Пазарът на недвижими имоти - какво се случва реално?-26

  • 70 493
  • 734
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 25 736
Здравейте, напоследък се оглеждаме за апартамент за покупка в кв. Иван Вазов. Тук работя, детето ми учи, а и квартала ми е по сърце. Цените на квадрат обаче са се вдигнали невероятно много и честно казано ми се виждат нереални за това, което се предлага. Сега съм в дилема дали да бързаме или да изчакаме - упорито се говори за нов имотен балон. Искам да допълня, че живея в квартала под наем и наемът, който плащам не е висок. Ще ми бъде интересно да чуя и вашето мнение ?
Ами, ако питаш наем или заем, аз съм за второто. Но трябва да имаш парите за самоучастие в кеш и предполагаемата вноска да не надвишава наема ти с много. Никой не гарантира, че хазаите утре няма да решат да продават, или вдигнат наема... Ако чакаш балона да се спука, може да закъснее, а ти в това време наливаш пари в наеми...

# 31
  • София
  • Мнения: 4 242
Не харесвам термина "балон". Той предполага спукване Simple Smile и спихване (рязък спад) на цените. Според мен предстои успокояване на темпото на растеж в цените и корекция надолу за надценените имоти, които са се опитали да "яхнат" вълната на растеж.
Конкретно за Иван Вазов - важен е бюджетът, с който разполагате за покупка. Има НС, където може евентуално да се включите по-отрано, докато живеете под наем. Другото е да следите изкъсо пазара на СС и да купувате, когато цената и имотът, че ви устройва, та дори и това да е сега, тъй като там имотите няма как да паднат драстично без някакъв форс мажор.

# 32
  • Мнения: 19 475
Ех, то ако можеше да знаем.....но и на мен там ми се вижда много висока цената, може би няма такова предлагане като в съседния Лозенец. Там цените са една идея по-ниски засега. Вижте в Стрелбище дали няма нещо подходящо за вас.

# 33
  • Мнения: X
Здравейте, напоследък се оглеждаме за апартамент за покупка в кв. Иван Вазов. Тук работя, детето ми учи, а и квартала ми е по сърце. Цените на квадрат обаче са се вдигнали невероятно много и честно казано ми се виждат нереални за това, което се предлага. Сега съм в дилема дали да бързаме или да изчакаме - упорито се говори за нов имотен балон. Искам да допълня, че живея в квартала под наем и наемът, който плащам не е висок. Ще ми бъде интересно да чуя и вашето мнение ?
Специално според мен цените в Иван Вазов са нереално високи. Под нереално разбирам, че един имот се изплаща с наеми за 25+ години, което е доста лош коефициент. Аз бих купила другаде, където е по-евтино и бих продължила да живея под наем в Иван Вазов. Ако говорим в цифри - тристаен за 170-180 000 евро в Иван Вазов би струвал 100 000 евро в Манастирски Ливади. Там има много търсене под наем, така че бихте го отдавали за около 800 лв., а в Иван Вазов дори и да ви се качи наемът на 1000 лв., разликата би била само 200 лв. Де факто със спестените 70 000 евро може да покривате разликата в наема от 200 лв. за 57 години напред. И пак да си живеете в Иван Вазов или където си пожелаете в София.

# 34
  • Бургас
  • Мнения: 5 999
Освен ако на наемодателя сина му не се ожени...
И аз давам под наем, но утре може да реша да продавам, или да го подаря на някой зажаднял за наследство внук.
Живеенето под наем за мен е безсмислено и несигурно, ако имаш възможност за собствено с кредит.

# 35
  • гр. София
  • Мнения: 104
Благодаря ви за мненията и съветите. За момента ми е по сърце Иван Вазов, но знае ли човек може и да се променят нещата. Ще се радвам да чуя и още мнения.

# 36
  • Мнения: 9 646
Предполагам Иван Вазов ви е на сърце, защото сте си свикнали там (не че не е хубаво де). Но защо не обмислите обективно и други квартали, където няма да е чак толкова скъпо, като се абстрахирате от сантиментална страна. Такива цени около двестате хиляди ми се струват ужасно много за кой и да е квартал в София. Но пък ако прецените, че наистина в Ив. В. ще се чувствате най-добре, купувайте там, важното е да сте щастливи.

# 37
  • Мнения: 9 860
  За балон говорят само хората,  които не са на зор да купят,  или които нямат парите,  или не желаят ипотека.  Останалите сме по здраво стъпили на земята

# 38
  • Мнения: 2 694
Или искат да купят нещо без пари, защото всичко е много скъпо Simple Smile Това най-вече Simple Smile

# 39
  • Мнения: X
На въпроса за Иван Вазов (или където и да било другаде) не мисля, че някой може да отговори - отговорът е субективен и зависи от личната ситуация на питащия, която само той си я знае Simple Smile


Конкретно за Иван Вазов - важен е бюджетът, с който разполагате за покупка. Има НС, където може евентуално да се включите по-отрано, докато живеете под наем. Другото е да следите изкъсо пазара на СС и да купувате, когато цената и имотът, че ви устройва, та дори и това да е сега, тъй като там имотите няма как да паднат драстично без някакъв форс мажор.
А обективно за квартала и НС в него: в момента знам само за 2 строящи се сгради - едната на Витошка на мястото на ВИС-аджийската къща, а другата малко по-надолу, на Витошка и Янко Забунов, срещу Неро. Втората е огромна сграда на Сити Хоум Парк, за която на сайта им няма никаква информация, а на информационната табела на обекта няма телефони за продажба. От друг форум: http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=138538536&postcount=398   Снимките са от 2017, сградата вече е на груб строеж и й слагат дограмата и изолациите, но продължава да няма обявени имоти за продажба. От горния форум писаха, че са питали (не знам на кои телефони...) и цената е била през 2016 г 3000 е/кв., а най-малкият апартамент е 212 кв.м.  

Искам да кажа, че ако някой разчита да вземем евтино "на зелено" в Иван Вазов, много силно се е объркал. Има останали много малко терени за застрояване (едната къща, между другото, е точно срещу сградата на Сити Хоум Парк, засгеа си живеят собствениците в нея, не знам до кога) и цените са безумни, дори и на зелено. СС също се предлага изключително малко и дори и панелите държат по 2000 е/кв. Като цяло, за който не иска да смени квартала, не виждам опция. Цените ще паднат в условия на криза (като тази 2008), но тогава и ипотечните кредити ще са скъпи и трудни за вземане, така че не виждам да има голяма полза за чакащите този сценарий. Ако някой има надиплени 200 К евро в кеш, друга работа Simple Smile

А, на Милеиум центъра има огромен трасперант за продажба на апартаменти с телефон - за който се интересува. Те вече са завършени. Там също, обаче,  най-малкият е около 300 кв.

# 40
  • Мнения: X
Ех, то ако можеше да знаем.....но и на мен там ми се вижда много висока цената, може би няма такова предлагане като в съседния Лозенец. Там цените са една идея по-ниски засега. Вижте в Стрелбище дали няма нещо подходящо за вас.

Стрелбище е само с около 10-15 % по-евтино, дори има случаи на панелни срещу пазара, от другата страна, обаче, да ги обявяват в Иван Вазов и на неговите цени, макар формално да са в Стрелбище. Така или иначе, цената пак е около 150 К евро за реални 100 кв.

# 41
  • София
  • Мнения: 4 242
Poppea, точно малкия строеж до блока на Баневи имах предвид. Аз коментирам, че има избор на всякъкви имоти /СС, НС, в строеж/.
Не зная бюджета за имот на семейството, налични средства, така че не мога да коментирам дали им е скъпо или евтино.
Преди десетина години купувах в квартала. Почти година чаках собствениците да слязат на цената, която предлагах. Simple Smile Ама пазарът беше друг. Аз не бързах, пък те трябваше да продават. Дали пак ще дойде такова време, никой не знае.

# 42
  • Мнения: X
Poppea, точно малкия строеж до блока на Баневи имах предвид. Аз коментирам, че има избор на всякъкви имоти /СС, НС, в строеж/.
Не зная бюджета за имот на семейството, налични средства, така че не мога да коментирам дали им е скъпо или евтино.
Преди десетина години купувах в квартала. Почти година чаках собствениците да слязат на цената, която предлагах. Simple Smile Ама пазарът беше друг. Аз не бързах, пък те трябваше да продават. Дали пак ще дойде такова време, никой не знае.

Чакай, на Баневи не е ли на Витоша 103, преди Витоша да пресече Забунов, и там няма малък строеж - всъщност точно до тях имаше къща и сега строят огромната сграда на Сити Хоум Парк. А ВИС-аджийската къща, където в момента строят, е на Витоша 119, след Забунов, пада се срещу магазин  Дженезис.

Ами аз коментирам не техния бюджет, а твоето твърдение, че могат да вземат на зелено по-евтино, което не могат, защото на зелено е същото като на червено. И не, няма избор "в строеж", поне няма обявен в публичното пространство. А НС има предлагане, малко, но има, на СС е по-малко.

# 43
  • София
  • Мнения: 4 242
Ще погледна тия дни за номерацията, има строеж непосредствено до Баневи и преди Сити хоум. Може и да бъркам.
По-рано съм написала, а не по-евтино, защото изборът е по-голям,  тъй като предлагането в квартала е ограничено. Peace

# 44
  • Мнения: X
Ще погледна тия дни за номерацията, има строеж непосредствено до Баневи и преди Сити хоум.
По-рано съм написала, а не по-евтино. тъй като изборът е по-голям,  тъй като предлагането в квартала е ограничено. Peace

Оушънс, питащата се оплаква не от липса на избор (която обаче е налице), а от високите цени. Затова и аз възприех твоя пост за зеленото в тази посока  Peace
Отвъд цените, избор на зелено няма, защото в тези сгради, които споменах, няма телефони за продажби, - за Сити Хоум поне съм сигурна в това. Предполагам, че искат да ги продават завършени на висока цена - по примера на НИКМИ с Милениума - чак сега сложиха телефон за продажби. Или пък вече си имат клиенти за имотите.
Малък строеж има на калкана на сградата с Пощенска банка  -е, няма да е много малък, защото ще е висок 7 етажа поне, колкото нея, но доста по-тесен. Мисля, че сградата на Баневи (нали е тази с руския гастроном долу) е точно до петното на Сити Хоум - имаше много красива къща в много лошо състояние, а парцела го ползваха за скара за кебапчета, а също и за платен паркинг.  

Строеж до сградата на Баневи със сигурност няма, тя (с гастронома) е на калкан с огромната сграда на Хоум Сити, а от другата й страна е малка стара кооперация на 3 етажа. Получило се е като торта - три-етажна, залепена до нея пет-етажна и до нея залепена 8 етажна. Строежът е по-надолу по Витошка след Забунов, на калкан със 7-етажната с Пощенска банка.

Последна редакция: пт, 13 апр 2018, 10:03 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт