Истанбул [тема 44]

  • 92 207
  • 769
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 539

Събота
От хотела С трамвай Т1 до последна спирка Кабаташ Kabatas
850 м дворец  Долмабахче /40 лири/
 800 м пристанище Beşiktaş  с ферибот по Босфора на Dentur Avrasya
 Üsküdar
Джамията Mihrimah Sultan Cami
 1,1 км пеша до кафето с възглавничките срещу Девичата кула /почивка и гледка, обяд?/
Автобус до терминала Harem или се връщаме пеш до Юскудар – фери до Еминьоню
Хващаме ферибот за Sirkeci Ferry
Почивка в хотела
 С корабче от Еминьоню до Ортакьой след 17 часа
Връщането е с автобус 30D Kabatas Lisesi до Oruçgazi İöo.
Неделя
Преди обяд Историческия полуостров, Синята джамия, Парк Гюлханье, Топ капъ отвън
Прибираме се до хотела за багажа, а може и да имаме уговорка да ни качат багажа и да се срещнем пред църквата
Организирано Свети Стефан
Мол Форум

Имам само един въпрос - къде и на коя фирма е ферибота Еминюню - Ортакьой?


Мисля че в тази теза няколко страници назад Таня беше обяснила защо да се хване корабче по Босфора от Еминьоню. Може да прочетете. Мисля че беще обяснила и как може да слезете директно на Юскодар.
Ферибот от Еминьоню до Ортакой намират това http://www.sehirhatlari.istanbul/tr/seferler/bogazdan-gelis-bogaza-gidis-365.html

# 451
  • Мнения: 692
Здравейте  и от мен. Дойде време да споделя и аз своите преживявания в Истанбул, след като толкова четох в темите... Благодаря на всички, много ми бяхме полезни!
Бяхме със съпруга ми. И двамата сме ходили по веднъж там, но преди години и преди да се запознаем. Пътувахме с ТЕММА, като ползвахме транспорта и хотела. И на отиване, и на връщане не сме чакали въобще на ГККП-то.
Пристигнахме в 6ч. сутринта на 05.05. Хотела беше КАФКАЗ, Сиркеджи. Оставихме багажа и  излязохме. Видяхме града сънен и тих. Почти нямаше трафик, нямаше и хора. Решихме да тръгнем към Св.Стефан пеша, пък докъдето стигнем. Вървяхме от дясната страна на булеварда и нямаше никакви проблеми - имаше тротоар достатъчно широк и достъпен.  В 7:30 бяхме там. Отваря в 9ч. Така продължихме пеша и стигнахме до Пиер Лоти, където срещу 10 лири ползвахме лифта. Беше пълно с турски групи. Пихме кафе и се върнахме обратно - отново пеша. От Св. Стефан хванахме автобус 55 Т /по пътя навръщане  си купихме Истанбулкарт/ до Таксим, където обядвахме и по Истиклял  и моста Галата се върнахме в хотела да се настаним.
Искам да подчертая, че маршрута пеша е изпълним, но уморителен. Все още полагат асфалт на места, трафика е натоварен, на места пресичаш на прибежки и препълзявания. Ние тръгнахме на майтап и поради излишък от време и успяхме, но не бих си го причинила отново, особено вече и при наличие на Истанбулкарт.
На следващия ден с Мармарая отидохме до Юскюдар, откъдето си взехме круиз по Босфора за 12 лири на човек и навръщане слязохме на Еминюню.
Нямам търпение да отидем следващия път - вече знаем кое къде е,  кога да ги посетим, за да избегнем огромните опашки, ще си направим по-добра програма. Хапнахме, направихме си шопинг, ходихме до Форум мол по програма с фирмата и минахме през Лозенград. Доволни сме от всичко.

Последна редакция: нд, 13 май 2018, 20:43 от djovana2

# 452
  • Мнения: 316
 



djovana2,  От Сиркеджи през Св.Стефан и до Пиер Лоти....и след това обратно, това са страшно много километри за пешеходстване! За капак след това Таксим, Истиклял и Галата.....С колкото и удобни обувки да съм обута, не бих се справила категорично! Вие, направо, сте герои!

Последна редакция: нд, 13 май 2018, 22:16 от amareto eto

# 453
  • Мнения: 692




djovana2,  От Сиркеджи през Св.Стефан и до Пиер Лоти....и след това обратно, това са страшно много километри за пешеходстване! За капак след това Таксим, Истиклял и Галата.....С колкото и удобни обувки да съм обута, не бих се справила категорично! Вие, направо, сте герои!


Simple Smile Благодаря, направо се разбихме. Мисля, че не си давахме сметка точно колко  километри са...

# 454
  • у нас
  • Мнения: 5 733
Здравейте, момичета,

Имам си запазена информация от преди доста време за Истанбул. Сега реших да проверя дали няма промяна, та видях, че някои линкове не се отварят - например за Кулата на девицата, за Сапфир. Чудя се и за транспорта гледах, че инфото е от 2011 г. Актуална ли е тази информация? Има ли някаква промяна за спирките на трамваите например?
Колко струва билетчето за градския транспорт? И предполагам, че не се променило това като си с Истанбулкарт, всеки следващ да плаща по-малко?
Някои неща съм ги позабравила. Истанбулкарт важеше за всичкия транспорт, нали - автобусен, метро, Мармарай?

Прочетох, че църквата Св. Стефан отваря в 9 часа. А има такса, която се заплаща за вход?

За да влезем в Долмабахче, трябва да се прикрепим към някоя чакаща група, все още ли е така?

# 455
  • На морето!
  • Мнения: 5 777
Здравейте, момичета,

Имам си запазена информация от преди доста време за Истанбул. Сега реших да проверя дали няма промяна, та видях, че някои линкове не се отварят - например за Кулата на девицата, за Сапфир. Чудя се и за транспорта гледах, че инфото е от 2011 г. Актуална ли е тази информация? Има ли някаква промяна за спирките на трамваите например?
Колко струва билетчето за градския транспорт? И предполагам, че не се променило това като си с Истанбулкарт, всеки следващ да плаща по-малко?
Някои неща съм ги позабравила. Истанбулкарт важеше за всичкия транспорт, нали - автобусен, метро, Мармарай?

Прочетох, че църквата Св. Стефан отваря в 9 часа. А има такса, която се заплаща за вход?

За да влезем в Долмабахче, трябва да се прикрепим към някоя чакаща група, все още ли е така?

Билетчето е 2,60 ТЛ с Истанбулкарт.
Св. Стефан няма вход, съветвам ви да отидете в 9.

# 456
  • София
  • Мнения: 105
Здравейте момичета,
с малко закъснение, но да споделя и нашите изживявания в Истанбул Simple Smile
Пътувахме с агенция, като тръгнахме около 20ч от София и сутринта в 6 часа вече бяхме в хотела в Истанбул - Марина Сити. За наше щастие стаята ни беше свободна и ни настаниха около 7 часа. Метнахме само багажа и излязохме да пием кафе в Лалели. Градът вече беше буден и доста хора шаваха по улиците, въпреки, че беше съботен ден. От там отидохме до спирка Аксарай и си взехме Истанбулкарт от автоматите и се качихме на трамвая до последната спирка - Кабаташ мисля се казваше. Пред Долмабахче имаше сравнително голяма опашка вече, но вървеше доста бързо - на всеки, който има желание и посещава самостоятелно двореца, му се дава аудио гид, като има избор на езиците, но изискват да си оставиш паспорта като вид на депозит при тях - ние решихме, че не ни се рискува.. Дворецът те оставя без думи, доста часове ни минаха в разглеждане Simple Smile Малко беше разочароващо, че не позволяваха да се правят снимки вътре, но се преживява Simple Smile След това се качихме на фуникуляра до Таксим.  Разходихме се по Истиклял, където хапнахме и пихме кафе. Кулата Галата не можахме да я видим отвътре, защото опашката от чакащи беше огромна и видимо се движеше много бавно. Решихме да послушаме вашите съвети и пеша по моста Галата отидохме до Еминьоню, от където хванахме корабчето на Turyol за тура по Босфора. Беше една невероятна разходка, въпреки силния вятър Simple Smile Последната ни дестинация за деня беше небостъргача Сапфир, до когото се придвижихме с метрото. Там преживяването беше невероятно, гледката от терасата, киното...оххх спомени Simple Smile  Единственото, за което съжалявам е, че не се качихме по тъмно там, но следващия път и това ще стане. От там отново с метрото се прибрахме в хотела, за кратка почивка (беше около 20ч). Другият ден ни стартира с панорамна разходка на Истанбул с агенцията, за която си бяхме платили - по програма за тази екскурзия трябваше да разгледаме парка Емиргам и след това в историческия център - Св. София, Синята джамия и Топ Капъ отвън, което нас ни устройваше напълно, защото бяхме набелязали да гледаме в този ден Св. София, Йеребатан и Топ Капъ. Уви от агенцията промениха последователността - като за това разбрахме вече в автобуса и ни спряха в историческия център, като ни предупредиха, че след това отиваме в Емиргян и след него ще отидем до Сапфир, където да оставим желаещите да го гледат и ще ни върнат в хотела...  В този момент решихме, че тръгнем ли с тях, няма да успеем да видим нито един от трите обекта, които искаме и просто се отделихме от групата след посещението на исторически център.  Синята джамия беше в ремонт и успяхме само в двора да се разходим за жалост; влязохме във водохранилището Йеребатан - изумително запазено е всичко вътре, въпреки годините си. Видяхме главите на медузите, имаше едни огромни риби, които непонятно за мен живеят в пълна тъмнина. Не знам как са го постигнали, но въпреки това,че си под земята, въпреки многото хора, които бяха вътре - въздухът беше много свеж. Следващата ни точка по програма беше Св. София, но огромната опашка, която се виеше ни отказа и се отправихме към двореца Топ Капъ - там опашката също беше голяма, но имаше хора, които продаваха билети на цена 50 лири и по този начин се избягваше голямото чакане - та ние се възползвахме и директно влязохме. Уви дворецът бледнееше пред видяното предишния ден в Долмабахче - определено го отчитам като грешка, че не им размених местата за посещение.  След няколко часа прекарани там, се отправихме към Лалели, за да хапнем и от там с метрото към форум Истанбул, за да разгледаме аквариума Тюркуазу. Това беше може би мястото, което очаквах с най-голямо нетърпение да посетя и определено задоволи очакванията ми Simple Smile беше едно невероятно изживяване, препоръчвам го. След аквариума пихме набързо кафе там и потеглихме към хотела, защото от 19:30 часа ни очакваше нощна разходка на Истанбул, която стартира с Пиер Лоти, разкошен изглед на нощен Истанбул, имахме за жалост само около час на разположение горе на хълма, за кафе, разходки, хапване, защото се оказа, че лифтът е до 21:30 часа. От там ни оставиха на Таксим за нощна разходка по Истиклял. Случихме на ден, в който Галатасарай са имали мач и агитката беше на площада и разходката по улицата се оказа малко мисията невъзможна и приключи доста бързо в първото място, където имаше свободна маса за сядане. На другия ден минахме през кожарска фабрика, през МОЛ Истанбул и директно към Одрин. Така приключи нашето кратко посещение на града. На всички ни от компанията беше за първи път и определено си обещахме, че скоро отново ще се върнем, но този път самостоятелно, защото цирковете в автобуса на някои хора, ни дойдоха в повече, но това ще ви го спестя Simple Smile

Отново най-искрени благодарности на всички вас, които поддържате всичката информация тук - без вас цялото ни посещение на обектите самостоятелно щеше да бъде невъзможно.

# 457
  • Мнения: 7 903
Благодаря за всички разкази!
Радвам се на успелите да се насладят на преживяването, наречено Истанбул. Simple Smile

# 458
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 730
Тези от Запрянов Травъл още не знаят хотела. Ден преди отпътуването щели да се обадят. В петък ще ни настаняват, 3 дни са останали.... Много странно защо обаче са сложили Мол Форум в първия ден и ги попитах дали има някаква грешка - засега било това по програма. По принцип агенциите го оставят преди потегляне към България, а тук обратно. Аз като не искам да ходя на Тюркуазо, значи че няма да мога да отида с групата ли?
Искам да се разгледам в този мол, заради магазина на Кико, но да не се наложи да ходим ние сами.

След предната екскурзия не ми е останало никакво време да си гледам бележките. Тъкмо си починах и хайде пак на път. Simple Smile Май ще карам по предложения от Беличка маршрут. Само трябва да си запиша с точност транспорта, който ще ползваме.

Сега се притеснявам за Долмабахче заради опашките и се чудя дали и ние да не отидем още сутринта рано в петък след настаняването, след него Свети Стефан и тур по Босфора. Да слезнем на Еминьоню и от там да тръгнем към Синята Джамия, Египетския и Галата.

# 459
  • Мнения: 316
Може да си разгледате мол Форум, без да влизате в аквариума. Какъв е проблема? Плащате си само трансфера. /До този мол лесно се стига и самостоятелно с метрото/ Запрянов травел освен мол Форум, на връщане минават и през мол Истанбул /един от любимите ми/. Поне, аз като пътувах с тях  миналия месец беше така.

# 460
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 730
Точно защото най-вероятно ще искат по 5 евро на човек, предпочитам да отидем сами.

# 461
  • у нас
  • Мнения: 5 733
Menina, благодаря ти Flowers Hibiscus

Iv4enceto_91, за 24-ти май ли ще ходите със Запрянов?

# 462
  • София
  • Мнения: 105
iv4enceto_91 , Запрянов Травъл са така, в последния момент съобщават, но хотелът ще ви е в Лалели най-вероятно.  И при нас Тюркуазу го бяха сложили първия ден, но ние ходихме самостоятелно. Метростанцията Yenikapi едва ли ще ви е далеч от хотела, а от нея са около 6 спирки по спомен до МОЛ-а - просто тези 5 евро са излишни наистина за трансфер до там.

# 463
  • у нас
  • Мнения: 5 733
Каква е цената да се повозиш на гондола във Виа Порт Венеция? Има ли нещо друго, което си заслужава там и се заплаща?

# 464
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 730
Menina, благодаря ти Flowers Hibiscus

Iv4enceto_91, за 24-ти май ли ще ходите със Запрянов?


Не, от 18 до 20 сме.

Kas_88, да определено предпочитам да отидем сами. И без това с агенцията някой ще ни припира и ще ни ограничат с времето. Това ли е името на спирката, че я намерих в един форум сега - Kocatepe/Kartaltepe?

Общи условия

Активация на акаунт