Нашите орхидеи - тема 23

  • 66 516
  • 744
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 5 080
Каква е причината за тези дупчици по цветовете?  Болест ли е,  вредител ли?

# 496
  • Мнения: 120
Благодаря ви ! Heart

За саксиите не е проблем да сложиш орхидея , но трябва да е с прозрачната си саксия в нея . В противен случай няма как да видиш ,колко вода има на дъното и как се развиват корените . Има хора които поставят орхидеите си в затворени схеми ,но за начинаещи -не го препоръчвам Simple Smile

Причините за появяване на тези петна по цветовете може да са много .
Единия ,ако цветовете вече прецъфтяват .
Другия , може да е гъбично заболяване , не се притеснявай ,може и да не е опасно и да е само на цветовете ,но ако имаш и този проблем на листата се консултирай с някой АГРО аптека за препарат , до колкото знам се използва фунгицид . Понеже ,както всички препарати и вреден за човека ,не го препоръчвам на никой .
Аз лично поръчвам само екологични такива ,които не вредят ,но това е друга тема.
Другото което е препоръчително да направиш е ,да е отделиш от останалите си цветя . Все пак може да е заразно ,най добре е наблюдавай и отстрани от други цветя .
Успех !

# 497
  • Мнения: 5 080
Благодаря за изчерпателния отговор!

# 498
  • Мнения: 29
Привет дами, пак съм аз Grinning
От 10-15 дена вадим ново листо, но има някакви малки черни петънца по него (леко се виждат на снимката). Това не е проблем нали, понеже се преместихме в нов дом и се притеснявам дали им харесва новото място!? Благодаря предварително! Simple Smile

# 499
  • Мнения: 120
Не е проблем Simple Smile

# 500
  • Сф
  • Мнения: 4 766
Привет и от мен. Искам съвет- присаждах едното кейки преди 3-4 седмици, но нещо май не му е ок. За първи път ми е, но забелязах, че листата омекват и се сбръчкват по малко. Не е умряло още изцяло, но това нормално ли е след присаждане? Дали да не го потопя няколко дена във вода, сякаш това му липсва?

# 501
  • София
  • Мнения: 6 010
Може да има нужда от по-често киснене, но няколко дни във вода ще го убият според мен.

# 502
  • Мнения: 13 811
Думата е прЕсаждам. ПрИсаждам означава съвсем друго. Вживяване на един материал върху друг съвместим. Синоними на прИсаждам - поставям калем, слагам присадка.

След пресаждане не трябва да са меки листата. Трябва ни пълна картина - защо, какво как , за да дадем компетентен отговор.

# 503
  • Мнения: 50
Здравейте! След като вече уморих един Фаленопсис,сега е тръгнал и втория.Много се надявам с ваша помощ да успея да го спася.Моля,посъветвайте ме как.Прилагам и снимки

Последна редакция: ср, 05 сеп 2018, 13:57 от shushkova

# 504
  • Мнения: 120
Не е уместно да делиш кейки от растението ,точно по-това време . Да, бих посъветвала да го поставиш във вода ,като корените леко докосват водата ,в НИКАКЪВ случай да докосват розетката .. това се отнася и за двете ,които сте писали за проблемите си Simple Smile

# 505
  • Сф
  • Мнения: 4 766
А по кое време се отделя? Гледах няколко клипчета в ютуб и никъде не се споменава, че има по- предпочитано време

# 506
  • Мнения: 120
По принцип на пролет е добре да се пресаждат орхидеите и др цветя , но спецялно за кейките е добре да се пресаждат на есен . Кейките ,които съм деляла на пролет ,не издържат лятото ,но на есен всичко е Ок Simple Smile

# 507
  • Сф
  • Мнения: 4 766
Ето кейката



Тук се вижда сбръчканото и омекналото



# 508
  • Мнения: 29
Имам една орхидея от 2 3 години и листата й са същите - меки и сбръчкани, но вади нови корени и един цветонос даже, а е мъничка с 3 листенца остана само!

# 509
  • Мнения: 120
Така се получава лятото от недостатъчно влага и високи температури . Можеш да сложиш няколко клечки за шичета върху чаша с вода и да поставиш кейката отгоре ,като един от корените и допира водата . За първо време най добре е сложи в чаша с вода на дъното 1-2 пръста просто и е остави да си поеме водата . Така ще опъне листата Wink

Общи условия

Активация на акаунт