Прага – тема 2

  • 60 668
  • 776
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 3 194
Zaek, на ваше място бих избрала за начална точка Ческе Будейовице. Оттам има добра автобусна връзка до Чески Крумлов (на всеки час, 30 минути път) и влак на около два часа (стига се за около 45 минути). От ЧБуд има и доста връзки за Хлубока (влак и автобус). Разписание можеш да видиш на този сайт:

https://t.idos.idnes.cz/en/vlakyautobusymhdvse/spojeni/?

Внимание! В следобедните часове всички транспорти в Чехия се разреждат, по-нарядко са, планирайте добре връщанията си.

Чески Крумлов е по-туристическото място, вечер се изпразва, има повече забележителности - замъка, уличките, бароковия театър (с предварителна резервация е). Ческе Будейовице е по-обикновен град с красив център. В транспортно отношение ще ви е по-лесно придвижването от и до Ческе Будейовице.

Колкото до пътя от Прага до Ческе Будейовице - препоръчвам regiojet.com, автобус с работеща тоалетна, за 9 евро на човек и за 2 часа сте в Ческе Будейовице. Със същата фирма за 2:50 минути и за 10 евро сте в Чески Крумлов. Пътувала съм милион пъти с тази фирма и никога не е имало проблем. Билети се купуват онлайн, получават се на мейла. Автобусите на Региоджет за ЧК и ЧБ тръгват от Прага от автогара На книжеци, която се намира на метроспирка Андел.

# 721
  • София
  • Мнения: 5 140
РЕНФЕ е испанският национален жп оператор.
Посетих и двата града през 2022 година като дневни разходки от Прага, много са приятни и си заслужават. Но чак да отседна няколко дни там, не бих.
Аз автобус никога не бих препоръчал когато има комфортен и бърз влак от Прага. Разписание : cd.cz

# 722
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 605
Оф, да обърках се. Не Ренфе, а в Omio. Пътувала съм с бързи влакове в Чехия, наистина е много удобно, а и влаковете им доста добри и удобни.
Благодаря за отговорите!

В Прага сме обикаляли на много места, затова исках на друго място, което да има забележителности, а и да е по-спокойно по отношение на туристи. А за еднодневно отиване и връщане, ми се струва, че пътя е доста и малко се обезсмисля ходенето (в случай, че отседнем отново в Прага). Така сме посещавали Конопище, Седлец и Кутна хора, Карлщайн, но разстоянието е по-малко.

Последна редакция: пт, 28 апр 2023, 14:18 от zaek

# 723
  • Мнения: 2 124
Остават броени дни до пътуването ни до Прага, аз все още съм с хаотичен план, по-скоро план липсва, само събрана информация.

Имам две основни питания.

Първо, по отношение на автоматите за билети на ГТ, понеже има разминавания в споделената информация -
на някои места пише, че автоматите приемат само карти, на други, че може с карта, монети или банкноти???
На споделеното клипче (благодаря) все пак се ползват монети...
Може би разликата идва от това дали автоматът е в превозно средство, или на спирка/метростанция?

Вторият ми въпрос е свързан с валутата.
Не мога да намеря крони във Варна, по-точно намерих, но имаха само две банкноти по 2 000 крони и реших да пообиколя малко.
Планирам да плащам предимно с карта, така или иначе едва ли комисионната ще е по-неизгодна от разликите в курса, или?
Ще взема евро за всеки случай, ако по някаква причина се случи нещо с картата, все пак евро на място ще обменя по-лесно. Искам да имам и крони под ръка, но не върви да съм с едри банкноти...
Също нямам идея колко да обменя, дали 200-250 лв. биха били достатъчни?!? Пътувам с дъщеря ми, 5 дни (единият е пристигането вечерта), както казах, най-вече с карта ще плащам, едва ли ще обикаляме чешките кръчми, менюто им не ни е по вкуса.

Може би ще имам и други въпроси, на отзовалите се благодаря предварително.

Последна редакция: пн, 08 май 2023, 23:20 от SamoDiva

# 724
  • Мнения: 11 092
2000 крони не е чак толкова едра банкнота, 85 евро са това. Е, за билетчета не става, но в ресторант или магазин с лекота ще я развалите. Навсякъде се приемат карти, разбира се, а може и да изтеглите еднократно от банкомат, да си имате някакъв кеш за зор-заман - няколко евро комисиона/превалутиране няма да ви съборят.

# 725
  • Мнения: 7 057
Преди седмица в Прага купих билети за метро с дебитна карта. С нея плащах и в заведения, музеи, магазини.
Приятно изкарване, прекрасен град е!

# 726
  • Мнения: 2 124
Благодаря за бързите отговори Simple Smile

След като се поразрових, открих различни автомати за билетчета - от стария вид и със сензорен екран, оттам и разминаването с опциите за плащане.

Споделям това клипче -
онагледено как се стига от летище до центъра
https://www.youtube.com/watch?v=uOVNpRCRpNo

Поредният въпрос -
метрото е до полунощ, а трамваите?
С линия А на метрото трябва да слезем на MALOSTRANSKÁ и после да хванем трамвай.
Ще е малко преди 22 ч.

Последна редакция: вт, 09 май 2023, 01:52 от SamoDiva

# 727
  • София
  • Мнения: 8 114
На машините за билети за градския транспорт, може ли да се плаща с банкноти? Не беше ли само с монети и карти?

# 728
  • Мнения: 7 057
Мисля, че нямаше опция за банкноти.
За трамваите не знам, ние пътувахме само с метро.

# 729
  • Мнения: 646
Благодаря за бързите отговори Simple Smile

След като се поразрових, открих различни автомати за билетчета - от стария вид и със сензорен екран, оттам и разминаването с опциите за плащане.

Споделям това клипче -
онагледено как се стига от летище до центъра
https://www.youtube.com/watch?v=uOVNpRCRpNo

Поредният въпрос -
метрото е до полунощ, а трамваите?
С линия А на метрото трябва да слезем на MALOSTRANSKÁ и после да хванем трамвай.
Ще е малко преди 22 ч.
Не би трябвало да имате проблем с трамваите, те също се движат до полунощ. Иначе в Прага има доста добре уреден нощен транспорт.

# 730
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 605
Остават броени дни до пътуването ни до Прага, аз все още съм с хаотичен план, по-скоро план липсва, само събрана информация.

Не мога да намеря крони във Варна, по-точно намерих, но имаха само две банкноти по 2 000 крони и реших да пообиколя малко.

В Tavex в Град Мол би трябвало да има крони, а и курсовете им са най-добри. Ако Ви е далече се обадете да питате - имат телефони в сайта.

В Чехия е най-удачно да имате крони или да плащате с карта.

# 731
  • Варна
  • Мнения: 161
Остават броени дни до пътуването ни до Прага, аз все още съм с хаотичен план, по-скоро план липсва, само събрана информация.

Не мога да намеря крони във Варна, по-точно намерих, но имаха само две банкноти по 2 000 крони и реших да пообиколя малко.

В Tavex в Град Мол би трябвало да има крони, а и курсовете им са най-добри. Ако Ви е далече се обадете да питате - имат телефони в сайта.

В Чехия е най-удачно да имате крони или да плащате с карта.

Аз преди 2 седмици точно от Тавекс си взех крони.

# 732
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Здравейте, малко се обърках в сравнение с Виена.Билетите за автобусите от летището отделно ли са от тези за градски транспорт? След като слезем от 119 вероятно, ще трябва да хванем метрото и съответно купувам нов билет? Също така за дете на 7 години има ли разлика в цената?

# 733
  • Мнения: 3 194
Билетите са едни и същи. Изключение е автобусът Airport Express, билети за който се купуват от шофьора и от инфоцентровете.

Ако си вземете 90-минутен билет, валидирате го в автобус 119, след това за метрото не ви трябва нов билет и няма нужда да се валидира отново. Важи 90 минути независимо от броя смени или вида транспорт. Самата валидация излиза като лазерен печат върху билета - дата, минута и час, място на качване.

Детето на 7 години пътува безплатно.

# 734
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Благодаря, значи времето важи още от летището.
Съжалявам, че така повтарям, но сигурно ли е това за децата?Не ми е идеята да спестя, а накрая да имам глоба.

Общи условия

Активация на акаунт