Зависимост от Интернет и социални мрежи

  • 3 110
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 10
Здравейте на всички потребители! Студентка съм по Приложна психология в Пловдивски университет ''Паисий Хилендарски'' и за дипломирането си избрах да изследвам проблемът за зависимостта от Интернет и социални мрежи. Днес получих одобрение от администратор на страницата да публикувам анкета, която с Ваше съдействие ще ми помогне да разбера психологическите причини, стоящи зад това пристрастяване. Ще съм безкрайно благодарна, ако решите да ми съдействате, давайки искрените си отговори на тази тема.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSftcpXdfFH1NHXYIxK-37iD … t7k4hv5w/viewform


# 1
  • Мнения: 35 972
попълних, но като човек, които от години е зад компютъра по всякакви поводи и е убеден, че е пристрастен Wink , смятам, че анкетата ти е неточна, непълна и тенденциозно навеждаща към определени отговори
успех ти желая!

# 2
  • Мнения: 5 492
Съдействах и дадох искрените си отговори, но анкетата ни най-малко не дава отговор на въпроса, който сте си поставили. Повечето от въпросите в анкетата са смехотворни и абсолютно несвързани с поставената тема. Не ми е ясно как ще разработите някаква тема с тези хаотични отговори, които ще получите.

# 3
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
И аз попълчних, но негативните ми отговори, които преобладават, по никакъв начин не могат да се свържат с пристрастеност към интернет, която нямам. Имам си други грижи. Така че, в този смисъл, анкетата не може да даде отговор на въпроса дали се е влошило качеството ни на живот в резултат точно на такава пристрастеност. Иначе казано, не може да се установи причинно-следствена връзка.

# 4
  • Мнения: 2 885
Саймън Синек казва всичко по темата е един-единствен клип, този за милениумите. Wink
Анкетата е наистина хаотично подредена.

# 5
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 414
Ми, то освен нищо и по-по-най, друго няма.
Направи ми лошо впечатление, че възрастовите групи са кофти разпределени. Явно таргетът е до 35.

# 6
  • Мнения: 5 492
Мен ме смути, че един път се пита дали интернета не ми пречи на ученето и успехите ми в училище, а след малко ме питат и за сексуалния ми живот и работата ми... Аз на училище отдавна не ходя и честно отговорих, че не ми пречи. Обаче все пак не е обмислена анкетата.

# 7
  • Мнения: 10
Здравейте и благодаря за отделеното време! В такъв тип проект е наистина важно съдействието на доброволци.Като студент, готвещ първият си дипломен проект и съответно изследване, не претендирам, че съм изпипала всичко-като например неточността с възрастовата група, която смятам да коригирам. Тези 'смехотворни' въпроси обаче не са авторски, а тестови въпроси със скали за оценяване, разработени от специалисти в тази област. Напълно разбирам, че ви изглеждат нелогични каквито са повечето психологически въпросници, между другото, ако поразгледате. Чуждестранни изследвания са доказали, че нарастналият брой пристрастени към Интернет потребители в целостта си имат психологически симптоми или характерови особености-тревожност, чувство за изолация и самота, депресивни симптоми ( а депресия можеш да развиеш поради мн различни причини, вкл неудовлетвореност в професионалната сфера), срамежливост и пр, затова и има такъв тип въпроси. Дали аз ще успея да докажа тази теза на българска почва, ще разбера скоро! Моите лични наблюдения , недоказани са, че хора, активно ангажирани в идеи, които харесват, които творят, които се радват на здрави социални връзки и семейно щастие нямат потребността да постват в социални мрежи, търсейки общуване, одобрение или задоволяване на любопитството. Темата е обширна, благодаря за коментарите, макар, че в тях прозира повече негодувание от самите въпроси, отколкото градивна критика!

# 8
  • Мнения: 5 492
Мило момиче, нали не си въобразяваш, че ние тук за първи път виждаме психологически тестове? Надявам се също не си въобразяваш, че няма психолози във форума. Леко смешно е да ни пращаш да разглеждаме други анкети. Това, че си събрала произволни въпроси, не означава, че си си свършила работата качествено. Всички въпроси от типа "Избери вярното" няма да ти дадат никакъв отговор на въпроса, който ще разглеждаш, защото не са свързани с темата. Има безброй причини човек да е в депресивно състояние, които според твоя въпросник ще се сведат до една - зависимост от интернет. Не ти е добра анкетата и вместо да промениш нещо, ти ни пращаш да гледаме други анкети... ами гледали сме - и в университета, и на работа, и по професионални семинари. Вече съжалявам, че попълних.

# 9
  • Мнения: 423
Момичето сега се учи. А и тези въпроси едва ли е подбрала сама, защото има дипломен ръководител. Нека сме по- толерантни.

# 10
  • Мнения: 10
Spiritlight, приемам градивната критика и мнение на всеки, който конкретно назове проблема и даде аргумент, особено от професионалисти! Пак казвам, че благодаря на всеки, който е отделил време, включително на Вас, но въпросите не са произволни и не Ви предлагам готова чужда анкета, а два инструмента, които биха ми дали насока в изследването за пристрастяването. Освен това целта ми не е да докажа, както казахте, че депресията се дължи на интернет адикция, а точно обратното-такъв тип проблеми като депресия могат да са в основара на интернет адикция. Координирано е с академичен ръководител, да, ако сметнете, че искате да сте полезна, назовавайки конкретно проблем, ще е страхотно. Аз не се имам за спец в изследванията, но това, което чета като коментари тук са основно нападки-критика, поднесена по начин, който по-скоро да ме обезкуражи, отколкото да ми даде идеи кое точно КАК да подобря. Аз просто сметнах за редно да споделя защо въпросите са такива, след като сте отделили време за нея, защото няма как да знам каква част от аудиторията е запозната с такива проучвания. Никога няма да разбера защо е нужно да се реагира с нападки и да се слагат епитети на всеки и всичко.

Последна редакция: ср, 11 апр 2018, 22:47 от Peit989

# 11
  • Мнения: 2 133
Анкетата е ок. Все пак авторът е студент. Той/тя сега трябва да работи, ако някой ще коригира, има си ръководител на дипломната работа. Има, разбира се, неща които могат и да се преработят в анкетата, но човек се подобрява с грешките и опита. Ще ми е интересен крайният резултат и най-вече - анализът, който ще трябва да направиш. Успех в защитата!

# 12
  • Мнения: 10
Snowche, благодаря!

# 13
  • Мнения: 147
Анкетата не е лоша. Може би въпросите трябваше да са повече и да няма толкова депресивни отговори. Може би трябваше да има и 1-2 кратки отворени въпроса. Няма подреденост на въпросите т.е примерно:
3-4 въпроса за приятелствата ни в социалните мрежи и навън, както и приятелствата, които от виртуални са станали реални;
3-4 въпроса за семейство и работа, като се изследва как интернет ни губи времето, но и как ни помага да си направим проектите, да си свършим работата и т.н.
3-4 въпроса за лична удовлетвореност и начини на себеизразяване във виртуалното пространство.

# 14
  • Мнения: 8 082
Анкетата е ок. Все пак авторът е студент. Той/тя сега трябва да работи, ако някой ще коригира, има си ръководител на дипломната работа. Има, разбира се, неща които могат и да се преработят в анкетата, но човек се подобрява с грешките и опита. Ще ми е интересен крайният резултат и най-вече - анализът, който ще трябва да направиш. Успех в защитата!
Ами все пак авторът е дипломиращ се студент Thinking Направих теста, но... всички въпроси от "депресивните" какво точно ще докажат - че сме работещи хора над 35, които нормално се уморяват на работа и от домашните задължения след това, имат нужда от повече сън, самокритични са... или че сме завряни във виртуалното пространство и затова не ни стига времето и сме хронично уморени и недоволно Rolling Eyes
Та като за курсова работа в 3-ти курс, въпросите стават, но като за дипломна са ми малко... недомислени. Анкетата следва да се пуска след като е съгласувана (като съдържание) с ръководителя, а не в движение да се пипа, как ще се правят изводи след това...

Общи условия

Активация на акаунт