Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 3

  • 67 462
  • 762
  •   1
Отговори
# 330
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 774
Права си. Все пак, едно е инсулин 200-300, друго е 40 или 60. Чисто любопитство Simple Smile Пък и малко не вярвам на докторската мафия. След като 4 години пих бромокриптин заради уж висок пролактин /лаборатория Писанец, Пловдив ме нареди така/, съм малко скептична.
Факт е, че не съм здрава, аз си усещам разликата с режима и лекарствата. Но не си падам и по крайностите в храненето, така че сама за себе си търся някакъв разумен баланс и си задавам много въпроси и много размишлявам. Старая се да не се поддавам на крайното отричане на една или друга храна, или разни моди в храненето. Като се замисля, нашите деди са се хранили предимно въглехидратно и мазно, с по-малко протеини и са били по-здрави. Тя и кухнята ни е такава, всъщност. Но и много фактори при тях са били различни - много повече движение, по-нисък стрес, та дори и липсата на информация сякаш е била +, а не -. Ама...да не се отплесвам.

# 331
  • Мнения: 2 114
И по този повод - къде си правите изследвания в София? Има ли лаборатория, на която вярвате?
КЗ след посочената храна 1 час по-късно е 5,8

# 332
  • Plovdiv, Bulgaria
  • Мнения: 1 639
mama_na_nana в зоната с какви въглехидрати се храниш? Аз обмислям да я започна, но за сега само обмислям и събирам информация.

# 333
  • Мнения: 133
Изчислих, че приблизително въглехидратите в 150 гр. хляб или 130 гр. шоколад са 75 гр. глюкоза.

Въглехидрат и глюкоза не са взаимнозаменяеми, нито пък захар, фруктоза и нишесте.
 

Последна редакция: ср, 16 май 2018, 17:15 от Raccoon17

# 334
  • София
  • Мнения: 16 199
И по този повод - къде си правите изследвания в София? Има ли лаборатория, на която вярвате?
КЗ след посочената храна 1 час по-късно е 5,8
ProLabor, срещу входа на Майчин дом на МА.

# 335
  • Мнения: 2 114
 Измерих и на втория час все пак - 4.8 и съм записала грешно първия час 5.3 е.
Храня се само с въглехидрати от зелената зона на таблицата с блоковете.

# 336
  • Мнения: 17 987
Какво за Бромокриптин, и аз го пих 3 години, имах аденом доказан с ЯМР. Каква мафия тук, струваше 6- 7 лв,за разликата от вносното

# 337
  • Мнения: 1 684
Измерих и на втория час все пак - 4.8 и съм записала грешно първия час 5.3 е.
Храня се само с въглехидрати от зелената зона на таблицата с блоковете.
Мама на нана  браво, КЗ ти е супер за след хранене .Ще взема и аз да си я меря. До сега съм я мерила само след ориз и ми беше 11.
Имам въпрос относно нахута. Как го приготвяш, колко време го киснеш и вариш. И каква марка протеин приемаш.
Аз от 3месеца спрях спорта заради Дискова херния и веднага качих 3 кг въпреки лишенията в храната. Ще взема и аз в зоната да вляза.

# 338
  • Мнения: 4 042
blue.angel, конкретно за изследванията за ИР не мисля, че можем да говорим за мафия. Точно обратният ми се струва проблемът - прекалено рядко се изследва! Доста от нас сме писали в темата по този въпрос, а именно как с години сме имали признаците, но никой не се е сещал да те прати на изследване. Лично аз ИР си я открих случайно, профилактично изследване без лекарско направление. Откакто съм в темата следя реакциите на новите членове, а такава беше и моята реакция в началото: "ама как, аз не ям чак толкова много боклуци". Замислям се, през всички години какво съм си мислела за познатите ми, на които откриваха диабет. Общоприетото мнение. Едно време му казваха "захарна болест" - за тази група хора някак е разбираемо, които прекаляват с яденето, особено на сладко. В последните години обаче стана модерно да го отдаваме на стрес. Щото ние, съвременниците, страшно много стрес имаме, разбираш ли. Едно време хората като че ли не са имали- това да ти съсипе, примерно, градушка реколтата и да не знаеш ще си изхраниш ли зимата децата, които пък отделно само като се замислиш - 7-8 гърла, всяко с дертовете си, болестите и пр... Ама не, друго си е сега да се стресираш, защо тоя и оня имат по-яка кола, телефон, нещо си, пък ти нямаш. Не палиш огън да се сгрееш и сготвиш, не носиш вода на гръб да переш, не рискуваш да се гътнеш при всяко раждане или настинка, ама не, много сме стресирани, разбираш ли.

В този ред на мисли, ако има някакъв заговор, то това е в мълчанието на лекарското съсловие относно вредата, която ни нанасят с всичките индустриални храни. Може би защото си дават сметка, че нарасналата човешка популация без  тях не може. Няма как 10 милиарда да се храним био и органик. Трябва да се бълва евтина, преработена и неотговаряща на потребностите на тялото храна. Друг начин няма. Ако вземе да се говори за това в мащабите, в които ни вредят и убиват, сигурно трябва да стане революция. Но пак не знам какъв смисъл ще има - правилното хранене не е по джоба на всеки, това е. За едни има сьомга и хайвер, за други бял хляб и салам от 3 лева, така стоят нещата. Затова по-лесно да си витае мнението, че всички тия болести са от стреса, щото сме много специални и много ни е труден животът. Никогаш досега, в човешката история, видите ли, не е бил толкова труден... Ние сме супер специални, чувствителни и изтънчени, както никога. Голям праз, че прабаба ми е родила 8 деца, пък са оцелели 3 - това нейното какъв дерт е в сравнение с това, че шефът ми е задник? С ирония го пиша, разбира се... Мисълта ми е, че храната ни убива, не стресът. За това мълчат.

Последна редакция: ср, 16 май 2018, 19:19 от Бледолилава

# 339
  • Мнения: 17 987
Бледолилава, ужасно, ужасно си права 🤗

# 340
  • Мнения: 2 495
И друг път съм го писала-мед.граница на КЗ не е 6.1 ,а 5.5 ,но ако здр каси зачетат тази стойност, 3/4 от населението трябва да го пишат болно, със съответните разходи.
Средно със 7 г. закъснение се открива диабета.Сложете и още толкова за предиабета.И става ,едно 15 години,в които високата КЗ разрушава нерви и кр.съдове,но драгият пациент не предполага.
На пациенти с гранични стойности,симптоми и наследственост трябва да се предлага да си направят обременяване с глюкоза. Не съм лекар ,може да е много опасно,но хората в ежедневието си преяждат,препиват и препушват, без това да го смятат за много опасно.
Единствено с това изследване може да се разбере самата истина.
Храненето в зоната за мен е доста пестеливо и добре балансирано,така че добрите резултати не са неочаквани.Дори не знам дали има смисъл да си правиш замервания,след като си толкова стриктна.

# 341
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 774
Прави сте момичета. Животът ни е страшно улеснен, спрямо баба ми, например или дори майка ми, която до 1995 переше по цял ден в неделя на ръка. Мисля, че липсата на движение е в основата на всичко. Хората са се хранили с каквото си произведат, движили са се много и са били много по-здрави.
Бледолилава, съмнявам се, защото знам през тези 4 години и особено последните 2 как съм се чувствала от проклетия бромокриптин. Спирала съм го за по месец-два и хоп - пролактинът скача в небесата. И хайде отново го започвам. Напоследък ми падаше много кръвното до 90/60, вечно ми беше лошо и едва издържах. На мен, дето цял живот съм била с високо до 140/100. Не го пих повече от 6 месеца, беше ми писнало да се тровя. При постъпването ми в болница в началото на март, лекарят ми каза, че ако имам проблем с пролактина, след 6-7 месеца не пиене, ще е скочил над нормата на 100 %. Другото, което говорихме с една от докторките, е че по принцип Писанец дават грешни резултати, особено за хормони. И не съм нито първи, нито последен случай. Тя изрази мнение, че да, вероятно пролактинът е над средата на референтните стойности и като пия бромокриптин, пада под средата. Тя също потвърди, че имам ли проблем, след толкова дълга пауза в приема, на изследването, ще излезе. Оказа се, че всичко е наред и е малко над средата на референтните стойности. Четох, че някои лаборатории веднъж влезеш ли в регистрите им с даден проблем, после дават умишлено грешни резултати, за да си осигурят клиенти. Като си болен, трябва да се следиш, нали така. Пък че хапчето струва 7 лв, така е. Но колко хора пият хапчета за по 7 лв месечно? И не само хора с тези проблеми,  а с редица други.
Но темата е много дълга и обширна, няма да задълбавам повече. Истината е, че фармацевтичните гиганти имат полза от болни хора. Много лекари също. После нека Бойко разправя, че ще вдига осигуровките на ядящите сланина. Целият ни свят е такъв, факт. Отхвърля се това, което е полезно и се натрапват вредни храни като маргарини, бял хляб с 20 съставки в него и половината менделеева таблица. Обезмаслени продукти,  които са в пъти по-вредни от пълномаслените. Подсладители, които са много по-вредни от захарта дори. Изкуствено и преработено полезно няма, колкото и да ни убеждават в противното.

# 342
  • Мнения: 31 774
Скрит текст:
Скрит текст:
Вие сериозно ли мислите, че каквото и да хапнете, инсулинът ще остане нисък? Та той трябва да се покачи, за да смъкне захарта. Ако не се покачи, ще се покачи тя.

Скрит текст:
Дори при ядене на протеини и мазнини, инсулинът се покачва и така и трябва. Е, не колкото при 2те лъжици захар, но определено не е нисък. И  е важно да спадне бързо (на втория час), а не да остане нисък.
Кой твърди това?
Аз поне не съм.....
Да, и КЗ, и инсулин се повишават СЛЕД всяко хранене.То това си е част от нормалното функциониране на тялото...
Тънкият момент е до какви стойности се повишава.
Едно е след дадена храна КЗ/инсулин да се повишат минимално, колкото да се обработи храната и да се нахранят клетките, и съвсем друго е и двете да хвръкнат до тавана.
Най-малко повишение има при мазнините, следвани от протеините.Като писах назад, че докато мазнините са почти на 100% безопасни, то ако се прекали с протеина, то той не се усвоява целия и част от него се преобразува в глюкоза, т.е., пак се стига до високи нива на КЗ/инсулин.

Не искам въпроса ми да изглежда заяждане, но наистина ми е интересно да разбера кой си е мерил инсулина след всяко хранене за да разбере колко се повишава?

Май никой.
Аз само веднъж го направих с една торта.
Решила съм да правя и с други неща експерименти.

Скрит текст:
Скрит текст:
Скрит текст:
Скрит текст:
Елора,аз много се колибаех дали може да ям овесени ядки сега или да ги избягвам?!На теб как ти се отразиха върху инсулина?

Добре ми се отразяват. Но аз и не съм яла много овесени ядки.
До скоро слагах 3 лъжици, сега една.
Нито преди, нито сега имам проблем. Засищат ме до обедната почивка.
Те са бавен въглехидрат. Но пак в ограничено количество и бавните трябва да се взимат.
Но съм сита и заради суровите семена. На мен вече суровите семена са ми повече. Овеса ми е за цвят  Laughing
Но ми се е налагало само овесени ядки да ям. Пак ме държат сита за дълго.
До организъм си е. На теб едно ще ти влияе, на мен друго.
Пробвай.

Елора,аз много се колибаех дали може да ям овесени ядки сега или да ги избягвам?!На теб как ти се отразиха върху инсулина?

Не съм Елора, но понеже съм с ИР и съм и любител на овесени ядки (пък и следя темичката от доста време, макар и до сега да не пишех).
Целите, непреработени овесени ядки имат нисък до среден гликемичен индекс и това ги прави ок при ИР. В случай, че се чудиш дали нещо е подходящо между другото, бих те посъветвала да погледнеш за гликемичния му индекс и гликемичния му товар (glycemic index и glycemic load), колкото по-малко, толкова по-добре.

Статия на Любомир Иванов за гликемичния индекс на храните
Голяма база данни на английски език за гликемичния индекс и товар на храните

И дори при въглехидратите с нисък и среден индекс е важно да не се прекалява.


А преработените? Предполагам, че в магазина са преработени.
Откъде се взимат непреработени овесени ядки?  newsm78

Скрит текст:
При ИР, а и не само, е особено важно КЗ, респективно инсулина, да се държат ниски.
А това става с консумиране на храни, които не влияят върху тях, или вилянието е минимално.Такива храни са протеини и мазнини.Като най-добри са мазнините.
Прекалени количества протеин, които тялото не може да усвои, също се трансформират в глюкоза, за да се съхранят за бъдещо ползване.
Дали една храна повишава бавно или бързо КЗ, няма особено значение, щом в крайна сметка КЗ, респективно инсулина се повишават много.И няма никакво значение дали това става за 15 минути или за час и половина.За хората с ИР не е полезно и препоръчително.
И още:2 филийки пълнозърнест хляб повишават КЗ по-бързо и повече от 2 ч л захар.


Защо?
Ами, не знам....така пише д-р Дейвис в "Пшеницата-маскираният убиец".
Предвид други неща, които е писал и съм доказала с личен опит върху себе си, че са верни, съм склонна да му вярвам и за това.Той се занимава с изследвания, проучвания, така че едва ли е написано за пълнеж на страници.
В някои източници пълнозърнестия хляб има по-висок ГИ от захарта, предполагам затова.
фруктоза -22
кристална захар (сукроза)-65
пълнозърнест хляб-69/71/79 (срещала съм тези три стойности, идея нямам коя е вярна)

Но както писах, според мен ГИ при ИР не е важен.Всяка храна, която повишава КЗ, без значение дали бързо или бавно, би трябвало да се избягва.Защото дали КЗ, респективно инсулина, ще се повишат за 10 минути или за 1,5 часа, все е вредно, щом достигат високи стойности.
Каква е разликата, ако изядеш топка сладолед и след 15 минути КЗ/инсулина са в "небето" и да изядеш купа овесени ядки и след 1,5 часа КЗ/инсулина пак са в небето?
След 15 минути по-вредни ли са отколкото след 1,5 часа?

Според скромното ми, непрофесионално мнение, високите КЗ/инсулин са си вредни и след 15 минути, и след 1,5 часа.
Затова аз лично, гледам като цяло да ги държа ниски.Т.е., избягвам храните, които ги повишават, без значение бързо или бавно.

Аз пък не съм съгласна.
ГИ е важен но донякъде. Много по-важно е какво се яде. Писала съм. ГИ на динята е двойно примерно от спагетите. Ама аз ако седна да ям спагети всеки ден, щото било с ниско ГИ, след месец, ще мрънкам, че ставам пак свиня.
Ама с динята няма този проблем. Слабея си с нея.
Освен това всеки човек с ИР реагира различно на определена храна.
Аз ако изям 2 лъжици захар на гладно, ще озверея от глад бързо.
А хляба ще ме засити.

Има огромно значение, че се покачва плавно КЗ. Това дава шанс на инсулина да си свърши работата.
Скрит текст:
Иначе съм решила аз експеримент да си правя. Да изследвам КЗ и инсулин след диня, и обилен обяд без хапче.
Даже и мисля и изследване след моята си закуска да направя да видим как са нивата.
Ама кога ще е не знам, но като го направя ще се отчета веднага.
Инсулина така или иначе, си върши работата, сваля КЗ.И според мен е абсолютно без значение дали я сваля след половин час, или след 2 часа....основното е, че и двете се повишават много, а не че това става бързо или бавно.
Разбира се, че можеш да не си съгласна...аз не пиша като последна инстанция, нито да убеждавам някого в нещо.
Не съм лекар, нямам и претенции, че разбирам на 100% как действа тялото.
В случая нямам предвид дали от дадена храна се слабее/дебелее, или дали съм сита или гладна след нея.
А колко се повишават КЗ/инсулин и как това влияе на организма.
Т.е.:Какво значение има дали:
1.когато изям 3 парчета диня и КЗ/инсулин скочат за половин час съответно на 12/240
или
2.когато изям 2 филийки пълнозърнест хляб и КЗ/инсулин скочат за 2 часа на 12/240,
след като е доказано, че високите КЗ/инсулин нанасят поражения на тялото?
(числата са напълно произволни...)
Има ли значение дали високите КЗ/инсулин ще вредят половин час след хранене или 2 часа след хранене?
Та, аз от тази гледна точка разглеждам храните.Избягвам тези, които повишават много КЗ/инсулина, без значение дали това става бързо или плавно.
Целта ми е и КЗ, и инсулина да си стоят ниски постоянно.Така са най-безопасни.И след като овеса, пълнозънестите храни, плодовете ги качват много, пък било то и плавно, ги избягвам.
Наблягам на храни, които имат минимално влияние върху тях-протеини и мазнини.
Защото, според мен, едно е да повиша КЗ до високи стойности веднъж седмично, като хапна например сладолед/ягоди/черен шоколад, и съвсем друго е да вдигам КЗ до висините всеки ден, ядейки овесени ядки/пълнозърнести продукти/плодове....
Да, след лъжичка захар ще съм гладна след половин час, а след филия хляб ще съм гладна след 2 часа.
Ама какво значение има това, ако и след двете КЗ ще е във висините и ще прави поражения?

Ох, аман от тоя ГИ. Ще го намеря и ще го убия  Crossing Arms
Хайде карай само на спагети, че го четох Гито им - 46 някъде.
Пробвай така. Яж седмица само диня. Почини си и яж цяла седмица спагети. Може и да се изследваш.
И ела кажи как си.
Ха на бас, че от динята ще отслабнеш, а от спагетите не.
Може и да не е спагети. Хляба също е с по-нисък ГИ от динята.
За мен е абсурдно да се твърди, че 2 лъжици захар са по-полезни и нямало да ми вдигнат така кз и инсулин от хляб или диня.
ИР не се хваща от ядене на диня. А в много случаи от безразборно ядене.
Огромно значение има консумирането на различните въглехидрати. Тънкия момент е до какви стойности се повишава и това зависи от консумираната храна /въглехидрат/.
От всички ще скочи. Просто от бавните на организма се дава шанс да се справят с високата КЗ.
Затова и хората с ИР изключват бързите въглехидрати.

Динята за мен не е бърз въглехидрат.
Няма да водя пак спора за плодовете. Crossing Arms

# 343
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 774
Пчелен мед консумирате ли? Говоря по 1 лъжица 2 пъти месечно, например, не за ежедневна консумация. И той е с нисък ГТ, въпреки високото ГИ.

# 344
  • Мнения: 31 774
Какво е ГТ?  newsm78

Иначе ям. В кафето малко и после в закуската  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт