За бебета и деца от 0+ месеца: Бързи въпроси и отговори, съвети - 63

  • 40 929
  • 752
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 3 191
Да се намеся за захранването - банана е пълен д хистамини, прасковите и кайсийте са мъхесто-влакнести плодове и при попадането им в храносмилателната система фибрите се раздуват, затова при някои хора може да се нсблюдават газове и други стомашни неразположения.

За протокола - захраних на 6 и 1/2 месеца, 5 и 1/2 коригирана възраст. Имаше всички признаци на готовност - липсваше инстинкта за бутане с език, стоеше седнал подпрян с възглавница, прекрасно се справяше с нацелването на устата си с разни неща, имаше интерес към храната. Всяка нова храна съм въвеждала 7 дни, някои по-безобидни и на по-късен етап по 5 дни. Не съм бързала не само защото цял живот ще се храни с твърда храна, а защото аз самата съм с много хранителни нетолерантности. Първото си хранене той сам замести на 8 и 1/2- почти 2 месеца след началото на захранването. Едва след това започнах да замествам следобедната закуска. В интерес на истината следващите млечни хранения заместваше за около седмица до десет дни. Само вечерята отлагах до последно - някъде на година и три месеца предложих, просто защото имаше период, в който изпиваше млякото и продължаваше да хленчи до следващото мляко.
Въведох първо тиква, после редувах разхлсбващи със запичащи за да имам опции ако се запече.

# 301
  • Мнения: 18 481
Захраних на 5м 20 дни при достигнати признаци на готовност. Не съм бавила зеленчуци и плодове, които не се считат за алергени. Издърпах по-рано обаче храни, които в България се дават късно спрямо много държави, за което няма реални изследвания - като месо, жълтък и мазнини. Понеже не ми се влиза в спорове, нито имам време сега да пускам статии и изследвания, има много информация, включително за ранно въвеждане на алергени. В UK например в официалните препоръки от 6м. фигурират...пазете се да не паднете - фъстъци (стрити или под формата на масло, не цели разбира се). Това тук на повечето ще звучи като сокче на 40 дни.

# 302
  • Мнения: 1 872
Попи, недей така. Ще те изядат с парцалите. Струва ми се, че някои български майки са по-"филмирани" на тема алергени и от най-консервативните педиатри.

Мисля тия дни да дам на малкия (почти 8м) сварен яйчен белтък. Мързи ме да го отделям като правя кюфтенца и бисквити.

# 303
  • Мнения: 16 872
На мен пък ми е интересно. Попи ако има време да пусне някой източник, от който се е водила.

Аз сокче реших да не давам, защото знам как се чувствам след фреш от ябълка и за малкия реших да не рискувам.
Иначе  - всеки сам си решава, за мен е полезно да чета и да си "крада" каквото сметна за полезно Simple Smile

# 304
  • Мнения: 1 985
Аз лично не бих имала доверие на източник, само защото е британски, даже напротив. Но темата е дълга. Фъстъци на 6месечно бебе не виждам какви ползи биха му донесли, негативните последици обаче могат да се видят на много по- късен етап. Както и да е, всеки е свободен да храни детето си когато и с каквото намери за добре, ехидният тон е излишен. Сега ги гледам, че на възрастта на щерката вече рупат Зайо Байо и кекс от магазина, аз това не бих го причинила на детето си, като съм далече и от мисълта, че никога няма да яде нищо вредно. Всяко нещо с времето си.
Моята дъщеря е захранена с всичко късно. Към настоящия момент не виждам нищо лошо. Няма алегрии, яде всичко, не е капризна и злояда, кръвните и изследвания (включително и хемоглобинът) са абсолютно в норма.

# 305
  • Мнения: 146
Здравейте , пак ще попитам как се въвежда ориз ? Защото в плодовите пюрета има , и ако искам да въведа слива как да дам пюре с ориз и сливи ? За захранването съм на мнение че трябва да става леко  полека , а за това как захранват и какво дават по света нас не трябва да ни интересува. България е съвсем различен регион , нашите ширини са богати на многобройни зеленчуци и плодове. Влакнините и полезните вещества са важни са организма на подрастващото и трябва полека и внимателно ..  Моя близка приятелка почти всекидневно дава на 13месечната си щерка въпросното Зайо Байо  , вместо ябълки и манго .. Защо ли .. Защото е най-лесно .Отглеждането на дете е свързано с мн. трудности , но това не означава че пакетирана храна е средството за справяне с напрежението защото е в минус на нашите съкровища . А те са всичко Heart Eyes

# 306
  • Мнения: 1 179
Да, аз съм чела и на български за ранното въвеждане на фъстъците. Педиатърът ми даде една книжка, когато записах детето при нея, в която пише това
Може би има логика. Известен факт е, че при деца, отглеждани с домашни любимци от ранна детска възраст, рискът от алергия към животинска козина е по - нисък. В Бг все още битува мнението, че бебе и куче/коте, не трябва да съжителстват. Не спряха да ми се чудят и да цъкат с език, докато бях бременна, че котката остава в семейството и след раждането.
Колкото до българския метод за захранване, до преди няколко години на двумесечни бебета се даваха плодови сокове, вода със захар, попара със захар като по - големи и пр. и пр., които в другите страни са били табу много отдавна.

Последна редакция: чт, 24 май 2018, 10:33 от Coelum

# 307
  • Мнения: 35 113
Аз давам оризова каша. Днес направих пюре с ориз , тиквичка и морков. Да видим как ще го приеме

# 308
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 763
Snukersi, на колко е детето, не мисля че трябва те е страх да въведеш ориз, някои директно с това започват. Според мен просто сготви на вас тиквички/зеленчуци с ориз, и отдели на него преди да овкусиш.2

# 309
  • Мнения: 2 406
Аз давам оризова каша. Днес направих пюре с ориз , тиквичка и морков. Да видим как ще го приеме

Ще споделиш ли на коя марка е кашата?

# 310
  • Мнения: 1 001
Моя лична теория за въвеждането на доста храни, които се считат за алергени, като ягодите например, които в Германия се разрешават към 7-8 месец, е свързан и с факта, че сигурно 90%, да не и повече, от децата на 1г. тръгват на ясла (моето включително ще бъде в тази категория) и се предполага, че дотогава доста неща трябва да хапва детенцето.

# 311
  • София
  • Мнения: 5 617
Аз давам оризова каша на Хип, но не наблягам на нея, понеже запича моя син.
Някой спомена за малтодекстрин. Прочетох и ми изтръпнаха косите..

# 312
  • Мнения: 16 872
В тази връзка оризова каша с пюре от тиква може ли Thinking

# 313
  • София
  • Мнения: 5 617
Каши давам само с плодове.

# 314
  • Германия
  • Мнения: 3 431
Моя лична теория за въвеждането на доста храни, които се считат за алергени, като ягодите например, които в Германия се разрешават към 7-8 месец, е свързан и с факта, че сигурно 90%, да не и повече, от децата на 1г. тръгват на ясла (моето включително ще бъде в тази категория) и се предполага, че дотогава доста неща трябва да хапва детенцето.

Това не е непременно така. Дъщеря ми я дадох на 1 годинка на Tagesmutter, но жената се съобразява с това какво аз давам на детето - отделно че обяд често носи от вкъщи. В много ясли и градини обяд не се предлага, детето яде каквото си носи.

За мен схемите за захранване в България си доста изостанали, просто масово се захранва по един и същи начин и се приема за единствения правилен такъв.

Общи условия

Активация на акаунт