"Обичам" Топлофикация 3

  • 41 872
  • 752
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 11 671
Естествено, че е мнооого хубаво да се "топлиш' на климатик ама в топлофицирана сграда.  Замисляла ли си се дали щеше да е така, ако в сградата нямаше тец? Щяха да ти резнат глават до кръста тези от енергото.

# 466
  • Мнения: 320
Какво ме топлият тези тръби като постоянно са студени? Питах в топлофикация защо плащам за сградна инсталация като тръбите, минаващи през апартамента са студени и те ми обясниха че апартаментите над нас не използват парното и респективно не се качва топла вода. Т.е. това че има тец не ме топли много много, даже изобщо. Стълбите не са топлофицирани, имало е тръби и парно, но са махнати преди повече от 20 години. И понеже във входа е адски студ, асансьора дори спира да работи, съм мерила температура през зимата. При 0 градуса на вън, вътре е максимум 5 градуса и то на 6 етаж, където се очаква да е по-добре, нали топлото се качва на горе. При по-студени външни температури падаме и под 0.

Като махнем ТЕЦ-а ще ви кажа дали има разлика в сметките за ток.

# 467
  • Мнения: 46 543
Какво ме топлият тези тръби като постоянно са студени?
Като човек, който е бил 19 г. без ТЕЦ, мога да ти кажа, че разликата е от небето до земята. Никакво значение няма къде точно се пуска парното в една сграда, това е централно отопление и то затопля всичко от долу до горе. В студена зима само с влизането във входа мога да позная дали има парно. В нетоплофизираните самите стени излъчват студ, дори стаята да е силно затоплена.
При нас също тръбите са почти винаги студени (само в банята са нон стоп топли), но T нощем не пада под 17, а денем е 20-21. Това без да пускам радиаторите. Не мога да си представя, че това не трябва да го плащам. Кой да ми го плати?

# 468
  • Мнения: 320
Е при нас са винаги студени, не е имало момент когато да са топли, цяла зима съм ги следила. Стоплят се само ако реша да пусна радиатора и чак тогава тръгва някаква топлина по тръбите. В банята също са студени. При нас в стаята, която не отопляваме е около 15 градуса през деня. Среден апартамент, 1 външна стена, източно изложение, външна изолация и нова дограма. Според мен си зависи колко се отопляват съседите, ако отопляват по 1 стая няма как сградата да е топла дори и с ТЕЦ.

# 469
  • Мнения: 13 772
Щранговете в банята и на топлата вода също затоплят сградата, дори и да няма нито един апартамент с пуснати радиатори. Което пък е малко вероятно.

# 470
  • Мнения: 46 543
При нас в стаята, която не отопляваме е около 15 градуса през деня..
Без ТЕЦ ще е около 10.  А токът за достигането и поддръжането на 15 ще е доста над сградната.

# 471
  • Мнения: X
Не е съвсем така. Съседите ѝ също ще се отопляват до същите температури като сега и също ще греят сградата точно колкото и сега.
А пък ако апартаментът им е изолиран добре, няма да плащат за загубите на съседите им, както сега плащаме.
Когато ползващите ТЕЦ сме малко като процент в ЕС цената за  сградната е много по-висока.

# 472
  • Мнения: 46 543
Не може да се затопли сградата по същия начин. Колко човека си топлят баните в нетоплофицирани сгради, примерно.
Но пък има достатъчно блокове без ТЕЦ, има избор за всеки Simple Smile

# 473
  • Мнения: X
Има да. Има и кофти закон, който дава възможност да се отопляваш безплатно. Просто не плащаш и след три години ти опрощават всичко. А баламите като мен плащат и на хитреците. Мая Манолова ги пази щот ще ѝ гласуват наесен и така.

# 474
  • Мнения: 46 543
Не се опрощават. Служебно имам наблюдения в/у няколко неизрядни имота. Завеждат дело. Наистина изчезват от фактурата, но всъщност отиват в съда и последствията са по-сериозни.
Може да има изключния, ако някой не си е свършил работата, но в общия случай са доста стриктни.

# 475
  • Мнения: X
Защитаваш ги щото ти е изгодно, греете се на сградната и плащате малко.
Ето ти пример за един мой съсед:
"ePay.bg Ви уведомява за задълженията по регистрираните от Вас периодични
сметки:

Търговец Абонатен номер Сума
---------------------------------------------------------------------------
Топлофикация София 8792.83
С уважение,
ePay.bg
"
Платец ,........ Сума за плащане: 7495.27лв.
Платец ......... Сума за плащане: 981.17лв.
Сума за плащане: 8476.44лв.
И за дяловото аналогично.
 Купиха му апартамента на един, задължението му си остана, той може и да е умрял вече, а топлофикация и аз и всички съвестни платци ще пием по няколко студени води.
Не пиша абонатни номера, щото може и да е незаконно, не знам, макар че информацията е публична.

# 476
  • Мнения: 46 543
Не ги защитавам, а казвам какво виждам. Скоро осъдиха наши приятели (наемателите им не си бяха плащали). Освен сумата, платиха и 150 лв. съдебни. Ако не го бяха направили, следваше запор. Сумата беше под 2000.
Ей сега преди месец получихме и ние получихме, че сме осъдени от Студена вода, при положение, че сме платили всичко до стотинка. Чакаме адвоката да каже какво е развитието, очевидно е грешка, но не мога да се съглася, че не съдят, а парите отпадат просто така.

В посочения случай ще има съд, ако новите собственици не си оправят нещата, ще съдят тях. Хора си продават имотите и купуват по-малки, за да погасят подобни задължения. Все някога ги притискат. А сумата е такава, защото може би е договаряно разсрочено плащане. Тогава всички задължения се прехвърлят към по-нова година, за да не попаднат в давностния срок. Ако бяха опростени, нямаше да се виждат. Но няма да се излъжат така лесно.

В крайна сметка гледам на първо място комфорта. Факт е, че е евтино, но и двойно да беше, пак ще съм доволна.
За евтино и скъпо зависи и от имота. Примерно офисът ни е хладилник, уж същото изложение, уж тухла. Затова като купувахме, избирахме зимата. Лесно се усеща кой имот си е топъл по принцип и кой ще иска много пари за топло.

П.П. При нас сградната хич не е малко. Само тръбите в банята за 400 единици, за сравнение, детската стая, в която е ползвано интензивно тази зима е под 150.

# 477
  • Мнения: X
Първият платец е предишния собственик, вторият е настоящия. Предишният вече няма нищо, и да го осъдят няма как да плати, няма пари, не работи, живее на улицата. Във входа ни има поне още двама абонати със задължения.
За комфорта съм съгласна, но не и да плащам за отоплението на разни тарикати.

# 478
  • Мнения: 46 543
Неизбежно е. За студената вода също е така. На всеки 3 месеца изравняване и слагане на сума ти кубици. Откъде мислиш идват?
В цената на тока също са им сметнати загубите, в тази на храните - брака и т.н. Осигуровките за майчиство - някои хора се възползват от 1 такова, друго от 4, а всички плащат еднакво.
Гледам да не ги мисля тези неща, защото са неизбежни Laughing

# 479
  • Мнения: 11 671
Фри, не си права. Моя колежка наскоро осъдиха. За жилище, в което са живяли починалите ѝ родители. И давност нямаше даже, намериха   ѝ цаката от Топлофикация, има си разнин врътки  в закона и те много добре се възползват. Докато бяха живи родителите ѝ даже уведомителни писма за задължениата не им пращаха и в мига, в който починиха и двамата, погнаха наследниците.  На мига просто!
Това  с опрощаването май само по телевизията си дрънкат......

Общи условия

Активация на акаунт