Имам кола. Имам книжка. А сега?

  • 122 786
  • 2 544
  •   1
Отговори
# 2 400
  • Мнения: 6 301
Какво препоръчвате? Да изляза от колата и да гледам работника в ръцете или да му дам 10 лв. да ми обясни или покаже?
Безплатно:
Изгасяш двигателя (важно е).
Ако имаш копче за отваряне на капачката, натискаш. Ако е с ключ, взимаш ключа.
Отиваш и си отваряш капачката. Ако си отключвала врата и си отваряла бутилка от минерална вода някога през живота си, ще се справиш.
Взимаш правилния маркуч, колонката ще се занули автоматично.
Пъхаш цялата човка вътре и натискаш спусъка. Гледаш цифрите на колонката как се въртят.
Спираш да наливаш, когато си близо до сумата. Натискаш още малко, ако се наложи. Пак спираш.
Ако пълниш резервоара до горе, спусъкът сам се изключва с подскачане. Дори и да долееш още малко, няма да прелее.
Връщаш обратно маркуча, поставя се с леко наместване, но не е нищо неразбираемо и трудно.
Завинтваш капачката. Ако е с ключ, когато е заключена добре, започва да се върти на празни обороти.
Плащаш и си тръгваш.

# 2 401
  • Мнения: 22 914
Само в
чужбина съм
виждала колонки, на които вкраваш желани количество готиво или сума.Като махнете пистолета от стойката броячът се нулира , вкарвате пистолета във вашия резервоар, натискате спусъка и той започва да се пълни, отброявайки литрите и съответно сумата.
Ако помолите мъжа си или някой служител ще ,ви
покажат със сигурност.

# 2 402
  • Мнения: 40 933
Въвеждането на желана сума или желани литри предполагам зависи от модел до модел. Но много лесно става като просто си гледаш броячите, както е написано по-горе. Нищо сложно няма.

ОБАЧЕ има нещо изключително вярно - внимавайте дали сипвате правилния тип гориво (дизел или бензин). По принцип не можете да сипете дизел в бензинова кола (човката е по-дебела от гърлото на резервоара), обаче можете да сипете бензин в дизелова кола. И ако все пак направите тази грешка и се усетите на бензиностанцията (излезете ли извън нея и подкарате ли няма как да не усетите) веднага свиркате на служителите и те си знаят какво да правят - избутват колата в страни без да я палят и изпомпват резервоара. Понякога се случва обаче и те самите да сбъркат. Затова си погледнете бележката - дали е написан правилният тип гориво. И си я пазете за доказателство.

Последна редакция: нд, 19 сеп 2021, 17:20 от Черна станция

# 2 403
  • някъде там
  • Мнения: 1 698
Събирам всичкия си кураж и го правя, стискам си палци да съм удовлетворена от резултата. Благодаря на тези, които ми вдъхнаха кураж имах нужда 😊

# 2 404
  • Мнения: 2 488
Маймунке, качвай се на колата, стискай зъби и карай. А на мъжа ти въобще не е нужно да обясняваш какво се е случило. А относно бипкането от други коли , изобщо да не ти пука. Караш си спокойно и толкова.  Страхът от шофиране се преодолява само с шофиране, шофиране и още шофиране. Само с практиката се добива увереност. Кураж! Ще се справиш!

# 2 405
  • София
  • Мнения: 22 758
Маймунке и аз вярвам, че ще се справиш.

# 2 406
  • Мнения: X
Само с практиката се добива увереност.
Увереност?
Лош съвет!

# 2 407
  • 1st floor
  • Мнения: 9 112
Мен на курсовете ме учиха как се сипва гориво.  Simple Smile Добавям, че е важно, когато вадиш човката на маркуча,  да не капне върху колата, защото разяжда боята. Не помня какво гориво сме сипвали. Joy Инструкторът тогава точно това ми каза - в чужбина ще ти се наложи да си сипваш сама, а нищо чудно и тук да ти се случи. Не ми се е случвало,  но мисля, че ще се справя след малко почесване по врата. Simple Smile А иначе се изложи при първото зареждане на нашата кола . Не знаех къде е копчето за отваряне - било под седалката. Търсихме го с момчето от бензиностанцията. Joy

# 2 408
  • София
  • Мнения: 4 548
Не знаех, че не може да се сипе дизел в бензинка Simple Smile Ама съм се наслушала на истории със сбъркано гориво. Затова винаги се мотам около колата, докато служителя хване правилния маркуч (хаха, без задни мисли). До скоро не знаех и че на капачката на резервоара пише какво е горивото. На моята каляска се заключва външния капак автоматично, като е заключена цялата кола. Имах и едно фиатче с ключ на капачката, но беше някакво много куцо отключването. Държиш капачката, пък врътваш малко ключа и не помня какво беше още. И бензинджии  са се чудили как се отваря.

# 2 409
  • Мнения: 3 732
И аз много искам да се науча сама да си сипвам гориво, да сменям гума и да помпам сама гуми, но няма кой да ми покаже. Смятам да пробвам съветите на Barbabeau с помощ от момчето на бензиностанцията.

Маймунка, всички страхове са ти в главата. Утре ще се справиш успешно и ще те чакаме вечерта да ни се похвалиш че всичко е минало успешно. Да, може да угаснеш на светофар, може да засечеш някой, може на баир да тръгне леко колата назад. Ще ти свирят, ще споменават майка ти ама ... Хич да не ти пука!
Книжката не те прави шофьор! Книжката е като раждане - ти си безпомощно бебе. Като тръгнеш сама, без инструктор да караш, без да си возиш мъж за напътствия, а то само нерви - все едно си дете дето прохожда. И после сам се оправяш - огънати ламарини, викане на пътна помощ, сервизи ...
Тайната е да не се отказваш и да не разчиташ на друг.
Пиши утре как е минало!

# 2 410
  • София
  • Мнения: 22 758
Сама помпам гумите на колата. Имам компресорче за целта. Не беше скъпо, но ми върши работа. Руско, от Емаг го купих миналата Коледа.

# 2 411
  • някъде там
  • Мнения: 1 698
Юхууу стигнах, сега съответно си чакам защото е рано, но успях и бях доста спокойна. То в толкова ранен час си е истински кеф да си караш суперрр 😊😊😊 Благодаря Ви! Чувствам се малко като в група на анонимните алкохолици, не че знам как е там е Wink Сега следва и план да мисля за връщане като е готова, но ....

Последна редакция: пн, 20 сеп 2021, 08:09 от маймунка

# 2 412
  • Мнения: 329
Браво на маймунка!
И мерси на всички, които споделиха инструкции за сипване на бензин. Сега ще се чувствам по-подготвена да пробвам.

# 2 413
  • София
  • Мнения: 986
И аз не съм зареждала сама до този момент, благодаря на споделилите своя опит Simple Smile
Искам и да споделя за " ...поредица от видеа, в която 8-кратния рали шампион Димитър Илиев споделя своя опит и знания за най-опасното нещо, което правим в живота си - ШОФИРАНЕТО. "
Каналът в youtube се нарича Safety Driving Academy и определено има много полезни неща. Надявам се, да не се приеме за реклама това включване, просто ми попадна и реших да го споделя, за да има по-голям отзвук; шофирането е сериозно нещо и с него шега не бива. В този дух, аз преглъщам начина, по който ме наставлява моят мъж, опитвайки се да набута 20-годишния си опит в къси рамки.
маймунке Браво, всеки път ще е все по-добре, дерзай и безаварийно каране занапред!

# 2 414
  • София
  • Мнения: 22 758
Маймунке, браво! Бях сигурна, че ще се справиш!

Общи условия

Активация на акаунт