Имам кола. Имам книжка. А сега?

  • 122 607
  • 2 544
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 4 518
Светкат когато са с предимство, аз съм пуснала мигач, а те имат желание да ме пуснат.

# 136
  • Варна
  • Мнения: 995
А аз, като се случи така, че съм в грешна лента /най-вече, ако съм в друг град/, спирам до някой от 'правилната' лента и търся зрителен контакт и питам дали ще ме пуснат. До сега не са ми отказвали, освен един път една жена, беше категорична, че нямам шанс хаха. Не ми харесват и тия с лъскавите и скъпи коли, които нарочно са в грешна лента, защото примерно няма колона и се опитват в последния момент да се намъкнат пред някой, често и без мигач. Такива и аз не ги пускам и карам смело, ако ме засече го блъскам и толкова. Ама ей го на, за 15 години/официално/ като шофьор и около 200 000 км нямам произшествия.

# 137
  • Мнения: 5 468
Оо с това с "пускането" трябва много да се внимава. Има ситуации, в които колата намалява и човекът без предимство си мисли, че го пускат. Изпитала съм го ма собствен гръб. Карам си спокойно в дясна лента по голям булевард и от насрещното движение един иска да направи ляв завой в една уличка. Човекът до мен в лява лента в моята посока го пуска, а аз изобщо не го виждам, но намалявам колата, защото насреща си виждам червен светофар. И въпросния, завиващ наляво, си мисли, че го пускам и аз и прави грешката да не търси зрителен контакт с мен за да установи дали изобщо го виждам. И резултатът беше, че ме удари странично в предна лява гума.

# 138
  • Мнения: 28 464
Оо с това с "пускането" трябва много да се внимава. Има ситуации, в които колата намалява и човекът без предимство си мисли, че го пускат. Изпитала съм го ма собствен гръб. Карам си спокойно в дясна лента по голям булевард и от насрещното движение един иска да направи ляв завой в една уличка. Човекът до мен в лява лента в моята посока го пуска, а аз изобщо не го виждам, но намалявам колата, защото насреща си виждам червен светофар. И въпросния, завиващ наляво, си мисли, че го пускам и аз и прави грешката да не търси зрителен контакт с мен за да установи дали изобщо го виждам. И резултатът беше, че ме удари странично в предна лява гума.
Точно така! Затова има общи правила, валидни за всички и такива пусканки, намигваници и присветквания бъркат движението и водят до произшествия!

# 139
  • Мнения: 2 266
Живея в страна в която е нормално така да се пускат хората-светкат си или си махат,и няма нищо странно и страшно.Но явно у нас не е така,а би било добре и при нас да е така.За мен лично така е много по-удобно.

# 140
  • Мнения: 28 464
Живея в страна в която е нормално така да се пускат хората-светкат си или си махат,и няма нищо странно и страшно.Но явно у нас не е така,а би било добре и при нас да е така.За мен лично така е много по-удобно.
То може да е удобно, но тези знаци се тълкуват различно....и са си застрашаващи за движението....един те разбрал така, друг онака и накрая crush....! Sad

# 141
  • Мнения: 2 266
Няма как да се тълкуват различни.Всеки ги знае.Няма как да ги сбъркаш.Или ти присветне или отвори прозореца и махне с ръка.Особено удобно е,когато трябва да завиеш и има много трафик.Винаги някой спира и ти дава път.

# 142
  • софия
  • Мнения: 284
Това с присветването и даването на предимство е много коварно.Той ти присветва ,че те пуска ама като се забавиш при потеглянето той решава да тръгне и ето тия ситуацията.Та ако някой ти дава предимство трябва да го вземеш бързо.

# 143
  • Мнения: 28 464
Това с присветването и даването на предимство е много коварно.Той ти присветва ,че те пуска ама като се забавиш при потеглянето той решава да тръгне и ето тия ситуацията.Та ако някой ти дава предимство трябва да го вземеш бързо.
Абсолютно, то ако ставаше с присветване и подсвиркване всеки щеше да си кара както си иска....затова има общ закон на пътя.....неспазващите го създават предпоставка за инциденти! Naughty

# 144
  • Мнения: 1 630
Сетих се за Истанбул, където всички нерпекъснато си бибиткат. Кратко, отсечено бибип в сокаците значи "внимание наближавам пресечката" (в тези малки, тесни улички няма грам видимост), а по големите булеварди "пускам те, престой се". Там има неписано правило да пазиш гърба на предния, ако се ударят двама, задния е виновен, но много се пазят един друг. И тези бибитки... голям майтап... сякаш са се изтрили клаксоните им от толкова натискане и звукът е станал вече комичен. GrinningJoy

# 145
  • Мнения: 5 440
Признавам си, че в София използвам клаксон и махам с ръка. Особено при излизане от път без предимство и колона на пътя с предимство. Иначе няма пускане. Наместо да се юрна неконтролируемо предпочитам да поискам разрешение и до 2-3 коли, а понякога и още първата ме пускат. На по-ниска категория извънградски пътища, когато не искам да карам бързо, а някой зад мен препира не се притеснявам да си дам мигач в дясно и да пропусна бързащите. Всички сигнали хората ги разбират чудесно. А и на мен ми е по-спокойно да си карам примерно с 80 км, а не да се състезавам. Хубав ден!

# 146
  • Мнения: 6 296
Но когато има две улици, които се вливат или пресичат, и по двете има дълги колони с коли (час-пик например), обаче едната улица е с предимство, а другата не - ами тия без предимството трябва да чакат там до 8 вечерта, ако хората не се саморегулират. По моите места също хората започват да се пускат с изчаквания и знаци. При особено запечен трафик влизат в ритъм едно за мен, едно за теб, дори без да си подават повече значи, само и само да има движение. Simple Smile

# 147
  • Варна
  • Мнения: 995
Последните 2 коментара са точно на място. Трябва да има и някаква колегиалност все пак, иначе тия, които са на кръстовище и са без предимство, като нищо ще си откарат цял ден там, ако случат на някой от горните индивиди, които нито премигват, за да ти покажат, че те пускат, нито нещо друго правят, а сляпо спазват закона.
За мен най-логично е, ако си в дясна лента и видиш, че левия спира и още повече, че нямаш видимост да намалиш осезаемо и да си с готовност да спреш, той едва ли ще спре току така на пътя.

# 148
  • Мнения: 403
Добре ги написахте "неписаните" правила, ама нека новата ни стара шофьорка първо до се отрака малко, има време и за тези неща. Simple Smile

# 149
  • Мнения: 5 468
Да, разбира се, че в голям град в задръстване на път без предимство, понякога не можеш да минеш, ако не те пуснат и си е направо задължително някой да ти даде предимство. Моята идея беше, че трябва да се внимава много в такива ситуации. Аз обикновено гледам шофьора, а не колата какво прави, и така разбирам дали ме пускат. В противен случай, описах какво може да се случи. Човекът, който ме удари, не беше от София и явно нямаше много опит в шофирането в трафик. Иначе, имаше едно 10-15 години повече шофьорски стаж от мен. Но на всеки може да се случи да се разсее или да не е достатъчно внимателен.

Общи условия

Активация на акаунт