Имам кола. Имам книжка. А сега?

  • 123 037
  • 2 544
  •   1
Отговори
# 1 350
  • София
  • Мнения: 2 923
На две години да се сменя спирачната течност? Трябва да погледна в книжката на сегашната ми кола, но мисля, че и на предишната, и на тази пише смяна при 50 000км. Тя всяка година се проверява при обслужването.

И как се проверява при обслужването? Всъщност, западно от нас, а вече и доста наши сънародници, навъртат 50000 км точно за две години JoyJoyJoy

# 1 351
  • Мнения: 2 998
Имах предвид колата. На 45000 км е, на повече от 2 години, но не са сменяли спирачната течност. Предполагам, че тази година и това ще направят.

# 1 352
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 459
Е, разбира се, че се проверява при обслужването. Не знам как, не съм механик, но винаги в картата от сервиза фигурира описано, че е проверена и спирачната течност. Въз основа на всичко проверено, ми издават оферта за ремонт. Последно точно ми излезе, че е необходима смяна на течността.

# 1 353
  • Мнения: 3 732
Ох ....Чета ви и се ядосвам как си говорите и не се разбирате.

Софиянка съм, карам първа кола от 2 години. Нямам сервизна книжка, нямам доверен сервиз. Веднъж са ме обезвъздушавали и доливали  спирачка течност след смяна на предни накладки и дискове.

# 1 354
  • Мнения: 1 881
Не помня дали съм питала, но препоръка за автошкола във Варна? И как вървят цените?

# 1 355
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 459
Нямам сервизна книжка, нямам доверен сервиз.

То в Бг, ако не е нова колата, едва ли някой има. Ние ходим само и изключително в един сервиз, сервизна книжка на хартия нямам, но в системата им излиза всичко правено по дати( а аз го виждам в профила си онлайн). Това за старата кола на ММ. Моята е гаранционна, ходи си в официалния сервиз на марката.

# 1 356
  • Мнения: 3 732
За твоята гаранционна хубавица няма да си говорим. За бг действителността няма да си говорим.

Лошото е, че в Бг сервизите не подлежат на контрол. И те лъжат защото виждат, че си сама жена, която нищо не разбира.

# 1 357
  • Мнения: 23 087
Те лъжат наред, не само жените.

# 1 358
  • София
  • Мнения: 2 923
Те лъжат наред, не само жените.

Пресен пример в подкрепа на горното - преди 20-на дни бяха излъгали мой познат, че са сменили  салонния филтър при обслужването на гаранционен Форд Мондео. Място на събитието - сервиза на Мото Пфое в Младост.

 П.П. Да добавя, че този мой познат кара втори  нов Форд с гаранция и до случката не даваше да се каже лоша дума за сервиза Joy Joy Joy

# 1 359
  • Мнения: 2 998
Погледнах си специално книжката и да, не са сменяли спирачната течност на 2 години (предполагам защото колата е била на малко километри). Понеже вече е дошло времето за ново обслужване, се обадих в сервиза да попитам какво ще се прави сега и ми казаха, че този път ще я сменят. Та другата седмица съм в сервиза.

Пресен пример в подкрепа на горното - преди 20-на дни бяха излъгали мой познат, че са сменили  салонния филтър при обслужването на гаранционен Форд Мондео. Място на събитието - сервиза на Мото Пфое в Младост.
Той как е разбрал, че не е сменен? Тези филтри не са скъпи, трудно ми е да повярвам, че някой ще си рискува работата за това. По-скоро са забравили да го сменят, не че това ги оправдава за немърливостта.

# 1 360
  • София
  • Мнения: 2 923
Погледнах си специално книжката и да, не са сменяли спирачната течност на 2 години (предполагам защото колата е била на малко километри). Понеже вече е дошло времето за ново обслужване, се обадих в сервиза да попитам какво ще се прави сега и ми казаха, че този път ще я сменят. Та другата седмица съм в сервиза.

Пресен пример в подкрепа на горното - преди 20-на дни бяха излъгали мой познат, че са сменили  салонния филтър при обслужването на гаранционен Форд Мондео. Място на събитието - сервиза на Мото Пфое в Младост.
Той как е разбрал, че не е сменен? Тези филтри не са скъпи, трудно ми е да повярвам, че някой ще си рискува работата за това. По-скоро са забравили да го сменят, не че това ги оправдава за немърливостта.

Ами по приятната миризма в купето, върху която специално е обърнал внимание на приемчика. След смяната на въпросния филтър, но вече в Мото Пфое Люлин, нещата са си застанали по местата.

П.П. Понеже имам поглед и зад кулисите на доверените сервизи, мога да кажа, че там си действа поговорката "И без пари да ми го дават, па че го откраднем". Просто такава е нагласата на 80% от работещите там. Колкото и да се бият в гърдите собствениците, че работниците са добре обучени и съвестни, това са местата с едно от най-големите текучества на кадри.

Последна редакция: пт, 19 юни 2020, 10:18 от Mунчо

# 1 361
  • Мнения: 2 998
Да, миризмата на вкиснати чорапи. Grinning Или поне аз така я определям.

# 1 362
  • Мнения: 23 087
Мои познати са си отсвили експерименти с части, подлежащи на промяна, като са ги маркирали на скрити места и “о...изненада”’!
В документацията е описана смяна, а реално такава няма.
Също крадат масло(наливат по-малко в колите) и подобни .Говорим за представителни сервизи.

# 1 363
  • Мнения: 2 478
Тва е абсолютно безумие.
Затова, каквото може, трябва да си проверяваш лично.
Маслото е най-лесното. Какво означава "наливат по-малко"?
Нали вдигам щеката и виждам нивото му докъде е + новото масло е бистро и чисто като зехтин Extra Virgin. Smile

Mного неща дали са наред се разбира от работата на двигателя и поведението на колата.
Да, много неща не могат да се видят, трябва да се разглабя, но много могат.
Моят сервиз е чудесен, свестни майсторчета. Това не означава, че след смяна не си проверявам да си видя новите чарколяци. И отново, по поведението на колата разбирам. Издава, или не издава най-различни звуци, шумчета, почуквания, тропкане, вибрация, ако нещо не е ок, и равномерно и плавно, ако всичко е ок.

За съжаление това с документацията, ако му се случи на човек, много неприятно, било купувайки кола, или при обслужване.
Не ми се иска никак да вярвам, че официални сервизи и представителства си рискуват име, авторитет, но в БГ всичко е възможно.

С филтрите е така - в купето, ако не е свежо, а не знаеш колко км. си изминал, е за смяна. Аз го сменям есенно време. Почти не ползвам климатика, само на дълъг път лятото, зимата да размразявам от време на време.

Въздушният и масленият се смянят заедно с маслото. Колата трябва да диша. Има ли забъкване, замисляне, неравномерно набиране, запушени са. А в нашите тежки условия, и 10к са много. Аз сменям на около 7к.
За пример, последната смяна на газовите ми, стана на 8к, запушени. Сега ще ги сменя на около 7к. за "всеки случай". Обичам колата ми да е в кондиция, доколкото може.

Последна редакция: нд, 21 юни 2020, 09:54 от FragranceFanatic

# 1 364
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 459
В моите сервизи винаги ми вадят сменената част да ми я върнат, ако си я искам Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт