди 3 дни детето ми (на 3 навършени годинки) против варицела в Мадрид, на частно. Мина обстоен преглед при педиатър, който предписа ваксината. Цялата услуга (преглед + ваксина + поставяне в лицензирана болница) струва 95 евро. Изключително доволна от мед сестрата - за първи път детето ми въобще не разбра, че са го боднали и не се разплака. В листовката на Варивакс (холандско производство) пише, че сред често-срещаните реакции след поставяне на ваксината се наблюдават в близките часове след поставянето и сред тях са температура, подуване на мястото на инжектиране, и ситен обрив. Бях забравила да си вземем панадола в куфара, но в аптеката му намерихме двойник. Не се наложи да го ползваме. Мястото на инжектиране е една почти невидима точица, не се е подувало, нито зачервявало.
Ваксината може да се поставя от 9+ месечна възраст първата доза, но в испанския календар е предвидена на 18 месеца. Втората доза е предвидена при навършване на 4 години, което обезмисляше да чакам до 2019 да въведат ваксината у нас. Надявам се да започне да се внася и да можем да поставим втората доза безплатно догодина. Ако се въведе като задължителна, наборчетата и нагоре, които я нямат, може би ще трябва да чакат до 12 годишни и ако до тогава не са преболедували варицелата, ще могат да си я поставят.
Между първа и втора доза трябва да има интервал от минимум 2-3 месеца (ни подчерта педиатъра).

Мисля да пусна едно изследване за антитела тия дни, просто да знам какви стойности трябва да се следят занапред. То е ясно, че ще ги следим...

# 13
  • Мнения: 650
Против съм да я правят задължителна. Нека да е по желание. В момента преболедувахме варицелата- 10 ден ни е и я мина много леко, като изключим че направи бронхит, който също излекувахме.

# 14
  • Мнения: 2 024
Едното ми дете беше ваксинирано срещу варицела и има ефективен имунитет. Срещали сме се с вируса не веднъж, и защитата работи! По-малкото ми дете нямаше шанса за тая ваксина и съответо изболедува варицела хваната от детската градина.

Общи условия

Активация на акаунт