Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 3

  • 67 538
  • 762
  •   1
Отговори
# 315
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 830
По принцип храните с нисък гликемичен товар се усвояват бавно от организма. Когато усвояването става бавно, то глюкозата навлиза в кръвта плавно и по малко, което не кара инсулина да скача рязко. Когато усвояването става бързо /при храни с висок гликемичен товар - например захарни изделия/, то КЗ скача рязко и съвсем естествено е и инсулинът да скочи рязко, за да я изведе от кръвния поток час по-скоро.
Наскоро по повод Боян Петров четох изказване на жена му, че когато той катери, няма нужда от инсулин, защото тялото е подложено на свръх натоварване и изразходва веднага въглехидратите и КЗ остава ниска. Въпреки че е диабетик, при тежко натоварване, няма проблеми.
Та, определено имат значение много фактори и определено скоростта на усвояване на храната и навлизането на глюкозата в кръвния поток е важно. Колкото по-бавно е това, толкова по-добре за организма.

# 316
  • Мнения: 2 496
Toва само човек,който не е вникнал в материята ,може да го каже.Метаболизмът на въглехидратите е сложен и нееднозначен.При болни хора точно това е проблемът,че не е 100 предвидим.Когато тялото си го прави автоматично/при здрав човек/регулацията е точна.Но когато се разбрица,много неща трябва да се съобразяват.Когато се изразходва енергия ,запасите освен от храна,се попълват и от резервите.Кз захар зависи от храна,температура,стрес / тук влияят всички стресови хормони/,инфекции.Когато изкачваш 8000 на -20 и си свръх уморен и стресиран ,става много ,много сложно за правилно метаболизиране в частност на глюкозата.

# 317
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 830
Вероятно е така, но надали, като човек, който практикува алпинизъм, не се е интересувал от състоянието си при това нелеко заболяване. Вероятно има доза истина в това, което казва жената, дори да не е на 100 % така.
Мисълта ми беше, че определено има разлика между въглехидрат от захар и въглехидрат от зеленчук или бобово растение. Няма начин организмът да ги усвоява еднакво и да вдига инсулина еднакво при консумация на различните храни.
Само за пример - още преди да ми излязат резултатите от ОГГТ, знаех, че имам проблем. Два часа след изпиване на глюкозата, не знаех на кой свят съм. Изпитвах зверски глад и ми стана адски лошо. Това никога не ми се беше случвало преди, колкото и зле да съм била, заради неправилното ми хранене.

# 318
  • Мнения: X
Ще пробвам да обясня с пример, че явно или аз не мога да обясня какво имам предвид, или не говорим за едно и също нещо....
Диня-ГИ 76
пълнозърнест хляб-ГИ 69
череши-ГИ 63
киноа-ГИ 53
ябълков сок-ГИ 41
овесени ядки-ГИ 50
картофи сварени-ГИ 56
Според ГИ на тези храни, коя според вас е най-безопасна, т.е., при коя храна КЗ/инсулина остават най-ниски?

За мен, посочените храни, са на едно ниво.Няма никакво значение за какво време ще се повиши КЗ, при положение, че всичките храни ще я повишат значително.Което съответно, ще вдигне и инсулина, за да си свърши работата.
Щом имам избор, аз предпочитам
авокадо-ГИ 0
малини-ГИ 0
аспержи-ГИ 0
броколи-ГИ 0
и всички подобни зеленчуци,
агнешко, бекон, патица, пуешко, пилешко, пъдпъдък, телешко, скариди, сьомга, все с ГИ 0.
Което е гаранция, че нито КЗ, нито инсулина се качват кой знае колко, а нали това е целта ми-и двете да са стабилни и най-вече ниски, за да не вредят?

# 319
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 830
Би следвало тази с най-нисък ГИ, но напоследък се говори не толкова за ГИ, колкото за ГТ.

Скрит текст:
Гликемичен индекс (ГИ) и гликемичен товар (ГТ) –какво означат тези понятия и защо са важни?

Гликемичният товар (ГТ)е таблица / система, която измерва количеството въглехидрати в храните. Тези, със стойност под 10 се водят с нисък ГТ, между 10 и 20  – среден, над 20  – висок. Съответно храните с най-висок ГТ, оказват най-силно въздействие върху нивото на кръвната захар, съответно най-бързо и рязко я повишават.

Как гликемичният индекс е свързан с гликемичния товар?

Индексът показва колко бързо въглехидратите се храносмислат и след това освобождават под формата на глюкоза в кръвта, т.е колкото по-висок е ГИ, толкова по-бързо се случва това (преди време писах статия за храните с най-висок ГИ, която можете да прочетете тук). Разликата е, че ГИ не отчита количеството въглехидрати в храната. Това е причината за по-добър индикатор  как въглехидратите се отразяват на кръвната захар да се счита ГТ.

Ако дадена храна има висок ГИ и нисък ГТ, например динята ГИ – 72 и ГТ – 4, как се отразява това на кръвната захар?

Храните, категоризирани с висок ГИ притежават по-голямо количество, т.нар бързи въглехдрати. Ниският ГТ от своя страна индикира, че въпреки количеството въглехидрати, въздействието върху кръвната захар няма да бъде драстично. В случая динята съдържа голямо количество вода затова е с нисък ГТ.

Морковите са още един подобен случай – ГИ 47, ГТ 3. Ако не сте решили да изядете кофа пълна с моркови, няма причина да се притеснявате.
Цялата статия тук: https://joyfitnessbg.com/2015/07/22/%D0%B3%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0% … 0%B2%D0%B0%D1%80/

# 320
  • Мнения: 2 496
1Всяка реакция е индивидуална,дори в различните часове,дни и години.
2.зависи колко и с какво ще комбинираш въпросната храна
3.само 23 % от инсулина зависел от храната
4.всяка храна предизвиква отделяне на инсулин
За това препоръчвам,ако има възможност да се плащат лентички,човек да се позанимава с измерване на КЗ след всяка храна.Но ако твърде много се вдига инсулина,това изследване няма да е меродавно,защото ниската кръвна захар е за сметка на много висок инсулин,а не на добре работещ метаболизъм.
За Боян-далеч съм от мисълта ,че не си е управлявал диабета.Репликирам жена му,че като изкава в планината не му се вдига Кз.Колко е сложно положението му показва фактът ,че два пъти е изпадал в хипогликемия.Това не означава просто падна ми КЗ,това е животозастрашаващо състояние.

# 321
  • Мнения: 54 638
liola, уважавам много мненията ти, но не всяка храна повишава инсулина. Мазнините доказано не.

Също така споделям написаното от Краси. Логично е да се избягват храни, които водят до повишена КЗ и секреция на инсулин. Бързи, бавни, по-добре да ги няма изобщо.

# 322
  • Мнения: 5 459
Диуретиците повишават КЗ,по-точно обезводняването я повишава.По-скоро,ограничете солта.
Трици и овес също повишават.Овесените ядки са инстантни храни-те са преработени предварително,така че в къщи да се приготвят бързо.Но това води до по-бързо усвояване на нишестето.Ако се консумират,най-добре директно с мляко,без варене и накисване във вряла вода.
Ако някой мери КЗ след хранене ,е добре да си провери съответните храни как му действат.На първи час-не повече от 8 КЗ.Ако е над тази стойност,забравяш за тази храна.

Аз готвя напълно без сол и пак отделям по 2 литра течности и съм постоянно подпухнала.
Вчера се шашнах. Мама ми измери кръвната захар и беше 4.2, а бях на панаир и си позволих и бира и локум и халва. това ми е първото нарушение и два часа след това захарта ми беше такава. А като не ям с месеци сладко и въглехидрати, сутрин на гладно ми беше 8. А сега де?
Амурче, а на ягодите колко е ГИ, че сега започва техния сезон, а определено са киселки.

Последна редакция: ср, 16 май 2018, 14:21 от alinnna

# 323
  • Мнения: X
За ягодите намерих ГИ 40, води се нисък.
Аз обаче, нали следя въглехидратите, гледам да не прекалявам...1 ягода е 1 гр въглехидрат.И обикновено ги ям със заквасена сметана.

# 324
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 830
1Всяка реакция е индивидуална,дори в различните часове,дни и години.
2.зависи колко и с какво ще комбинираш въпросната храна
3.само 23 % от инсулина зависел от храната
4.всяка храна предизвиква отделяне на инсулин
За това препоръчвам,ако има възможност да се плащат лентички,човек да се позанимава с измерване на КЗ след всяка храна.Но ако твърде много се вдига инсулина,това изследване няма да е меродавно,защото ниската кръвна захар е за сметка на много висок инсулин,а не на добре работещ метаболизъм.
За Боян-далеч съм от мисълта ,че не си е управлявал диабета.Репликирам жена му,че като изкава в планината не му се вдига Кз.Колко е сложно положението му показва фактът ,че два пъти е изпадал в хипогликемия.Това не означава просто падна ми КЗ,това е животозастрашаващо състояние.
При нас с ИР дали меренето на КЗ след нахранване може да даде меродавни стойности? В крайна сметка /да чукна на дърво/ не сме с диабет и инсулина, макар и висок, контролира КЗ. А инсулин няма как да мерим ежедневно и след всяка храна. Бих отделила време да се позанимавам, ако резултатът ще е меродавен.
Мисля си и нещо друго - изследват ни с глюкоза. Обаче, дали в ежедневното си хранене поемаме въглехидрати, равни на 75 гр. глюкоза на хранене? Чудно ми е доколко всъщност са зле нещата и дали изследването не преекспонира до някаква степен състоянието ни?
Относно Боян - има до някъде логика в твърденията на жена му. Физическото натоварване оказва голямо влияние на чувствителността на клетката към инсулина. А при алпинистите натоварването е свръх. Възможно е да се контролира състоянието му с някакви минимални дози инсулин, които да вкарват най-грубо казано захарта в клетката. Както и ти писа, изпадал е в хипогликемии, тоест инсулинът е бил висок в даден момент и е бутнал КЗ повече от необходимото. Не съм лекар, просто размишлявам.
DeVa, никоя храна не е 100 % мазнини, освен растителните масла, разбира се. Всяко нещо, което поемаме има въглехидрати, протеини и мазнини в различно съотношение. Затова КЗ се повишава от всяка храна - от една повече, от друга по-малко, инсулинът също. Едва ли има човек, който да пие зехтин и това да му е храната.

# 325
  • Мнения: 2 120
В 15,30 си изядох следобедната закуска от 2 блока мазнини, протеини и въглехидрати - 
6 бадема, 126 гр. скир, 140 гр. ягоди и 40 гр. нахут предварително накиснат и варен за минута.
Ще мога да измеря КЗ на 60 минута, на 120 не знам дали ще успея, ще съм в движение.
Следвайки принципите на зоната винаги при възможност първо ям протеините и мазнините, за да се отдели глюкагон и едва тогава въглехидратите. При предишното ми стриктно зонуване със стартиращи почти същите /дори по-високи/ стойности на КЗ, ГХ и инсулин само за 4 месеца всички те станаха като на здрав човек.
Когаго започнах бях 59 кг и за 4 месеца станах 55, до края на същата година 53! Спазвах само зоната и малко спорт!
До колкото си спомням Бари Сиърс и семейството му при проучването и написването на първата му книга са се тествали за всяка една храна.
За въглехидратите най-важно е количеството и плътността им.

# 326
  • Мнения: 25 715
Мисля си и нещо друго - изследват ни с глюкоза. Обаче, дали в ежедневното си хранене поемаме въглехидрати, равни на 75 гр. глюкоза на хранене? Чудно ми е доколко всъщност са зле нещата и дали изследването не преекспонира до някаква степен състоянието ни?

Има и други начини. По съвет на ендокринолог последния път замених пиенето на глюкоза с високовъглехидратна закуска. Изяж един шоколад с чаша кока-кола със захар например и върви да се изследваш. Много хубаво си лъсва ИР, даже и без обременяването. Хем е по-приятно, хем и си спестяваш неприятните последици от пиенето на глюкоза. Пък и кога друг път ще ти падне такова освинване с лекарска благословия?  Mr. Green

# 327
  • Мнения: 2 120
Изчислих, че приблизително въглехидратите в 150 гр. хляб или 130 гр. шоколад са 75 гр. глюкоза.
И още нещо исках да добавя, не трябва да има глад, защото веднага се отделят от мозъка грешни сигнали и хормони, и това също променя нивата на КЗ - а тя не трябва да "играе". 

# 328
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 830
Да де, ама аз в реалния живот не закусвам с 1 шоколад+чаша кока-кола. Това имам предвид. Дали това натоварване на организма не е прекалено и резултатите да са преувеличени. Без значение дали с глюкоза или с хипервисоковъглехидратна закуска. 

# 329
  • Мнения: 25 715
Добре де, пробвай с голяма баница и боза със захар. Класическа закуска за много българи.
В крайна сметка има ли значение колко точно са повишени стойностите на инсулина? Щом са над нормата, значи има проблем. При здравите хора ще са в норма.

Общи условия

Активация на акаунт