Нашите орхидеи - тема 23

  • 66 593
  • 744
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 6 388
Ой, в какви сладки кашпички са! Прелест!
Моите китки ги глезя като им подбирам кашпи според цвета ku-ku .

# 721
  • Мнения: 5 134
Благодаря! Пристрастена съм към тези вълшебни цветя. Запалих и много от близките си.

А това е още по-прекрасно - да предадеш красотата нататък Flowers Hibiscus

# 722
  • Мнения: 6 388
Абсолютно! Това е една от причините да се радвам на посветени на орхидеите теми във форуми, социални мрежи. Хората се влюбват в тези красиви цветя, разбират, че не са "страшни". И стават все по-разпространени в домове, офиси, заведения.

# 723
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 729
Абсолютно! Това е една от причините да се радвам на посветени на орхидеите теми във форуми, социални мрежи. Хората се влюбват в тези красиви цветя, разбират, че не са "страшни". И стават все по-разпространени в домове, офиси, заведения.
Най-много ми харесва ,че цъфтят по 4-5-6 месеца! Кое друго цвете цъфти толкова?

# 724
  • Сф
  • Мнения: 4 770
Fever ray, от LiDL са минитата? Днес и аз си взех една бяла, че нямаше много избор. Аз големите фалчета не ги харесвам с дългите стъбла. Минитата и средно големите фалеонопси са ми по вкуса

# 725
  • Мнения: 8 084
Аз ги оставям да се гънат и извиват, да не стърчат по един метър пръчка нагоре, а като облаче от цъфтеж...
Скрит текст:
Загина ми преди месец една орхидея, но тя пък цъфтеше един по един цветовете... започнаха да й се гърчат листата, колежката решила,че й е сухо и две седмици преполивана докато бях в отпуск, не успях да спра гниенето Sad Другата, която също започна да завяхва я извадих, орязах гнилите корени, заедно с 1/3 от стеблото (което беше черно меко... желащото вътре в корите), киснах в калиев перманганат засуших 3 дни. Добре, че имаше яки въздушни корени, потопих им връхчетата във вода, стоя така 2 седмици... засадих само 2/3 от корените са вътре в корите, стеблото стои леко във въздуха, но май я спасих. Средното листо е твърдо и блестящо.
Купих си нови от Била и от Лидъл (мнооого сладко бяло мини). Добре, че извадих едната от била да й проверя за гъба - имаше, около нея корените здрави, в серадата гнили 4 корена и основата на стеблото. Повторих процедурата с накисването и т.н. Изглежда прекрасно в момента, другата въпреки гъбата беше със здрави корени... Минито също беше в гъба, махнах я, 3 от 8 корена гнили Sad и тя по познатия ми вече ред...

А тази ми я голямата мъка - за една седмица, непосредствено след приключване на цъфтежа(8 месеца цветонос след цветонос, едновременно по 3 имаше) изгни откъм центъра, черна сърцевина и опадаха листата, ревах ...
Скрит текст:
бях се зарекла, че няма да гледам повече, но ми подариха 3, е как да се откажа Wink

Последна редакция: чт, 25 окт 2018, 16:15 от peneva_a

# 726
  • Мнения: 988
Здравейте отново.Имам нов въпрос за моята орхидея.Отчупих изсъхналата част на цветоноса,но не съм сигурна дали не трябваше до долу да го отчупя,сега нещо расте и не мисля,че е коренче.Ще кача снимки отдолу.Кажете какво расте,ако знаете и дали трябва да отчупя цветоноса напълно за да не пречи?Дали,защото се надявам цветенцето да е добре,но ми прилича на цветонос.Благодаря предварително.

# 727
  • Мнения: 633
Корен, Цветоносите не пречи.

# 728
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 084
и аз мисля, че е корен.
а защо е в такъв странен субстрат? прилича ми на почва за земни орхидеи.

# 729
  • София
  • Мнения: 13 290
Корен е. И листо виждам.
Аз цветоносите ги режа само в изсъхналата част. Свежата я оставям. Понякога от нея изкарват разклонения или кейки. Така сега ще се опитвам да спася едно мини с терминален цветонос. Чакам го да прецъфти и започвам да го мажа с паста за кейки.

# 730
  • Мнения: 633
и аз мисля, че е корен.
а защо е в такъв странен субстрат? прилича ми на почва за земни орхидеи.
Това май е от онзи странния субстрат, който преди беше само в дендр саксиите, влакнести и гъбести кори.

# 731
  • Мнения: 988
Благодаря отново.А за почвата ми казаха в магазина,че трябва да е от тези.Като съдържание е предимно кокосови влакна.Както казах,все още не ги разбирам много,а като я взех не знаех нищо за орхидеите.Реших,че и е тясно в тази саксия,защото корените се подаваха от всякъде,бях взела обикновенна почва...Вчера разбрах,че трябва да я издърпам леко на горе да се подават коренчетата,за щастие разбрах,че почвата трябва да е от този вид още на другия ден като я пресадих.Та имам да уча много,защото се надявам да не им се притеснявам толкова след време и да си взема още.

# 732
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 084
точно това си помислих - купили сте орхидеята и веднага сте се хвърлила да я пресаждате.
в неподходяща почва и прекалено голяма саксия.
Sad изглежда добре и се надявам да не изгние в тази почва, но за цветоноси ще трябва да почакате.
преди да купите нови намерете време да прочетете първа страница.
съвсем накратко:
нямат нужда да от пресаждане поне две години;
не им трябва по-голяма саксия;
пресаждат се в кори, не в субстрат за земни орхидеи с кокос и почва.

# 733
  • Мнения: 8 084
Ами аз добре, че избързах да пресадя веднага след като купих... минито беше изцяло само в/върху гъба... другите две бяха с гъба с изгнили в нея корени в сърцевината. Сложих в нови саксии, няма и с 1см по-големи, просто са с по-широка основа и не падат (не е силно скосен конус) и ги сложих в кори (едната беше в кокос, освен гъбата), въздушните корени си останаха отвън. Продължава да отваря пъпки, не окапаха...

# 734
  • Мнения: 6 388
Аз също пресаждам почти винаги веднага след купуването.
Ако евентуално възникнат някакви проблеми със сигурност не са следствие от пресаждането, а заради лошо състояние, стрес и т.н.

Общи условия

Активация на акаунт