Истанбул [тема 44]

  • 92 320
  • 769
  •   1
Отговори
# 465
  • у нас
  • Мнения: 5 742
Според вас заслужава ли си „Нощен Истанбул” с вечеря на кораб (40 евро)? А с какво подобно може да се замени?

# 466
  • Мнения: 927
Здравейте!

pepel_ot_rozi  Hug нова среща, стари познати - радвам се да те "видя"

Благодаря ви за всичко, което сте споделили. Четох, четох, дано само да не е станала каша в главата ми.

Утре с моя приятел тръгваме за Истанбул с агенция. Заплатихме таксата още преди около два месеца. Поискаха да им платим и входните такси, избрахме местата, които да посетим. Обменихме пари, подменихме паспорти, пуснахме отпуски и т.н. Всичко беше наред, докато вчера не се обади агенцията, че не е събрала хора и имаме два варианта - да ни върнат парите или да ни прехвърлят към друга агенция. Смятам, че нямахме избор, защото всичко вече е подготвено и ще ходим с другата агенция, но... таксите, които сме заплатили, не всички са посещавани от новата агенция.

Накратко ще ви кажа какво ще посетим:
- Първи ден - нощен преход
- Втори ден
Панорамна обиколка, преминаване по Златния рог, Желязната църква, Св. София, Аквариум Sea Life (Forum Istanbul)
- Трети ден
Корабче по Босфора, Долмабахче, Сапфир +4D, Вечерна разходка - Виа Порт Венеция (ужаса, който преживях от плаване с гондола във Венеция, явно ще се повтори), пл. Таксим
- Четвърти ден
Одрин

Бях много разочарована, че няма да посетя Топкапъ, защото го бях заплатила. Двете ми вечери доколкото виждам са свободни и ми се иска да посетим нещо самостоятелно. Топкапъ няма как да стане, тъй като работното време, благодарение на вас, разбрах, че е до 17ч. Идеята ми е за Кулата Галата  newsm78

Днес ще питам за хотела, защото нямам никаква представа с тези две агенции какво и как ще се случи.
Има ли нещо, което да ми препоръчате да направя, в случай на свободно време?

# 467
  • Мнения: 7 918
Бамби, приятно прекрване!
И да се разходите по ей тази крайбрежна Simple Smile

# 468
  • Мнения: 113
Здравейте, момичета!
Имам въпрос, който може да ви се стори тъп, но ме интересува, ако някой знае, как стои въпроса с пушенето в Истанбул?
Благодаря!

# 469
  • Мнения: 1 658
Здравейте, момичета!
Имам въпрос, който може да ви се стори тъп, но ме интересува, ако някой знае, как стои въпроса с пушенето в Истанбул?
Благодаря!
На открито пушат, на закрито – не. Приятелката ми, с която бяхме, е пушач, та на всички заведения, където сядахме миналия месец, си пушеше спокойно. Беше топло и сядахме само на открито. Има и пепелници по парковете. Има табелки с написани глоби на местата, където е забранено.
А, сетих се, по корабчетата е забранено пушенето, един местен обаче най-нахално си запали на палубата, но отгоре се чу гръмогласен вик от уредбата и той си загаси цигарата.

# 470
  • София
  • Мнения: 105
Menina, благодаря ти Flowers Hibiscus

Iv4enceto_91, за 24-ти май ли ще ходите със Запрянов?


Не, от 18 до 20 сме.

Kas_88, да определено предпочитам да отидем сами. И без това с агенцията някой ще ни припира и ще ни ограничат с времето. Това ли е името на спирката, че я намерих в един форум сега - Kocatepe/Kartaltepe?



Точно Kocatepe се води спирката на МОЛ-а и се пътува с  М1А Ataturk Havalimani или линия М1В Kirazli.

# 471
  • София
  • Мнения: 13 289
Здравейте, момичета!
Имам въпрос, който може да ви се стори тъп, но ме интересува, ако някой знае, как стои въпроса с пушенето в Истанбул?
Благодаря!
На открито пушат, на закрито – не. Приятелката ми, с която бяхме, е пушач, та на всички заведения, където сядахме миналия месец, си пушеше спокойно. Беше топло и сядахме само на открито. Има и пепелници по парковете. Има табелки с написани глоби на местата, където е забранено.
А, сетих се, по корабчетата е забранено пушенето, един местен обаче най-нахално си запали на палубата, но отгоре се чу гръмогласен вик от уредбата и той си загаси цигарата.
Най-добре се оглеждайте за табели. Мисля, че в парка Отаатепе имаше табели, че пушенето е забранено. То там какви ли не забрани имаше!  Laughing И обикалят пазачи, за да се спазват забраните. Мъжът ми се излегна уморен на половин пейка (аз бях седнала в единия край) и веднага дотичаха да ни се карат.  Laughing

# 472
  • Мнения: 113
Здравейте, момичета!
Имам въпрос, който може да ви се стори тъп, но ме интересува, ако някой знае, как стои въпроса с пушенето в Истанбул?
Благодаря!
На открито пушат, на закрито – не. Приятелката ми, с която бяхме, е пушач, та на всички заведения, където сядахме миналия месец, си пушеше спокойно. Беше топло и сядахме само на открито. Има и пепелници по парковете. Има табелки с написани глоби на местата, където е забранено.
А, сетих се, по корабчетата е забранено пушенето, един местен обаче най-нахално си запали на палубата, но отгоре се чу гръмогласен вик от уредбата и той си загаси цигарата.

Благодаря, значи като в България, доколкото разбирам.

# 473
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 732
Хотела ни е Lal в Аксарай. Но естествено искат 5 евро за трансфер до мола. Няма да им дам. Simple Smile

https://www.booking.com/hotel/tr/lal.bg.html?aid=318615;label=En … total;ucfs=1&

# 474
  • Мнения: 50
Здравейте,
Аз да кажа, че с прочитане на тема и половина назад и най-вече благодарение на изключииително изчерпателното инфо на първа страница, сътворих някакъв подробен маршрут. Често се коментира, мернах някъде и спорове по въпроса, но наистина е мега подробна информацията отпред, напълно достатъчна е за самостоятелно планиране, благодарности на всички, които са се постарали  bouquet

Имам няколко чуденки, свързани основно с времето... Нещо не мога да се ориентирам всичкото обикаляне колко време ще отнеме и съответно не зная колко неща да вмъкна в схемата. Не искам да препускаме в галоп по трасето, леко лежерно, но и да не пропуснем нещо велико и после да ме е яд  Mr. Green
От агенцията първата сутрин имаме включена някаква леко куца обзорна обиколка.
12.00 - 14.00 – имаме обяд в хотела. Хотелът ни е Bekdas Deluxe 
https://www.booking.com/hotel/tr/bekdas-istanbul.bg.html

И тука вече моя план:
След тоя ми-ти обяд, отиваме с Т1 на Султанахмед да влезем във Водохранилището. От там пак на трамвая (има ли смисъл или направо пешачката?!) до Сюлеймание джамията. Може и обратно - от хотела, първо до Сюлеймание и след това в Йеребатан - той работи до 17:30, а джамията дали е до по-късно? Дзверя се в гугъл мапс и не ми идва акъла как да ги подредя.
След това отиваме на Еминьоню (трамвай или пеша?). Намираме корабчетата на Turyol за тур по Босфора. Надявам се, че има места по всяко време, не прочетох някой да е имал подобен проблем или да запазва места предварително. Видях, че са на всеки кръгъл час – отиваме и се качваме, нали? Не знам колко ще е часа тука, вечерен ли ще стане тура или дневен... Може да улучим вездесъщия залез  Laughing

Петък:
Трамвая до Кабаташ... Долмабахче. Доколко си заслужава харема? Да влезем ли и там? После с фуникуляра до Таксим... един тигел по Истиклял (евентуално кафе, хапване...) до спирка Шишане. От там с метро до 4.Levent - Сапфир. 4D туй ти, онуй ти... Тук сега колко е часа, нямам никаква идея. Рано ли е, късно ли е? Цял ден ли е минал или е още следобяд?!
Вечерта не съм я измислила още. Принципно, ако седнем някъде си ей така около Таксим на ресторант, скъпо ли е или нормални цени?

Събота:
Тръгването от хотела е в 12:30. Сутринта мислим да се метнем на М1а и да отидем на пазара в Бакъркьой. Затова не съм включила Капалъ чарши в програмата. Обичам да се сливаме с местните, да няма пукнат турист, а само местни хора, да чувам само джагара-джугара и нищо да не им разбирам хахах (това ми е любимото). Дали ще ни стигнат 3 часа?

Как ми намирате програмата? Топ Капъ не искам да го гледаме вътре, Желязната църква е към включената обзорна обиколка. Нещо по Златния рог и в района на Пиер Лоти нищо не измислих, Миниатюрк вероятно би ми бил интересен, но не знам къде да го вмъкна. Евентуално след Сапфир, ама то няма ли да е вече късно, до 21:30 е лифта. Или корабчето по Босфора да го направим втория ден, преди/след Сапфир, а първия ден от Еминьоню, вместо по Босфора да отидем с ферито до Еюп? Нещо не мога да се ориентирам кога ще имаме повече време?

Също така за азиатската част се чудя - освен на обзорната обиколка с групата, повече не отивам до там изобщо, това тъпо ли е от моя страна?

Офф то много въпроси станаха, извинявам се и благодаря за съдействието на тези, които ще се отзоват  bouquet

# 475
  • Мнения: 65
Здравейте, някой наскоро посещавал ли е увеселителния парк VIALAND ISTANBUL, ако може да сподели впечатления, има ли нещо по особено което трябва да знаем, цените на билетите какви са?

# 476
  • у нас
  • Мнения: 5 742
Здравейте, някой наскоро посещавал ли е увеселителния парк VIALAND ISTANBUL, ако може да сподели впечатления, има ли нещо по особено което трябва да знаем, цените на билетите какви са?
Здравей, за цените може да се ориентираш от сайта им. Има различни комбинации.

Последна редакция: чт, 17 май 2018, 06:57 от Sinara

# 477
  • Мнения: 7 918
Цитат
И тука вече моя план:
След тоя ми-ти обяд, отиваме с Т1 на Султанахмед да влезем във Водохранилището. От там пак на трамвая (има ли смисъл или направо пешачката?!) до Сюлеймание джамията. Може и обратно - от хотела, първо до Сюлеймание и след това в Йеребатан - той работи до 17:30, а джамията дали е до по-късно? Дзверя се в гугъл мапс и не ми идва акъла как да ги подредя.
След това отиваме на Еминьоню (трамвай или пеша?). Намираме корабчетата на Turyol за тур по Босфора. Надявам се, че има места по всяко време, не прочетох някой да е имал подобен проблем или да запазва места предварително. Видях, че са на всеки кръгъл час – отиваме и се качваме, нали? Не знам колко ще е часа тука, вечерен ли ще стане тура или дневен... Може да улучим вездесъщия залез  Laughing

Веси, Hug ударете първо Йеребатан и после с Т1 - Еминьоню- nuts Сюлеймание- nutsЕгипетския- nuts Turyol за тур по Босфора, защото всичко след водохранилишето  се върти около Еминьоню. Simple Smile

# 478
  • Венера
  • Мнения: 858
Veselina K, , аз след обяда бих отишла пеша до Сюлеймание, после по булевард Fuat Pasa, се спускате към Беязит (можете да минете и през Капалъ, а може и да заобиколите и минете през площада.), от там се качвате на Т1  и слизате на спирка Султан Ахмед (може и пеша, но не знам с какво темпо вървите и дали няма да се забавите). Влизате в Йеребатан, който не отнема повече от 40-50 мин.( за мен дори те са много).  Споменала си след Йеребатан да хванете Т1 до Сюлеймание, но Т1  не ходи там, а от Еминьоню се качва на моста Галата. Та след Йеребатан, ще видите колко е часа и как сте с времето, или пеша или отново с Т1 отивате на ферибота. За него не се запазват места, отивате и се качвате. Не съм чула до сега да е било толкова пълно, че някой да е останал да чака за следващия, но може би не е невъзможно да се случи. Дори и да стане през този един час, можете да се качите на моста Галата и да погледате Златния рог или да влезете в Египетския пазар. Все ще намерите как да го оползотворите.
За втория ден, аз не съм ходила в Долмахче,  но всички, които са били казват, че харема е абсолютно задължителен!  Мое мнение е, че щом сте там трябва да влезете да го видите. Имай предвид, че пред Долмахче има заведение със страхотна гледка към Босфора. Може да изпиете по един чай там. Двореца не би трябвало да ви отнеме повече от 3-4 часа. Ако влезете към 10, най-късно към 2 ще сте прикючили. От там се стига много бързо до Таксим с фуникуляра, но колко време ще се разхождате из Таксим и по Истиклял не мога да предвидя. Не знам какво се случва с парка Гези, скоро никой не го е споменавал, но е място, на което аз винаги се отбивам, ако съм на Таксим и имам време. Парка е емблематичен (за мен) за силата на човешкия дух и винаги отдавам почит на младежите, които буквално загубиха живота си, за да запазят живота на парка. Също така в края на парка има хубава гледка към моста над Босфора. Той е малък и не отнема повече от 30 мин да се разходиш да подзяпаш гледката и да се върнеш към Истиклял. В Сапфир ще сте може би, към 5-6, да се повъртите 2 часа, към 8 може отново да сте на Истилял. И по-късно да е, заведенията си работят.
Колкото до цените там, предлагат ли алкохол- по-скъпо е. Не знам с какви финанси ще разполагате. Има си заведения за бързо хранене, има си типичните турски заведения с готвена храна, в които сядаш хапваш набързо и ставаш, има си и ресторанти. Те вече са си по-скъпи. Рибните са най-скъпи, както и тук. Аз лично съм хапвала на две места там. Едното е ТагКафе и Бистро, а другото е МидПойнт. И в двете се сервира алкохол, и двете не са евтини, но не са и скъпи. Аз лично намирам цените им за напълно приемливи. Виж ги на първа страница, МидПойнт има супер гледка, а Таг кафе е място, на което вечер се събират готини младежи и пият бира.
На пазара в Бакъркьой не съм била, само съм минавала, и беше голяма лудница. Не мога за там да ти дам ориентир за времето.
Колкото до Азия, не, не е тъпо, защото за три дни няма как да разгледате всичко. Непосилно е. Ще се върнете отново. Пиер Люти не ме впечатли, но някой много го харесват. Аз предпочитам Босфора в пъти повече. Колкото до Миниатюрк, интересен е, но не е задължителен. Ако си с дете- да, но за възрастни има къде-къде по-стойностни и интересни неща.

# 479
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 732
Дами, ако не ви затруднявам, можете ли да ми дадете съвет втория ден как да го подредя. От 2 дни чета и мисля, обърках се .

1 ден - петък
Скрит текст:
Капалъ Чарши, Гюлхане и право към Сюлеймание –> Египетския (лесно се излиза от джамията към кюлот сокак", а от там - и към Мъсър чаршъсъ/) и хващаме трамвая Т1 до Кабаташ за Долмабахче. След това на фуникуляра или с метрото за Таксим. Спускаме се по Истиклял (около 2 ч. там, за да имаме време за Хафъз Мустафа, Демирьорен и др. Магазини), кула Галата (още надолу до моста Галата) и от Шишхане с  метрото до Сапфир (4.Levent).
След Сапфир отиваме да вечеряме в Ортаклар. Според чичко Гугъл работи до 1:00. Пак на Шишхане ли да слезнем и пеша или на друга спирка?

* Има и друг вариант за Сапфир - след корабчето по Босфора, минаваме пеша моста Галата, качваме се на трамвая/ тюнел до/от Каракьой и от там наблизо е ст. Шишхане (пеша до кулата Галата /стръмно е има изкачване/ или хващате Тюнел и сте на другата страна на Истиклял. Отново кулата Галата и след това метрото за Сапфир.

Изпълним ли е плана според Вас?

2 ден – не мога да си подредя в главата след църквата какво да правим.
Скрит текст:
Султанахмед – ако успеем да разгледаме Синята джамия и към Свети Стефан – от там до Еминьоню (вече тръгват от Каракьой, а не от Еминюню). Сега ще ми се карате, но от Синята джамия до Каракьой пак с Т1 ли? И трябва да се върнем за тура до Каракьой предполагам или да се качим от близка спирка до църквата?

За тур с Халич или пеша по моста Галата отиваме до Еминьоню, от където хванахме корабчето на Turyol за тура по Босфора. От кула Галата можем да хванем корабче за Тур по Босфора, само че вече с тръгване от Еминьоню, но за целта трябва да преминем по моста и там е Еминьоню, а от страната на кулата е Каракьой. Навръщане евентуално да слезнем на Юскюдар в Азия за кафето с възглавничките.

* Каракьой и баклавата на Гюллюолу е възможно да се съчетаят или с Египетския, или с кула Галата, в зависимост от това кога имате време и кога бихте могли да ползвате фери от Каракьой. За църквата и без това трябва от там да вземете, а баклаваджийницата е на метри от пристанището. 

Как да стигна до българската желязна църква Св. Стефан (и Вселенската патриаршия) + ферибот на Sehir Hatlari от Каракьой / Юскюдар - По същия начин, както до Пиер Лоти, но се слиза доста по- рано (спирка Balat).
По въпроса от горе - Сега ще ме биеш, но от Синята джамия до Каракьой пак с Т1 ли? ?? От Еминьоню трябва да се хване автобус един от тези - 36СЕ; 399В; 399С; 44В; 99. Първият курс на HALIC HATTI в събота и неделя е чак в 10:45 от Каракьой, затова на отиване към телеферика ползвайте автобус. Тук не ми е ясно какво е телеферика?
След тура ми се ще да отидем до мол Форум, но май ще пропуснем, ако са в съвсем различни посоки и за да не губим време.  Учителското заведение ще го оставим за последно. Този ден предпочитам да хапнем баклава в Karakoy Gulluoglu. Трябва да е преди учителското?

За неделя нищо не съм предвиждала, защото ще тръгваме сутринта и ще ни водят в някаква кожена фабрика. След това в мол Истанбул и Одрин. Та петък и събота са ни дните за обикаляне.

Хубав ден на всички! Yellow Heart

Общи условия

Активация на акаунт