Орхидея

  • 281 168
  • 1 288
  •   1
Отговори
# 1 260
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 325
Здравейте!   bouquet

Ето че най-сетне успях да снимам моите нови орхидеи. Щастлива съм, че успях да ги спася и да си ги осиновя от магазина. Бяха си ахаааа ... тръгнали. То се вижда и по цветчетата какви са сдъфкани и одраскани.




Как ви се виждат коренчетата? Добре ли е цветът? И онези въздушните, дето изглеждат като изсъхнали, трябва ли да се изрязват?

Не съм пресаждала още и не знам какво има вътре.  newsm78 Дали да не почакам да прецъфтят?
Като ги купих имаше малки пъпчици за нови цветове, но изглеждаха леко изсъхнали и окапаха. Надявам се да не съм им навредила аз нещо.

Благодаря ви още веднъж за интересната информация и всичко, което споделяте и показвате. Приятна компания сте.

П.С. Тези чисто зелени фалчета, за които спомена Реге, сигурно са много красиви. Не съм виждала такива. Моите (отляво) за по-скоро бледо зелени към жълти.

# 1 261
  • София
  • Мнения: 6 010
Миле, страхотни са и двете! На мен особено много ми хареса розовичката, ако правилно виждам цвета, с тези "жилки" по цветчетата. Корените за мен са в много добро състояние. Изсъхналите аз ги режа, но само ако съм напълно сигурна, че няма живец в тях. Не се притеснявай, че са ти изсъхнали пъпките и са паднали - това е нормално, когато цветето се мести от едно място на друго. На мен така са ми падали по 10 пъпки от една орхидея. Защо искаш да ги пресаждаш? Ще споделиш ли от кой магазин си ги купила?

# 1 262
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 325
White_tulip, благодаря за хвалбите. Засега много малко мое участие има - само две седмици. Да, точно такава е едната - розова с жълти жилки.

За пресаждането просто питам, да не объркам нещо. Гледам по снимките ви едни много красиви саксии с чинийка, прозрачни, в различни цветове, трябва да погледна тук за такива.

Иначе ги купих от ТМаркет в Гео Милев.

# 1 263
  • Русе
  • Мнения: 1 844
Красота!Браво момичета!  bouquet  Пълните ми очите с прекрасните си орхидеи!
Мисля,че ще направя опит с още една орхидея,въпреки че направо не смея след като уморих вече две.  Tired  Нещо не им понася у дома,а уж се имам за цветарка!  Joy

# 1 264
  • Варна
  • Мнения: 25 246
*sve*,
бих казала, че си просто длъжна да опиташ пак - третият път ще е успешен Laughing
Mileto,
много красиви цветове. Корените изглеждат добре. Само на първата не се вижда добре, но сякаш е наранен центърът на розетката? Ако е така трябва много да го пазиш и да го огледаш дали няма следи от гниене, предполагам, че ще си пусне нов връх в някакъе момент. Може и да не е така, просто снимката не е много ясна. За пресаждането - аз моите не съм ги пресаждала. Само третата ми - преоценена, защото си мислех, че положението ще е зле, а и аз нея я взех с експериментаторска цел, точно да видя колко страшно е пресаждането Laughing Тя пък излезе в перфектно здраве Simple Smile А саксиите - най удобни са тези пластмасовите, в които са твоите в момента. Ако искаш може да си намериш кашпички, в които да ги сложиш, за да седят по-красиво.

# 1 265
  • Мнения: 494
Страхотни орхидеи ,браво!
И на мен днес ми е едно такова пазарско Laughing, като че ли имам нужда да си подаря една орхидейка .
Затова мисля по някое време да пообиколя магазините и ако успея да се снабдя с нова придобивка ще ви се похваля по късно! Mr. Green

# 1 266
  • Варна
  • Мнения: 25 246
Ахъм, много позната ми е тази нужда Joy Чакаме да се похвалиш Sunglasses

# 1 267
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
Ахъм, много позната ми е тази нужда Joy Чакаме да се похвалиш Sunglasses

и мен са ме хванали таквиз напъни. от месеци държат и не пущат  Blush
но при нас няма такива магазини и шансовете ми са нула и надолу   Tired

# 1 268
  • София
  • Мнения: 1 155
Иначе ги купих от ТМаркет в Гео Милев.
ейй,близко ми е и ще се разходя, може и аз да се изкуша  Crazy Flutter

# 1 269
  • Мнения: 13 813
Здравейте момичета. Нямаше ме почивните дни и с радост забелязвам  че в темата ни е настъпило оживление.
Писали сте много и интересни неща но аз понеже днес ще съм погълната от "домакински задължения" ще ви пиша по подробно едва утре.
Видях с интерес обаче че сте коментирали темата за лепкавите петна.Мен също ми направи впечатление нещо подобно засилено последната седмица, та дори на едната от орхидеите имах на цветоноса на едно място капки в кафяв цвят.Стана ми много странно , направо си помислих че сигурно е вредител но нищо не намерих по фалчето. Тогава тръгнах да ровя за информация и намерих този любопитен материaл който ви поствам.

Цитат:

Светлината може да се нарече гориво на растението. С помощта на листата, съдържащи хлорофил и енергията на слънчевата светлина разтението образува гроздова захар и богати на енергия организни съединения. Това е фотосинтезата.При натрупване на гроздова захар в растението, CO2 и водата отделя кислород и образуват богато на енергия съединение. Натрупаната гроздова захар служи за носител на енергия. Тя е нужна на растението за израставането му, особенно наметстат на клетъчното съединение.Гроздовата захар постъпва в проводящите снопчета заедно със соковете. Там тя отново се разделя на СО2 и вода, а натрупана енергия се освобождава и преработва.Това е дишане или дисимилация ( обратно на фотосинтезата ).
...
В природата нощем също е студено, по-студено от през деня. Принципно , образуваната през деня гроздова захар се разгражда по бавно при по-ниска температура. Част от нея е необходима за захранване растението с енергия , а останала се запазва като резерва. Ако разликата между дневната и нощната температури в много висока, могат да се появят нарушения в обмяната на вещетсват и се получава излишък.Силно опростено може да с екаже. че рсатението "изстисвква излишната  гроздова захар" и започва да лепне.Това е причината поради която от долната страна на листата може да се наблюдават лепкави налепи без да има вредители.Тогава разликата между днечните и нощни температури трябва да се намали като се повиши нощната температура . Тази "лепкавост" привлича гъбички и е нездравословна за растението. За да се избегнат подобни вредители трябва да се намалят температурните разлики и често да се проветрява, засенчва и да се подберат подходящите съдове.

Край на цитата.


Ами това , НО има много за обсъждане и ще ви пиша  по подробно утре.

Месечинке съжалявам за зеленото фалче, който го е купил със здраве да си гледа, разбирам че и прасковеното и то го е нямало.А пък ние ще намерим такова друг път. Магазинчето в Билата  е много хубаво с много често зареждане( по мои наблюдение веднъж на две седмици)  и на повече от достъпни цени. Двете жени които работят - едно момиче и една жена на средна възраст са много любезни и винаги готови да ти дадат съвет. Има и преоценени фалчета, които са си чисто предизвикателство за любителите. Поздравления за новата ти придобивка, изглежда чудесна, вярвам че  скоро ще си имаш и други, купуването на орхидеите една по една е невероятна тръпка.

Поздрави на всички и лека вечер.
 Hug

# 1 270
  • Варна
  • Мнения: 25 246
Да, аз вече обмислям как да си завъртя нещата, че пак да се озова в Билата Laughing Само не разбрах тази седмица ли ще има ново зареждане, но май момичето каза за следващата. Харесах си една от преоценените, много интересна беше, но пусто този бял дребосък ме викаше, виииикаше Blush Оглеждах, вземах, оставях, накрая пак на него се върнах. За съжаление точно тогава нямах пари за двечки. Казах на продавачката, че това ми се е усмихнало най-много, а тя каза, че малко преди това друга жена го харесала, но не и стигнали парите да го вземе. Пак ще наминавам оттам, няма начин да не получат още красоти Simple Smile
А за зеленото много се заинтригувах, в нета открих няколко снимки на зеленикави фалчета, наистина много красиви. Ето например това, казва се Green fox (Зелена лисица):
http://www.bigleaforchids.com/coppermine/displayimage.php?album=116&pos=6
http://www.bigleaforchids.com/coppermine/displayimage.php?album=116&pos=1
Ето и още едно:
http://www.bigleaforchids.com/coppermine/displayimage.php?album=135&pos=1

Това за лепкавите капчици е много интересно.

# 1 271
  • Мнения: 950
Здравейте момичета  Hug
Да, аз вече обмислям как да си завъртя нещата, че пак да се озова в Билата Laughing
И аз се озовах днес там и естествено си тръгнах с придобивка ,понеже беше в бяла кофичка, а исках да й видя корените ,продавачката пред мен я извади от саксията ,малко ме притесни факта ,че корените бяха малко в сравнение с тези орхидейки които имам, а момичета какво да направя че да стимулирам растежа на корените ,дали въобще е проблем е това ?
А и много ми хареса още една от преоценените Grinning и усещам че няма да мирясам докато не си я купя  Wink

# 1 272
  • София
  • Мнения: 13 154
Fen, ако те притесняват корените, че са малко натори с жълт кристалон. Мисля, че е по-хубаво да има повече корени, но ако са добре и малкото ще свършат работа  Grinning.

_re_ge, както винаги с изчерпателна информация!   bouquet

# 1 273
  • Варна
  • Мнения: 25 246
Честито, снимай да видим новата придобивка Grinning Мисля, че корените ще пораснат, щом са били здрави няма страшно. За корени се тори с повече фосфор, но кой кристалон беше с повече фосфор... някъде назад из темата беше описано, ще поровя и ако намеря ще го постна, а може и някой да се включи в това време. Моята едната орхидея също има много по-малко корени от останалите, но и растат много нови коренчета и съм сигурна, че ще навакса. А дори не я торя. Мисля да я мятам и нея следващия път заедно с останалите.
А, докато напиша, Таня вече се е включила с инфо за кристалоните Grinning

# 1 274
  • Мнения: 220
_re_ge, много интересна информация!

Предвид, че "лепкавостта" привлича гъбички и е нездравословна за растението, дали трябва капчиците да се попиват?
На моята орхидея 2 пъти й се е случвало да има лепкави капки, но не съм ги попивала. По принцип си е добре, но пък знаеш ли какво може да стане?

Запалихте ме за Била, тези дни отивам да разглеждам какво има и току-виж орхидейките ми да се увеличат с една Grinning.

Издирвам да си купя орхидея с тъмновиолетови цветове. Ако попаднете на такава някъде във Варна - свиркайте! Преди 1 година изтървах точно такава и много ме е яд - и до сега не съм намерила от този цвят.

Общи условия

Активация на акаунт