Познай коя е книгата - 16

  • 48 571
  • 918
  •   1
Отговори
# 180
  • София, България
  • Мнения: 2 222
На мен ми стана интересна дискусията, затова не се намесих, ето жокер:

И. изведнъж се оживи.
— Б.! Помниш ли кога е излязла Магна Харта Либертатум?
— В 1215 година, ако се не лъжа…
— После?
— Какво после?
— После в Европа следват манифактурният разцвет, Ренесансът, Реформацията. А в XVIII век — века на френското Просвещение — Русия е единствената страна в света, която излива осемкилограмови осмоъгълни медали, окачвани за назидание на пияниците — в масово количество! Кажи, как да навакса пропуснатото?
— Именно! — възкликна Б. — Какво можеш да очакваш от една страна без социален опит! Той не е бил и не може да бъде акт на творческо вдъхновение. Икономиката не е Венера Милоска, та опитът на вековете да няма значение!
— Но опитът затова е опит, защото се придобива, а не пада от Светия дух!
— За мен присъствието на Русия в световната цивилизация е само в едно и не там, където го търсиш…
— А къде?
— В тая страна има нещо апокалиптично. Винаги ми е изглеждала като едно далечно, непроницаемо и тъмно небе, в което изведнъж за почуда на света изгрява не една звезда, а цели съзвездия от велики духове! Но не на социалния опит, а на културата!
— И Европа не е била винаги люлка на цивилизацията. И тя е прехождала от един континент на друг, от една страна на друга.
— Но винаги е заобикаляла Русия!
— Може би историята най-сетне е избрала именно нейната необятна територия за непознати експерименти в този век?
— С който, между впрочем, завършват всички астрономически календари на известните цивилизации.
— Още по-любопитно! — каза И.
Двамата замълчаха. За пръв път водеха такъв спор.



българска е, да Simple Smile

# 181
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 117
остарявам... забравям...
не мога да се сетя кой български писател е заставал като Матросов на амбразурата в защита на комунистическия строй...
Sad

# 182
  • София, България
  • Мнения: 2 222
Книгата е част от поредица, която не е нова, но напоследък нашумя отново Simple Smile

# 183
  • София
  • Мнения: 6 105
На четирилогията на Свобода Бъчварова ми прилича, но не съм сигурна. Б трябва да е Борис Скарлатов.

# 184
  • София, България
  • Мнения: 2 222
Спунк, ти си, последната книга е - Жребият /но са пет, а не четири/

# 185
  • София
  • Мнения: 6 105
Не съм чела много български книги, в които действието са развива в този период. Малко с налучкване я познах. Ето, дори не помня колко тома е.

Като сме започнали с наша литература:
Скрит текст:
"На баиро на връо живеят Дудини, а у доло на крайо — Вутови.
Дуда е най-убава мома у село. Нема кръст, нема половина — от врато до доле равна като бадем за ракия. Само един кусур има, че като говори, подсмърча и си бърка с язико у носо, ама кой това ти гледа. Човек без кусур не може!
Зашнал се е акъло на Вуте по Дуда. Он у доло живее, а мислите му се по връо одат, като овци по каменяк. Она на връо живее, ама чак у доло грее. Като месечинка над вир — и отгоре свети и отдоле свети.
Вуте е пък дълго, тънко и високо — магаре му под четало минува."

# 186
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 117
Не съм чела много български книги, в които действието са развива в този период. Малко с налучкване я познах. Ето, дори не помня колко тома е.

Като сме започнали с наша литература:
Скрит текст:
"На баиро на връо живеят Дудини, а у доло на крайо — Вутови.
Дуда е най-убава мома у село. Нема кръст, нема половина — от врато до доле равна като бадем за ракия. Само един кусур има, че като говори, подсмърча и си бърка с язико у носо, ама кой това ти гледа. Човек без кусур не може!
Зашнал се е акъло на Вуте по Дуда. Он у доло живее, а мислите му се по връо одат, като овци по каменяк. Она на връо живее, ама чак у доло грее. Като месечинка над вир — и отгоре свети и отдоле свети.
Вуте е пък дълго, тънко и високо — магаре му под четало минува."

Елин Пелин "Пижо и Пендо" май беше книжлето Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 187
  • София
  • Мнения: 6 105
Да, това е. Разказът е "Ветаро".

# 188
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 117
веднага се мятам с началото на новата ми книжка.
за сега върви интересно. но нали знете: "поведохме с два на нула, да видим с колко ще паднем" Wink

Цитат
М. е прочел в някой от боклуците, които чете, че едрите мъже се придвижват с изненадваща лекота и грация; в резултат на това той винаги се носи като елф с наднормено тегло, който се надява да го забърше някой таласъм.  Така и се промъкна в стаята, потаен като котарак и също толкова абсурден с масивния си задник, който безшумно се полюшваше след него.

...

Представата на Д. за вежлива усмивка е да отдръпне част от горната си устна, така че да разкрие дългите му пожълтели кучешки зъби. Дори аз се стряскам от нея.
...

Имам предвид, че наистина съм кръстен Ч.; мисля, че майка ми се е опитвала да си го върне за нещо на баща ми. Фамилното ми име е нещо, към което нямам никакви забележки: в него има доза античност, щипка еврейство, намек за корумпираност...
 

Simple Smile представих ви три главни герои Simple Smile
и авторът
Цитат
Шампион по фехтовка, приличен стрелец с повечето огнестрелни оръжия и сериен съпруг на красиви жени. описва себе си като "умерен във всичко, освен в алкохола, храната, тютюна и разговорите" и "обичан и уважаван от всички, които го познават бегло".

вие сте Simple Smile

# 189
  • София
  • Мнения: 6 105
Не зная коя е книгата, но елфът с наднормено тегло ме спечели. Joy
Някой да я познае, а аз ще я потърся да я прочета.

# 190
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 117
Цитат
- Д. - казах бодро аз. - Сега ще изхвърлим господин М.
Очите на Д. светнаха.
 - Отивам да донеса чувал за боклук, господин Ч.
 - Не, не, Д, нямах това предвид. Искам да кажа, че ще го изхвърлим навън. Буквално. През прозореца. Мисля, че прозореца в твоята стая ще бъде най-подходящ. Да, а преди това ще го съблечем и ще кажем, че се е опитал да те съблазни, но след като си отхвърлил предложението му, той е скочил през прозореца в пристъп на несподелена любов.
- Ч., за Бога, това е отвратителна идея; имам предвид, помисли за жена ми.
- Никога не мисля за полицейските жени, защото красотата им ме подлудява като младо вино. Във всеки случай въпросът за содомията ще накара твоя министър да отправи неофициална молба към пресата да не разкрива подробности за случая, което ще е добре и за двама ни.

Да уточня, че и тримата са мъже. Simple Smile

ако сте чели темата за оплаквания Simple Smile Simple Smile Simple Smile ще разберете защо слагам бонус

Цитат
Както обикновено стаята на Д. се пръскаше по шевовете от това, което минава за чист въздух в централен Л. - проклетото вещество нахлуваше вътре право през широко отворения прозорец. (Защо хората строят домове, за да държат климата по-далеч от себе си, а после пробиват дупки в стените за да го пуснат обратно вътре? Никога няма да разбера това, заклевам се.)

# 191
  • Мнения: 48 009
Аз разбрах коя е с гугъл, изглежда интересна, кажи после до края ли е така

# 192
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 117
неделя... понеделник някъде ще е готова Wink
докато чакам Горинич младши да се наспортува и напее, аз си чета Simple Smile

# 193
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 117
последна част от загадката - повече за да споделя, отколкото за подсказка.

Цитат
Вероятно от време на време сте забелязвали, любезни мои читатели, че брендито, освен ако съвсем не се зашеметите с него, по-скоро отблъсква съня, отколкото да го предизвиква. Хора, които са пили евтино бренди са ми казвали, че при него този ефект е още по-ясно изразен. Шотландското уиски е друго нещо; блага и успокояваща течност. Да свалим шапки, аз казвам, на човека, който го е изобретил, под чието и знаме да е творил. В действителност единственото ми възражение срещу него е това, че половин кварта от неговата рожба, приемана орално и всекидневно в продължение на десетина години, намалява желанието за участие в първичния акт на сътворението. Преди си мислех, че отслабналите ми сили са резултат от напредналата възраст, съчетана с отегчението, присъщо на всеки опитен съблазнител, но Д. ме разубеди. По неговите думи това се дължи на "спиртоварното клюмане".

книгата Simple Smile

# 194
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 117
значи... книгата от предишната загадка започва добре, има интересни моменти в средата и завършва... странно и някак куцо.

докато някой друг се включи със загадка, пускам за запознаване Simple Smile
Цитат
За първи път дойдох в София с родителите си през 1889. Тогава София броеше 30 000 жители.
...
Когато чужденец влизаше в Столицата, откъм гарата, което беше още нова, прясно боядисана, с малка градинка на площада и в нея малък бюфет и оркестър с физхармоника, в дясно от градинката той виждаше голямо неравно поле, по което пасяха стада овце. На това поле по Великден ставаше голям събор.
...
В ляво на същия булевард, малко по-долу, почти до ъгъла с улица "Гробарска", същият чужденец виждаше друга интересна гледка. Стотина малки бараки, фантастично облицовани с газови тенекета, с врати от амбалажни сандъци, съставляваха прочутата тогава циганска махала.
...
Дълги години софиянци протестираха, че на това място се търпи тоя квартал, но поради "изборни съображения" (циганите се използваха от всички правителства) никое правителство не се решаваше да вдигне тоя квартал.
Днес на това място е дирекцията на столичните трамваи и литогрфията "Балкан"...
Тук-там няколко уединени сгради и ето ни на "Шарения мост". Шарен, защото дървената му част е била нашарена с българския трицвет. Днешният Лъвов мост е построен през 1890 година. Софиянци, които винаги са обичали да правят вицове, забелязали, че блестящите на слънцето нови бронзови лъвове нямат езици. те дълго време разпространявали вица, че на лъвовете отрязали езиците, за да не могат да кажат колко е откраднато при постройката на моста.

и още нещо малко - карта няма да прилагам TrollfaceTrollface
Цитат
Той ме хвана за ухото и не го изпусна вече, до пристигането ни в къщи: от ул. "Цар Симеон",  минахме по цялата "Витошка", до "Неофит Рилски", гдето живеехме. Красива картина: един български офицер, хванал за ухото един "Испански благородник" и го разкарва от единия край на града до другия, като от време на време го подкарва да върви с шашката си.

Последна редакция: сб, 13 апр 2019, 17:44 от st. Dobri

Общи условия

Активация на акаунт