Боян Петров

  • 224 643
  • 3 164
  •   1
Отговори
# 3 045
  • Мнения: 4 825
Огъня гори където падне.
На вас страничните ще ни е мъчно за ден-два, ще се сещаме само когато има годишнина от изчезването му, но милата му майчица докато е жива няма да има покой, душата й ще се надява, ще чака.
Не знам какво да кажа, думите са излишни. Дано е някъде на по-добро място.

# 3 046
  • Мнения: 13 502
Скрит текст:
Изчаквах да се оттече отвратителния словесен поток (да не кажа помия), който се изсипа върху Боян и заля темата, за да се включа. И друг път съм споменавала за ресантимана – за онова злостно-гневно чувство, което може да изпита човек, който осъзнава нищожността си, но понеже му е неуютно в нея, насочва травматичния си комплекс, малоценността си, към някой „враг“ – обикновено авторитет, съсредоточител на обществени симпатии и пр. И когато това чувство се хиперболизира, когато завладее масите, ражда неимоверна отмъсителност, погазване и на най-светли личности. „Да громим кумира!“ – в това най-общо се заключава този феномен.

Хубавото е, че в повечето случаи се оказва кратковременен. Колко злост се е изсипала върху Ботев – бил авантюрист и егоцентрик, казвали някои, какво е тръгнал да освобождава, да се включва в последната фаза на Априлското въстание, когато е ясно, че то се проваля; да остави дете в люлка, млада жена само и само за да задоволи нарцистичния си подтик да превърне поезията в дело, да се увековечи. А пък участниците в Априлското въстание с черешовите топчета, които са смятани от някои съвременници за театрални самоубийци? А Левски, споменат от някои като човек, който лъжел хората за пари...

В обвиненията винаги се намесва комерсиален елемент, лично облагодетелстване – това е общо място в ресантиманния разказ. Слава Богу, идва момент на нормализиране на тона, на заглъхване на подобни брътвежи.

Тук се спомена, че Боян не е национален герой, не е Ботев, не е Левски, изобщо и герой не е, при все че аз съм сигурна, доколкото може да е сигурен фантазмът, че през XIX век той щеше да бъде тъкмо революционер. Защото е човек, здраво съпротивляващ се на статуквото. Човек, който сякаш ни казва „не бъди мижитурка, не брани животеца от рискове, а живей, за да променяш светове; не се страхувай, опълчи се – и на болестта, и на мафията, и на вкопченото в дребнотемието и бита ежедневие“. Борейки се срещу статуквото, той не беше просто мрънкач, не действаше деструктивно, казвайки „не може“, а предлагаше как най-адекватно може. Затова предложи рационално решение за Банско, което не бе прието – видимо, защото не ставаше въпрос само за втори лифт, а за мафиотска схема. Обичта, която имаше към природата, каузата да я защити, изследва, проучи – което веднъж почти му коства живота – това са многобройни жестове, които в мирно, негероично време може и да не са достатъчно революционни, но те запалват индивидуални бунтове, лични съпротиви, които се моля да стават повече.

Трудно ми е да говоря за Боян в минало време. Наричаха го „Съни“, може би и защото беше толкова светъл, идеалистично настроен човек. След Кристиан Таков това е втората обществена личност, чиято загуба е съкрушителна и с оглед на каузите, които трябваше да бъдат продължени.



Боян ще остане  предполагам в историята на родния алпийски спорт- по това не виждам да е имало спор.
Спрете да го приравнявато с националните ни герои - това е нещо с което преминавате всяка граница, как може да приравняте неговото участие в протести със светлите личности на Ботев и Левски. Не ги опошлявайте с тези сравнения.
А относно борбата му срещу статуквото, зелените каузи и нпо празно не търпят. И глухите на тема екология са чули какви пари се въртят и от зелени и от всички замесени.

# 3 047
  • Русе
  • Мнения: 11 926

Спрете да го приравнявато с националните ни герои - това е нещо с което преминавате всяка граница, как може да приравняте неговото участие в протести със светлите личности на Ботев и Левски. Не ги опошлявайте с тези сравнения.
   Аз само от твоите постове чувам за такива сравнения.Сигурно някой го е казал, ама не е лайтмотив. Ей на , на таз страница никой май не е писал таквиз неща, ама дай да дърпаме и да кажем нещо ли, какво. Ни в клин, ни в ръкав.

  Доколкото познавам историята и Ботев не е бил популярен сред съвременното българско население.  Все си има разни хора, дето осъждат,критикуват и дават критични оценки. Ваше право, ама поне да са на място.

# 3 048
  • Мнения: 500
Поклон пред човека Боян Петров! Светъл път и покой на душата му...

# 3 049
  • Мнения: X
Доколкото познавам историята и Ботев не е бил популярен сред съвременното българско население.  Все си има разни хора, дето осъждат,критикуват и дават критични оценки. Ваше право, ама поне да са на място.
Като си говорим за Ботев:

"Свестните у нас считат за луди,
глупецът вредом всеки почита:
"Богат е", казва, пък го не пита
колко е души изгорил живи,
сироти колко той е ограбил
и пред олтарят бога измамил
с молитви, с клетви, с думи лъжливи."

# 3 050
  • София
  • Мнения: 5 208
Бояне, благодарим ти, че беше и ще бъдеш с нас!
Благодарим ти - за усмивката!

# 3 051
  • Мнения: 1
Ето какво в действителност е намерено от личните вещи на Боян:
https://www.facebook.com/yogesh.sapkota.714/posts/2336508646362957

# 3 052
  • Мнения: 29 089
Ако беше изчезнал в по-ниска планина, може би щеше да има още надежда.
Оцелелите от ръгби отбора, който катастрофира със самолет в Андите, преживяват повече от два месеца там.

Да, но на 3500 метра височина.
Не знам защо продължават да се пишат глупости. Няма начин да е жив. Това, че тялото му не е намерено е поради спецификата на терена. Още другия месец смъртният акт ще е факт.
Абсолютно! Температурите са ниски, духат непрекъснато нечовешки ветрове, как си представяте оцеляването на човек в тези условия, това не е Витоша! За жалост няма никаква надежда....в такива условия навън се преживява максимум денонощие, две, и накрая замръзваш!

# 3 053
  • Мнения: 19 355
Аман значи! Къде съм писала, че е жив или че си представям такова нещо?

# 3 054
  • Мнения: X
Последното видео от хеликоптера е потресаващо, абсолютно съм запозната с условията там (или по-скоро с тяхната липса), но да го видиш в реално време е направо плашещо.

# 3 055
  • Мнения: 24 467
Аз не мога да разбера защо в wikipedia вече го обявиха официално за починал. На какво основание вече се такъв извод в биографията му.
Не е изчезнал докато се е разхождал по Шанз Елизе, може би затова. Аз твоя въпрос не го разбирам, но карай.
Мир на душата му.

Така е. Има разлика къде и при какви обстоятелства е изчезнало лицето. Но си има процедура и срокове за това официално.
От Закона за лицата и семействата:
Скрит текст:
"15. Когато някой е изчезнал при военни действия или при друго събитие, което дава основание да се предполага, че той е загинал, смъртта може да бъде обявена, ако са изтекли две години от прекратяването на военните действия или от събитието.
 16. Съдът определя деня, а по възможност и часа на предполагаемата смърт.
При липса на противни данни за момент на смъртта се приема денят, за който се отнася последното известие."


# 3 056
  • Deutschland
  • Мнения: 5 540
Тениската му си е цяла, не както обявиха, че са намерили части от дреха негова. Защо ли я е съблякъл? Все си мисля, че нещо е станало в последния момент и е побегнал нанякъде, надолу ли, наляво, надясно.... Може и ума да му е изневерил, оффффф.....
И Симоне Моро имаше подобно предположение, че отворената палатка може да означава бягство. Видял е нещо, случило му се е нещо, какво ли? Дано някога да разберем

# 3 057
  • Мнения: 19 355
А може ли да е резервна тениска? Има ли такава практика да носят такива нагоре към лагерите?
Събличането е напълно нелогично, освен ако не е станало както при онази алпинистка, която си събула обувките поради височинната болест.


Последното видео от хеликоптера е потресаващо, абсолютно съм запозната с условията там (или по-скоро с тяхната липса), но да го видиш в реално време е направо плашещо.
Имаш ли линк към видеото? Мернах го някъде, но не мога да го намеря сега, за да го изгледам.

Последна редакция: ср, 16 май 2018, 16:44 от Дъждец

# 3 058
  • Мнения: X
А може ли да е резервна тениска? Има ли такава практика да носят такива нагоре към лагерите?
Събличането е напълно нелогично, освен ако не е станало както при онази алпинистка, която си събула обувките заради височинната болест.


Последното видео от хеликоптера е потресаващо, абсолютно съм запозната с условията там (или по-скоро с тяхната липса), но да го видиш в реално време е направо плашещо.
Имаш ли линк към видеото? Мернах го някъде, но не мога да го намеря сега, за да го изгледам.

https://www.facebook.com/kiril.petkov.104/posts/10155481297086367?hc_location=ufi

А тук има и по-дълго
https://www.facebook.com/petko.petkov.9615?hc_ref=ARQ0rwf182pK3l … fBqME89fHpg_H8lqY

Тая сурова природа, никой не може да я покори, само се надяваш да си слезеш жив...

# 3 059

Общи условия

Активация на акаунт