Счетоводител в нужда се познава 14

  • 55 039
  • 763
  •   1
Отговори
# 630
  • Добрич
  • Мнения: 795
Благодаря Ала- Бала, нямат ми данните, отказах да им ги предоставя, когато получих наградата.
А това, че отпада, значи ли, че няма да се плаща данък на наградите от печелившите, може би го плаща този, който предоставя наградата?

# 631
  • Варна
  • Мнения: 3 238
За отпуск се полагат 20 дни за 1 година. За периода явг- декември са  месеца. Смяташ 20/12*5 това са ти дните - че си на 1 час няма значение. Не се смятат часове. присто си ползваш дните, в които би трябвало да си на работа по 1 час

Мисля че не е съвсем така, виж от Наредбата за работното време, почивките и отпуските
Чл. 23.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Работникът и служителят, който работи през част от законоустановеното работно време (непълно работно време), има право на платен годишен отпуск пропорционално на времето, което му се признава за трудов стаж.
А 1 час определено не се признава за 1 цял работен ден, та да се полага толкова, колкото и за 8 часов работен ден.

# 632
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
Благодаря Ала- Бала, нямат ми данните, отказах да им ги предоставя, когато получих наградата.
А това, че отпада, значи ли, че няма да се плаща данък на наградите от печелившите, може би го плаща този, който предоставя наградата?
Отпада за награди от 2019

# 633
  • Мнения: 4 936
За отпуск се полагат 20 дни за 1 година. За периода явг- декември са  месеца. Смяташ 20/12*5 това са ти дните - че си на 1 час няма значение. Не се смятат часове. присто си ползваш дните, в които би трябвало да си на работа по 1 час

Мисля че не е съвсем така, виж от Наредбата за работното време, почивките и отпуските
Чл. 23.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Работникът и служителят, който работи през част от законоустановеното работно време (непълно работно време), има право на платен годишен отпуск пропорционално на времето, което му се признава за трудов стаж.
А 1 час определено не се признава за 1 цял работен ден, та да се полага толкова, колкото и за 8 часов работен ден.
ами не зная как го обясня..искате отпуск от 1 до 10 септември.. на 8 часа сте - не ходите на работа от 1 до 10-ти по 8 часа.. ако сте на 1 час, не ходите на работа от 1 до 10-ти по 1 час..

# 634
  • Варна
  • Мнения: 2 388
] ами не зная как го обясня..искате отпуск от 1 до 10 септември.. на 8 часа сте - не ходите на работа от 1 до 10-ти по 8 часа.. ако сте на 1 час, не ходите на работа от 1 до 10-ти по 1 час..
Това определено не е вярно:"работниците и служителите, които работят по трудов договор за допълнителен труд на общо основание, имат право да ползват платен годишен отпуск, чийто размер съгласно чл. 23, ал. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските е пропорционален на времето, което се признава за трудов стаж по това правоотношение. ", както и  "Съгласно горните разпоредби трудовият стаж се изчислява в дни, месеци и години, като за 1 ден трудов стаж се признава времето, през което работникът или служителят е работил най-малко половината от законоустановеното за него работно време за деня по едно или няколко трудови правоотношения.
Когато работник или служител работи по договор за допълнителен труд, с уговорено работно време по-малко от 4 часа, той има право на платен годишен отпуск по този договор, изчислен пропорционално. Времето, което се признава за трудов стаж по този договор, се изчислява и набира по часове, дни и месеци."
ако някой може да ми отговори за  2018 (от 6.8 до31.12)  - тудовия стаж е ли е 18 дни (за един час), т.е. 1 ден (приблизително) платен отпуск или греша в изчисленията.

# 635
  • БГ
  • Мнения: 350
] ами не зная как го обясня..искате отпуск от 1 до 10 септември.. на 8 часа сте - не ходите на работа от 1 до 10-ти по 8 часа.. ако сте на 1 час, не ходите на работа от 1 до 10-ти по 1 час..
Това определено не е вярно:"работниците и служителите, които работят по трудов договор за допълнителен труд на общо основание, имат право да ползват платен годишен отпуск, чийто размер съгласно чл. 23, ал. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските е пропорционален на времето, което се признава за трудов стаж по това правоотношение. ", както и  "Съгласно горните разпоредби трудовият стаж се изчислява в дни, месеци и години, като за 1 ден трудов стаж се признава времето, през което работникът или служителят е работил най-малко половината от законоустановеното за него работно време за деня по едно или няколко трудови правоотношения.
Когато работник или служител работи по договор за допълнителен труд, с уговорено работно време по-малко от 4 часа, той има право на платен годишен отпуск по този договор, изчислен пропорционално. Времето, което се признава за трудов стаж по този договор, се изчислява и набира по часове, дни и месеци."
ако някой може да ми отговори за  2018 (от 6.8 до31.12)  - тудовия стаж е ли е 18 дни (за един час), т.е. 1 ден (приблизително) платен отпуск или греша в изчисленията.

И двете сте прави в случая. Би следвало да се ползва както gold_ казва - колкото работи толкова ползва от 1до 10 по 1час, както и би работило лицето в действителност.
Изчисляването като стаж е пропорционално, както ще му се изчисли стажа и при отработването ( 1 час дневно пропорционално на 8 часа). Ако договора е допълнителен, т.е. има основен е едно, ако е основен на 1 час друго. 
 

# 636
  • Варна
  • Мнения: 2 388
И двете сте прави в случая. Би следвало да се ползва както gold_ казва - колкото работи толкова ползва от 1до 10 по 1час, както и би работило лицето в действителност.
Изчисляването като стаж е пропорционално, както ще му се изчисли стажа и при отработването ( 1 час дневно пропорционално на 8 часа). Ако договора е допълнителен, т.е. има основен е едно, ако е основен на 1 час друго.  
 
Няма как и двете да сме прави, след като твърдим различни неща:smile: Съгласна съм с това, което gold__  казва, но то се отнася за работа поне на  4 часа на ден, което се признава за трудов стаж. Написала съм, че е допълнителен трудов договор за един час.

# 637
  • БГ
  • Мнения: 350
И двете сте прави в случая. Би следвало да се ползва както gold_ казва - колкото работи толкова ползва от 1до 10 по 1час, както и би работило лицето в действителност.
Изчисляването като стаж е пропорционално, както ще му се изчисли стажа и при отработването ( 1 час дневно пропорционално на 8 часа). Ако договора е допълнителен, т.е. има основен е едно, ако е основен на 1 час друго.  
 
Няма как и двете да сме прави, след като твърдим различни неща:smile: Съгласна съм с това, което gold__  казва, но то се отнася за работа поне на  4 часа на ден, което се признава за трудов стаж. Написала съм, че е допълнителен трудов договор за един час.


И за 4ри и за 1 час допълнителния договор ще се признава само за осигурителен стаж. Но питането беше за отпуск - колко се полага. Според мен полагаемото е както би било работено - т.е. за 5 месеца (20/12)*5 * 1 час.

# 638
  • Мнения: 728

И за 4ри и за 1 час допълнителния договор ще се признава само за осигурителен стаж. Но питането беше за отпуск - колко се полага. Според мен полагаемото е както би било работено - т.е. за 5 месеца (20/12)*5 * 1 час.

При 4 часов раб.ден и законоустановено раб.време 8 часа, стажът се признава за трудов.

Относно отпуската - при 1 час на ден се полагат 2.5 дни за година. Няма как да е 20 дни по 1 час, защото тогава става безсмислено да се регламентира изрично, че: "работниците и служителите, които работят по трудов договор за допълнителен труд на общо основание, имат право да ползват платен годишен отпуск, чийто размер съгласно чл. 23, ал. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските е пропорционален на времето, което се признава за трудов стаж по това правоотношение ", а щеше да е в сила само разпоредбата на чл.155 КТ: "Размерът на основния платен годишен отпуск е не по-малко от 20 работни дни", без значение по колко часа на ден работи лицето.

# 639
  • БГ
  • Мнения: 350

И за 4ри и за 1 час допълнителния договор ще се признава само за осигурителен стаж. Но питането беше за отпуск - колко се полага. Според мен полагаемото е както би било работено - т.е. за 5 месеца (20/12)*5 * 1 час.

При 4 часов раб.ден и законоустановено раб.време 8 часа, стажът се признава за трудов.

Относно отпуската - при 1 час на ден се полагат 2.5 дни за година. Няма как да е 20 дни по 1 час, защото тогава става безсмислено да се регламентира изрично, че: "работниците и служителите, които работят по трудов договор за допълнителен труд на общо основание, имат право да ползват платен годишен отпуск, чийто размер съгласно чл. 23, ал. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските е пропорционален на времето, което се признава за трудов стаж по това правоотношение ", а щеше да е в сила само разпоредбата на чл.155 КТ: "Размерът на основния платен годишен отпуск е не по-малко от 20 работни дни", без значение по колко часа на ден работи лицето.

IsaBella*, не споря, но да запитам така: Работя по основен договор (постоянен, 8 часа.). Наемате ме при Вас да идвам ежедневно за 1 час, за което сключваме допълнителен договор. Искам да ползвам отпуск  - колко дни ще ме пуснете (съответно платите, осигурите)-  2,5 дни ли? 

# 640
  • Мнения: 728

И за 4ри и за 1 час допълнителния договор ще се признава само за осигурителен стаж. Но питането беше за отпуск - колко се полага. Според мен полагаемото е както би било работено - т.е. за 5 месеца (20/12)*5 * 1 час.

При 4 часов раб.ден и законоустановено раб.време 8 часа, стажът се признава за трудов.

Относно отпуската - при 1 час на ден се полагат 2.5 дни за година. Няма как да е 20 дни по 1 час, защото тогава става безсмислено да се регламентира изрично, че: "работниците и служителите, които работят по трудов договор за допълнителен труд на общо основание, имат право да ползват платен годишен отпуск, чийто размер съгласно чл. 23, ал. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските е пропорционален на времето, което се признава за трудов стаж по това правоотношение ", а щеше да е в сила само разпоредбата на чл.155 КТ: "Размерът на основния платен годишен отпуск е не по-малко от 20 работни дни", без значение по колко часа на ден работи лицето.

IsaBella*, не споря, но да запитам така: Работя по основен договор (постоянен, 8 часа.). Наемате ме при Вас да идвам ежедневно за 1 час, за което сключваме допълнителен договор. Искам да ползвам отпуск  - колко дни ще ме пуснете (съответно платите, осигурите)-  2,5 дни ли? 

Ще ги закръглим на 3 и ако сте съгласен ще си стиснем ръцете.

# 641
  • БГ
  • Мнения: 350
Hug

И за 4ри и за 1 час допълнителния договор ще се признава само за осигурителен стаж. Но питането беше за отпуск - колко се полага. Според мен полагаемото е както би било работено - т.е. за 5 месеца (20/12)*5 * 1 час.

При 4 часов раб.ден и законоустановено раб.време 8 часа, стажът се признава за трудов.

Относно отпуската - при 1 час на ден се полагат 2.5 дни за година. Няма как да е 20 дни по 1 час, защото тогава става безсмислено да се регламентира изрично, че: "работниците и служителите, които работят по трудов договор за допълнителен труд на общо основание, имат право да ползват платен годишен отпуск, чийто размер съгласно чл. 23, ал. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските е пропорционален на времето, което се признава за трудов стаж по това правоотношение ", а щеше да е в сила само разпоредбата на чл.155 КТ: "Размерът на основния платен годишен отпуск е не по-малко от 20 работни дни", без значение по колко часа на ден работи лицето.

IsaBella*, не споря, но да запитам така: Работя по основен договор (постоянен, 8 часа.). Наемате ме при Вас да идвам ежедневно за 1 час, за което сключваме допълнителен договор. Искам да ползвам отпуск  - колко дни ще ме пуснете (съответно платите, осигурите)-  2,5 дни ли? 

Ще ги закръглим на 3 и ако сте съгласен ще си стиснем ръцете.

Даже и да ги закръглите (което го няма в наредбата) при тази постановка ще ме загубите  като служител. Hug

# 642
  • Мнения: 728

Даже и да ги закръглите (което го няма в наредбата) при тази постановка ще ме загубите  като служител. Hug

Ех, жалко... От друга страна, обаче, Вие вероятно ще искате и да Ви зачетем 1 година трудов стаж, щом претендирате право на 20 дена отпуск  Rolling Eyes

Впрочем има публикувано становище на МТСП по подобен казус:
Скрит текст:
2017-05-17 09:32:02 - Белчева
В рамките на осем часов работен ден, при един и същ работодател, един работник има оформени два трудови договора за две различни длъжности за неопределено време във връзка с чл.138 (1) от КТ. Единият трудов договор е за 6 часов работен ден, а втория е за 2-часов работен ден. Въпроса е когато работникът излезе в платен отпуск по договора за 6-часов работен ден, който се счита за основен, би трябвало със същия размер от дни да се води в отпуска и по втория трудов договор, който е за 2-часов работен ден. Т.е. след като за календарна година работника има право на 20 раб.дни платен отпуск, те би трябвало да се ползват едновременно и по двата трудови договора. Правилно ли е с една молба и с една заповед да се оформят и отразяват ползването на платения отпуск по двата трудови договора? 17,05,2017
2017-06-05 10:48:28 - Дирекция "Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд"
Съгласно чл. 355, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ) трудовият стаж се изчислява в дни, месеци и години. В чл. 355, ал. 2 КТ е предвидено, че за 1 ден трудов стаж се признава времето, през което работникът или служителят е работил най-малко половината от законоустановеното за него работно време за деня по едно или няколко трудови правоотношения, т. е. по него работникът има право на пълния размер на платения годишен отпуск. За да бъде зачетен един ден трудов стаж при работа на непълно работно време по трудов договор с продължителност на работното време по-малка от половината от законоустановената продължителност, броят на работните дни, които се зачитат за трудов стаж, се изчислява пропорционално спрямо законоустановената продължителност на работното време по чл. 136, ал. 3 КТ. В този случай чл. 355, ал. 2 от КТ не се прилага, тъй като работникът или служителят работи по-малко от половината законоустановеното работно време. С оглед на гореизложеното, ако работното време е 2 часа на ден, при законоустановена 8-часова продължителност на работното време, пропорционално се признава 1 ден трудов стаж при отработени 4 работни дни, т. е. по него работникът има право на 20/4 дни платен годишен отпуск. Трудовият договор по основното трудово правоотношение и допълнителният трудов договор са самостоятелни трудови договори, поради което платеният годишен отпуск се ползва по всеки трудов договор, а не в общ размер, както сочите в запитването. За да може платеният годишен отпуск да изпълни своето предназначение за възстановяване на изразходваната работна сила, за недостигащите до 20 работни дни отпуск по допълнителния трудов договор работникът може да поиска да му бъде разрешен неплатен отпуск. В противен случай, той е длъжен след изтичането на определения пропорционална платен годишен отпуск по допълнителния договор, работникът следва да се върне да изпълнява трудовите си задължения по него.

# 643
  • Русе
  • Мнения: 1 515
Изабела е права, имам хора, които работят на допълнителен договор на 2 часа дневно. Отпуската им е 5 работни дни годишно. Минавала съм проверки от Инспекцията по труда.

# 644
  • София
  • Мнения: 613
Здравейте,
влизам, за да попитам нещо за болничните -  изплащането става до 10 работни дни? Моят е подаден в Нои на 4.01, кога да очаквам превод от Нои?

Общи условия

Активация на акаунт