Нашите орхидеи - тема 23

  • 66 758
  • 744
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 13 989
Добри
При вандите най-големия проблем е да попаднеш на здраво цвете. Едно здраво цвете се гледа много лесно. За съжаление при нас на пазара все по-често има стари цъфтяли предварително 5389 пъти растения с вдървени стъбла, с някакви спящи гъбични болести. Такава Ванда след едно определено време почва да страда, да се дехидратира да се бърчи и накрая изгнива. От БАН една дама каза същото на една среща когато я попитах.
Общо взето попаднеш ли на кофти растение много малък шанс да го спасиш. Попаднеш ли на добро растение - лесно се гледа и цъфти.

# 76
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 355
паднаха почти всички листа. Sad
тези които останаха клюмнаха надолу, защото точно под тях омекна и за няколко дена стана кафяво.

четох те внимателно и разбрах, че такова гниене тръгва отдолу, заради задържана влага в "кофата", но тук не тръгва отдолу нагоре, а обратно.

а по средата има нов жив корен.

ако изрежа всичко изгнило дали има шанс нещо да израсте от стъблото?

прежалила съм я, но никога не се отказвамот експеримент.

# 77
  • Мнения: 27


[/img][/img]

Последна редакция: ср, 06 юни 2018, 12:46 от mihichkaaa

# 78
  • Мнения: 13 989
паднаха почти всички листа. Sad
тези които останаха клюмнаха надолу, защото точно под тях омекна и за няколко дена стана кафяво.

четох те внимателно и разбрах, че такова гниене тръгва отдолу, заради задържана влага в "кофата", но тук не тръгва отдолу нагоре, а обратно.

а по средата има нов жив корен.

ако изрежа всичко изгнило дали има шанс нещо да израсте от стъблото?

прежалила съм я, но никога не се отказвамот експеримент.


Някой беше писал за обратно гниене. Общо взето гниене то може да се появи и да тръгне  от всяка част на стъблото. Най-добре го дрехи Но при рязането трябва да захванеш поне два сантиметра здрава тъкан иначе това гниене тръгва пак. Като степен намажи с кашичка топсин, Шавит, Радомил голд - каквото имаш за погасяване на Инфекцията. Наистина се налага да експериментираш. Иначе няма спасение - ще си замине.
В интерес на истината ако има хубавите корени има огромен шанс за кейки. Обратния вариант само с горница без корени не етолкова печеливш.

# 79
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 355
Благодаря. хвърлям се с ножицата.

няма кой знае какви корени, но два са нови и свежи и няколко са от старите.

режа и ще докладвам периодично.

# 80
  • Видин
  • Мнения: 288
Новата ми красавица


И заедно с другите




Лошото е, че вече нямам място, а в другата стая като че ли не им харесва, въпреки че е светло...

И първите цветчета на тази красавица
, нямам търпение да се разтворят всички пъпки. Simple Smile

# 81
# 82
  • София
  • Мнения: 6 010
Уау! Страхотни са!

# 83
  • Мнения: 5 175
Къдрокоска, и заедно и поотделно са много красиви. Поздравления Flowers Hibiscus

# 84
  • Видин
  • Мнения: 288
Благодаря ви, момичета!
Много им се радвам!

А удачно ли е да им сложа от белите пластмасови кашпи /дантела/?

# 85
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 355
много са леки. ще се обръщат.

моите всички са в кашпи - на перваза са керамични, а металните висят на конци от тавана Simple Smile

# 86
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 916
Страхотно са ви орхидеите, мога само благородно да завиждам.
Моето връхче, което беше тръгнало от спяща пъпка, непосредствено под отрязан стар цветонос, спря да се развива и изсъхна. Какво да правя? Да отрежа ли по-надолу цветоноса над следващата спяща пъпка или да не пипам?

# 87
  • Мнения: 5 175
Страхотно са ви орхидеите, мога само благородно да завиждам.
Моето връхче, което беше тръгнало от спяща пъпка, непосредствено под отрязан стар цветонос, спря да се развива и изсъхна. Какво да правя? Да отрежа ли по-надолу цветоноса над следващата спяща пъпка или да не пипам?

Аз лично не режа. Чак като изсъхне сам цветоноса.

# 88
  • Мнения: 31
Привет на всички! Съвсем нова съм в тази тема, тъй като до скоро си отглеждах без проблем няколко орхидеи. От скоро обаче ми се появи проблем, който малко по малко обхваща всичките саксии... Листата започнаха да пожълтяват, цветовете изпопадаха в рамките на седмица, дано не съм закъсняла...Моля, помагайте...





Последна редакция: пт, 08 юни 2018, 09:20 от megche77

# 89
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 355
Гадно.
дано ре-ге се включи и каже, че не съм права, но ми се струва, че няма надежда.
искам да греша.
Sad

Общи условия

Активация на акаунт