Компенсациите

  • 7 435
  • 29
  •   1
Отговори
  • Мнения: 90
Здравейте, извинявайте, ако темата вече е дъвкана много, но аз все още не мога да се ориентирам деца в какви точно детски заведения могат да кандидатстват за компенсации.
Питам, защото някои детски центрове твърдят, че децата, записани там кандидатстват и са одобрени за компенсации, което няма как да проверя, но в занималнята, която посещава дъщеря ми например не сме одобрени, въпреки договор, фактура, наличие на педагог и всъщност не знам още какво трябва да има.
Тези детски центрове/занимални, в които твърдят, че децата там са одобрявани, не са лицензирани ясли и градини, но явно се различават от други детски центрове/занимални. По какво?
Другият ми въпрос е, в нашата занималня са много малко деца, ако всички сключим с учителката договор като с физическо лице - педагог, ще имаме ли право да получаваме компенсации и какви проблеми ще създадем за нея, ако го направим? Simple Smile

# 1
  • София
  • Мнения: 35 088
Трябва да са лицензирани.
Дневни ценрове, кооперативи и сие не попадат в списъка.

# 2
  • Мнения: 90
Има ли как да се провери кои са лицензирани, защото точно в един дневен център ми казаха, че всички родители там са одобрени.

# 3
  • София
  • Мнения: 35 088
Със сигурност има списък на сайта на МОН, не ми се търси.

# 4
  • Мнения: 1 522
Извинете какви са тези компенсации? Синът ми тръгна скоро на ясла, жена ми още не е почнала да бачка. Аз работя. Помня едно време родителите ми взимаха някви добавки към заплатата, които май бяха символични. Аз засега нищо не взимам към заплатата. Това ли е компенсацията и къде се подава документ и какъв? При човешките ресурси ли?

# 5
  • Мнения: 441
Извинете какви са тези компенсации? Синът ми тръгна скоро на ясла, жена ми още не е почнала да бачка. Аз работя. Помня едно време родителите ми взимаха някви добавки към заплатата, които май бяха символични. Аз засега нищо не взимам към заплатата. Това ли е компенсацията и къде се подава документ и какъв? При човешките ресурси ли?


Не, не е това.
Компенсациите са за децата, които не са тръгнали на държавна градина, кандидатствали са и не са приети поради липса на места.

# 6
  • Мнения: 6 550
Имайте предвид, че трябва да няма свободни места по адреса на детето плюс в съседните райони, за да имате право на компенсация, а не просто детето да не е прието в желани от вас градини.

# 7
  • Мнения: 3 906
Не е задължително градината да е лицензирана, а да е със статус на градина/ясла, т.е. да не е детски център. Другото, което е, детето да е кандидатствало в район по настоящ адрес и да не е прието. Ако веднъж е прието, където и да е, не подлежи на изплащане на компенсации. Може да е кандидатствало и само в 1 градина по район, изобщо не е задължително да има свободни места в други райони. Това е по изисквания - останалото е фактура и платежно.

Относно договор с физическо лице - физическото лице може да сключи договор със семействата на до 3 деца, ако е с квалификация: "медицинска сестра", "акушерка" "лекарски асистент" "фелдшер" или “предучилищна педагогика”.

За сключени договори с физически лица, се удостоверяват със следните документи:

договор за отглеждане, възпитание и обучение, сключен с физическото лице;
отчет и приемно-предавателен протокол, съдържащ информация за извършените за месеца дейности по чл. 16, ал. 1, т. 1, 3 и 4 и ал. 3 - 5 от Наредба № 26 от 2008 г. за устройството и дейността на детските ясли и детските кухни и здравните изисквания към тях.
копие от диплома за придобита професионална квалификация „медицинска сестра“, „акушерка“, „лекарски асистент“ или „фелдшер“, съответно диплома за висше образование по специалност „Предучилищна педагогика“;
документи за изплатено възнаграждение по сключения договор – платежно нареждане или разходен касов ордер.


Общо взето с физическо лице е по-сложно и трудно би се навила жената. Аз бих записала детето в ясла/градина, това е.

Последна редакция: чт, 02 фев 2023, 16:47 от Ambrosia

# 8
  • Мнения: 90
Не е задължително градината да е лицензирана, а да е със статус на градина/ясла, т.е. да не е детски център. Другото, което е, детето да е кандидатствало в район по настоящ адрес и да не е прието. Ако веднъж е прието, където и да е, не подлежи на изплащане на компенсации. Може да е кандидатствало и само в 1 градина по район, изобщо не е задължително да има свободни места в други райони. Това е по изисквания - останалото е фактура и платежно.

Относно договор с физическо лице - физическото лице може да сключи договор със семействата на до 3 деца, ако е с квалификация: "медицинска сестра", "акушерка" "лекарски асистент" "фелдшер" или “предучилищна педагогика”.

За сключени договори с физически лица, се удостоверяват със следните документи:

договор за отглеждане, възпитание и обучение, сключен с физическото лице;
отчет и приемно-предавателен протокол, съдържащ информация за извършените за месеца дейности по чл. 16, ал. 1, т. 1, 3 и 4 и ал. 3 - 5 от Наредба № 26 от 2008 г. за устройството и дейността на детските ясли и детските кухни и здравните изисквания към тях.


Общо взето с физическо лице е по-сложно и трудно би се навила жената. Аз бих записала детето в ясла/градина, това е.
копие от диплома за придобита професионална квалификация „медицинска сестра“, „акушерка“, „лекарски асистент“ или „фелдшер“, съответно диплома за висше образование по специалност „Предучилищна педагогика“;
документи за изплатено възнаграждение по сключения договор – платежно нареждане или разходен касов ордер.
Много благодаря за изчерпателния ви отговор.

# 9
  • София
  • Мнения: 35 088
Всичко, което не е минало през МОН е със статут на дневен център.

# 10
  • Мнения: 3 906
Не е вярно това. Дъщеря ми посещава градина, която не е по МОН и са ни изплатени компенсации. Градината си е със статут на градина, отделно в изискванията никъде не се споменава, че трябва да бъде лицензирана. Не дава допълнителна точка, но няма проблем за компенсации.

# 11
  • София
  • Мнения: 35 088
Да го кажа по-ясно.
Едно детско заведение със статут на градина, трябва да отговаря на изискванията на МОН за съответната педагогическа дейност и съгласно държавните образователни изисквания.
Градината няма как да е със статут на градина без разрешение от МОН.
Във вашия случай или статута не е такъв или си има лицензирано разрешение за извършвана дейност.

# 12
  • Мнения: 6 550
Не е вярно това. Дъщеря ми посещава градина, която не е по МОН и са ни изплатени компенсации. Градината си е със статут на градина, отделно в изискванията никъде не се споменава, че трябва да бъде лицензирана. Не дава допълнителна точка, но няма проблем за компенсации.
Проверете си внимателно, за да не Ви карат да възстановявате суми.
Ms.Gorgeous го е обяснила вече. Справка може да направите тук - https://reg.mon.bg/Schools/search.
 Ето и извлечение от Наредбата, не е достатъчно детето да е кандидатствало само в 1 детска градина и да не е прието:
-----
Скрит текст:
Чл. 3. (1) Родителите имат право да получат средства за компенсиране на разходите им, пряко свързани с отглеждането и обучението на децата им, ако едновременно са изпълнени следните условия:
1. детето е кандидатствало за прием съгласно съответните изисквания, определени по реда на чл. 59, ал. 1 от Закона за предучилищното и училищното образование, в целодневна или полудневна организация на предучилищното образование в държавна или общинска детска градина или училище, в чийто прилежащ район се намира настоящият адрес на детето, и не е прието поради липса на свободни места за съответната учебна година;
2. детето да не е записано в целодневна, полудневна или почасова организация на предучилищното образование в нито една държавна или общинска детска градина или училище;
3. общината по настоящия адрес на детето не е предложила на родителите друго равностойно място за предучилищно образование на детето в общинска детска градина или училище за съответната учебна година поради липса на свободни места във всички детски градини и училища в прилежащия район;
4. за съответната учебна година детето е записано в самостоятелна организация на предучилищното образование в държавна или общинска детска градина или училище или в самостоятелна, целодневна, полудневна или почасова организация в частна детска градина или училище;
5. ако детето е в задължителна предучилищна възраст и е записано за задължително предучилищно образование в частна детска градина или в частно училище - частната институция да не е включена в системата на държавно финансиране;
6. родителите да не получават подпомагане от държавния бюджет или за сметка на оперативни програми за същите дейности на друго основание за периода, за който се изплащат средства за компенсиране на разходите, пряко свързани с отглеждането и обучението, по реда на тази наредба.
(2)  Прилежащият район на детската градина или училището по смисъла на ал. 1, т. 1 и 3 включва районите на обхват, както и районите на обхват, с които граничи, определени в съответствие с изискванията на чл. 2а, ал. 1, т. 1 от Постановление № 100 на Министерския съвет от 8 юни 2018 г. за създаване и функциониране на Механизъм за съвместна работа на институциите по обхващане, включване и предотвратяване на отпадането от образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст (обн., ДВ, бр. 50 от 2018 г.; изм. и доп., бр. 82 от 2019 г.). За общините с районно деление, в които районите на обхват съвпадат с районите, определени със Закона за териториалното деление на столичната община и големите градове, по решение на кмета прилежащият район на детската градина или училището може да не включва граничещите райони на обхват.
(3) Друго равностойно място по смисъла на ал. 1, т. 3 е място в съответната организация на предучилищно образование (целодневна или полудневна), за която детето е кандидатствало, но във:
1. друга детска градина или училище в прилежащия район по ал. 2 на детската градина или училището, в които детето е кандидатствало - в случаите, когато в населеното място по настоящия адрес на детето няма детска градина или училище, което организира предучилищно образование;
2. друга детска градина или училище в същото населено място, в което е детската градина или училището по ал. 1, т. 1 - в случаите, когато броят на детските градини на територията на населеното място е от 2 до 5;
3. друга детска градина или училище в прилежащия район на обхват по ал. 2 на детската градина или училището по ал. 1, т. 1 - в случаите, когато броят на детските градини в населеното място, в което е детската градина или училището по ал. 1, т. 1, е над 5.
(4) Счита се, че условието по ал. 1, т. 3 е налице, когато детето е кандидатствало в детска градина или училище, които са единствени за населеното място по настоящия му адрес, и не е прието поради липса на свободни места.
(5) Когато детска градина или училище осъществяват предучилищно образование в повече от една сграда, намиращи се на различен адрес от адреса им на управление, при прилагане на ал. 1 и 4 всяка една сграда се приема като самостоятелна детска градина или училище.
(6) Когато детето е кандидатствало за прием само в държавна детска градина или училище и не е прието поради липса на свободни места, е необходимо по искане на родителите общината по настоящия адрес на детето да удостовери и липсата на свободни места в общинските детски градини и училища на територията на прилежащия район на обхват по ал. 2.
(7) Обстоятелствата по ал. 1, т. 1 - 5 се установяват служебно от общината по настоящия адрес на детето, а обстоятелствата по ал. 1, т. 6 - с декларация, подписана от родителя на детето.
(Sunglasses Родителят е длъжен да декларира пред общината по настоящия адрес на детето промяната на обстоятелствата по ал. 1, т. 6 в 7-дневен срок от настъпването и.

Последна редакция: чт, 02 фев 2023, 18:18 от sylviana

# 13
  • Мнения: 246
А някой нещо да е чувал за компенсациите за неприетите деца в яслена възраст? Дали продъжават и през 2023г или бяха само за няколко месеца през 2022г?

# 14
  • Мнения: 3 906
Продължават, но нашата община не е изплащала такива от ноември месец. Други общини пък не са изплатили дори за ноември, ние поне за ноември получихме. Не знам да е имало чак такова забавяне до сега.

Общи условия

Активация на акаунт