Erkan Petekkaya&Ayça Varlıer&Özcan Deniz&Hatice Şendil~Истанбулска Невеста~188

  • 72 241
  • 736
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 642
     Добро утро!

    Да си догледам последните 20 минути, които ми останаха от предходната серия с превода!

     Хубава събота!


     

Последна редакция: сб, 14 апр 2018, 09:18 от ORS/KRISI

# 31
  • Мнения: 36 766
Злати  Hug Криси  Hug
Днес е почивен ден и кафето няма да е излишно  Naughty
Злати благодаря за линка за гледане на снощния епизод  Hug Дано следващата седмица да бъдеш с нас  Praynig Принцесата да ти гостува в останалите дни от седмицата  Grinning
За мен изненадата в този епизод, ако така мога да нарека случилото се беше Адем - майка му е откраднала живота му от където и да го погледнем....Той няма представа какво е това пролетен пикник....Не смея да го кажа, да не би да греша, но останах с впечатление, че Адем дори не гледа филми. Още от дете на него му е внушавано - ти трябва да отмъстиш на семейството на баща ти.....Разходката му в конака, "разговора" с баща му за мен беше много тъжен момент.....След този ден Адем наистина беше щастлив......
Другата изненада за мен беше Бурджу - не вярвах, че е забравила какви ги натвори в деня на сватбата. Не успяха сценаристите да ме убедят, че човек може да се напие до безпаметност.....Но го приемам....и първото, което ми идва на ума е "Мисля го на трезво, говоря го на пияно..." Бурджу е много чувствителна на тема семейство - защото не е имала такова, макар да има двама живи родители. Каза на Осман, че още от дете се е борила да бъде обичана....И може би затова усети, че не е в сърцето на Осман.....Между двамата любовта не е истинска, защото и двамата се впуснаха във връзката с лъжа....Бурджу се представи това, което не е.....А Осман със скритата тайна за любовта му към Сюрея......За мен лъжата на Осман е по-голяма......Не само Бурджу, Осман никога няма да може да обича друга жена......Дори и да създаде семейство то никога няма да бъде изпълнено с искрена обич....
Гарип е прекрасен пример за това - след като дори и след 40 години любовта му към Есма е жива, това означава, че в брака му не е имало истинска любов. И може би това е била причината да бъдат разделени......Бурджу на практика е жертва на тази любов - не е живяла с двамата си родители.....Не е получила любовта, която получава всяко дете......Сега съдбата й отрежда същото - живот с мъж, който е влюбен в друга......
Знам всички симпатизирате на Осман, но гледам реалистично......За мен любовта на Осман към Сюрея ще бъде винаги пречка в живота му. Той не може да направи жената до себе си истински щастлива.....Ще изчакам българския превод, да видя какво разказа Осман на брат си....Но ако отново е разказал версията, която разказа на майка си, че пръв е срещнал Сюрея, за мен това означава, че Осман си живее в една заблуда съвсем умишлено.....За мен оправданието на Осман, че не е направил нищо,за да покаже на Сюрея любовта си не е меродавно.....Осман е много интелигентен и умен за да се държи по друг начин.......Но Осман не направи нищо да се "освободи" от тази любов.....


Последна редакция: сб, 14 апр 2018, 10:20 от MAMA-AN

# 32
# 33
  • Мнения: 41 780
Тъй като внучката си играе..... и аз наминавам.... Wink

Епизодът в Контакта....
https://vk.com/kyg_club?z=video-78538620_456239883%2F016bf16ea2a … pl_wall_-78538620

Рейтингът....

TOTAL-нямало е нов епизод на Опасни улици,за това сме по напред...но рейтинга пада...
1 SURVIVOR TV8 20:30 00:31 6,87 18,18
2 ISTANBULLU GELIN STAR TV 20:51 00:16 5,14 12,94
3 ASK VE MAVI ATV 20:30 23:45 4,89 12,29
4 FATIH PORTAKAL ILE FOX ANA HABER FOX TV 18:59 20:00 4,25 15,67
5 ARKA SOKAKLAR (TKR) KANAL D 20:00 21:29 4,01 11,18
6 MIRAC KANDILI OZEL KANAL D 21:30 23:28 3,47 8,46

AB

 1 ISTANBULLU GELIN STAR TV 20:51 00:16 8,24 20,62
2 SURVIVOR TV8 20:30 00:31 7,09 18,61
3 PAYITAHT ABDULHAMID TRT 1 21:02 00:15 4,12 10,33
4 FATIH PORTAKAL ILE FOX ANA HABER FOX TV 18:59 20:00 3,85 16,17
5 ISTANBULLU GELIN (OZET) STAR TV 20:00 20:51 3,82 11,08
6 SURVIVOR OZET TV8 19:16 20:30 3,28 11,71

20+ABC1-отстъпили сме 1-то място...
 1 SURVIVOR TV8 20:30 00:31 7,74 19,66
2 ISTANBULLU GELIN STAR TV 20:51 00:16 7,13 17,32
3 FATIH PORTAKAL ILE FOX ANA HABER FOX TV 18:59 20:00 4,53 17,08
4 ASK VE MAVI ATV 20:30 23:45 3,89 9,53
5 PAYITAHT ABDULHAMID TRT 1 21:02 00:15 3,65 8,86
6 ISTANBULLU GELIN (OZET) STAR TV 20:00 20:51 3,50 9,79

Ето с колко е паднал в отделните групи....

Рейтинг на 45 серия:
TOTAL- 2 място-5,14%(-0,4%)
АВ-1 място-8,24%(-0,79%)
АВС-2 място-7,13%(-0,68%)

За справка рейтинга на всички епизоди до сега в трите групи.....

https://www.diziler.com/dizi/istanbullu-gelin/reytingler

# 34
  • Мнения: 4 642

      Ани, ти и друг път си казвала, че Осман нищо не направи, за да се отърве от тази любов. А сега, кажи ми, как, аджеба, можеш да се отървеш от една любов по заповед!?  Ето, че с Бурджу точно това се опитва да направи. И не мога да го обвинявам в неискреност, защото тази връзка започна под давление на Бурджу. Тя го помоли на една отворена врата да даде шанс на връзката им. Бурджу беше ли влюбена в Осман? Не! Но беше заинтригувана, да. Тя е умно и интелигентно същество. И разбра, че срещу нея е едно също толкова умно и интелигентно друго същество. Но след всичко това, може нещата да се обърнат и да се зароди у тях нещо истинско. И нямам предвид появата на едно бебе, както е видно, че ще стане. А една сцена снощи, след която споделих, мисля, с вас същото това мое чувство. А това, че Осман споделяше в дневника си за мен също е вид опит за "отърсване" от тази любов. Всеки психолог съветва, че проблемът е хубаво да бъде споделен, признат. За Осман това споделяне е този дневник. А допускам, че той не знае, че Сюрея и Осман са се били срещнали вече в кафето преди да се засекат вечерта  в заведението. А за момента с въпросното заведение, действително Осман е този, който видя пръв Сюрея. Когато му прилоша и изтърва помпичката по стълбите. Сюрея му се притече на помощ. Фарук я видя после вътре в самия ресторант. Много хубав този образ на Сюрея. А и Аслъ го играе....сякаш диша с него!  Доглеждайки серията с бг превода се върнах към коментарите към моментите, където Сюрея "заповядва" на Гюлистан за чая, за чантата и палтото...Моето виждане. Приятелката дошла набързо, без да извести. Вместо да влезе вътре и да прави чай, което не е и нейна работа, Сйрея предпочита тези минути да прекара с дружката си, наминала за кратко. А и виждаме как Есма реагира дори на Баде, че влиза в кухнята, когато й стана снаха, а Сюрея никога не е била и прислуга в конака. Другият момент, за палтото и чантата, пак същото - докато изпраща приятелката Гюлистан ще й донесе чантата и палтото. Дори да не ми е на 100% вярно твърдението - има и вярно съдържание. Сюрея е там вече година, че и нещо. Научила се е на някои, все още патриархални закони в конака. Дори и Дилара да й идва на Гости с предизвестие, пак не ми се връзва да влизат в кухнята и сами да си сварят кафето или чая. Доста от нещата в живота им са се променили.

    Относно последните моменти от изгледания от мен, току-що финал на преведената серия. Не мога, а не се старая да запомня името на актьора играещ Адем. Но си мисля, че това е, може би, най-силната му роля до сега. Много силна, драматична и супер пресъздадена от него. Тази негова майка в сериала - как човек, "благодарение" на характера си отблъсква всички и всичко около себе си, и трови живота на всички. А на тази невероятна актриса няма ли да предложат някой път една по-човешка роля!? Ей така, за разнообразие. Че много ми опротивя. В сериала Север-Юг  пак беше противна майка. Но тук, в този е много повече! Тя е много добра актриса и може да изиграе всичко.

   Време е да се захвана със задачите в реала. А по направения от мен списък - не са малко!  Grinning

# 35
  • Мнения: 36 766
Злати много ти благодаря, че въпреки ангажиментите си намерила време да ни покажеш рейтинга и разликите от миналия епизод  Hug
Заради предишните два епизода, рейтинга сега отново ще гони, за да си върне позициите...Дали ще успеят или ще продължи да пада, времето ще покаже. Този епизод на мен ми хареса - може би беше най-спокойния епизод от началото на сериала. Хареса ми пролетното настроение, което ни показаха...Както пролетта е ново начало, ни показаха новото начало в живота на героите.....Някои от героите стигнаха до истината, други се опитаха да поправят грешките, но имаше и такива, които си останаха в своя свят......
Като съпруга, бих се чувствала много зле, ако съпруга ми каже, прави каквото искаш....Но тези думи казани от Фарук не подействаха по този начин на Сюрея...Хората сме различни.....Не виждам Сюрея да се държи като бременна....Бременността не е болест, но това тичане, подскачане, влезе като фурия в конака и взе на един дъх стъпалата.....При положение, че има един спонтанен аборт....Нещо не ми се връзва......Както и да е....Филм да става.....


# 36
  • Мнения: 7 044
                Здравейте мили сладуранки, приятен ден.        

                  Първо, да не забравя - АНИ, моето момиче,  безкрайни благодарности  за новичката темичка.
Понякога си мисля  с  колко  много  обич е  изпълнено  сърчицето  ти,  с  какво вдъхновение,  с  каква страст  винаги да ни доставяш  изключителното удоволствие да ни  подаряваш  все нови и нови теми.
И...да ти призная - сигурна съм на 100, че го правиш с любов и вдъхновение.
едно голямо БЛАГОДАРИМ ТИ.

                  Да си изпълня  обещанието.

                 Много ви благодаря,  ама  много  за постовете и особено ония, които  ме споменавате.
Направо ме изпълвате с  гордост.  И друг път съм  писала - тук  случайно попаднали  хора  няма.
Бог си знае  работата.  Избира ни с  конкурс.  За това всички  мислим  едно и  също.
                 Ани, прости ми, че пак ще те спомена.  Благодаря ти за поста, че си изчела  за голямата любов на Кемал Ататюрк и  Димитрина.  Благодаря ти. Ти си истински  жива с  духовната си енергия, жар и пламъка на душата ти.  Благодаря.
                 Бризчето ми - и на теб  хиляди  благодарности.  Мисля, че ти  най-добре от  нас  знаеш  колко  много турското население е възхитено от  тази  огромна  любов. Моля те, сподели в  темата  каквото знаеш.  Пред теб съм виновна, че отложих разказа ми за Памуккале, но до довечера ще се реванширам.
Моля те, прости ми. Като ми дойде  музата  за голямата  любов  не се сдържах.

              Златинчето ми, моето слънце, благодаря ти и на теб,  че си  ме  прочела и ти харесват  постовете ми. Благодаря от сърце.  Ако знаеш  нещо  важно, моля те напиши го в  темата  за тази  любов.
             Милата ми Криси - голяма си ласкателка.  Хиляди  благодарности, че и в  два поста  си ме похвалила. С такава наслада  отново прочетох  постовете ти. Още веднъж ти благодаря.  Ако и ти знаеш  нещо за тази любов, моля те, сподели я  в  темата.
            Ивман, ти си много  сърдечно момиче. Благодаря и на теб. Много хубаво си ме похвалила.
И към теб имам молба - ако знаеш нещо още за любовта  на  20-ти век, моля те, сподели го в  темата.

             Обръщам се и към  останалите  момичета, да не ви изброявам, защото ще изпусна някоя.
             Скъпата ЛУ, Деси,  наборчето  Славенката, дано ме прочете, Гостенцето мило,  Бобенце   мило,
дано ти намалеят и свършат  грижите и на теб. Много ни липваш в  темата. Такива романтични  пожелания  ни изпращаш, че все се чудя как  така хубаво извират от  сърчицето ти.

          
              А сега аз  ще  ви напиша  още  малко  от  тази история, която тримата ни екскурзоводи ни разказаха  за тази ненадмината, свързана с  вечността божествена  любов.
              Изключително  важен е разказа ми.

# 37
  • Мнения: 36 766
Криси - не оспорвам, че е съвсем нормално Гюлистан да направи кафето, да го поденсе, да й донесе чантата и палтото...Такива са порядките в конака.
Но явно, че или не съм се изразила добре, или разсъжденията ми са неправилни....
Сюрея не иска да губи своята идентичност. Тя иска да е Сюрея, а не Боран....Ами хубаво....Бъди Сюрея такава каквато си била, но Сюрея сама би направила кафето на приятелката си и сама би отишла да си вземе палтото и чантата. Ако няма слуги, кой ще направи кафето....кой ще й донесе чантата....Тя.....Има слуги, защото е Сюрея Боран и живее в конака. Тейзето да не би да има слугиня....Кой прави чая, кафето или й носи чантата - тя сама.....
Сюрея малко лети в облаците.....От една страна се научи да живее в конака Като Боран, от друга страна се влияе и иска да си прави каквото на нея й харесва....Ами не става....Не случайно ни показват периодично клюкарките и как се приема едно или друго действие на обитателите на конака.....
Много често съм давала пример с принцеса Даяна - няма как да си майка на може би бъдещия крал на Англия и да си омъжена за мюсюлманин и този крал да има братя или сестри мюсюлмани. Да Даяна като човек може да се омъжва за когото си иска....Но след като е искала да бъде принцеса Даяна, част от кралския двор, тя вече не може да си прави каквото й се иска...След като спазването на определени правила ще наруши нейната идентичност, защо се е омъжила за принц Чарлз...Да си работеше като учителка в детската градина и да се омъжва за когото иска.....Както казват хората тежка е царската корона.....Тя не е тежка в буквалния смисъл на думата, но задължава и затова е тежка......
Дано да съм успяла да обясня какво имам предвид. Ако не съм успяла, се отказвам да се опитвам да го направя....
Относно любовта на Осман към Сюрея - надявам се и ти да мислиш, че тази любов я има....че не е само възхищение от брака на Фарук и Сюрея....Защото ако си повярвала на Осман, както уж Есма повярва, няма смисъл да пиша каквото и да било....
Когато човек споделя проблема си с друг е различно от писането в дневник.
Жив пример е Адем. Той сподели с психоложката всички свои преживявания....Но той води диалог. Получава ответен отговор на въпросите за които разговарят и след всеки сеанс, Адем размишлява.....Един вид психолога го кара да погледне нещата от друг ъгъл....И Адем преди да прочете писмото на баща си той вече си задаваше въпроса, имало ли е възможност живота му да бъде друг.....Защо майка му е позволила да преживее всичко, което му се е случило......
Докато споделяйки в дневника, Осман не води диалог....Той не вижда нещата от друг ъгъл...Напротив, той подклаждаше тази любов...и сякаш затъваше в блато, от където вече сам едва ли ще може да излезе......Доколкото разбрах, Осман вижда в заминаването му в Ирак, възможност да излезе сам от това положение. Но защо чак сега...Осман можеше да замине в Европа в Щатите още когато разбра, че Сюрея е съпруга на брат му.....Едни нови ангажименти, една нова работа, запознаване с нови хора може би щяха да му помогнат да се справи с положението....Може би щеше да срещне своята Сюрея в лицето на друга жена.....Затова казвам, че Осман не направи нищо. Потаен, затворен, той беше с дневника си и с тайната си любов.....
Опънах чаршафа...извинявайте  Praynig

# 38
  • Мнения: 7 044
                                   Продължавам от пост №  36.

Скрит текст:


От разказите на  нашите екскурзоводи.  Да ви пиша, мили момичета, в Турция те избягват да казват, че са български изселници или просто че са българи,  защото обикновеното население  не особено е благосклонно към  тях.  Трябва да минат  поне 10 години, за да се докажат, че са лоялни, почтени, работни и умни.  Особено   за  длъжностите, които нашите българи заемат в  Турция  е  много  трудно.  Нямат  право на грешки.
Една тяхна грешка  може да ги подкопае и да останат без  работа и хляб.
               В Турция  няма такова понятие :Социални грижи  или  Бюро по труда. И да има  то е за  турците, а не за   нашите изселници.  Даже турците ги  клеветят, че са комунисти и т.н., ако си отворят ресторантче,  турците ги клеветят, че готвят  свинско и те  пропадат.

          За    любовта на   Кемал Ататюрк и  Димитрина  Ковачева  в  Турция  знаят  всички  за  разлика от  нас, българите.  Турците знаят  всичко и много повече, защото това е техния  Баща на революцията в  Турция.   А в  България  коя е   Димитрина  Ковачева  днес ?  А и преди  баща й генерала абсолютно е  забранявал  да се   спомене нещо  за тази  любов.
           Баща й на Димитрина е  следял  пресата, вестници, списания, радиото  нищо да не излиза в  пространството за тях  двамата.  Даже и един  френски посланик в  София, забравих му името  е написал във някакъв  френски ежедневник, че 2 дни преди  Кемал да поиска  ръката на  Мити, той  самият е поискал  Мити да му стане  съпруга и ще я отведе в  Париж и там  ще  живеят  в  охолство.
Баща й, се е съгласил,  но  когато  френския  посланик  попитал  Димитрина иска ли да се омъжи  за него,  тя веднага му отговорила, че не желае,  защото сърцето й е било  заето.  Тя си е мислила, че баща й ще я даде на  Кемал, а той  2 дни след  този инцидент  е отказал  на  Кемал.
           Димитрина има  много  покъртителна  биография, да не пиша крайно  мизерна.  След като баща й я омъжва за  адвоката, държавата го  погва за измяна на България и го осъжда. Попада в  затвора.
Ако някое момиче иска да знае повече има го в  интернет.  Димитрина ражда 4 деца - 2 момичета и 2  момчета.  Млад  адвоката умира /не помня как/, те са били интернирани да живеят  в  Добруджа или Лудогорието и са живеели в   пълна  мизерия.  Тя не е имала  пари да им  купува  дори и храна.
/прескачам/.
            През  това  време  Кемал се занимава с  политика и войни.  Оженват  го  приятелите му за една туркиня, изключително  лоша жена.  Даже  някой  са я  смятали  за  шпионка.  Тя е   ходила  с  него  по  събранията и митингите, придружавала го е и е   говорила против  неговите идеи и цели.  Той  говорел  едно,  тя  говорела  противното на това.  Имали са си  спорове двамата.  За това са казвали, че тя е  шпионка.
            Във  спалнята.  Понеже жена му е знаела за  любовта  му  към  Димитрина  непрекъснато в  спалнята  му е натяквала  за  Димитрина.  До такава степен тя го е дразнила, че една  вечер той не се стърпял и  й  казал, че  непрекъснато си  мисли само за  Димитрина и  нея не я вижда около себе си.
Това е духовната изневяра  на  Кемал към  жена му.  Така  Кемал не й е направил  бебе и той  няма деца.
Тя е имала сестри, едната е имала син и  Кемал го е осиновил пред   съда, защото е водач  и трябва да има деца.
            Когато излиза книгата на Решат  Нури  "Чучулигата"  Кемал я купил и изпратил на Димитрина с  молба да я даде да я преведат на български, ама тя не е имала никакви   пари и не я е чела.
            После дъщерите и синовете пораснали и строго са следели  пресата, журналистите,  книгите да не би да излезе  нещо  наяве  за  любовта им.  За това в  България  не се е  говорило  за тях и  българския народ малко  знае за тях.   Цялата им  любов  е  била  табу  за  семейството им и за България.
          Едно отклонение -
          Преди може би 15  години аз  бях  избрана за делегат  на  един конгрес  на  Българска филателия и  нумизматика.  Конгреса  беше  в  София  в  Дома  на  Народната Армия.
          Зачетох се аз  из  Гугъл за този дом и много ми хареса интериора  на  сградата -  такъв  бях  видяла  само  в  Ленинград.  Като  четях  за него  и прочетох, че там в  балната  зала  са се  провеждали  баловете  на  всички дипломатически  аташета и посланици в  София.  Така  попаднах  на една  снимка - Кемал Ататюрк  и  Димитрина  в   тази  зала  на  новогодишен  бал   танцуват  валс.  Запомних я   много  добре и   когато я гледах все си мислех  за тях. Аз  ходих  на  този конгрес и  специално  разгледах  целия  интериор  на  всички етажи.

             Преди десетина години  пак  се  забих  да търся  тази  снимка  и не я намерих.  Нямаше ги  Кемал и  Мити.  После  научих,  че  семейството на  Мити не  разрешавало  да се  публикува тази  снимка и са я  махнали от  сайта.  А дъщеря й   казва, че няма  запазена  снимка от  баловете  на двамата.
Но  нашите екскурзоводи  казаха, че в Анкара  в  музея  на  Ататюрк  има  такава  снимка.
Та, това са нашите  политики и  нашите   хора.  В  Турция я има, а в  България я няма.

               И още малко.
               Когато  Димитрина е  умирала, бях написала, че там е била едната й дъщеря с  3  малки  внучета.  Генерала е умрял  доста преди  нея.   На едно  място  дъщеря й  казва, че когато преди да се събуди  майка й е  казала, че  видяла  Кемал Ататюрк, дошъл при нея и казал, че идва да я   вземе, а  после  на друго  място  казва,  че майка й  казала че видяла  Кемал и  той я  гледал    
               Та, даже и  този  предсмъртен  момент  дъщеря й  го е  изопачила, хората да не се гневят  на  огромната грешка на  дядо й.
               Така е с  великите  хора.
     

# 39
  • Мнения: 36 766
Сиси благодаря ти за продължението на разказа  Hug
Скрит текст:
И ти си влязла в канона обаче - с какво държавата е виновна, че не се публикуват снимки или материали за любовта на Кемал и Димитрина. Сама пишеш, че децата й не искат историята на майка им да бъде на показ.
Въпреки това в нета има статия за тази любов и снимки на двамата.
Не мога да взема отношение по въпроса, правилно ли е постъпил баща й или не.....
Много хубаво и романтично разказваш. От разказите ти почувствах любовта им.... loveuuu
При тях любовта е била споделена и взаимна. Представям си какво е да живееш с друг парньор, а сърцето ти да е на друго място....И двамата не са били щастливи в браковете си....Тя се е подчинила на волята на баща си, той на каузата си.....Може би сега са заедно в отвъдния живот......

Невъзможната любов за която пишеш малко или много си доближава да любовта на Осман към Сюрея....Само, че в нашия случай тази любов не е споделена...Тя е едностранна.....Но има място за размисли.....



Цитат
-Сурейя – одно из самых лучших, что происходило с нашей семьей. Словно волшебный ангел, который прикоснулся ко всем нам. Мы все изменились вместе с ней. Поэтому Сурейя всегда для меня будет особенной. Всегда. Но вместе с тобой. Вы вместе словно сказка. Когда я смотрю на вас, мне становится тепло на душе. Это дает мне надежду. На любовь, на жизнь, на совместный путь, несмотря на все трудности. Я люблю эту надежду, брат. Но не думай, что я поселил в сердце ту, которая находится в сердце моего брата. Даже если хоть на секунду я подумаю о невестке не так, то не то что на тебя, я даже на себя в зеркале смотреть не смогу.
Речь Османа 😻

Съжалявам, но не му вярвам на Осман..... Praynig

# 40
  • Мнения: 4 642


     Набързо, че чакам всеки момент да ме извикан да излезем на пазар. Сиси, ще те прочета по-късно, на  спокойствие.

    Звъннаха ми!

    Ани, не отричам, че Осман си е влюбен в Сюрея и се опитва да заблуждава преди всичко себе си. Но и това, което казва не е лъжа.   С неговата богата душевност и чувствителност той много добре улавяше и  разбираше Сюрея. Както и не съм съгласна, че не е правел нищо, но това вече го обясних в предния ми пост. Може би не достатъчно, но не е и нищо. И пак ще се повторя - можеш ли да си заповядаш да не обичаш някого, защото не трябва. И каквото и да предприемеш по този въпрос - малко или много то ще помогне това да стане!? Не мисля!

# 41
  • Мнения: 36 766
Криси  Hug









# 42
  • Мнения: 1 570
Мога само да кажа Браво!
И не мога да се въздържа! Ани прощавай ще ги цитирам отново.
УАУ

# 43
  • Мнения: 7 044
  Сладури,
  сега ще си изпълня обещанието към  Бризчето и към  вас.


  П а м у к  к а л е.



Скрит текст:
моля ви,  само едно допълнение с  няколко изречения - как е умрял  Мустафа Кемал  Ататюрк ?

Умрял е през  1938 година.  Съвсем  сам.  Без  никой  около  него.
Смъртта му и до днес  е  мистерия  за  всички.  Никой не знае как е  умрял.
В диагнозата на един турски  лекар пише, че е умрял от  цироза.
Обаче, турските изследователи  откриват  след около 20  години, че Кемал Ататюрк  е  отровен.
Вече това се знае със сигурност.  Не знам дали са ексхумирали   трупа му.

Кемал е  осиновил още 2 дечица сираченца.  Едното момиченце, което е осиновил е  жената първи        летец в  Турция.  Казва се  Сабиха  Гьокче. На нейно име е  кръстено другото летище  на Истанбул.

Екскурзовода  Иля  ни каза, че  са  започнали  в  Истанбул  огромно  строителство  на  голямото им  летище - Ататюрк.  То  щяло да бъде  най-голямото  летище  в  цяла  Европа.

Хайде стига вече.
[/b][/b]

  
Скрит текст:
                                ПАМУККАЛЕ.

               Памуккале е във  вилаета Денизли.  Това е изключително красиво, магнетично место  на  земното кълбо.  Представлява  един  висок  хребет, може би 150-180  метра  висок,  Водата започва да тече отгоре от  хълма и  слиза надолу. Направила си е  тераси, от  които  водата  скача  като малки  водопадчета. Не знам  къде под земята  минава през разни скали  от калции и въглероден  окис и  се утаява по терасите.  Водата извира  при   топлина 35 градуса. Там, където се утаява  и земята  придобива само  пословично  бял  цвят, наистина  като  памук.  Там, където водата е  престанала да  тече, камъните постепенно придобиват  кафяв  цвят.  Белият изчезва.  Божествено  место  на планетата.
           Където  водата е направила  по-дълбоки и големи  ями  хората се къпят. Водата на  Памуккале е годна за пиене и ние си взехме  празни бутилки от  автобуса и ги наляхме с  тази вода. Много е  лековита и ако се къпеш    често  кожата ти става  мека и пухкава  като памук.
           И аз си налях една бутилка от тази вода, имам още  от  нея  у  нас.
           Преди  години  водата, която е извирала от  горе  на  хълма  основно е извирала от  3 извора. За това  където е  текла и  тече навсякъде  камъните са кристално  бели.
Сега в момента  двата големи извора  са  продадени  и са отклонени  в  други  посоки  на  големи  богаташи  за  лечебници. Много  богати  милиардери  в   Турция  са  ги купили и са  построили  курорти, СПА  центрове, балнеолечебници и  клиники. Останал е  само  единия  извор, от  който  тече  вода.
Екскурзоводката ни каза, че след  10-12  години  той ще пресъхне и  вече няма  да  се образуват  нови  камъни  прозрачно  бели,  а  тези,  които  сега  са  бели  щели постепенно да  придобият  кафяво-жълтеникав  цвят.   Така ни  каза екскурзоводката  туркинята с  български  корени.
Ние си носехме бански  костюми с  цел да се къпем. Ама  жените не искаха. Някой  от  малките  момичета се потопиха, но понеже  духаше  вятър  бързо излязоха. И така  цапахме, цапахме из  водата до колене  като  патки.
Да ви пиша, че навсякъде е   много  хлъзгаво. Няколко  човека  мъже и  жени  паднаха във  водата.
Не знам защо така плъзни.  Ние си носехме и  джапанки, за да се обуем, но  не се разрешава.  Там  на Памуккале имаше  6 човека  полицаи и като  видят  някого  с  джапанки  започват да свидят  със  свирките.  Един  щеше  да  ме  глоби - 10 000 турски  лири, защото на единия крак  съм си обула едната джапанка, за да не падна. Ако ме беше попитал, щях да му кажа, че нямам  толкова пари и да ме  взема мен в  кауша......
Като  вървим  път  отстрана, където  няма  вода и е сухо,  толкова остри камънчета има, че не сме свикнали да ходим  боси по  тези сухите  камъни. С една  дума  се изложихме с  къпането.

            Оня път ви споменах, че  там  има  специален  басейн - къпалня,  който е  бил  на царицата - Богиня    Клеопатра.  Той е  много  запазен, целият  в  зеленина и  цветя,  дълбок е  около  150 см. и там  много хора  се къпеха,  ама  трябва още един  път  пак  да платим  такса  само за къпането и  друга  такса  отделно  пак  да  си  сложим  дрехите  в  чекмеджетата и  след като сме си платили и  входната такса и  стана  много  скъпо,  та  хората не искаха, защото имахме още  дестинации  и  нямаше те да имат  още  лири.  Аз обаче  се  бях  запасила  с  евро, лири и  български  левчета  и  можех  да  вляза,  ама пък  екскурзоводката  каза  да отиваме  в   Хиераполис.  Вече  беше 13 часа по обед, а  имахме да  разглеждаме  целия  Хиераполис и  260 клм. път  до  Кошадасъ. Нямаше  време.

Този  феномен,  Памуккале единствен по  рода си е включен  в  списъка  на  Юнеско.

                  Натоварихме се в  колите и отидохме в  друг  забележителен  древен  град - Хиераполис.  Той е  там  много  близко, даже  може и пеша да се отиде до  там.
                  Хапнахме  в един ресторант, пихме си кафенце и  започваме  разглеждането  на  града.
Хиераполис е  град  от  преди  3 000  години  или преди 30  века.  Хиераполис  значи  "Свещен  град"
Долу горе е запазен   акрополът  на  града, търговският  площад,   наречен  от  гърците  Агора,  ходихме  в  храма  на  Аполон -  богът  на  красотата  на гърците,  видяхме  построените  от  византийците  прочутите
Римски  бани.  Хиераполис е  древен  гръцки  град.  Построяван е за  гръцките  Богове.
Там е  сеизмична  зона и за това няколко  пъти е  разрушаван и  наново  построяван.
             През 3 век преди Христа градът  наново е построен от  цар  Антиох  втори и после  пак  е  разрушен.
            През 2 век от новата ера  наново е  построен от  царя  на  Пергама  Евмен  втори  и  т.н.
            Не ви пиша  колко  много верски историй  ни  разказват  екскурзоводите  за  Памуккале  и  Хиераполис,  защото са  много и не  съм  запомнила  боговете им - гръцки,   римски и  византийски.
               Около 17 часа си тръгнахме  с  автобусите,  защото ни  чака 260 клм.  път  до  Кушадасъ.

               Това е   в  общи  линии.

               Утре  цял  ден  сме  в  един  изключителен  древногръцки  град  ЕФЕС.


                Чао.  Всичко  хубаво.  Приятна  вечер.
[/b]

Последна редакция: сб, 14 апр 2018, 22:52 от sisi55

# 44
  • Мнения: 36 766
Сиси благодаря ти за пътуването по тези екзотични места  Hug Hug

Скрит текст:
Вчера щях да те питам не си ли взе камъчета от Памуккале /или е забранено/ , ама да не бързам като муле пред майка чаках да опишеш тази красота, която съм гледала само виртуално....Имам някаква странност...навремето събирах интересни камъчета....Когато колеги или шефове ходеха на различни места ми носеха но няколко камъчета. Станаха толкова много, че вече забравих кое от къде е....Сега с моя внук си играем на магазин с тях - подрежда ги в различни съдчета и във всяко съдче има различни стоки...той е продавача, а аз клиента...
Ще чакам с интерес следващия разказ за Ефес....

Ивман днес като видях снимките на Хатидже си мисля, дали докато не е в майчинство не рекламира облекла на някоя фирма..... Thinking Защото тоав ми пирлича на фотосесия.... Thinking

Много се пънах, че няма да гледам руския превод на 45 епизод, но го започнах....В този епизод с удоволствие гледам Адем. Промяна от всякъде. Не зная дали е правилно да кажа, че случката с майка му отрезви Адем. Много логични разсъждения. Много е интересен разговора им с Джан.....Адем не разбира, защо Джан е приел неговата война с Боран като своя.....А Джан направо плаче на чужд гроб....Като имам предвид с каква цел се запозна с Бегюм и сега колко на вътре е взел случилото се с нея....Обвиненията, че Бегюм е починала заради преживяванията й с Фарук.....Това са разсъждения от една страна едностранни, а от друга страна на човек с увредена психика.....Не мога да отрека, актьора играе добре....както и всички останали......но вече се страхувам за Фарук.....Джан е подлец, но и хитрец....Никога няма да си изцапа ръцете...Страхувам се, че ще промива мозъка на Адем.....Дано Адем да не се подаде.....Дано се замисли, че и той самия причини много неща на Фарук, така, че да приеме, че връзката на Фарук с мафиота е част от борбата която водиха.....Макар, че не вярвам, че всичко ще мине безпрепятствено......

Въпреки, че Ипек има такъв огън на главата си, Ипек си е Ипек - злобата и завистта в душата й не са изчезнали.....
На много места чета, че болестта на Ада е измислица на Ипек. Не вярвам, а и не искам да вярвам, че може да е способна на това....Но времето ще покаже.......

Общи условия

Активация на акаунт